ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΙ


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Τι λέτε ρε παιδιά ισχύει?
By Dr. Becker

The American Animal Hospital Association (AAHA) Canine Vaccination Task Force has updated their vaccination guidelines for 2011.

According to AAHAnet.org:

Developed in a manner consistent with best vaccination practices, the 2011 Guidelines include expert opinions supported by scientific study, published and unpublished documents, and encompass all canine vaccines currently licensed in the U.S. and Canada. The task force that developed the guidelines included experts in immunology, infectious diseases, internal medicine, law, and clinical practice.

I'm encouraged by, if not blissful about the new guidelines.

The absolute highlight is that all core vaccines with the exception of the 1-year rabies are now recommended at 3-year or greater intervals.

Even more exciting is the task force has acknowledged that in the case of the non-rabies core vaccines, immunity lasts at least 5 years for distemper and parvo, and at least 7 years for adenovirus.

Hopefully these new guidelines will help more dog owners understand the long-lasting effect of those puppy shots! And hopefully, more dog owners will now request titers rather than automatically revaccinating their canine companions for distemper, parvo and adenovirus.
 


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Το Ελάχιστο Πρωτόκολλο Εμβολιασμού σκύλου είναι στις 12 εβδομάδες ή αργότερα για MLV μόρβα (τροποποιημένος ζωντανός ιός), ηπατίτιδα (Αδενοϊός-2) και για εντερίτιδα από τον παρβοϊό (τύφος) και κανένα άλλο μετά από αυτά. Το εμβόλιο κατά της λύσσας γίνεται στις 12-16 εβδομάδες και μετά επαναλαμβάνεται κάθε 3 χρόνια, αν αυτό επιτρέπεται από το νόμο. (Οι κρατικοί και δημοτικοί νόμοι οι οποίοι δεν επιτρέπουν να γίνεται κάθε 3 χρόνια ο αντιλυσσικός εμβολιασμός, πρέπει να αμφισβητηθούν και να αλλαχθούν.)

Ο εμβολιασμός για τον κορωνοϊό και τη γιάρδια στους σκύλους δε συνίστανται.
Για σκύλους που κινδυνεύουν, ο εμβολιασμός κατά της λεπτοσπείρωσης (το fourth-serovar προϊόν της Dodge προτιμάται) πρέπει να γίνεται μεταξύ των 12-15 εβδομάδων και να επαναλαμβάνεται ένα χρόνο αργότερα. Αυτό όμως παρέχει προστασία μόνο για 3-4 μήνες, πράγμα που σημαίνει ότι τα σκυλιά που βρίσκονται σε σημαντικό κίνδυνο πρέπει να εμβολιάζονται επαναληπτικά. Το εμβόλιο για το Lyme πρέπει να γίνεται μόνο σε σκύλους που κινδυνεύουν αλλά το βακτηρίδιο του εμβολίου μπορεί να προκαλέσει κάποια ανοσοσύνθετη ασθένεια για αυτό και προτιμάται το επανασυνδυασμένο εμβόλιο κατά του Lyme της Merial.

Και πάλι εξετάσεις αίματος για τίτλο πρέπει να γίνονται για να εξακριβώνεται η ανοσοποιητική κατάσταση του σκύλου όταν υπάρχει κάποια αμφιβολία, παρά να δίνονται έτσι απλά αναμνηστικές δόσεις εμβολίων.

Ούτε το εμβόλιο κατά της νόσου του Lyme (το οποίο παρέχει πολύ αναξιόπιστη προστασία) ούτε το εμβόλιο κατά της Λεπτοσπείρωσης πρέπει να γίνονται κοντά σε άλλους εμβολιασμούς.

Οι μελέτες έχουν δείξει ότι σε φυσιολογικά, υγιή σκυλιά κατά την περίοδο του εμβολιασμού, τα εμβόλια κατά του τύφου είναι καλά για 7 χρόνια, τα εμβόλια κατά τηςλύσσαςγια 3-7 χρόνια, κατά της μόρβας για 5-15 χρόνια (εξαρτάται από την ένταση) και κατά της ηπατίτιδας για 7-9 χρόνια.

Αν ο σκύλος ή η γάτα σας έλαβε τα βασικά εμβόλια ως την ηλικία των 16 εβδομάδων κάντε εξέταση για τίτλο αντισωμάτων στο αίμα τους στην ηλικία του 1 έτους, εάν έχετε επιφυλάξεις για τον επανεμβολιασμό.

