Επιβήτορας της οκκάς


Eirini1988

Member
22 Δεκεμβρίου 2015
12
4
35
Αθήνα
καλημέρα στη διαφωτιστική σας παρέα!
Έχω έναν τύπο ροδαλό και παλαβό 14 μηνών. Αδεσποτάκι που μαζέψαμε με το φίλο μου απο σκουπίδια 35 ημερών.

Αποκομίζω την αίσθηση λοιπόν, ειδικά απ οταν μπήκε στην εφηβεία κι έπειτα, οτι την έχει δει εραστής μου! Κάνει κάτι αλλοπρόσαλλα πράγματα όπως, αν φιλήσω το φίλο μου, να γαυγίζει και να με τραβάει απ τα ρούχα να φύγω πιο πέρα. Επίσης όλη μέρα με παίρνει απο πίσω μες στο σπίτι, σηκώνεται στα 2 πίσω του ποδιά και με γλείφει όπου βρεί σε πρόσωπο και λαιμό.
Αν κάτσω αδιαμαρτύρητα έπειτα απο λίγο διαπιστώνω πως απώτερος σκοπός του είναι να με στριμώξει για πιο επονείδιστες πράξεις. Ως κουταβάκι κ λίγο μεγαλύτερος προσπάθησε 10αδες φορές να μου επιβληθεί και σε όλες τον έκοψα με τσαμπουκά.
Όμως τώρα αποκομίζω την αίσθηση πως έχει φύγει απο τη φάση της επιβολής, κ έχει περάσει στο "ερωτικό" στάδιο.

Σαν χαρακτήρας είναι άψογος και υπάκουος! Για το φίλο μου δεν ενδιαφέρεται παρότι ειναι αφεντικό του, αλλά με εμένα πέραν του οτι υπακούει σε ο,τι του πω, την έχει δει κι επίδοξος έρωτάς μου!

Καμία βοήθεια;
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
καλημέρα στη διαφωτιστική σας παρέα!
Έχω έναν τύπο ροδαλό και παλαβό 14 μηνών. Αδεσποτάκι που μαζέψαμε με το φίλο μου απο σκουπίδια 35 ημερών.

Αποκομίζω την αίσθηση λοιπόν, ειδικά απ οταν μπήκε στην εφηβεία κι έπειτα, οτι την έχει δει εραστής μου! Κάνει κάτι αλλοπρόσαλλα πράγματα όπως, αν φιλήσω το φίλο μου, να γαυγίζει και να με τραβάει απ τα ρούχα να φύγω πιο πέρα. Επίσης όλη μέρα με παίρνει απο πίσω μες στο σπίτι, σηκώνεται στα 2 πίσω του ποδιά και με γλείφει όπου βρεί σε πρόσωπο και λαιμό.
Αν κάτσω αδιαμαρτύρητα έπειτα απο λίγο διαπιστώνω πως απώτερος σκοπός του είναι να με στριμώξει για πιο επονείδιστες πράξεις. Ως κουταβάκι κ λίγο μεγαλύτερος προσπάθησε 10αδες φορές να μου επιβληθεί και σε όλες τον έκοψα με τσαμπουκά.
Όμως τώρα αποκομίζω την αίσθηση πως έχει φύγει απο τη φάση της επιβολής, κ έχει περάσει στο "ερωτικό" στάδιο.

Σαν χαρακτήρας είναι άψογος και υπάκουος! Για το φίλο μου δεν ενδιαφέρεται παρότι ειναι αφεντικό του, αλλά με εμένα πέραν του οτι υπακούει σε ο,τι του πω, την έχει δει κι επίδοξος έρωτάς μου!

Καμία βοήθεια;
Στείρωση! (y) Θα ηρεμησετε και εσεις και αυτος..Τουλαχιστον με τον δικο μου ετσι εγινε!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Καλώς ήρθες στο φόρουμ Ειρήνη :)

Να τον χαίρεσαι τον βλακάκο σου, και μπράβο σας που τον μαζέψατε (y)

Αν είναι κάτι που σ'ενοχλεί [που, προφανώς γιατί αλλιώς δεν θα το έκανες θέμα] πρέπει να τον σταματάς κάθε φορά που το κάνει. Και αν επιμένει, θα πρέπει να γίνεις ακόμη πιο αυστηρή. Η στείρωση μπορεί να βοηθήσει, μπορεί και όχι. Δεν είναι σίγουρο.

