Βόλτα και τράβηγμα


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Περίληψη: σκύλος περίπου 3 μιση μηνών, "μικρομεσαίος". Κάπου στο γενεολογικό του δέντρο πρέπει να έχει γκριφόν, τα υπόλοιπα θα τα δείξει ο χρόνος. Τον φιλοξενήσαμε κάποιες μέρες, μας προβλημάτισε η συμπεριφορά του τότε (αρκετά επιθετικός), τον αγαπήσαμε όμως, το σκεφτήκαμε και τελικά τον ξαναπήραμε μόνιμα πλέον και δόξα τω θεώ, έμαθε ήδη να μην ορμάει και γρυλίζει σε ό,τι κινείται.

Μετά την εισαγωγή, η ερωτηση:
Το σκυλί συμπεριφέρεται σαν κυνηγόσκυλο ήδη (από προσωπική και εντελώς μη επαγγελματική άποψη από ράτσες κηνυγόσκυλων). Μύτη κολλημένη στο χώμα και ακολουθεί ίχνη μετά μανίας.
Στη βόλτα όταν φεύγουμε από το σπίτι, γενικά προχωράει. Ψιλοτραβάει, ψιλοπροσπαθεί να πάει από την άλλη, αλλά όχι κάτι το δραματικό. Εξάλλου αναμενόμενο για ένα μωρό. Όταν έρθει η ώρα της επιστροφής και ξαναπιάσει με τη μύτη τη μυρωδιά (τη δική του, τη δική μου; ) κολλάει το μούτρο κάτω και προσπαθεί με μια φοβερή επιμονή να φουλάρει για σπίτι. Και μάλιστα ακολουθώντας ακριβώς τα βήματα που κάναμε και καταλήγωντας ακριβώς εκεί όπου ξεκινήσαμε. Το κουτάβι με τη μούρη στο χώμα σα μυρμηγκοφάγος να προσπαθεί ταυτόχρονα να τρέξει είναι εντελώς ξεκαρδιστικό θέαμα. Αλλά, είμαι μια συμπεριφορά που πρέπει να κοπεί, γιατί ότι έχει πλάκα στα 4 κιλά δεν θα έχει την ίδια πλάκα στα 10-15 πχ.

Μέχρι στιγμής, έκοψα το σαμαράκι και το γύρισα σε περιλέμιο για να έχω καλύτερο έλεγχο, μαζεύω το λουρί να τον έχω κολλητά δίπλα μου στην επιστροφή, περπατάω αργα, και ανα διαστήματα σταματάω και του λέω να κάτσει. Μόλις ομως ξανασηκωθεί πάλι το ίδιο και με πιο πολύ πείσμα. Είναι θέμα χρόνου και υπομονής ή κάνω κάτι λάθος;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
αχ...το περπατημα των κουταβιών με το λουρι...:love::love::love::love:

Θελει υπομονη ειναι μικρο και τωρα ξεκινησατε.. Κρατα μια λιχουδια στη χουφτα να μυριζει αυτη και να περπατάει καλύτερα γτ θα την ακολουθει, οταν τραβάει σταμάτα να περπατάς και μεινε αγαλμα μεχρι να γυρίσει δίπλα σου και συνεχιστε μετά τη πορεια σας και μια χαρά θα πάει...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
αχ...το περπατημα των κουταβιών με το λουρι...:love::love::love::love:

