Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
@haviharakennel
άμα φτάσει η σχέση εκτροφέα - ιδιοκτήτη σε συμφωνητικά , δικλίδες τύπου "εντός 3 ημερών" κι 1,2,3... τότε κάποιο λάθος έχει κάνει και ο ιδιοκτήτης αλλά πολύ περισσότερο ο εκτροφέας !

Το γράφω χωρίς να ξέρω, αλλά φαντάζομαι (μιλάω για εμένα) ότι εάν είχα επιλέξει εκτροφείο στην Ελλάδα για να αποκτήσω σκύλο ή θα με είχε στείλει στο διάολο ο εκτροφέας γιατι θα του είχα γίνει τσιμπούρι ή θα είχαμε γίνει τουλάχιστον φίλοι....

Κι αν κάποιος έχει πάρει το σκυλί από εκτροφείο (καθώς πρέπει εννοώ) του εξωτερικού τι θα κάνει ?

Γι αυτό ΠΑΝΤΑ λέω όταν αποκτάμε ένα σκυλί, απ όπου κι εάν το αποκτήσουμε, όπως κι αν το αποκτήσουμε, καλό είναι να κάνουμε πρώτα το σταυρό μας, να φτύνουμε τον κόρφο μας και να ...προχωράμε....

Το σκυλί από την ημέρα που θα το δεις και θα το πάρεις αγκαλίτσα είναι το σκυλί σου κι εάν πάθει (τικ τοκ χτυπάω ξύλο) κάτι δεν θα στεναχωρηθείς περισσότερο ή λιγότερο εάν έχεις εγγύηση ή αν σου δώσουν τα χρήματα πίσω ή σε βάλουν πρώτο στη σειρά για το επόμενο !
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
@d-friend
Για ποιο λογο να επιστρεφες το ποσο της αγορας, απο την στιγμη που ο πελατης θα κρατησει το σκυλο που ηδη πηρες πισω για ενα διαστημα μεχρι να θεραπευσεις;;
Αυτο δεν καταλαβαινω.

Στο οτι ο εκτροφεας οφειλει, αν (οπως φαινεται) ειναι δικη του ευθυνη η ασθενεια του ζωου, να καλυψει τα εξοδα συμφωνουμε απολυτα κ οι δυο......
Έτσι είμαι εγώ.. Large.. :p Ειδικά όταν έχω εκτεθεί ως επαγγελματίας. Είναι θέμα δημόσιας εικόνας και μάρκετινκ ;) Για να ξορκίσω την αναποδιά, και να τρέξω να μετατρέψω έναν ενδεχόμενο δυσφημιστή μου, σε ενδεχόμενο διαφημιστή μου.. Πρέπει να αντιστρέψεις το κλίμα που είναι εις βάρος σου. Ακόμα και καθαρά επιχειρηματικά μιλώντας. Ακόμα και μετά την δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, κι εφόσον το κουτάβι γίνει καλά, πάλι δυσαρεστημένος θα φύγει ο νέος κουταβοκηδεμώνας, μια και το ιδανικό θα ήταν να μην έχει περάσει καθόλου αυτήν την ταλαιπωρία. Την αποζημίωση για ψυχική οδύνη που τη βάζεις; :rolleyes:
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@haviharakennel
άμα φτάσει η σχέση εκτροφέα - ιδιοκτήτη σε συμφωνητικά , δικλίδες τύπου "εντός 3 ημερών" κι 1,2,3... τότε κάποιο λάθος έχει κάνει και ο ιδιοκτήτης αλλά πολύ περισσότερο ο εκτροφέας !

Το γράφω χωρίς να ξέρω, αλλά φαντάζομαι (μιλάω για εμένα) ότι εάν είχα επιλέξει εκτροφείο στην Ελλάδα για να αποκτήσω σκύλο ή θα με είχε στείλει στο διάολο ο εκτροφέας γιατι θα του είχα γίνει τσιμπούρι ή θα είχαμε γίνει τουλάχιστον φίλοι....

Κι αν κάποιος έχει πάρει το σκυλί από εκτροφείο (καθώς πρέπει εννοώ) του εξωτερικού τι θα κάνει ?

Γι αυτό ΠΑΝΤΑ λέω όταν αποκτάμε ένα σκυλί, απ όπου κι εάν το αποκτήσουμε, όπως κι αν το αποκτήσουμε, καλό είναι να κάνουμε πρώτα το σταυρό μας, να φτύνουμε τον κόρφο μας και να ...προχωράμε....

