Επιθετικός με τους ξένους...


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Συμφωνω... Και εγω δεν θελω να τον πιεσω να κατσει με το ζορι... αν ηταν εχθρικος γενικα οταν εβλεπε κοσμο θα ελεγα εχουμε θεμα... αλλα τωρα ουσιαστικα αυτο που δεν θελει ειναι να ασχολουνται μαζι του!! Αλλιως , στην τσιμισκη περπαταμε για παραδειγμα μεσα σον χαμο! δεν εχει θεμα! Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις!!! :D (Και ο αργος ευχαριστει γιατι ειχα αρχισει να τον μαλωνω λιγο γ αυτο τωρα τελευταια! :p)
Αφού περπατάει ανάμεσά τους χωρίς κανένα πρόβλημα, τότε μην τον μαλώνεις!
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Αφού περπατάει ανάμεσά τους χωρίς κανένα πρόβλημα, τότε μην τον μαλώνεις!
Ναι οκ δεν θα τον ξαναμαλωσω. Απλα εβλεπα τα υπολοιπα φιλικα, ηρεμα σκυλια και λεω το δικο μου σατανισμενο θα ειναι δεν υπαρχε εξηγηση! :p
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καλα για παιδακια δεν αφηνω καν να τον χαϊδειψουν.. Αλλάζω δρομο γιατι δεν τα συμπαθει και πολυ..!! Μόνο οσα και οσους εχουν μαζι τους σκυλο... μαλλον επικεντρωνεται στο σκυλι και δεν τον νοιαζουν οι υπολοιποι? αυτο πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω... Η αλήθεια ειναι πως οι περισσοτεροι δεν ξερουν πως να προσεγγισουν ενα σκυλο.. Μιλαμε δεν εχουν ιδεα... Νομιζουν οτι ειναι λουτρινο.. Απλα βλεπω αλλα σκυλακια που ειναι πολυ φιλικα και λεω μηπως εγω κανω κατι λαθος.. :sick: αλλα μαλλον εχω σκυλι στριμμενο! :p Δεν μπορω ομως με τιποτα να καταλαβω γιατι κανει τον καλο σε οσους εχουν μαζι σκυλο... δεν εχει γρυλισσει ποτε σε κανεναν!!! :confused::confused:

Nα ρωτήσω, γενικα, αυτό δεν είναι πρόβλημα; Από όταν πήρα το νέο μας κουτάβι, το πρώτο και σχεδόν μόνο πράγμα που μας είπε εκπαιδευτής ήταν να κοινωνικοπιηθεί με παιδιά πάσης φύσεως. Πέρα από τα δικά μου, να μάθει να μην ενοχλείται από παιδιά γενικώς, για να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα κανενός δυσάρεστου αργότερα. Και είναι κάτι που και εμένα θα με φόβιζε, να "αγριεύει" σε παιδάκια, μιας και δεν είναι πάντα εφικτό να τα κρατήσεις σε απόσταση.
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Nα ρωτήσω, γενικα, αυτό δεν είναι πρόβλημα; Από όταν πήρα το νέο μας κουτάβι, το πρώτο και σχεδόν μόνο πράγμα που μας είπε εκπαιδευτής ήταν να κοινωνικοπιηθεί με παιδιά πάσης φύσεως. Πέρα από τα δικά μου, να μάθει να μην ενοχλείται από παιδιά γενικώς, για να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα κανενός δυσάρεστου αργότερα. Και είναι κάτι που και εμένα θα με φόβιζε, να "αγριεύει" σε παιδάκια, μιας και δεν είναι πάντα εφικτό να τα κρατήσεις σε απόσταση.
Δηλαδή αν ο σκύλος μου δεν θελει να ερθει σε επαφη με τα παιδακια εγω τι μπορω να κανω? να τον πιεσω να τα δεχτει..? Απόσταση κραταω λογω του οτι ο σκυλος βγαινει με κουρι οποτε τον ελεγχο και λυνεται μονο σε συγκεκριμενα μερη που δεν εχει κοσμο και ειναι ασφαλη.. Αγριευει σε παιδακια οπως και σε μεγαλους μονο οταν πανε να τον ενοχλησουν.. Δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι σε αυτο...
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Με παιδακια που ξερει, π.χ με τα ξαδερφια μου ακομη και αν τον ενοχλουν λιγο δεν εχει θεμα... συμπεριφερεται φιλικα οπως και στους υπολοιπους γνωστους ...
 
