Μοχαμετ... Συνώνυμο της γκρινιας!








GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επειδή ξέρω ότι εσύ έχεις εμπειρία... Ας τα πάρουμε ένα ένα... Το κουτάβι που στρέφεται κατά την μητέρας του (γενικά) στο τάισμα (ειδικά) και της αγελης των αδελφών του πόσο δύσκολο θεωρείς κατόπιν εμπειρίας να κριθεί ειδικού χειρισμού για τις συμπεριφορές που θα αναπτύξει εκτός αγελης όταν στην πρώτη αγελη έχει ήθη επιβληθεί;
Το κουτάβι το πήρα την 34η μέρα αν θυμάμαι καλά. .........................................................................................................................................................
Υγ.το σκυλί με τον τρόπο αυτό δεν είναι σπασμένο.
Υγ2. Ίσως υπήρχε άλλη μέθοδος που να αποδίδε καλύτερα και με ακόμα λιγότερη πίεση. Εμένα μου βγήκε χωρίς δεύτερη σκέψη. Ενστικτοδως. Ίσως εσφαλα αλλά το αποτέλεσμα με δικαιώνει.
de ja vou..... σωστα το εγραψα?
με τα γαλλικα δεν τα παω και τοσο καλα...

Γιατί; Ως σκυλογονιός, είναι να μην σου σηκώνεται, επίσης;
τστστστσ... προσεξε πως εκφραζεσαι.....

από τότε έχουν περάσει τέσσερα γεμάτα χρόνια. Το θέμα το έβγαλε στη γυναίκα. Ήταν η εικόνα που είχε σβερκωμενος (επαναλαμβάνω δυστυχώς). από το επόμενο τάισμα έγινε υποδειγματικος. Μια σκληρή ενέργεια, μόνιμο αποτέλεσμα. Μετά το γεγονός που κατάλαβε η σύζυγος το στόρι, έγινε πιο ακριβής στον χειρισμό του,πάντα στο πλαίσιο Αγγλίας. Εκεί έγινε η δεύτερη δοκιμή μέσω αποπειρας επιβολής. Εκεί κλείσαμε το κεφάλαιο Μοχα - συμπεριφορά. Τέθηκαν όρια. Για τον γιο η ενέργεια της μάνας του είναι πιστεύω πιο ισχυρή από την δική μου.με τον ερχομό του μωρού η υπακοη του σε αυτήν έγινε εφαμιλη με αυτή σε μένα. Το μωρό του δείχνει χειροσινιαλα και αυτός εκτελεί για το χάδι του. Γίνεται... Όσο για το τρολαρισμα πραγματικά έριξα το γέλιο της ζωής μου. Τι είχα αληθινά ανάγκη μιας και μέρες τώρα με έχετε στο κορακορ (είμαι καλός σε αυτό) και ήταν όλα τα λεφτά! Βρε φιλεναδα αν συλλεξεις όλες τις πληροφορίες που έχω δώσει αυτή τη βδομάδα από τα 5-6 θέματα που συμμετείχα και έχεις έναν φίλο εκπαιδευτή στον στρατό θα μάθεις σε μισή ώρα όχι μόνο το αφμ μου αλλά και την αλήθεια του λόγου μου. Εννοείται πως το κρατάω σαν καλαμπουρι αφού άξιζε τον κόπο!
εσυ κι αλλος ενα εδω μεσα....
αντε γιατι πολυ γλυκουλινιασαμε.....

απλα μια απορια...
το κουταβι το πηρες απο 35 ημερων...
μεχρι το δευτερο σβερκωμα... χρειαστηκαν 7 μηνες δλδ ...
7 μηνες μαλον κατι εκανες λαθος.... η δεν εκανες τπτ.....

το ιδιο προσπαθησε να σου πει κι ο τασος και μαλον το προσπερασες....

εγω δεν εχω κατι με την αληθεια του λογου σου
απλα πιστευω οτι για να φτασεις να σβερκωσεις το κουταβι ... εχεις κανει πολλα λαθη νωριτερα....
 
