Καλος σας βρηκα την γνωμη σας!!!


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
αγαπητε,κατα βαση το πιτ μπουλ αναφερετε σε τυπο σκυλων κ οχι καθαρα σε φυλη..
Το ότι δεν αναφέρετε καθαρά σε φυλή το γνωρίζω αλλά το ότι αναφέρετε σε τύπο σκύλων νομίζω ότι ισχύει μόνο στη χώρα μας,θέλω να πω ότι αν πήγαινα βόλτα με το σταφφακι μου στην Αγγλία θα έλεγαν ότι είναι σταφί και αν πήγαινα σε μια γειτονιά τις Γαλλίας που εχουν πολλα πιτ μπουλ πάλι με το σταφι μου θα ρωτούσαν τι ράτσα είναι ή θα έλεγαν ότι είναι σταφι όχι πιτ μπουλ.Από την στιγμή που υπάρχει επίσημη ονομασία με συγκεκριμένα χαρακτηριστικα δεν υπάρχει λόγος να λέμε τι τύπος σκυλου είναι
 




Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
αγαπητε,κατα βαση το πιτ μπουλ αναφερετε σε τυπο σκυλων κ οχι καθαρα σε φυλη..
Το ότι δεν αναφέρετε καθαρά σε φυλή το γνωρίζω αλλά το ότι αναφέρετε σε τύπο σκύλων νομίζω ότι ισχύει μόνο στη χώρα μας,θέλω να πω ότι αν πήγαινα βόλτα με το σταφφακι μου στην Αγγλία θα έλεγαν ότι είναι σταφί και αν πήγαινα σε μια γειτονιά τις Γαλλίας που εχουν πολλα πιτ μπουλ πάλι με το σταφι μου θα ρωτούσαν τι ράτσα είναι ή θα έλεγαν ότι είναι σταφι όχι πιτ μπουλ.Από την στιγμή που υπάρχει επίσημη ονομασία με συγκεκριμένα χαρακτηριστικα δεν υπάρχει λόγος να λέμε τι τύπος σκυλου είναι
Τέτοια σιγουριά μόνο ένας κτηνίατρος θα την είχε.
Ο κτηνίατρος δεν είναι και ο πιο αρμόδιος όσο αφορά την μορφολογία μίας ράτσας για εμένα τουλάχιστον και το σταφι από το πιτ μπουλ να ξεχωρίζεις από μισό χιλιόμετρο ιδίως τα ενήλικα
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Καλημερα
Μιας και ειμαι ασχετος θα ξαναρωτησω!! στην χωρα μας αναγνωριζεται σαν επισημη φυλη το πιτ;;
Και μια δευτερη στην αμερικη αναγνωριζεται;;
 






γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Κριμα!
Τα Pitbull μπορεί επίσημα στο FCI να μην είναι κάποια Αναγνωρισμένη ράτσα Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι μια ξεχωριστή διαφοετικη ράτσα . Μπορείς στο YouTube να δεις ντοκιμαντέρ για το πίτμπουλ που υπάρχει . Θα σου λύσει Πολλές αμφιβολίες γιατί αυτή η ράτσα είναι τόσο ανομοιόμορφη .
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
καλησπερα αγαπητο φορουμ!
Με χαρα μπορω να παρουσιασω την προοδο που ειχαμε τον τελευταιο μηνα αφου κ γω και ο μπρουνο ειμαστε σε προγραμμα γυμναστικης! προς το παρων περνουμε μονο τα βουνα και τρεχουμε ελπιζω αργοτερα να εχουμε χρονο και για αλλες ασκησεις!
Να περνατε ολοι ομορφα!

πριν (δυστυχως δεν ειχα αλλες φωτο)12899829_1597572313900702_1780891311_n.jpg 12804140_1578093805848553_1104535280_n.jpg