@d-friend μπορείς να καταλάβεις χοντρά-χοντρά όταν είναι τόσο μωρά. 5 μέρες πάνω, 5 κάτω δεν κάνουν διαφορά ;)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ως κουταβάκι κ λίγο μεγαλύτερος προσπάθησε 10αδες φορές να μου επιβληθεί και σε όλες τον έκοψα με τσαμπουκά.
;
ξανασκεψου το 2-3 φορες ακομα αυτο
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καλωσόρισες.
Από γνωστού σου τα σκουπίδια τον μάζεψες;
Διαφορετικά πως ξέρεις, ότι ο Οιδίποδας ήταν 35 ημερών;
Τα σκουπιδια ηταν 35 ημερων :rolleyes:

@Eirini1988 Εχεις χρησιμοποιησει crate στην εκπαιδευση του σκυλου ; Εχεις δοκιμασει να τον απομακρυνεις απο το δωματιο που βρισκεστε την ωρα που τα κανει αυτα ;
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Ναι ευχαριστω για την διορθωση!! :p Η στείρωση λογικα θα βοηθησει αρκετα , δεν λεω οτι θα λυσει το προβλημα, απ την αποψη οτι ο μικρος δεν θα εχει τοσες ορμες..Αλλά από κει και πέρα εσυ πρέπει μολις το κανει να τον σταματας και μολις σταματαει να τον επιβραβευεις!
 
  • Like
Reactions: mareco


Eirini1988

Member
22 Δεκεμβρίου 2015
12
4
35
Αθήνα
Καλωσόρισες.
Από γνωστού σου τα σκουπίδια τον μάζεψες;
Διαφορετικά πως ξέρεις, ότι ο Οιδίποδας ήταν 35 ημερών;
Η εκτίμηση ήταν της κτηνιάτρου του κι όχι δική μας προφανώς.

ξανασκεψου το 2-3 φορες ακομα αυτο
Το έχω σκεφτεί δεκάδες φορές, κι εξακολουθώ να τηρώ την ίδια στάση, το κόβει άμεσα, αλλά δεν έχει αποποιηθεί τη συμπεριφορά αυτή ακόμα.

Τα σκουπιδια ηταν 35 ημερων :rolleyes:

@Eirini1988 Εχεις χρησιμοποιησει crate στην εκπαιδευση του σκυλου ; Εχεις δοκιμασει να τον απομακρυνεις απο το δωματιο που βρισκεστε την ωρα που τα κανει αυτα ;
Απο την πρώτη μέρα η εκπαίδευση περιλάμβανε crate κυρίως προς εκμάθηση της τουαλέτας. Τον ελχω απομονώσει σε γωνία ως τιμωρία μακριά απο εμάς, του έχω γυρίσει την πλάτη τη στιγμή της άσχημης συμπεριφοράς, τον έχω μαλώσει με τόνο επιτακτικό.

Γενικά μιλώντας, όλες τις ζαβές συμπεριφορές τις έχει διορθωμένες πλέον. Ούτε ζημιές κάνει, ούτε άγχος αποχωρισμού έχει, ακούει σ εντολές άμεσα κ χωρίς treat, στη βόλτα άψογος. Αλλά η "επιβολή" σε συγκερασμό με ζήλεια του βγαίνει σε τακτά διαστήματα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Υπομονή κι επιμονή με σταθερότητα θέλει. Ξεροκεφαλιά είναι, θα επικρατήσει το πιο ξερό κεφάλι. Κι ο δικός μου τα ίδια έκανε, αντί για αεροκουτούπωμα όμως είχε άλλη εμμονή. Όπου πήγαινα είχε γίνει η ουρά μου με τη μουσούδα του στα σκέλια μου. Εννοείται ότι είχε αντιρρήσεις με φιλιά κι εναγκαλιασμούς δικούς μου με τον άντρα μου. Ε, αποδείχτηκε ότι είμαι πιο επίμονη από αυτόν.
 


Eirini1988

Member
22 Δεκεμβρίου 2015
12
4
35
Αθήνα
Υπομονή κι επιμονή με σταθερότητα θέλει. Ξεροκεφαλιά είναι, θα επικρατήσει το πιο ξερό κεφάλι. Κι ο δικός μου τα ίδια έκανε, αντί για αεροκουτούπωμα όμως είχε άλλη εμμονή. Όπου πήγαινα είχε γίνει η ουρά μου με τη μουσούδα του στα σκέλια μου. Εννοείται ότι είχε αντιρρήσεις με φιλιά κι εναγκαλιασμούς δικούς μου με τον άντρα μου. Ε, αποδείχτηκε ότι είμαι πιο επίμονη από αυτόν.
Για τη στιγμη αυτη ζω..
 


MayloTheJackRussell

New Member
13 Ιουνίου 2016
1
0
31
Καλωσόρισες.
Από γνωστού σου τα σκουπίδια τον μάζεψες;
Διαφορετικά πως ξέρεις, ότι ο Οιδίποδας ήταν 35 ημερών;
Θα της το είπε κτηνίατρος. Μπορούν να υπολογίσουν πάνω κάτω πόσο είναι ένα σκυλι.