  • Like
Reactions: Kotzak


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Καλημέρα. Δε ξέρω αν δεν έχω γράψει κάτι καλά. Το πρώτο σύμβαν έγινε μετά το εξάμηνο. Στη φάση εκείνη ήταν που διόρθωνα την επιφυλακή του στο φαΐ. Μας πρόλαβε η αλλαγή τροφής που του κίνησε το ενδιαφέρον και αντέδρασε έτσι. Λίγους μήνες αργότερα (3 νομίζω) και ενώ το θέμα φαγητό έκλεισε τη στιγμή που προηγήθηκε έγινε το δεύτερο. Την μέρα εκείνη είχαν προηγηθεί κάποιες Διορθώσεις ηπιας προσέγγισης από τη σύζυγό μου.τις είχα επισημάνει τα λάθη τα οποία δούλεψε. Το σκυλί ανταποκριθηκε εμτελεστικα, όχι όμως πνευματικά. Ήταν στην μέση σε μια προσπάθεια μου να ηγετοποιησω (αδοκιμος όρος αλλά για να σου δώσω το πνεύμα) τη σύζυγό το οποίο έβλεπα ότι δεν του άρεσε. Έτσι φτάσαμε στο σημείο, μόλις τελείωσε μια ενότητα, να ανέβει στο πλάι και να κάνει την πράξη....
Δεν ευλογω τα γένια μου... Σαφώς και έχουν γινει λάθη. Μπορεί να είναι λάθος το σβερκωμα... Μπορεί να είναι λάθος ότι το άργησα τόσο... Ίσως να έπρεπε από τα πρώτα δείγματα στο σπίτι, αφού από μάνα ήξερα με τι έχω να κάνω, να το κάνω πριν εντεινει τα οποιαδήποτε δείγματα... Θα ήταν και μικρότερο στρες για το ίδιο αλλά και για τη μέση μου... Αν διαβάσεις όλο το θέμα ( κουβαλάει πολύ οφ τοπικ,υπομονή) θα βρεις πολλές πτυχές της ιστορίας. Από το σύνολο θα αντλήσεις λάθη ή υποψίες λαθών. Είμαι εδώ με κάθε καλή διάθεση γιατί είμαι δεκτικος στην καλοπροαιρετη κριτική.
 
Last edited:




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Για να διάβασες το ειδικού χειρισμού φαντάζομαι ότι θα έχεις διαβάσει όλο το νήμα. Αν ισχύει θα ήθελα τις ενστάσεις σου με μια εκπαιδευτική προσέγγιση και ακολουθία . Αν όχι θα ήθελα πρώτα να διαβαστεί όλο το θέμα. Στην ερώτηση σου, ναι αυτό έγινε...
 




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Επειδή διακρίνω μια δυσκολία στην επικοινωνία, και επειδή είμαι όχι απλώς φαν της θετικής εκπαίδευσης αλλά ενίοτε και πολεμιος της βίας, ίσως πρέπει να προβληματιστειτε για το υλικό που είχα στα χέρια μου... Επίσης επειδή με τα σκυλιά έχω τη δυνατότητα της άμεσης επικοινωνίας που με πολλούς δε τη βρίσκω θα ήθελα εκτός του προφανους ότι δεν αρέσει σε κανέναν το σβερκωμα μέχρι αφοδευσης να γίνουν οι προτάσεις που θα υποδεικνυουν την θετικοτερη εκπαιδευτική οδό για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Ακόμα κι αν δεν είναι το σημερινό αποτέλεσμα. Λύσεις δε βλέπω πάρα μόνο κριτική... έχω ήδη αναφέρει ότι εξαντλησα τις θετικες γνώσεις μου πριν προβω στην ενέργεια αυτή. Ίσως και η άμεση συνετιση του στο θέμα φαγητού να ήταν αποροια της εξ διαμέτρου αντιθετης στάσης από αυτήν που υπολόγιζε ο Μοχα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επειδή διακρίνω μια δυσκολία στην επικοινωνία, και επειδή είμαι όχι απλώς φαν της θετικής εκπαίδευσης αλλά ενίοτε και πολεμιος της βίας, ίσως πρέπει να προβληματιστειτε για το υλικό που είχα στα χέρια μου... Επίσης επειδή με τα σκυλιά έχω τη δυνατότητα της άμεσης επικοινωνίας που με πολλούς δε τη βρίσκω θα ήθελα εκτός του προφανους ότι δεν αρέσει σε κανέναν το σβερκωμα μέχρι αφοδευσης να γίνουν οι προτάσεις που θα υποδεικνυουν την θετικοτερη εκπαιδευτική οδό για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Ακόμα κι αν δεν είναι το σημερινό αποτέλεσμα. Λύσεις δε βλέπω πάρα μόνο κριτική... έχω ήδη αναφέρει ότι εξαντλησα τις θετικες γνώσεις μου πριν προβω στην ενέργεια αυτή. Ίσως και η άμεση συνετιση του στο θέμα φαγητού να ήταν αποροια της εξ διαμέτρου αντιθετης στάσης από αυτήν που υπολόγιζε ο Μοχα.
Συγνώμη τι ακριβώς εξυπηρετεί το νήμα αυτό; Να μας πεις ότι το κουτάβι είναι ειδικού χειρισμού, ότι εσύ είσαι της θετικής αλλά το σβέρκωσες μέχρι που χ3στηκε επάνω του, να δώσεις μαθήματα προς νέους κηδεμόνες κουταβιών ειδικού χειρισμού; Τι ακριβώς;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Κουταβι 25-30 ημερων,ειδικου χειρισμου,θεωρω ενα τυφλο,κουφο,κουτσο κλπ με το οποιο θα πρεπει να δουλεψω λιγο διαφορετικα.
Ενα κουταβι που εχει θεμα με το φαγητο ειναι λιγο πιο κυριαρχικο εως και πολυ,οπως θα μπορουσε να ειναι υποτακτικο,στην καρακοσμαρα του κλπ
 