  • Like
Reactions: Orilis


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Να κοινωνικοποιηθεί με παιδάκια αλλά με σωστό τρόπο. Πχ μην πέσουν πάνω του 5-6 ουρλιάζοντας τσιρίζοντας κλπ. Θα εξηγήσεις πρώτα στο παιδάκι πώς πρέπει να πλησιάσει τον σκύλο σου και εφόσον εκείνος είναι ήρεμος. Δηλαδή, όχι φωνές, όχι τσιριχτά, όχι απλωμένα χέρια και όπου πάνε, ΟΧΙ τρέχοντας καταπάνω του. Να το πλησιάσει στο ένα μέτρο και να περιμένει. Αν θέλει ο σκύλος θα το πλησιάσει το παιδάκι για να το μυρίσει. Μόνο εφόσον το μυρίσει και χαλαρώσει τελείως θα αφήσεις το παιδάκι να το χαϊδέψει και αυτό μόνο ελαφρά στην πλάτη. Εσύ φυσικά από πάνω με το χέρι συνέχεια στο λουρί και τα μάτια σου και στο σκύλο να δεις πώς αντιδράει και στο παιδί μην κάνει καμια χαζομάρα. Φυσικά, αν δεις μανα υστερική κλπ απλά δεν το δοκιμάζεις..
 
  • Like
Reactions: Orilis


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Να κοινωνικοποιηθεί με παιδάκια αλλά με σωστό τρόπο. Πχ μην πέσουν πάνω του 5-6 ουρλιάζοντας τσιρίζοντας κλπ. Θα εξηγήσεις πρώτα στο παιδάκι πώς πρέπει να πλησιάσει τον σκύλο σου και εφόσον εκείνος είναι ήρεμος. Δηλαδή, όχι φωνές, όχι τσιριχτά, όχι απλωμένα χέρια και όπου πάνε, ΟΧΙ τρέχοντας καταπάνω του. Να το πλησιάσει στο ένα μέτρο και να περιμένει. Αν θέλει ο σκύλος θα το πλησιάσει το παιδάκι για να το μυρίσει. Μόνο εφόσον το μυρίσει και χαλαρώσει τελείως θα αφήσεις το παιδάκι να το χαϊδέψει και αυτό μόνο ελαφρά στην πλάτη. Εσύ φυσικά από πάνω με το χέρι συνέχεια στο λουρί και τα μάτια σου και στο σκύλο να δεις πώς αντιδράει και στο παιδί μην κάνει καμια χαζομάρα. Φυσικά, αν δεις μανα υστερική κλπ απλά δεν το δοκιμάζεις..
Και αν ο δικος μου γρυλισσει?? Δεν πιστευω οτι θα καστει να το χαϊδεψει παιδακι ανασφαλες ... Μονο ισως καποιο που ξερει απο σκυλια οποτε ξερει και πως να τα προσεγγισει..Και φοβαμαι να το ρισκαρω ολο αυτο...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Και αν ο δικος μου γρυλισσει?? Δεν πιστευω οτι θα καστει να το χαϊδεψει παιδακι ανασφαλες ... Μονο ισως καποιο που ξερει απο σκυλια οποτε ξερει και πως να τα προσεγγισει..Και φοβαμαι να το ρισκαρω ολο αυτο...
Κι αν παραπλησιάσει μη ελεγχόμενα παιδάκι επάνω του όταν σταματήστε στο περίπτερο, πας για καφέ κλπ; Αν πάντα αλλάζεται πεζοδρόμιο και αποτρέπεις επαφή με παιδιά, μήπως του μεγαλώνει η "απέχθεια"; Δεν εννοω να πας σαν την τρελή έξω από σχολείο να μαζεύεις τα παιδιά να το χαϊδεύουν. Αλλά μηπως να πλησιάζατε ελεγχώμενα και αδιάφορα σε παιδιά, να τα συνηθίσει λίγο;
 
  • Like
Reactions: noni_papa


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
λες απλως οτι δαγκωνει και καθαριζεις...γλιτωνεις και το περιττο αγχος και διαλογους...το σκυλι σου ειναι μια χαρα...
 