Θελει υπομονη ειναι μικρο και τωρα ξεκινησατε.. Κρατα μια λιχουδια στη χουφτα να μυριζει αυτη και να περπατάει καλύτερα γτ θα την ακολουθει, οταν τραβάει σταμάτα να περπατάς και μεινε αγαλμα μεχρι να γυρίσει δίπλα σου και συνεχιστε μετά τη πορεια σας και μια χαρά θα πάει...
Παραδόξως όταν είναι έξω και πιάσει μυρωδιά για το δρόμο για σπίτι ούτε λιχουδιές καταλαβαίνει ούτε τίποτα. Μόνο άλλο σκύλο, αλλά το να κυνηγάμε τα άλλα σκυλιά από πίσω να παίξουμε μάλλον δεν είναι βελτίωση συμπεριφοράς ;)
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Επειδή κοιμάται έξω, και πριν ζουσε σε δρόμο, έχει μάθει γενικά να πηγαίνει έξω. Ξεφεύγει και κανένα κατούρημα στην κουζίνα βέβαια.
Τωρα που το λες, ενώ κακά στην βόλτα κάνει, τσίσα δεν είμαι σίγουρη
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Ειναι αστειο να λεω εγω τη γνωμη μου,που ακομα ψαχνομαι,αλλα επειδη μου το εκανε εντονα,καταλαβα οτι ηταν σαν ανυπομονος περισσοτερο να γυρισει,παρα το να μυρισει και να ψαξει.Προσπαθησε να φτιαξεις τα ωραρια λιγο...εγω τον κατεβαζα αρχικα σε φασεις που ηξερα σιγουρα οτι θα τα κανει...πχ μολις ξυπναγε η μετα απο παιχνιδι...και πολλες λιχουδιες
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
το να εχει τη μουσυδα κατω συνεχως δεν είναι καλο όχι γιατι θα σε τραβαει και θα πνίγεται και η βολτα δεν θα είναι και ότι πιο ευχαριστω για σενα αλλα γιατι από ένα σημειο και μετα δεν θα υπάρχεις εσυ παρα μονο οι μυρωδιες.δηλαδή θα χανει το κοσμο γυρω του.
το σαμαρι σε τετοια κανει κακο γιατι τα μαθαινει να τραβανε κιολας.
δοκιμασε λιχουδιά στο χερι ή κανα μπαλακι (συνηθως αυτά τα σκυλια λατρευουν να πιανουν και να φερνουν μπαλακι) ετσι αν το εχεις στο χερι θα το κοιταει συνεχως .
επειδή είναι μικρο απλα όταν βαζει τη μουσουδα κατω καντου ένα μικρο αποτομο τιναγμα στο λουρι προς την αντιθετη πλευρα από εκει που είναι το σκυλι.δηλαδή αν το σκυλι είναι στα αριστερα σου πιασε το λουρι με το δεξι χερι και όταν κατεβασει κεφαλι του τραβας λιγο και απότομα το λουρι προς τα δεξια και στο υψος περιπου στα γονατα σου (όχι να του σηκωσεις το κεφαλι πανω αλλα να του το τραβηξεις από εκει).αν το κανεις και ταυτόχρονα του λες με λιγο δυνατη φωνη "ΜΗ" ή ¨" ΟΧΙ" ή ότι άλλο θες εσυ για την αποτροπή ισως να πιασει....αλλιως απλα μετα θα παρεις το λουρι (δε θυμαμαι πως το λενε) που πιανει την μουσουδα του και ετσι θα εχεις ελεγχο της μουσούδας του από την αρχη.
αλλα σε σκυλια τετοια αν τα ξεκινήσεις εντατικα από μικρα θα στρωσουν.
ο πνιχτης αν σου το πει κανεις για ιδεα δεν θα σε βοηθησει ισα ισα θα φτανει μεχρι πνιγμου και μετα θα τα παραταει.δεν κανει καλο αυτό.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
το να εχει τη μουσυδα κατω συνεχως δεν είναι καλο όχι γιατι θα σε τραβαει και θα πνίγεται και η βολτα δεν θα είναι και ότι πιο ευχαριστω για σενα αλλα γιατι από ένα σημειο και μετα δεν θα υπάρχεις εσυ παρα μονο οι μυρωδιες.δηλαδή θα χανει το κοσμο γυρω του.
το σαμαρι σε τετοια κανει κακο γιατι τα μαθαινει να τραβανε κιολας.
δοκιμασε λιχουδιά στο χερι ή κανα μπαλακι (συνηθως αυτά τα σκυλια λατρευουν να πιανουν και να φερνουν μπαλακι) ετσι αν το εχεις στο χερι θα το κοιταει συνεχως .
επειδή είναι μικρο απλα όταν βαζει τη μουσουδα κατω καντου ένα μικρο αποτομο τιναγμα στο λουρι προς την αντιθετη πλευρα από εκει που είναι το σκυλι.δηλαδή αν το σκυλι είναι στα αριστερα σου πιασε το λουρι με το δεξι χερι και όταν κατεβασει κεφαλι του τραβας λιγο και απότομα το λουρι προς τα δεξια και στο υψος περιπου στα γονατα σου (όχι να του σηκωσεις το κεφαλι πανω αλλα να του το τραβηξεις από εκει).αν το κανεις και ταυτόχρονα του λες με λιγο δυνατη φωνη "ΜΗ" ή ¨" ΟΧΙ" ή ότι άλλο θες εσυ για την αποτροπή ισως να πιασει....αλλιως απλα μετα θα παρεις το λουρι (δε θυμαμαι πως το λενε) που πιανει την μουσουδα του και ετσι θα εχεις ελεγχο της μουσούδας του από την αρχη.
αλλα σε σκυλια τετοια αν τα ξεκινήσεις εντατικα από μικρα θα στρωσουν.
ο πνιχτης αν σου το πει κανεις για ιδεα δεν θα σε βοηθησει ισα ισα θα φτανει μεχρι πνιγμου και μετα θα τα παραταει.δεν κανει καλο αυτό.
Πνίχτη σε κουτάβι δε βάζω έτσι κι αλλιώς, αν και μου το είπε περαστικός "παντογνώστης". Άσε που εξήγησα στην κόρη μου που ήταν μπροστά τι είναι ο πνίχτης και κόντεψε να πάθει έμφραγμα.
Θα συνεχίσω με τράβηγμα προς την ανάποδη και υπομονή. Το ΜΗ το ακουει.
Απλά είμαστε λίγο γραφικοί :)