Ο καθηγητής Ron Schultz συνιστά το εμβόλιο της Merial συνδιασμό από 3, τύφο, μόρβα και ηπατίτιδα ως το μόνο ασφαλές μεταξύ των εμβολίων.

Κανένα εμβόλιο δεν μπορεί να εγγυηθεί ανοσία, καθώς διαφορετικές εντάσεις μολυσματικών παραγόντων μπορούν να εμπλακούν και ζώα τα οποία είναι σε κατάσταση στρες, υποφέρουν από κακή διατροφή, γενετικές ευαισθησίες και πάσχουν ταυτόχρονα από κάποια ασθένεια μπορεί να έχουν εξασθενημένα ανοσοποιητικά συστήματα και μειωμένη ανθεκτικότητα απέναντι στις ασθένειες. Αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι δεν πρέπει ποτέ να εμβολιάζονται ούτε ότι πρέπει να επανεμβολιάζονται από ρουτίνα, επειδή οι εμβολιασμοί μπορούν να προκαλέσουν ακόμα χειρότερη εξασθένηση του ανοσοποιητικού συστήματος και ένα σωρό άλλα προβλήματα – γνωστά ως ασθένειεςvaccinosis– τις οποίες τα νέα πρωτόκολλα εμβολιασμού έχουν πρόθεση να τις μειώσουν.

Για κτηνίατρους και ιδιοκτήτες σκύλων και γάτων οι οποίοι θέλουν να μάθουν περισσότερες πληροφορίες:
Vaccine Waiver Consent Forms & Sample Rabies Exemption Letter
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
εγω εξεταση τιτλου αντισωματων θα κανω πριν κανω οποιοδηποτε εμβολιο ,,...αν εχει αντισωματα δεν κανω αν δεν εχει κανω ...ετσι γλιτωνεις τους περιττους εμβολιασμους και εχεις και τον σκυλο σου προστατευμενο απο ασθενειες ......ειναι τοσο απλο του κανουμε εναν τιτλο αντισωματαων καθε χρονο και τελειωνει η υποθεση ......
 
  • Like
Reactions: Orilis


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
όλα αυτά ισχύουν το πρόβλημα είναι η νομοθεσία που σε υποχρεώνει σε εμβολιασμό...
 
  • Like
Reactions: Orilis


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
το μονο υποχρεωτικο ειναι της λυσσας απ οσο ξερω .......οποτε κανεις εξεταση τιτλου για μορβα παρβο ηπατιτιδα και λυσσα στον ενα χρονο ....βρισκεις οτι εχει αντισωματα για ολα .....οποτε μορβα παρβο και ηπατιτιδα δεν κανεις εξαλλου δε σε υποχρεωνει και το κρατος και ο σκυλος σου ειναι προστατευμενος .....οποτε μενει της λυσσας .....εχει ο σκυλος αντισωματα οποτε αυτο τι σημαινει ???οτι δεν διατρεχει ο ιδιος κινδυνο ουτε διατρεχουν και οι γυρω του .......οποτε βρισκω ενας κτηνιατρο που δεχεται να μου βαλλει το αυτοκολλητακι οτι εκανε το εμβολιο παρολλο που δεν το κανε ...αφου στην ουσια ο σκυλος δε χρειαζεται να το κανει και για να ειμαι υπευθυνος του κανω καθε χρονο τιτλο για λυσσα ...ειναι μια παρατυπια που γινεται για το καλο του σκυλου μας.........
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ακόμα και της λύσσας έχει διάρκεια σε κάλυψη για τρία χρόνια, άσχετα αν η νοοθεσία υποχρεώνει ετήσιο εμβολιασμό.
Όλα τα εμβόλια που γνωρίζω κρατούν το σκύλο καλυμένο για τρια ή δυο χρόνια ανάλογα την εταιρια παρασκευης. Το μόνο που γνωρίζω με ολιγόμηνη διάρκεια ειναι αυτο της λεπτοσπείρωσης.
Μετά τα δέκα έτη του σκύλου κάνω μόνο της λύσσας και λεπτοσπειρωση.

Και για τις γάτες ιχύει περίπυ το ίδιο. Το "πακετάκι" ανα τρία χρονια και καθε χρονο λυσσα και λευχαιμία.
 