  • Like
Reactions: spyv


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Συγνώμη τι ακριβώς εξυπηρετεί το νήμα αυτό; Να μας πεις ότι το κουτάβι είναι ειδικού χειρισμού, ότι εσύ είσαι της θετικής αλλά το σβέρκωσες μέχρι που χ3στηκε επάνω του, να δώσεις μαθήματα προς νέους κηδεμόνες κουταβιών ειδικού χειρισμού; Τι ακριβώς;
νομίζω ότι είθισται να γράφουν όλα τα μέλη ένα ανάλογο κείμενο. Μέχρι την Τρίτη σελίδα δε στάθηκε κάνεις στην αναφορά ειδικού χειρισμού πάρα μόνο ένας εκπαιδευτής (νομίζω), ο ντραζεν.μεχρι τότε το θέμα σας ήταν αποκλειστικά για το κομμάτι πίσω αυλή (δεν πλήρωσα και πήγαινε για φόντο) και φιλοζωικες αφού πρώτα βάλατε σε προηγούμενο θρεντ τέλεια,φρένο και ανάποδο τιμόνι όταν ανέφερα ξεφτυλικια φιλοζωικων.αληθειες που ακόμα περιμένουν αναπαντητες στο θέμα μικροτσιπ και φορολογια.... Αφού εκεί θαφτηκε δια της ροής μηνυμάτων ήμουν σε καραντίνα των παλαιών γκουρού της σελίδας. Συγγνώμη που διαφερω από εσάς αλλά δεν μπορείτε να με πεισετε ότι είστε καλύτεροι όταν σας δίνω βάση διαλόγου και εσείς χτυπάτε σε τοίχο. Κωφευετε σκοπιμως... αν βγάλεις τις παραρωπιδες θα δεις ότι το αρχικό μου ποστ ήταν ένα απλό ποστ όπως όλα τα άλλα. Όποιος ήθελε να βρει μεμπτο αναλόγως το μυαλό του, την εμπειρία του ή το κακό του από το προηγούμενο θέμα., πιάστηκε. Μετά από τρεις σελίδες αναφέρθηκε το περιστατικό. μια μικρή αναδρομή στις τελευταίες εκπαιδευτικες προσεγγίσεις μου σε φίλους που είχαν τα θεματακια τους αποδεικνύει τις βάσεις των γνώσεων μου...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Κουταβι 25-30 ημερων,ειδικου χειρισμου,θεωρω ενα τυφλο,κουφο,κουτσο κλπ με το οποιο θα πρεπει να δουλεψω λιγο διαφορετικα.
Ενα κουταβι που εχει θεμα με το φαγητο ειναι λιγο πιο κυριαρχικο εως και πολυ,οπως θα μπορουσε να ειναι υποτακτικο,στην καρακοσμαρα του κλπ
νομίζω ότι έχεις αφήσει ανοιχτή την απάντηση σου, αλλά ως εδώ με βρίσκεις σύμφωνο. Εννοώ ασφαλώς για τα σκυλιά με μειωμένες αισθήσεις... Δε μου εξηγείς τη βάση γνώσης σου σε σκυλιά αναλογου δυναμικού, ταμπεραμεντου, ή όπως αλλιώς θες. Επίσης δε μου δίνεις έναν μπουσουλα ρε αδερφέ να ξέρω ο μαύρος το σωστό εφόσον ήμουν λάθος... εξαντλησα μεγάλη δεξαμενή γνώσης και εμπειρίας από τα 9 χρόνια μου με αποκλειστικά θετική προσέγγιση πάνω στον νεαρό. Τώρα αν στο μπαμ επάνω καθαρά από ένστικτο λειτουργησα έτσι εμένα μου λέει πολλά. Σε εσένα σαφώς τίποτα. Γιατί απλά δε θες να σου πει... Μείνε με την εικόνα σου...Κατά τα άλλα καλή καρδιά...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν έχω εμπειρία με σκύλο ειδικού χειρισμού, αν υποθέσουμε ότι υπάρχει μπούσουλας και δεν είναι ειδικός χειρισμός κάθε απόκλιση από τον μπούσουλα. Για χάριν συνεννοήσεως ας θεωρήσω ειδικού χειρισμού έναν εξαιρετικά κυριαρχικό σκύλο. Εκ του αποτελέσματος (το να αφοδεύσει δηλαδή ο σκύλος κατά το σβέρκωμα) θα το έβγαζα από την κατηγορία αυτή, γιατί ένα ιδιαίτερα κυριαρχικό σκυλί, στο σβέρκωμα θα αντιδρούσε μαχόμενο, έστω αμυντικά...

