Γιαούρτι


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ανακάλυψα προχτές ότι το κουτάβι μας (3 μηνών) έχει μια τρελή αγάπη για το γιαούρτι. Έχει μια τρελή αγάπη για το φαγητό γενικώς ;) αλλά και για το γιαούρτι ειδικώς. Υπάρχει περιορισμός στο κάθε πότε μπορεί να φάει; Κάθε μέρα; Κάθε βδομάδα; Ξέρει κανείς;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οι πλέον αρμόδιοι είναι οι μπαρφερς για να στο πουν αυτό. Εγώ κάθε φορά που τρώω γιαούρτι και αφού το έχω τελειώσει δίνω να γλύψουν το κυπελάκι. Μπορεί να είναι κάθε μέρα, μπορεί να είναι κάθε βδομάδα, δεν είναι στανταρντ.
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
εγω στα δικα μου δινω ένα γιαουρτι ο κάθε ενας στη βδομαδα.
πιο πολύ νομιζω είναι πως θα σου βγει εσενα στο πρόγραμμα...και βεβαια αν του δωσεις 2 κιλα γιαουρτι παιζει να τον παει διαροια.
το να δινεις 1/4 του κεσε γιαουρτι κάθε 2-3 μερες δε νομιζω ότι είναι κακο επειδή είναι πολύ μικρη .μετα όταν μεγαλωσει δινεις και ενα κεσε κάθε 2-3 μερες. απλα να είναι προβειο ή κατσικισιο .τα γιαουρτια στυλ τοταλ κτλ τους αρεσουν αλλα δεν είναι γιαουρτια βασικα.
το καλοκαιρι βαλε σε ένα κονγκ γιαουρτι και βαλτο στο ψυγειο να παγωσει και δωστο.θα γινει χαμος!!!
 
  • Like
Reactions: genie


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
εγω στα δικα μου δινω ένα γιαουρτι ο κάθε ενας στη βδομαδα.
πιο πολύ νομιζω είναι πως θα σου βγει εσενα στο πρόγραμμα...και βεβαια αν του δωσεις 2 κιλα γιαουρτι παιζει να τον παει διαροια.
το να δινεις 1/4 του κεσε γιαουρτι κάθε 2-3 μερες δε νομιζω ότι είναι κακο επειδή είναι πολύ μικρη .μετα όταν μεγαλωσει δινεις και ενα κεσε κάθε 2-3 μερες. απλα να είναι προβειο ή κατσικισιο .τα γιαουρτια στυλ τοταλ κτλ τους αρεσουν αλλα δεν είναι γιαουρτια βασικα.
το καλοκαιρι βαλε σε ένα κονγκ γιαουρτι και βαλτο στο ψυγειο να παγωσει και δωστο.θα γινει χαμος!!!
Αυτό το κονγκ με παγωμένο γιαούρτι σαν παγωτο για σκύλο ακούγεται :) Τον βλέπω να το διασκεδάζει αλλά μόνο στην αυλή που μένει τα πρωινά, μη μαζεύω γιαούρτι από τον καναπέ για καμιά δεκαετία ;)
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τα γιαουρτοειδή χωρίζονται σε "γιαούρτια" και "επιδόρπια γιαουρτιού". Τα δεύτερα καλό είναι να αποφεύγονται κι από εμάς τους ανθρώπους. Σαφώς προτιμότερο το πρόβειο και το γίδινο έναντι των αγελαδινών. Κι εγώ δίνω το κεσεδάκι για καθάρισμα
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
παρεμπιπτόντως δοκίμασα προχθές πρόβιο "όλυμπος".. Έπεσε "μάχη" με τον μικρό ποιός θα το πρωτοφάει! :) :)


και ποιος κερδισε??

στην αρχη που τους εδινα λιγο όταν ετρωγα ειχα 4 ματια να μετρανε μπουκιες και να εχουν υφος λες και δεν εχουν φαει ποτε στη ζωη τους.
πλεον ο κάθε ενας εχει το κεσε του.
δηλαδή με κερδισαν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Κατσικίσιο, γίδινο και μετά πρόβειο είναι καλύτερα.
Αν και εγώ τα έχω καταργήσει πλέον γιατί δίνω κεφίρ χειροποίητο "εκτροφής" :LOL:.
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE








theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
μια και λεγαμε για το γιαουρτακι αυτό που λατρευουν τα σκυλια εινα ένα κουταλακι φυστικοβουτυρο.
εγω παιρνω μονο για τα σκυλια (σκετο φυστικοβουτυρο χωρις πολλα πολλα ) γιατι εμενα δε μαρεσει..
εκει να δειτε σκοτωμος ..
αλλα μια κουταλια του γλυκου αυστηρα ε.και όχι κάθε μερα.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγώ είχα την αίσθηση ότι οι γίδες είναι πιο μικρόσωμες και συνήθως σε κοπάδι ενώ οι κατσίκες πιο μεγαλοσωμες και πιο μεμονωμένες στην κατοχή, αλλά πρόσφατα μου κατέγραψαν αυτό το ενδεχόμενο και ακόμα ψάχνομαι. :)
 






theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ο τράγος είναι το αρσενικό της κατσίκας. Η κατσίκα είναι θηλυκό

ναι(γοαυτο το εχω βαλει και σε παρενθεση) απλα εχω την εντυπωση ότι το ειδος (αρσενικα ή θυληκα ) λεγονται κατσικα.
και απλα στο αρσενικο της για το διαχωρισμο του φυλου το λενε τραγο. καπου το ειχα διαβασει ρε γαμωτο .θα ψαξω να το βρω γιατι μπορει να θυμαμαι ότι χαιρομαι...