Barbie, Ρέα & Χαρά!


Status
Κλειδωμένο θέμα












Marihavi

Member
7 Μαϊου 2016
11
10
66
Ερώτηση: Εκτός το χτένισμα, πως φροντίζεις την τρίχα; Έχω ένα ημίαιμο μαλλιαρό αγοράκι. Μειάζει με μαλτεζάκι, αλλά δεν είμαι και σίγουρη αφού το βρήκα έξω απο την πόρτα μου. Ο γιατρός είπε πως είναι μεταξύ μαλτέζ και χαβανέζ. Δεν έχει σημασία. Ο Ορφέας μου είναι πολύ αγαπησιάρης.Θέλω όμως να φροντίσω λίγο περισσότερο την τρίχα του, ώστε να μακρύνει και να είναι γυαλιστερή. Είναι μόλις 6 μηνών. Έχεις κάτι να μου προτίνεις;
 


Marihavi

Member
7 Μαϊου 2016
11
10
66
Ερώτηση: Εκτός το χτένισμα, πως φροντίζεις την τρίχα; Έχω ένα ημίαιμο μαλλιαρό αγοράκι. Μειάζει με μαλτεζάκι, αλλά δεν είμαι και σίγουρη αφού το βρήκα έξω απο την πόρτα μου. Ο γιατρός είπε πως είναι μεταξύ μαλτέζ και χαβανέζ. Δεν έχει σημασία. Ο Ορφέας μου είναι πολύ αγαπησιάρης.Θέλω όμως να φροντίσω λίγο περισσότερο την τρίχα του, ώστε να μακρύνει και να είναι γυαλιστερή. Είναι μόλις 6 μηνών. Έχεις κάτι να μου προτίνει; Τέλειες οι φωτογραφίες !! Να τα χαίρεσαι!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ερώτηση: Εκτός το χτένισμα, πως φροντίζεις την τρίχα; Έχω ένα ημίαιμο μαλλιαρό αγοράκι. Μειάζει με μαλτεζάκι, αλλά δεν είμαι και σίγουρη αφού το βρήκα έξω απο την πόρτα μου. Ο γιατρός είπε πως είναι μεταξύ μαλτέζ και χαβανέζ. Δεν έχει σημασία. Ο Ορφέας μου είναι πολύ αγαπησιάρης.Θέλω όμως να φροντίσω λίγο περισσότερο την τρίχα του, ώστε να μακρύνει και να είναι γυαλιστερή. Είναι μόλις 6 μηνών. Έχεις κάτι να μου προτίνεις;
Καλησπέρα σου,
να χαίρεσαι το όμορφο αγοράκι σου!
Βασικά πιο πολύ χρησιμοποιώ τη βούρτσα (λέγεται pin brush και δεν πρέπει να έχει στρόγγυλα τελειώματα στις ακίδες) αλλά ποτέ σε στεγνό μαλλί επειδή σπάει. Ψεκάζω με ένα σπρέι (μακράν καλύτερο είναι το reconstructing shine spray της Pure Paws) το τρίχωμα και βουρτσίζω καλά το κάθε layer. Το κάνω κάθε 2 μέρες. Έτσι δεν δημιουργούνται κόμποι και το δέρμα τους παραμένει υγιές. Την χτένα χρησιμοποιώ μόνο για να λύσω κανένα κόμπο και στο τελείωμα.
Μεγάλο ρόλο παίζουν τα καλλυντικά δηλαδή το σαμπουάν και το conditioner. Πρέπει να είναι πολύ καλής ποιότητας επειδή στα μακρύτριχα το μπάνιο χρειάζεται πιο συχνά σε σχέση με τα κοντότριχα που αυτοκαθαρίζονται. Βρόμικη τρίχα σπάει πιο εύκολα και μπερδεύεται πιο εύκολα δημιουργώντας κόμπους και στη συνέχεια τζίβες, το δέρμα δεν αερίζεται και μπορούν να προκληθούν διάφορα δερματικά προβλήματα. Εγώ χρησιμοποιώ τα καλλυντικά της Pure Paws που είναι κορυφαία και αφήνουν γυαλάδα και μια μεταξένια ύφη στο μαλλί.
Εσωτερικά χρησιμοποιώ το λάδι καρύδας που είναι πολύ ευεργετικό για το δέρμα και το τρίχωμα.
Στην αρχή δίνεις λίγες σταγόνες πάνω στο φαγητό για να μην πάθει διάρροια και μετά από μια εβδομάδα το αυξάνεις σε μισώ κουταλάκι γλυκού την ημέρα.
 


Marihavi

Member
7 Μαϊου 2016
11
10
66
Ευχαριστώ για τις αναλυτικότατες οδηγίες. Μάλλον έκανα λάθος που χτένιζα σε στεγνό μαλλί. Και μάλιστα καθημερινά. Μια ακόμα ερώτιση. Απο που αγοράζεις τα καλλυντικά; Απο ίντερνετ; Σε μια γρήγορη αναζήτιση που έκανα, βρήκα μόνο την ιστοσελίδα της Pure Paws.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ για τις αναλυτικότατες οδηγίες. Μάλλον έκανα λάθος που χτένιζα σε στεγνό μαλλί. Και μάλιστα καθημερινά. Μια ακόμα ερώτιση. Απο που αγοράζεις τα καλλυντικά; Απο ίντερνετ; Σε μια γρήγορη αναζήτιση που έκανα, βρήκα μόνο την ιστοσελίδα της Pure Paws.
ναι, ΠΟΤΕ σε στεγνό μαλλί!!
Βρήκα στο FB την κοπέλα που τα πουλάει τα προϊόντα Pure Paws. Μπορεί να σου φανούν ακριβά αλλά αν σκεφτείς ότι τα αραιώνουμε 1:8 ή 1:10 βγαίνουν αρκετά οικονομικά.
εδώ το link: https://www.facebook.com/Zouzou.Collection/?pnref=lhc

Αυτή έχει και τις βούρτσες pin brush, εγώ πήρα τη μοβ και είναι πολύ καλή.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μιας και πιασαμε τα της κομμωτικης, να κανω κι εγω μια ερωτησουλα καθως εχει ωφελησει κι εμενα αυτη η κουβεντα. Αυτη η pin brush κανει και για κουρεμενο μαλλι με μηκος 5-7cm? (Puppy cut)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μιας και πιασαμε τα της κομμωτικης, να κανω κι εγω μια ερωτησουλα καθως εχει ωφελησει κι εμενα αυτη η κουβεντα. Αυτη η pin brush κανει και για κουρεμενο μαλλι με μηκος 5-7cm? (Puppy cut)
βεβαίως, τα κουτάβια μου τα βούρτσιζα με αυτήν από 2 μηνών
 
  • Like
Reactions: zerom0
















Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π