- Κουτάβι μυρίζει και τραβάει.
- Τραβάω προς την άλλη, λέω ΜΗ.
- Κουτάβι σταματάει και με κοιτάει
- Λεω ΠΑΜΕ
- Τρια βηματα, μουσούδα κάτω, αρχίζει να γκαζώνει
- Τραβάω προς την άλλη, με γράφει.
- Σταματάω, λέω ΚΑΤΩ
- Κάθεται με κοιτάει με προσμονή
- Λέω ΜΠΡΑΒΟ και μετά ΠΑΜΕ
- Πέντε βήματα που με κοιτάει να δει αν όλα καλά
- Μουσούδα κάτω και ανανεωμενη αποφασιστικότητα

και επανάληψη :)
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
ενταξει το πας .
απλα συνδυασε το μη με το τραβηγματακι.και προσεξε το τράβηγμα να είναι ξαφνικο και μικρο...δε θελεις να του τραβηξεις το κεφαλι οσο να του κανεις ένα "τσιμπημα" να φυγει από αυτό που μυρισε.
μη ξεχνας είναι κουταβι και όλα τα κουταβια είναι αστα να πανε στις βολτες και δευτερον αν εχει γονιδια που μυριζουν θελει κοπο...
παντως το λουρι τυπου halti ισως να σε βοηθησει πιο πολύ...
στα πιο μεγαλα σε ηλικια είναι σωτηριο.στα μικρα δε ξερω αλλα θελω να πιστευω ότι βοηθαει αρκετα.
απλα εν τυχει να παρεις τετοιο λουρι να παρεις σωστο σε μέγεθος και ένα κλιπσ εξτρα να το δεσεις στο κανονικο του κολαρο γιατι αυτά τα λουρια πολλες φορες βγαινουν ευκολα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
κρατας τον σκυλο οσο πιο κοντα στο ποδι σου γινεται, με τετοιο μηκος λουριου ετσι ωστε να κρατιεται το κεφαλι του ορθιο(φυσικη ορθια σταση σκυλου),με ενα μικρο περιθωριο σκυψιματος το οποιο να μην περναει την νοητη ευθεια που ενωνει ραχη-αυχενα-κεφαλι...

με αυτον τον τροπο,αφενος μεν, θα απομακρυνεις τα περιττα οσφρητικα ερεθισματα διατηρωντας μαγαλυτερη συγκεκντρωση του σκυλου σε εσενα,αφετερου δε,θα αντιληφθει ο σκυλος οτι υποκειται σε περιορισμους και δεν εχει απολυτη ελευθερια να πραττει κατα το δοκουν,στην βολτα...αυστηρα το συγκεκριμενο οσο και να γκρινιαζει...

καλο θα ειναι να υπαρχει ενας συγκεκριμενος προορισμος ακομη κι αν αυτος αποτελειται απο μια σταση σε οποιοδηποτε μερος,οπου θα χαλαρωνεις το λουρι αφηνοντας τον να κανει οτι θελει,στο αυρος που του επιτρεπει το λουρι...