  • Like
Reactions: myEnzo and Orilis


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Κι αν παραπλησιάσει μη ελεγχόμενα παιδάκι επάνω του όταν σταματήστε στο περίπτερο, πας για καφέ κλπ; Αν πάντα αλλάζεται πεζοδρόμιο και αποτρέπεις επαφή με παιδιά, μήπως του μεγαλώνει η "απέχθεια"; Δεν εννοω να πας σαν την τρελή έξω από σχολείο να μαζεύεις τα παιδιά να το χαϊδεύουν. Αλλά μηπως να πλησιάζατε ελεγχώμενα και αδιάφορα σε παιδιά, να τα συνηθίσει λίγο;
Εντάξει κοίτα, το αλλάζω δρόμο που είπα πριν ήταν λιγάκι υπερβολικό! Έχει δει και βλέπει καθημερινά παιδάκια και απ ότι έχω καταλάβει δεν έχει θέμα στο ότι είναι παιδάκια αλλά στο ότι δεν τα ξέρει. Έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά που εχει και στους ξένους ενήλικες. Πώς είναι δυνατόν να μάθει να ειναι φιλικός σε ξένα παιδάκια όταν γενικά δεν είναι φιλικός σε αγνώστους ? Έχω προσπαθήσει να τον εξοικειώσω με τον κόσμο αλλά από ελάχιστους που δεν ξέρω γιατι δέχτηκε αμεσως το χαδι τους.. Αλλά φοβάμαι και εγώ η ίδια να μπω σε διαδικασία να αφήνω ξένα παιδάκια να το χαϊδεύουν ενώ ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι να αγριέψει. Θα είναι άσχημη εμπειρία και για το ίδιο το παιδάκι ( και λέω να αγριέψει έτσι? όχι να δαγκώσει.. δεν πιστεύω οτι θα δαγκώσει χωρις να νιώσει ότι απειλείται αρκετά)
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Εντάξει κοίτα, το αλλάζω δρόμο που είπα πριν ήταν λιγάκι υπερβολικό! Έχει δει και βλέπει καθημερινά παιδάκια και απ ότι έχω καταλάβει δεν έχει θέμα στο ότι είναι παιδάκια αλλά στο ότι δεν τα ξέρει. Έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά που εχει και στους ξένους ενήλικες. Πώς είναι δυνατόν να μάθει να ειναι φιλικός σε ξένα παιδάκια όταν γενικά δεν είναι φιλικός σε αγνώστους ? Έχω προσπαθήσει να τον εξοικειώσω με τον κόσμο αλλά από ελάχιστους που δεν ξέρω γιατι δέχτηκε αμεσως το χαδι τους.. Αλλά φοβάμαι και εγώ η ίδια να μπω σε διαδικασία να αφήνω ξένα παιδάκια να το χαϊδεύουν ενώ ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι να αγριέψει. Θα είναι άσχημη εμπειρία και για το ίδιο το παιδάκι ( και λέω να αγριέψει έτσι? όχι να δαγκώσει.. δεν πιστεύω οτι θα δαγκώσει χωρις να νιώσει ότι απειλείται αρκετά)
Ok, η εντύπωση που είχα είναι ότι αν περπατάει ένα παιδί στο πεζοδρόμιο εσείς πάτε απέναντι
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εφόσον με τα "δικά του" παιδάκια είναι καλός, ποιος ο λόγος να είναι καλός και με άγνωστα; Έχοντας αντίστοιχο σκύλο, έχω πάντα επιτήρηση ακόμα και με τα δικά του παιδάκια. Τα άγνωστα, πλέον τα αποφεύγω.
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Ok, η εντύπωση που είχα είναι ότι αν περπατάει ένα παιδί στο πεζοδρόμιο εσείς πάτε απέναντι
Οχι βλακεία μου, υπερβολή ήταν δεν το διατύπωσα και πολύ σωστά.Απλά εννοούσα ότι αν δω δύο τρία παιδάκια να παίζουν π.χ θα αποφύγω να περάσω απο κεί γιατί πιθανον ο άργος θα φοβηθεί (είναι λίγο χέστης και φοβάται πολύ τις μπάλες με τις οποίες παίζουν τα παιδάκια!! ) Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω πραγματικά.. Τους γονείς απ τα παιδάκια φοβάμαι περισσότερο! o_O
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Για αυτό σου είπα ότι δεν θα πλησιάσει το παιδί το σκυλί (έτσι δεν αισθανθεί απειλή ο σκύλος), το παιδί θα κάθεται ακίνητο και θα αγνοεί παντελώς τον Άργο χωρίς να τον κοιτάει καθόλου στα μάτια. Εσύ θα κοιτάς τον Άργο. Αν τον δεις χαλαρό κάνεις ένα βηματάκι μπροστά για να κάνει και εκείνος, Του λες μπράβο και παρατηρείς αν εξακολουθεί να είναι ήρεμος. Άμα φτάσετε πια δίπλα στο παιδί, παρατηρείς τον Άργο αν είναι ήρεμος και τον αφήνεις να μυρίσει το παιδί. Όταν το μυρίσει του λες μπράβο. Αν δεις ότι είναι ήρεμος ακόμα, δοκίμασε να πλησιάσεις με το παιδί για να μπορέσει να το ακουμπήσει. Καλό θα ήταν να ξεκινήσει με μεγαλύτερα παιδιά που θα σε καταλάβουν, θεωρώ.
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Εφόσον με τα "δικά του" παιδάκια είναι καλός, ποιος ο λόγος να είναι καλός και με άγνωστα; Έχοντας αντίστοιχο σκύλο, έχω πάντα επιτήρηση ακόμα και με τα δικά του παιδάκια. Τα άγνωστα, πλέον τα αποφεύγω.
Να είναι καλός με τα παιδάκια για να μην τυχει στραβη αν ερθει καποιο π,.χ να τον αγκαλιασει τρεχοντας.. Και γενικά δεν θα ήθελα να τον π[ιάνει τέτοιο αγχος όταν παει κάποιος ξένος να τον χαϊδέψει..
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Για αυτό σου είπα ότι δεν θα πλησιάσει το παιδί το σκυλί (έτσι δεν αισθανθεί απειλή ο σκύλος), το παιδί θα κάθεται ακίνητο και θα αγνοεί παντελώς τον Άργο χωρίς να τον κοιτάει καθόλου στα μάτια. Εσύ θα κοιτάς τον Άργο. Αν τον δεις χαλαρό κάνεις ένα βηματάκι μπροστά για να κάνει και εκείνος, Του λες μπράβο και παρατηρείς αν εξακολουθεί να είναι ήρεμος. Άμα φτάσετε πια δίπλα στο παιδί, παρατηρείς τον Άργο αν είναι ήρεμος και τον αφήνεις να μυρίσει το παιδί. Όταν το μυρίσει του λες μπράβο. Αν δεις ότι είναι ήρεμος ακόμα, δοκίμασε να πλησιάσεις με το παιδί για να μπορέσει να το ακουμπήσει. Καλό θα ήταν να ξεκινήσει με μεγαλύτερα παιδιά που θα σε καταλάβουν, θεωρώ.
Ναι κατάλαβα τι λες.. Το πιο πιθανό είναι ότι θα πάνε όλα καλά μέχρι που θα αποφασίσουν να τον αγγίξουν.. :notworthy:
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Οχι βλακεία μου, υπερβολή ήταν δεν το διατύπωσα και πολύ σωστά.Απλά εννοούσα ότι αν δω δύο τρία παιδάκια να παίζουν π.χ θα αποφύγω να περάσω απο κεί γιατί πιθανον ο άργος θα φοβηθεί (είναι λίγο χέστης και φοβάται πολύ τις μπάλες με τις οποίες παίζουν τα παιδάκια!! ) Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω πραγματικά.. Τους γονείς απ τα παιδάκια φοβάμαι περισσότερο! o_O
Kι εγώ αν δεν είχα η ίδια παιδιά, σε καμιά περίπτωση δεν θα πλησίαζα π.χ παρέα πεντάχρονων με μπάλα. Ούτε χωρίς το σκύλο ;)

