ερωτηση περι αυγων και barf


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
καλησπέρα
στα σκυλιά μου δίνω barf τροφη (από αυτές που δινουν καποιες εταιριες ) σκετο κοτοπουλο και
ανα ενδομαδα εχω βαλει σε πρόγραμμα κάθε μερα να τρωνε ένα από μηλο,καροτο,γιαουρτι,τονο,αυγο.
συν μηλοξιδο που τους ριχνω στο νερο .το αυγο το δινω παντα βραστο και τα τσοφλια τα μαζευω και οταν μαζευτουν αρκετα τα περναω στο μπλεντερ για κομματακια και τους τα δινω.
χτες λοιπον σε μια κουβεντα με έναν γνωστο που ασχολειται με σκυλια και εχει αρκετα χρονια σκυλια μου ειπε ότι το βραστο τσοφλι δεν εχει καμια θρεπτικη ουσια.και ειτε το δινω ειτε όχι είναι μια η άλλη. και να μαζευω τα ωμα τσόφλια μονο να τους δινω αφου τα εχω ξεπλυνει.
ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο??γιατι οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να βρω κατι που να μου απανταει ή να μου επιβεβαιωνει τη διαφορα του ωμου με το βραστο τσοφλι.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
το ωμό τσόφλι όσο και να το πλύνεις πάντα θα υπάρχει κίνδυνος απο σαλμονέλα κλπ.. Μόνο αν είσαι σίγουρος για τα αυγά που παίρνεις.Και όσοι ζουνε σε πόλεις δεν πιστεύω ότι είναι..
Εγώ στον δικό που που τρώει ξηρά τροφή του δίνω κάθε 3 μερες ένα αυγό βραστό μαζι με το τσόφλι όπως είναι.. Το ασβέστιο (για αυτο το δινουμε) πιστεύω ότι δεν χάνει τις ιδιοτητες του στο βράσιμο
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
το ωμό τσόφλι όσο και να το πλύνεις πάντα θα υπάρχει κίνδυνος απο σαλμονέλα κλπ.. Μόνο αν είσαι σίγουρος για τα αυγά που παίρνεις.Και όσοι ζουνε σε πόλεις δεν πιστεύω ότι είναι..
Εγώ στον δικό που που τρώει ξηρά τροφή του δίνω κάθε 3 μερες ένα αυγό βραστό μαζι με το τσόφλι όπως είναι.. Το ασβέστιο (για αυτο το δινουμε) πιστεύω ότι δεν χάνει τις ιδιοτητες του στο βράσιμο

τουλάχιστον να και άλλος ενας με βραστο αυγο.γιατι πραγματικα όπως μου τα ειπε ο άλλος χτες και τα εψαξα σημερα ενιωθα ότι μαλλον είμαι ο μονος που τους δινω βραστο αυγο.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τα σκυλιά στα χωριά κλέβουν τα αυγά την ώρα που τα γενάει η κότα. Είναι από τους καλύτερους μεζέδες τους. Δυστυχώς στις πόλεις δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια.
Και ενώ είμαι κατά της βιομηχανοποιημένης μπαρφ και δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να του φτιάχνω εγω, τα μεζεδάκια του όπως αυγά, καρότα, μήλα κλπ τα παίρνει.. Τα προτιμώ απο τις "λιχουδιές" που αγοράζεις σε σακουλάκια στα πετσοπ.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and theo9


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η μπαρφ, ακόμα και η ετοιματζιδικη έχει μέσα το σωστό ποσοστό κοκκαλου το οποίο προσφέρει μια χαρά ασβέστιο. Ποιος ο λόγος να δίνεις τσοφλι;
Άμα θέλεις δίνε του κάνα καταλληλο κόκκαλο ώμο.
Εγώ πάντως του δίνω αυγό χωρίς το τσοφλι.
 
  • Like
Reactions: theo9


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3