ενα φλεξι 8μετρο βοηθαει πολυ χρηστικα...

αυτα για αρχη...
 
  • Like
Reactions: oreos


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Πνίχτη σε κουτάβι δε βάζω έτσι κι αλλιώς, αν και μου το είπε περαστικός "παντογνώστης". Άσε που εξήγησα στην κόρη μου που ήταν μπροστά τι είναι ο πνίχτης και κόντεψε να πάθει έμφραγμα.
Θα συνεχίσω με τράβηγμα προς την ανάποδη και υπομονή. Το ΜΗ το ακουει.
Απλά είμαστε λίγο γραφικοί :)

- Κουτάβι μυρίζει και τραβάει.
- Τραβάω προς την άλλη, λέω ΜΗ.
- Κουτάβι σταματάει και με κοιτάει
- Λεω ΠΑΜΕ
- Τρια βηματα, μουσούδα κάτω, αρχίζει να γκαζώνει
- Τραβάω προς την άλλη, με γράφει.
- Σταματάω, λέω ΚΑΤΩ
- Κάθεται με κοιτάει με προσμονή
- Λέω ΜΠΡΑΒΟ και μετά ΠΑΜΕ
- Πέντε βήματα που με κοιτάει να δει αν όλα καλά
- Μουσούδα κάτω και ανανεωμενη αποφασιστικότητα

και επανάληψη :)
δοκίμασε σε αυτά που κάνεις το βαδισμα σου να γίνει ζωντανό... Μα γίνεις πιο θελκτικη από την οσμή.βγες μπροστά της όσμες,μεταφορικά και κυριολεκτικά. Βαδισμα επιταφιου δε βοηθά κανένα κουτάβι. Ζωηραδα δώσε...στην αρχή θα ζοριστεις αλλά μετά από δέκα λεπτά συνδυασμού αυτών που κάνεις με ζωηραδα βαδισματος, θα πέσουν οι τόνοι...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
δοκίμασε σε αυτά που κάνεις το βαδισμα σου να γίνει ζωντανό... Μα γίνεις πιο θελκτικη από την οσμή.βγες μπροστά της όσμες,μεταφορικά και κυριολεκτικά. Βαδισμα επιταφιου δε βοηθά κανένα κουτάβι. Ζωηραδα δώσε...στην αρχή θα ζοριστεις αλλά μετά από δέκα λεπτά συνδυασμού αυτών που κάνεις με ζωηραδα βαδισματος, θα πέσουν οι τόνοι...
Από ζωηράδα κι άλλο τίποτα. Βάλε που σε κάθε βόλτα έχω και τουλάχιστον ένα πιτσιρίκι μαζί και δίνει ρυθμό!
 
  • Like
Reactions: Orilis and Kotzak


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καταρχάς υπομονή και επιμονή και θα στρώσει. Προσωπικά, όποτε πάει να ξεφύγει τη στιγμή που κάνει το πρώτο βήμα προς τα μπρος πατάω ένα μη και αλλαγή κατεύθυνσης. Τώρα είμαστε σχετικά εντάξει στις βόλτες μας. Σημαντικό και αυτό που σου είπε ο @Kotzak - μην περπατάς αργά γιατί έτσι θα είσαι βαρετή για το κουτάβι που είναι τίγκα στην ενέργεια. Περπάτα με σχετικά γρήγορο βηματισμό ώστε και να μην του δίνεις την ευκαιρία να πάει μπροστά και κυρίως να σε βρίσκει ενδιαφέρουσα. Κατά διαστήματα και εφόσον είναι στο πλευρό σου μπορείς και να το επιβραβεύεις. Επίσης επειδή είναι κουτάβι και πρέπει να μάθει κάποια όρια, εσύ αποφασίζεις πόση ώρα θα μυρίσει τον τάδε θάμνο, την τάδε πέτρα κλπ. Κατά τ' άλλα κάνε υπομονή και θα στρώσει ;)
 