Το σκυλί από την ημέρα που θα το δεις και θα το πάρεις αγκαλίτσα είναι το σκυλί σου κι εάν πάθει (τικ τοκ χτυπάω ξύλο) κάτι δεν θα στεναχωρηθείς περισσότερο ή λιγότερο εάν έχεις εγγύηση ή αν σου δώσουν τα χρήματα πίσω ή σε βάλουν πρώτο στη σειρά για το επόμενο !
Το συμφωνητικό πάντα θα υπάρχει σαν ένα γενικό πλαίσιο όπως κάνουν οι περισσότεροι εκτροφείς.
Δεν πρόλαβα βέβαια να πω αυτό που επισημάνεις ότι με τους κηδεμόνες είχαμε γίνει ήδη φίλοι πριν πάρουν το κουτάβι οπότε και θα πήγαιναν στο ιατρό μετά από 10 μέρες δεν θα μας χάλαγε.
Αλλά κάποιοι όροι πρέπει να υπάρχουν καταρχήν.

Άρα δεν είσαι λάθος. Και εγώ με τις 3 οικογένειες εδώ στην Ελλάδα έχω συνέχεια επαφή, μιλάμε, βρισκόμαστε, μου στέλνουν φωτογραφίες των μωρών. Και έτσι το θέλω εγώ και δεν μου είναι καθόλου τσιμπούρια.
Ακόμα και με τους άλλους στο εξωτερικό μιλάμε, όχι τόσο συχνά αλλά η επαφή υπάρχει.
Αυτό είναι το φυσιολογικό νομίζω.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Θα επιμεινω οτι ειναι νωρις για να ξεκινησει μια τετοια συζητηση και αυτο παει και σε αυτους που υποστηριζουν οτι ο εκτροφεας ειναι οκ, οτι ο εκτροφεας δεν ειναι οκ, οτι ο Asmodeus εκανε καλα ή οχι...ακομη ακομη και αν θελετε επειδη θα πρεπει να το αφησουμε να κυλησει και να μην επηρεασουμε την κατασταση , αν την επηρεαζουμε

Πχ
ποιος μου λεει οτι ο εκτροφεας δεν βλεπει τι λεμε και κινηθει διαφορετικα για λογους ιματζ;...κανω τον κακοπιστο αυτη τη στιγμη κ ειναι ενα απλο σεναριο, εγω δεν θελω να τοποθετηθω ακομα

Ταυτοχρονα ξανατονιζω οτι οταν το θεμα ληξει θα ειμαι εδω για να το σχολιασουμε να το αναλυσουμε να το τεντωσουμε και οτι θελετε...

Ειναι νωρις για συμπερασματα, ουτε καν οι εξετασεις ολοκληρωθηκαν ουσιαστικα, ας μη βιαζομαστε, εχουμε δρομο ακομα
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Απο τα πιο στεναχωρα θεματα στο φορουμ!!ΜΑΚΑΡΙ να πανε ολα καλα για το κουταβι!!Ολα τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα,και προσωπικα χεστηκα και ποιος φταιει και ποιος οχι!αρκει να γινει καλα το κουταβι
 












Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Παιδια συγγνωμη για την αναμονη και τη αγωνια σας αλλα εχουν γινει πραγματα τα οποια δεν μπορω να δημοσιοποιησω , θελω να σας ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη διοτι σας αφηνω με την αγωνια αλλα δεν μπορω , για ευνοητους λογους , να πω καποια πραγματα δημοσια , σας ευχαριστω ολους ειλικρινα
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Παιδια συγγνωμη για την αναμονη και τη αγωνια σας αλλα εχουν γινει πραγματα τα οποια δεν μπορω να δημοσιοποιησω , θελω να σας ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη διοτι σας αφηνω με την αγωνια αλλα δεν μπορω , για ευνοητους λογους , να πω καποια πραγματα δημοσια , σας ευχαριστω ολους ειλικρινα
Σεβαστή η επιθυμία σου.ευχομαι να ειναι καλα η μικρή.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσεις να μας ενημερώσεις για την υγεία της. Ζώντας την περιπέτεια σου έχει γίνει το κουτάβι όλων μας. Τίποτε άλλο.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πχ
ποιος μου λεει οτι ο εκτροφεας δεν βλεπει τι λεμε και κινηθει διαφορετικα για λογους ιματζ;...κανω τον κακοπιστο αυτη τη στιγμη κ ειναι ενα απλο σεναριο, εγω δεν θελω να τοποθετηθω ακομα
μαλλον εσυ φταις
 








Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3