και μετα
12895272_1597571013900832_1678582040_n.jpg 12911002_1597571030567497_2030311262_n.jpg
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Καλησπερα παρεα!!
το κακο δεν αργησε να γινει!
πριν λιγο καιρο στο παρκο λοιπον ηρθε ενα γκεκας λογικα ημιεμο αν και δεν εχει σημασια η ρατσα το οποιο ηταν πολυ επιθετικο.
Στην αρχη δεν το ειχα καταλαβει οτι ηταν επιθετικο μεσα στην περιφραξη ηταν ο δικος μου και ενα θυλικο μποξερ και ηρθε ο τυπος με το γκεκας. ρωτησε ευγενικα μπηκε δεν ενημ οτι το σκυλι ειναι επιθετικο το αφηνει και παει αμεσως και αρπαζει τον σκυλο μου απο τα μουτρα.. τα χωρισαμε με το ζορι και μεχρι να καταλαβω τι ειχε γινει και να δω τα τραυματα του σκυλου μου πηρε το σκυλι και εξαφανιστηκε ουτε συγνωμη δεν ζητησε. ρωτησα και εμαθα ο τυπος ειναι φοιτητης και η κτηνιατρος που πηγενει του εχει πει πολλες φορες να το κανει στειρωση γτ ειναι επιθετικος.
τον ψαχνω και ελπιζω να τον βρω συντομα!!!
το κακο ειναι οτι πλεον ο σκυλος δεν μπορει να παιξει με αλλο αρσενικο και πολλες φορες ουτε καν με θυλικα! ενω στην αρχη διχνει φιλικος με την πρωτη ευκαιρια ορμαει και αν βρει εστω και λιγο αντιστασει δεγκωνει!
πλεον παω παντου μονος μου ψαχνει μονιμος στον δρομο να τσακωθει βλεπει απο μακρυα σκυλους και νευριαζει βλεπει τα αδεσποτα και κανει σαν τρελος σε σημειο να εχω αρχισει να φοβαμαι οτι αμα συνεχιση ετσι δεν θα ακουει ουτε εμαν στο τελος.
πριν λιγες μερες πηγα σε εναν φιλο με ενα αρσενικο κανε κορσο 5 μηνων πολυ φιλικο στην αρχη παιζανε για αρκετη ωρα ειχα αρχισει να χερομαι και ξαφνικα αρχισε να τον ορμαει με το ζορι τον μαζεψα!
σορρυ αν κουρασα αλλα εχω σκασει πως γινεται μια τοσο μεγαλη αλλαγη τοσο αποτομα απο εναν σκυλο που ηταν πολυ φιλικος;;;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τι ηλικια εχει ο κουταβος σου ?
πριν ποσο καιρο δεχτηκε επιθεση?

γι ααρχη σταματα τον απο οποιαδηποτε επαφη με σκυλους... κι εστιασε στη δικη σας σχεση και καλη βασικη υπακοη..
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
τι ηλικια εχει ο κουταβος σου ?
πριν ποσο καιρο δεχτηκε επιθεση?

γι ααρχη σταματα τον απο οποιαδηποτε επαφη με σκυλους... κι εστιασε στη δικη σας σχεση και καλη βασικη υπακοη..
πριν 12 μερες εγινε 1 χρονων.. επιθεση δεχηικε περιπου 1 μηνα πριν 11 μηνων δλδ. Γενικα με ακουει και οταν παμε για τρξιμο τον ειχα χωρις λουρι με ακουγε και σκυλο να εβλεπε αλλα πλεον φοβαμαι δεν το εχω δοκιμασει αλλα ουτε και ειμαι σιγουρος αν θα με ακουσει
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αυτο εννοω...
μολις αποκτησεις παλι καλη βασικη υπακοη θα μπορεσεις να τον δουλεψεις με αλλα ζωα στην αρχη σε αποσταση ασφαλειας την οποια σιγα και σταδιακα θα μικραινεις...
δυσκολη ηλικια και ισως εχει επηρεαστει παρα πολυ...
οχι ομως ακατορθωτο απλα θα χρειαστει περισσοτερη δουλια και υπομονη...
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
αυτο εννοω...
μολις αποκτησεις παλι καλη βασικη υπακοη θα μπορεσεις να τον δουλεψεις με αλλα ζωα στην αρχη σε αποσταση ασφαλειας την οποια σιγα και σταδιακα θα μικραινεις...
δυσκολη ηλικια και ισως εχει επηρεαστει παρα πολυ...
οχι ομως ακατορθωτο απλα θα χρειαστει περισσοτερη δουλια και υπομονη...
οκ αν και σκευτομαι να αρχισω να μαζευω λεφτα για εκπεδευση.. :(
εγω οταν ορμαει σε αλλους σκυλους πως πρεπει να φερομαι;;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οσκυλος σου ποτε ελευθερος...
μεχρι να αρχισεις απο την αρχη την κοινωνικοποιηση του η οποια θα αρχισει μετα την καλη εκπαιδευση του στη βασικη υπακοη...
θα βλεπεις σκυλο απο αποσταση και θ αεξαφανιζεσαι πριν αρχισει να μπαινει στη διαδικασια επιθετικοτητας... βρες την αποσταση ασφαλειας που απλα παρατηρει τα σκυλια κι εκει θ ααρχισεις να δινεις εντολες οσο εκτελει ας παρατηρει τα αλλα σκυλια επιβραβευση
αν δεν εκτελει διορθωση γι ατην υπακοη κι οχι γι ατο τι κανει με τα αλλα σκυλια
βρες τις αποστασεις ασφαλειας
ειναι φιαφορετικες για καθε σκυλο αλλα ολοι εχουν..