Τώρα εμείς λόγω συνθηκών, έχουμε γίνει η μασκότ της παιδικής χαράς και οι κολλητοι μας είναι οι σκύλοι των υπόλοιπων παιδιών, που στην ανάγκη κάνουν και χρέη τερματοφύλακα...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Να είναι καλός με τα παιδάκια για να μην τυχει στραβη αν ερθει καποιο π,.χ να τον αγκαλιασει τρεχοντας.. Και γενικά δεν θα ήθελα να τον π[ιάνει τέτοιο αγχος όταν παει κάποιος ξένος να τον χαϊδέψει..
Αν δεις κανά παιδάκι να έρχεται τρέχοντας προς τα εσάς:
1. Μαζεύεις τον Άργο
2. Φωνάζεις στο παιδάκι να σταματήσει
3. Βρίσκεις τη μάνα και τη βρίζεις που αφήνει το παιδί της να περιπλανιέται ελεύθερο στους αγρούς και να είναι κίνδυνος...

Όσο καλά κοινωνικοποιημένος και να είναι ο σκύλος, πάντα θα τρομάξει αν παιχτεί σκηνικό σαν και αυτό...
 
  • Like
Reactions: ευτυχία


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μια και κανεις μας δεν ειναι μεσα στο κεφαλι του σκυλου ετσι να μπορει να ξερει με απολυτη σιγουρια πως θα αντιδρασει σε καθε περιπτωση,καλο θα ηταν να λειτουργουμε με το μοτο better safe than sorry...

με ενα παιδακι πρεπει να υπαρχει απολυτη σιγουρια οτι δεν προκειται να συμβει το οτιδηποτε και ο μονος τροπος για να συμβει αυτο ειναι η αποφυγη προσεγγισης...
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
@noni_papa Το τρίτο πολύ θα το ήθελα κάποια μέρα! Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές! @genie Όμορφη εικόνα αλλά μάλλον δεν θα την δω ποτέ με τον άργο!! :confused: Μόνο από τα φιλαράκια του (τα ξαδερφακια μου) δέχεται να παίξει και να τους κλεβει την μπαλα! :rolleyes: @reinmeister2 Γι αυτόν ακρβώς τον λόγο θέλω και εγώ να αποφεύγω τέτοιες καταστάσεις.. Απλά δεν ήμουν σίγουρη κατά πόσο όλο αυτο που κάνει μπορώ να το αλλάξω..