Επεξεργασία: Δεν μπορώ να κατακρινω το σβέρκωμα αυτό καθεαυτό, αφού δεν το θεωρώ εντελώς αθεμιτο μέσω, κάτω από ορισμένες συνθήκες και όταν βγει κι ενστικτοδώς ενώ προτύτερα έχει γίνει αποφυγή άσκοπης σωματικής διόρθωσης.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21 and Kotzak


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Με το σβερκωμα εξασφαλισα την ακεραιότητα μας αφού στην αρχή αμυνθηκε, κατόπιν άρχισε σιγά σιγά να ηρεμει και μόλις χαλάρωσε τον άφησα...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Δεν έχω εμπειρία με σκύλο ειδικού χειρισμού, αν υποθέσουμε ότι υπάρχει μπούσουλας και δεν είναι ειδικός χειρισμός κάθε απόκλιση από τον μπούσουλα. Για χάριν συνεννοήσεως ας θεωρήσω ειδικού χειρισμού έναν εξαιρετικά κυριαρχικό σκύλο. Εκ του αποτελέσματος (το να αφοδεύσει δηλαδή ο σκύλος κατά το σβέρκωμα) θα το έβγαζα από την κατηγορία αυτή, γιατί ένα ιδιαίτερα κυριαρχικό σκυλί, στο σβέρκωμα θα αντιδρούσε μαχόμενο, έστω αμυντικά...

Επεξεργασία: Δεν μπορώ να κατακρινω το σβέρκωμα αυτό καθεαυτό, αφού δεν το θεωρώ εντελώς αθεμιτο μέσω, κάτω από ορισμένες συνθήκες και όταν βγει κι ενστικτοδώς ενώ προτύτερα έχει γίνει αποφυγή άσκοπης σωματικής διόρθωσης.
ευλογησον... Για το συμπληρωμα πάει... Επιτέλους...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
@Kotzak,
Εχεις δικιο,αφησα μιση την απαντηση μου γιατι στο μεταξυ με "ετρωγε" ενας σκυλος και δεν προλαβα:LOL:

Η αληθεια ειναι οτι με ενοχλει η ταμπελα "ειδικου χειρισμου"οταν προκειται για κουταβακι.
Απο την θετικη προσεγγιση μεχρι το σβερκωμα-αφοδευση ειναι μεγαλη αποσταση.

Δεν γραφεις τι δοκιμασες μεχρι να φτασεις εκει...

Δεν ειμαι οπαδος της Θετικης με την εννοια που της εχουν δωσει καποιοι εκπαιδευτες!
Και δεν ειμαι γιατι τοσα χρονια απαντησεις στα ερωτηματα μου δεν εχω παρει.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Μέχρι την Τρίτη σελίδα δε στάθηκε κάνεις στην αναφορά ειδικού χειρισμού πάρα μόνο ένας εκπαιδευτής (νομίζω), ο ντραζεν.
ποιος εκπαιδευτής βρε;! :eek: (κατά το "ποια Amstel" της διαφημίσης...)
κάτσε μη μου κολλήσουν και καμία τέτοια ταμπέλα και άντε μετά να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας...:confused::whistle::p
απλά ήμουν ο πρώτος που σε ρώτησα να μας πεις κάποιο ζόρικο περιστατικό που είχες με τον σκύλο, για να καταλάβουμε τι εννοούσες στο εισαγωγικό σου μήνυμα... ;)
 
  • Like
Reactions: Kotzak


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το συμπλήρωμα είναι ότι δεν θεωρώ το σβέρκωμα σωστό με το παραμικρό. Σε κάποιες περιπτώσεις δεν το κατακρινω. Πιθανόν κι εγώ να σβερκωνα σε αντίστοιχη φάση, δεν ήμουν μπροστά ώστε να πω αν έκανες καλά ή κακά. Απλά, αν σβερκωνα κι ο σκύλος αφόδευε, θα έκανα επανεκτιμηση του συμπεράσματός μου για την κυριαρχικότητά του
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Kotzak,..
Δεν ειμαι οπαδος της Θετικης με την εννοια που της εχουν δωσει καποιοι εκπαιδευτες!
Και δεν ειμαι γιατι τοσα χρονια απαντησεις στα ερωτηματα μου δεν εχω παρει.
Δεν έχεις πάρει γιατι δεν υπάρχει :D
 
  • Like
Reactions: yasemin


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf