Βόλτα και τράβηγμα




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
α χα το βρηκα ποιο είναι.
αλλα εξηγησε μου λιγο αν μπορεις αυτό γιατι θα του κοψει τη μουσουδα κατω ??δε το ξερω πως λειτουργει (τωρα το βλεπω σε βιντεο) .δλδ εγω όπως το βλεπω αυτό είναι για να περπαταει διπλα σου κτλ.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Δεν του κόβει από μόνο του την συνήθεια να χώνει τη μουσούδα κάτω αλλά το κάνει πιο δύσκολο.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
ναι ε..
θα παω να το παρω να το δοκιμασω.γιατι το halti πολύ καλο μεν αλλα μετα από 4 χρονια θα ηθελα να του αφήσω τη μουσουδα ελευθερη και οσες φορες το εκανα με κολαρο κανονικο στη 2η βολτα παρε παλι τη μουσουδα κατω...σου λεει ελευθερος είμαι τωρα θα τα μυρισω όλα...
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ομοιοπαθούσα εδώ! Λοιποόν, στην δική μας ίδια περίπτωση:
1)Το στηθόλουρο δεν μας βοηθάει. Μου είναι και πιο δύσκολο να χειριστώ το σκυλί και να το 'τραβήξω' δίπλα μου.
2) Επίσης, εμένα με βοηθάει να την έχω πάντα από αριστερά μου, δεν την αφήνω να πηγαίνει από δω και απο κεί και στο δεξί χέρι κρατάω κάποια καλή λιχουδιά, μπας και δω άσπρη μέρα.
3) Επιπλέον, εμάς η βόλτα με παρέα μας βοηθάει εάν και μόνο περπατάω στο ίδιο ρυθμό με τον άλλον που είναι μαζί μου και δίπλα, πολύ κοντά μεταξύ μας, έχοντας βάλει το σκυλί ανάμεσα μας. Είναι σαν να έχω άλλο σκυλί, δεν ξέρω γιατί.
4) Αν την πάω από κάποια διαδρομή που έχουμε να κάνουμε καιρό, συνήθως κάνει σαν τρελή και θέλει να τα μυρίσει όλα...οπότε συμφωνώ και με το να κάνετε την ίδια διαδρομή και σιγά σιγά να την μεγαλώνετε.
5)Επίσης σε μας παίζει και το θέμα της εκτόνωσης. Αν είναι κουρασμένη πάει μια χαρά χωρίς προσπάθεια.
6)Εγώ με φλέξι δεν έχω πρόβλημα, γιατί το έχω κλειδωμένο σε μικρή απόσταση και λειτουργεί σαν απλός οδηγός, απλά είναι πιο βαρύ και κάπως με κουράζει. Συνήθως το χρησιμοποιώ όταν πάμε βόλτα σε κανά πάρκο. Μάλιστα, κάνουμε και 'ασκησούλες'. Ό ταν υπάρχει δυνατότητα (άπλα) τώρα που ξέρει, κάπως, την εντολή 'δίπλα' ξεκλειδώνω το φλέξι και κρατώντας την πάλι δίπλα μου προχωράω. Εάν αποφασίσει να φύγει μπροστά, σταματάω της λέω 'δίπλα' και περιμένω να έρθει στο αριστερό μου πόδι. Μόνο όταν έρθει συνεχίζουμε.
Αυτά κάνουμε εμείς. Ελπίζω κάπως να σε βοήθησα. Επισημάνω ότι δεν έχω συμβουλευτεί κάποιον εκπαιδευτή, μη σας πάρω και στο λαιμό μου. :p

edit: Δεν την αφήνω να μοιρίσει ό,τι θέλει γιατί έχω παρατηρήσει ότι αποσυντονίζεται εντελώς όταν σταματάμε κάθε τρεις και λίγο. Και κατα την διάρκεια της βόλτας στα καλά του καθουμένου της δίνω διάφορες εντολές και επίτηδες την περνάω μέσα από αμάξια κολωνίτσες για να καταλάβει ότι κα΄νουμε την διαδρόμη που ορίζω εγώ, τρομάρα μου.:whistle:
 
Last edited:




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Λοιπόν, έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω μαζί τα παδιά, είναι πιο υπάκους στη βόλτα. Δεν ξέρω γιατί, νιώθει ότι είναι μέρος του κοπαδιού που βγάζω βόλτα, έχει πιο πολύ δράση, ποιος ξέρει. Προφανώς δεν είναι λύση να πηγαίνουμε πάντα βόλτα μπουλουκηδόν.
Δεύτερο, τον παρατηρούσα χτες το βράδυ και σήμερα το πρωί, και στη βόλτα δεν κατουράει, τα φυλάει για την αυλή. Ισως και γι αυτό να τρέχει πίσω; Αφού μάθαμε να κάνουμε κακά έξω, φαντάζομαι είναι θέμα χρόνου.
Το νέο που είδα χτες κα σήμερα, είναι μετά μανίας δάγκωμα του λουριού. Το έκανε και πριν, αλλα τώρα είναι πολύ πιο έντονο. Γενικά του αρέσει το δάγκωμα γενικώς και του λουριού ειδικώς. Έχουμε κάτι φάσεις που προσπαθεί να πάει βόλτα με το λουρί δαγκωμένο (ενω το φοράει). Αν το μαζέψω πολύ, ώστε να είναι κολλητά δίπλα μου και να μην έχει λάσκα να δαγκώσει, αρχίζει να πηδάει στα 2 πόδια να το πιάσει, τα παίρνει τελέιως και αρχίζει το γρύλισμα (στο λουρί όχι σε εμένα). Φάση είναι και την αφήνω να περάσει, ή κάτι πρέπει να κάνω;
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
αν γυρναει πισω για να κατουρησει (αν δηλαδη εσυ που το ζιε ςτο κουταβι πιστευεις ότι αυτό είναι ) απλα κρατα τον και άλλο στη βολτα.και όταν δεν θα αντεξει και θα κατουρησει εξω τοτε να γινει χαμος από λιχουδιες και μπραβο κτλ...μια δυο και μετα θα κατουραει παντου.
το λουρι νομιζω της ηλικιας είναι .δεν το εχω αντιμετωπισει για να εχω αποψη αλλα γενικα όλα τα κουταβια στις πρωτες βολτες σκαλωνουν με λουρια κτλ...μπορεις απλα να του κανεις και εκει "μη" και να μην τον αφηνεις να το παιρνει.αλλα και παλι αν καποιος εχει εμπειρια με αυτό θα σε κατατοπισει καλυτερα.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κι εμείς το κλάψαμε το πρώτο λουρί, ευτυχώς ήταν ένα φτηνιάρικο για προσωρινή χρήση... Μόλις του άλλαξα λουρί, τέρμα, δεν ξαναδάγκωσε.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Κι εμείς το κλάψαμε το πρώτο λουρί, ευτυχώς ήταν ένα φτηνιάρικο για προσωρινή χρήση... Μόλις του άλλαξα λουρί, τέρμα, δεν ξαναδάγκωσε.
Κι εμείς το ίδιο! Μετά πήραμε αλυσίδα και τελείωσε το πανηγύρι.:LOL:
 
  • Like
Reactions: Orilis


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Λοιπόν, έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω μαζί τα παδιά, είναι πιο υπάκους στη βόλτα. Δεν ξέρω γιατί, νιώθει ότι είναι μέρος του κοπαδιού που βγάζω βόλτα, έχει πιο πολύ δράση, ποιος ξέρει. Προφανώς δεν είναι λύση να πηγαίνουμε πάντα βόλτα μπουλουκηδόν.
Δεύτερο, τον παρατηρούσα χτες το βράδυ και σήμερα το πρωί, και στη βόλτα δεν κατουράει, τα φυλάει για την αυλή. Ισως και γι αυτό να τρέχει πίσω; Αφού μάθαμε να κάνουμε κακά έξω, φαντάζομαι είναι θέμα χρόνου.
Το νέο που είδα χτες κα σήμερα, είναι μετά μανίας δάγκωμα του λουριού. Το έκανε και πριν, αλλα τώρα είναι πολύ πιο έντονο. Γενικά του αρέσει το δάγκωμα γενικώς και του λουριού ειδικώς. Έχουμε κάτι φάσεις που προσπαθεί να πάει βόλτα με το λουρί δαγκωμένο (ενω το φοράει). Αν το μαζέψω πολύ, ώστε να είναι κολλητά δίπλα μου και να μην έχει λάσκα να δαγκώσει, αρχίζει να πηδάει στα 2 πόδια να το πιάσει, τα παίρνει τελέιως και αρχίζει το γρύλισμα (στο λουρί όχι σε εμένα). Φάση είναι και την αφήνω να περάσει, ή κάτι πρέπει να κάνω;
Το περναω κι εγω και λυση δεν εχω βρε...η προταση του εκπαιδευτη μου ηταν να εχω μαζι ενα παιχνιδι και να δαγκωνει αυτο οταν του ερχεται.Καταλαβαινω τι λες και ξερω ποσο εκνευριστικο ειναι.Σε εμενα δεν εχει πιασει κατι ακομα,αλλα δεν εχεις κατι να το δοκιμασεις
 




pudpop

Member
1 Δεκεμβρίου 2015
9
9
44
Ο δικος μου σκυλος ηταν πολυ ενθουσιασμενος οταν βγαιναμε βολτα και παντα με τραβαγε ...σε βαθμο που μπλεκοτανε στα ποδια περαστικων, στον οδηγο κτλ κτλ

Το παρακατω αρθρο μαζι με το εκπαιδευτικο λουρι με βοηθησαν και πλεον αν δεν ενθουσιαστει με κατι ιδιαιτερο σπανια τραβαει

http://www.4dogs.gr/τράβηγμα-του-λουριού-στη-βόλτα/

μαλλιστα το λουρακι δεν ειναι ακριβo και αμεσως λειτουργει ..νομιζω ειχα δωσει γυρω στα 8ε για ενα της trixie

Γενικοτερα ο σκυλος τραβαει προς τα εκει που βλεπει ..οταν του γυριζεις το κεφαλι με αυτο το λουρακι σταματαει. Καθε φορα που τραβας το λουρι του φωναζεις και την εντολη που θελεις και σιγα σιγα θα σε ακουει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3