  • Like
Reactions: LaCat and Orilis


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
άνω τον 10 ετών κι εμείς δεν κάνουμε και παρανομούμε με συμβουλή κτηνιάτρου που μας είπε ότι δεν τα εμβολιάζει. στις γατες μου που είναι εσώκλειστες και νοσούν από λευχαιμία έχω σταματήσει τους εμβολιασμούς
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
άνω τον 10 ετών κι εμείς δεν κάνουμε και παρανομούμε με συμβουλή κτηνιάτρου που μας είπε ότι δεν τα εμβολιάζει. στις γατες μου που είναι εσώκλειστες και νοσούν από λευχαιμία έχω σταματήσει τους εμβολιασμούς
Να σε ρωτήσω γιατί με ενδιαφέρει. Οι γάτες σου κυκλοφορούσαν έξω, εμβολιασμένες και νόσησαν ή ήταν εσώκλειστες και νοσησαν;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Να σε ρωτήσω γιατί με ενδιαφέρει. Οι γάτες σου κυκλοφορούσαν έξω, εμβολιασμένες και νόσησαν ή ήταν εσώκλειστες και νοσησαν;
μπερδεμένη ιστορία και για να μην βγούμε off - topic σου στέλνω pm
 




giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
έχω κάνει όλα τα εμβόλια κανονικά μέχρι τώρα ( ο σκύλος μου είναι 4 χρονών Γ.Π.) Πειράζει λέτε αν δεν του κάνω φέτος το πενταπλό ;;
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
κατα μεγαλη πιθανοτητα δεν πειραζει , αν θες να εισαι 1000% σιγουρος καντου τεστ αντισωματων να δεις αν εχει αντισωματα ...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
έχω κάνει όλα τα εμβόλια κανονικά μέχρι τώρα ( ο σκύλος μου είναι 4 χρονών Γ.Π.) Πειράζει λέτε αν δεν του κάνω φέτος το πενταπλό ;;
Δεν πειράζει. Είσαι καλυμμένος για 3 χρόνια εκτός από της λεπτοσπειρωσης που θέλει κάθε χρόνο και της λυσσας που ενώ σε καλύπτει και αυτό για παραπάνω από χρόνο σε αναγκάζει ο νόμος. Ρώτα και τον γιατρό σου να σου το επιβεβαιώσει.
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Της λεπτοσπείρωσης, ανάλογα την περιοχή (πόσα τρωκτικά έχει δηλαδή και την πιθανότητα να έρθει ο σκύλος σε επαφή με αυτά) μπορεί να χρειαστεί να γίνει ανά εξάμηνο.
 
  • Like
Reactions: vasgial


koutsounaki

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
29
3
Αθήνα
Γεια σας και από μένα! Εχω 2 βασικες απορίες οπότε οποίος έχει κουράγιο ας διαβάσει το ποστ :whistle:
Η σκυλίτσα μου είναι 11μιση χρονών (μικρόσωμη) και έχουμε κανει όλα τα εμβόλια για κάθε ενα χρόνο ζωής της. (Μέχρι και πέρσι) Δυστυχώς, δεν ειχα ενημερωθεί σωστά (ούτε απο τον κτηνιατρο μας προφανώς που τα θεωρούσε όλα απαραίτητα και ακόμα τα θεωρεί) και τώρα σε αυτή την ηλικια δεν θα ήθελα να την επιβαρυνω με αλλά εμβόλια πέραν της λύσσας που είναι υποχρεωτικό και σκεφτόμουν και της parainfluenza και leptospira που είναι ετήσιας διάρκειας. Πιστεύετε πως λόγω ηλικίας πρέπει να κανει κάποιο ακόμα; Η αντιθέτως να κάνει μόνο της λύσσας; Σίγουρα θα έχει αναπτύξει ανοσία με τοσα αντισώματα που έχει λαβει, οποτε μήπως είναι υπερβολή να τη φορτώσω πάλι;
Και δεύτερον , υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω απο κάποιο φαρμακείο το εμβόλιο και να το κάνουμε στο γιατρό; Εχει δηλαδή νόημα απο οικονομική πλευρά η δεν αλλάζει κάτι;
 


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Γεια σας και από μένα! Εχω 2 βασικες απορίες οπότε οποίος έχει κουράγιο ας διαβάσει το ποστ :whistle:
Η σκυλίτσα μου είναι 11μιση χρονών (μικρόσωμη) και έχουμε κανει όλα τα εμβόλια για κάθε ενα χρόνο ζωής της. (Μέχρι και πέρσι) Δυστυχώς, δεν ειχα ενημερωθεί σωστά (ούτε απο τον κτηνιατρο μας προφανώς που τα θεωρούσε όλα απαραίτητα και ακόμα τα θεωρεί) και τώρα σε αυτή την ηλικια δεν θα ήθελα να την επιβαρυνω με αλλά εμβόλια πέραν της λύσσας που είναι υποχρεωτικό και σκεφτόμουν και της parainfluenza και leptospira που είναι ετήσιας διάρκειας. Πιστεύετε πως λόγω ηλικίας πρέπει να κανει κάποιο ακόμα; Η αντιθέτως να κάνει μόνο της λύσσας; Σίγουρα θα έχει αναπτύξει ανοσία με τοσα αντισώματα που έχει λαβει, οποτε μήπως είναι υπερβολή να τη φορτώσω πάλι;
Και δεύτερον , υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω απο κάποιο φαρμακείο το εμβόλιο και να το κάνουμε στο γιατρό; Εχει δηλαδή νόημα απο οικονομική πλευρά η δεν αλλάζει κάτι;
Δεν είμαι ειδικός αλλά σε αυτή την ηλικία και τίποτα να μην κάνεις δεν νομίζω να εχει πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: koutsounaki


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μπορείτε να συζητήσετε με τον κτηνίατρο για τεστ αντισωμάτων και αναλόγως μετά να αποφασίσετε.
Δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη διαφορά στην τιμή να πάρεις από φαρμακείο το εμβόλιο ή απευθείας από τον κτηνίατρο. Η μικρή (αν υπάρχει κιόλας) διαφορά στην τιμή συν το ότι κάποια εμβόλια μπορεί να θέλουν ιδιαίτερες συνθήκες φύλαξης/μεταφοράς, με κάνουν να μην μπαίνω στην διαδικασία καν. Στα υπόψιν ότι κι εσύ να πας στο γιατρό το εμβόλιο, δεν γλιτώνεις τη χρέωση της κλινικής εξέτασης πριν τον εμβολιασμό. Δηλαδή η τιμή που σου χρεώνει ο κτηνίατρος για τον εμβολιασμό είναι τιμή εμβολίου + τιμή κλινικής εξέτασης
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
^titer test, για τον ερχόμενο Γενάρη θα το κάνω έτσι. Περιμένω να φάω βρίσιμο από τον κτηνίατρο.
 
  • Like
Reactions: koutsounaki


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Γεια σας και από μένα! Εχω 2 βασικες απορίες οπότε οποίος έχει κουράγιο ας διαβάσει το ποστ :whistle:
Η σκυλίτσα μου είναι 11μιση χρονών (μικρόσωμη) και έχουμε κανει όλα τα εμβόλια για κάθε ενα χρόνο ζωής της. (Μέχρι και πέρσι) Δυστυχώς, δεν ειχα ενημερωθεί σωστά (ούτε απο τον κτηνιατρο μας προφανώς που τα θεωρούσε όλα απαραίτητα και ακόμα τα θεωρεί) και τώρα σε αυτή την ηλικια δεν θα ήθελα να την επιβαρυνω με αλλά εμβόλια πέραν της λύσσας που είναι υποχρεωτικό και σκεφτόμουν και της parainfluenza και leptospira που είναι ετήσιας διάρκειας. Πιστεύετε πως λόγω ηλικίας πρέπει να κανει κάποιο ακόμα; Η αντιθέτως να κάνει μόνο της λύσσας; Σίγουρα θα έχει αναπτύξει ανοσία με τοσα αντισώματα που έχει λαβει, οποτε μήπως είναι υπερβολή να τη φορτώσω πάλι;
Και δεύτερον , υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω απο κάποιο φαρμακείο το εμβόλιο και να το κάνουμε στο γιατρό; Εχει δηλαδή νόημα απο οικονομική πλευρά η δεν αλλάζει κάτι;
Εγώ νομίζω οτι σε αυτήν την ηλικία υπάρχει πιθανότητα να μην προλαβει να χτυσει αντισώματα και σοφότερο θα ήταν να την εμβολιάσεις ξανά κανονικά.
Edit : γραψε λάθος διάβασα 11μιση μηνών.Χαζομάρα μου.
Να σου ζήσει η κούκλα
 
Last edited:
  • Like
Reactions: koutsounaki


koutsounaki

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
29
3
Αθήνα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Orilis μάλλον αυτό θα κάνω με το τεστ αντισωμάτων, για να κάνουμε και ενα γενικό τσεκαπ έτσι και αλλιώς.
Ioanna a σε ευχαριστώ :rolleyes:

ΥΓ: για την αγορά των εμβολίων μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε φαρμακείο πουλάει κτηνιατρικά φάρμακα, η είναι κάποια συγκεκριμένα;
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3