  • Like
Reactions: Kotzak


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Από ζωηράδα κι άλλο τίποτα. Βάλε που σε κάθε βόλτα έχω και τουλάχιστον ένα πιτσιρίκι μαζί και δίνει ρυθμό!
κι άλλο... Κλόουν...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Από ζωηράδα κι άλλο τίποτα. Βάλε που σε κάθε βόλτα έχω και τουλάχιστον ένα πιτσιρίκι μαζί και δίνει ρυθμό!
Το θέμα είναι το πιτσιρικι να μην το εξιτάρει και το ξεσηκώνει. Τώρα είσαι σε φάση που το εκπαιδεύεις για το πώς να βολτάρει με τον επιθυμητό τρόπο. Αν το παιδάκι είναι και αυτό στην τρελή χαρά την ώρα της βόλτας φυσικό και επόμενο είναι να είναι και το κουτάβι και να ξεχινέται τελείως. Αν συμβαίνει αυτό, πες στο παιδί ότι πρέπει να είναι ήρεμο και ότι όταν φτάσετε σε καμια πλατεία θα μπορέσετε να παίξετε λίγο
 
  • Like
Reactions: Kotzak


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
απο την δική μου μικρή εμπειρία, στο στάδιο εκμάθησης να πηγαίνει διπλα στο ποδι μου και να μην τραβάει, η παρέα στην βόλτα δεν βοηθούσε. Το αντίθετο. Πρόσεξα ότι όταν ήμασταν μόνοι μας είχε πιο πολύ προσοχή σε μένα..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
απο την δική μου μικρή εμπειρία, στο στάδιο εκμάθησης να πηγαίνει διπλα στο ποδι μου και να μην τραβάει, η παρέα στην βόλτα δεν βοηθούσε. Το αντίθετο. Πρόσεξα ότι όταν ήμασταν μόνοι μας είχε πιο πολύ προσοχή σε μένα..
Και εγώ το ίδιο παρατήρησα. Όταν πρωτοάρχισα να την πηγαίνω βόλτα που ήταν ακόμα σε φάση εκμάθησης, αν ερχόταν και η μητέρα μου για παρέα πήγαινε το μάθημα χαμένο. Οπότε για ένα διάστημα μέχρι να μάθει και να συνηθίσει πήγαινα μόνη μου. Τώρα που συνήθισε, αν και ενθουσιάζεται όταν υπάρχει και τρίτος στο γκρουπ, ηρεμεί γρήγορα
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα!! Απευθύνω συναδελφικούς χαιρετισμούς ως έχουσα ημίαιμο γκριφόν... Πως τα πας από υπομονή;; Ελπίζω καλά, γιατί θα σου χρειαστεί...

Ακριβώς έτσι ήταν και το δικό μου σκυλί στη βόλτα και ακόμα και τώρα καμιά φορά μπορεί να σκαλώσει με και που μύρισε στα καλά του καθουμένου... Μιλάμε για τράβηγμα, όχι αστεία! Ιδού πως λειτούργησε σε μας:
1) Λιχουδιές "δυνατές" κατά τη διάρκεια της βόλτας.
2) Με το που τράβαγε προς μία κατεύθυνση, στροφή προς την αντίθετη μεριά. Ή αυτό ή με το που τράβαγε στεκόμουν άγαλμα και συνεχίσαμε μόλις ηρεμούσε.
3) Σταθερό δρομολόγιο βόλτας το οποίο σιγά σιγά μεγάλωνε ή εμπλουτιζόταν.
4) Συχνές στάσεις να μυρίσει να του φύγει ο καημός! :D Στην αρχή σε κάθε δεντράκι στο πεζοδρόμιο, μετά σε κάθε δεύτερο κτλ.
5) Το halti, όχι όμως αυτό που πιάνει τη μουσούδα, το άλλο που είναι σαν σαμαράκι αλλά ο οδηγός μπαίνει από την μπροστινή μεριά, στο στήθος.

Α, κι επίσης να πω ότι σε εμάς τουλάχιστον το φλέξι έκανε ζημιά...
 
  • Like
Reactions: matilda


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Καλησπέρα!! Απευθύνω συναδελφικούς χαιρετισμούς ως έχουσα ημίαιμο γκριφόν... Πως τα πας από υπομονή;; Ελπίζω καλά, γιατί θα σου χρειαστεί...

5) Το halti, όχι όμως αυτό που πιάνει τη μουσούδα, το άλλο που είναι σαν σαμαράκι αλλά ο οδηγός μπαίνει από την μπροστινή μεριά, στο στήθος.

ποιο είναι αυτό???
εχεις καμια ονομασια (γιατι όλα αυτά λεγονται και διαφορετικα ) να το κοιτάξω??
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3