σιγα σιγα και σταδιακα οσο προοδευεεις αυτη η αποσταση θα μικραινει..
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
οκ θα αρχισω απο αυριο κιολας και θα κανω ακριβως οτι μου εγραψες!
ελπιζω να δω συντομα βελτιωση γτ πλεον η βολτες εχουν γινει κουραστικες εκτος το οτι γινομαι συνηθως θεαμα μολις βλεπουμε αλλα ζωα
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
επίσης ασε λιγο την εκγύμναση...είναι μικρουλης ακομα δεν εχει τελειώσει η αναπτυξη του....

Μολις παει 1,5 συνεχιζετε. Μην πατε για μαλλι κ βγειτε κουρεμένοι.
 




$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
αποσα εχω διαβασει και εχω μαθει μεχρι τωρα νομιζω πως αυτες οι φωτογραφιες ειναι πολυ σωστες!!!
η αληθεια ειναι πως πολλοι απο εμας που δεν γνωριζαμε πολλα για την ρατσα ειχαμε λαθος αποψη για τα πιτμπουλ ειδικα στην εμφανηση
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
πιάσ' τ' αυγό και κούρεφτο..μην το ψάχνεις. Τα apbt ακόμα δεν έχουν "σταθερό" πρότυπο φυλής μιας και είναι μια πρόσμιξη από μόνα τους. Κι αυτό μόνο σε αντίστοιχα εκτροφεία δηλωμένα στο AKC και όχι αλλού. Πόσο μάλλον τα δικά μας εδώ που έχουν μέσα ένας θεός ξέρει τι.

όσο για τον μικρό σου, θέλει προσοχή και θα αλλάξει χαρακτήρα μέχρι την ενηλικίωση. Κι εμένα έχει βγάλει κάποια στοιχεία επιβολής πιο πολύ τώρα που ενηλικιώνεται πλέον. Δοκίμασε αυτό που σου πρότειναν, να δουλέψεις τη μεταξύ σας σχέση και υπακοή. Γιατί θα ήταν κρίμα πραγματικά να σου βγάλει επιθετικότητα απο το πουθενά. Και κάτι ακόμα. ΜΗΝ τον αφήνεις χωρίς λουρί παρά μόνο σε χώρους που έχεις ασφάλεια και επιτήρηση. Είναι απρόβλεπτα σκυλιά και το παραμικρό ερέθισμα τους αποσπά την προσοχή ειδικά σε νεαρές ηλικίες.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
2 πραγματα θα σου πω να εχεις στο μυαλο σου.
α)ποτε μα ποτε δεν θα αφησεις πιτμπουλακι ελευθερο και να τρεχετε στο βουνο ή στη πεδιαδα ή στη παραλια....ποτε....
β)μαζεψε λεφτα όπως λες και βρες εκπαιδευτη που να εχει τη δυνατοτητα να κανετε και ομαδικα μαθηματα.ετσι και θα κανεις και βασικη υπακοή και θα μαθει να συνυπαρχει με αλλα σκυλια και να κοιταει εσενα.
καλη η γυμναστικη , καλο το τρεξιμο αλλα οσο κοινωνικοποιημενα και να είναι τα αμσταφ-πιτμπουλ κτλ επειδή είναι ανθρωποκεντρικα σκυλια με ένα άλλο σκυλι μπορει να αρπαχτουν στο δευτερολεπτο χωρις να εχεις καταλαβει τιποτα...όπως και εκει που τρεχετε να δει μια γατα και να γινει λαγος....δεν είναι σκυλια που ειδικα στο 1χρονο ζωης του θα μπορέσεις να εισαι ανετος να τα βγαλεις χωρις λουρι.
μην μενεις σε αυτό που σου δειχνει τωρα.αν δε γινει το σκυλι σου 3 τουλάχιστον δεν θα εχεις δει ολη τη γκαμα του και ειδικα στη ηλικια αυτή που είναι εφηβος.
τρεχτον με ένα σκοινι δεμενο πανω σου απλα..να τρεχει διπλα σου και να ξερεις ότι και να κανει κινηση θα σταματησει...και ετσι θα μαθει κιολας να τρεχει σε μια αποσταση από εσενα.
οσο για αλλα σκυλια οτι σου ειπαν και οι αλλοι και εκπαιδευση .και μετα βλέπεις.