Μοχαμετ... Συνώνυμο της γκρινιας!


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Εγώ δεν διάβασα κάπου ότι τάιζες το σκύλο με το χέρι.
Εγώ βαριέμαι να διαβάσω 13 σελίδες σεντόνια για να βρω που και τι ακριβώς έχεις γράψει.εσύ πού υποτίθεται θέλεις και τις συμβουλές τις θετικές βαριέσαι να κάνεις μια παράθεση.
Βασικά βαριέσαι να ακούσεις τι σου λένε οι άλλοι μάλλον.
Όταν τρολαρώ φαίνεται.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
η δικη μου θεση στεπ μπαυ στεπ με δικαιολογηση σκεπτικου...

εχουμε ενα κουταβι απο την πρωτη μερα γεννησης του και ισως επειδη ειναι το πρωτο και μεγαλυτερο κουταβι της γεννας αρχισε να διεκδικει το βυζι της μανας και να τρωει πολυ περισσοτερο απο τα αδελφια του...
η ολη διαδικασια οδηγησε σε μια κυρια;ρχικη συμπεριφορα επειδη υπηρχε το ερεθισμα του ανταγωνισμου στο φαι και ταυτοχρονα η επιβραβευση του με την μεγαλυτερη ποσοτητα γαλατος που του αναλογουσε...

παιρνοντας το κουταβι απο την τοκετοομαδα...
αν σταματησει το ερεθισμα του ανταγωνισμου στο φαι εξαλλειφεται ο λογος της κυριαρχιας...

αντι να ασχολειται το χερι με το φαι να τρωει ανενοχλητο το κουταβι...
αν καταλαβει οτι το χερι που εμφανιζεται δεν ερχεται να του στερησει φαι αλλα να του προσφερει ακομα περισσοτερο δεν εχει λογο να εμφανισει κυριαρχια...
ετσι χτιζεται σιγα σιγα εμπιστοσυνη σχετικα με το χερι και το φαι...
αντι να του παιρνει το πιατο κροκετες να το κρυβει κλπ να προσθετει ωραιους και πεντανοστιμους μεζεδες...
η βασικη υπακοη αργοτερα μεγαλωνοντας θα βοηθουσε να μην εμφανιστει κυριαρχια μετα σε κανενα θεμα..
κι ολα αυτα χωρις να χρειαστει να σπασεις το σκυλο...
ολα αυτα καλα και θεωρητικα... ναι

τα εχω δει στην πραξη σε τρεις γεννες μου...
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
η δικη μου θεση στεπ μπαυ στεπ με δικαιολογηση σκεπτικου...

εχουμε ενα κουταβι απο την πρωτη μερα γεννησης του και ισως επειδη ειναι το πρωτο και μεγαλυτερο κουταβι της γεννας αρχισε να διεκδικει το βυζι της μανας και να τρωει πολυ περισσοτερο απο τα αδελφια του...
η ολη διαδικασια οδηγησε σε μια κυρια;ρχικη συμπεριφορα επειδη υπηρχε το ερεθισμα του ανταγωνισμου στο φαι και ταυτοχρονα η επιβραβευση του με την μεγαλυτερη ποσοτητα γαλατος που του αναλογουσε...

παιρνοντας το κουταβι απο την τοκετοομαδα...
αν σταματησει το ερεθισμα του ανταγωνισμου στο φαι εξαλλειφεται ο λογος της κυριαρχιας...

αν καταλαβει οτι το χερι που εμφανιζεται δεν ερχεται να του στερησει φαι αλλα να του προσφερει ακομα περισσοτερο δεν εχει λογο να εμφανισει κυριαρχια...
αντι να ασχολειται το χερι με το φαι να τρωει ανενοχλητο το κουταβι...
ετσι χτιζεται σιγα σιγα εμπιστοσυνη σχετικα με το χερι και το φαι...
αντι να του παιρνει το πιατο κροκετες να το κρυβει κλπ να προσθετει ωραιους και πεντανοστιμους μεζεδες...
η βασικη υπακοη αργοτερα μεγαλωνοντας θα βοηθουσε να μην εμφανιστει κυριαρχια μετα σε κανενα θεμα..
κι ολα αυτα χωρις να χρειαστει να σπασεις το σκυλο...
ολα αυτα καλα και θεωρητικα... ναι

τα εχω δει στην πραξη σε τρεις γεννες μου...
Έχει βάση αυτό που λες,αλλά μιλάς για σκυλιά που έχουν μεγαλώσει σωστά .
 
  • Like
Reactions: Kotzak and GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
μιλω τι θα εκανα στο συγκεκριμμενο κουταβι των 30 ημερων...
αστο να τρωει ησυχα επι καιρο...
μετα αρχισε να καθεσαι διπλα του και κουνα τα χερια μακρυα απο το μπωλ γυρω απο το σωματου για καιρο
μετα αρχισε να το χαιδευεεις φτασε να το χαιδευεεις μεχρι στα χειλη χωρις να ακουμπας το φαι του για καιρο....
μην ασχολεισαι με το φαι του....
αφου δεχεται το χερι σου στο κεφαλι του την ωρα που τρωει, αρχισε να ακουμπας - οχιμετακινεις,
το μπωλ χωρις να πειραζεις το φαγητο παλι για καιρο...
μετα αρχισε να προσθετεις με το χερι σου καλυτερο μεζε απο αυτο που τρωει την ωρα που τρωει
μετα αρχισε να βαζεις τα χερια σου μεσα απο το μπωλ την ωρα που τρωει κι αρχισε να το ταιζεις απο τις κροκετες που υπαρχουν χωρις να τις βγαζεις εξω απο το μπωλ
ποσος καιρος θ αχρειαστει?
το κουταβι θα σου δειχνει....
οταν δεν υπαρχει ερεθισμα ελλειψης, κλοπης φαγητου...
απο τι να κυριαρχησει?
μιλαμε γι 30 - 40 ημερων κουταβι..
να το παμε ακομα πιο αναλυτικα? δεν γινεται...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
η δικη μου θεση στεπ μπαυ στεπ με δικαιολογηση σκεπτικου...

εχουμε ενα κουταβι απο την πρωτη μερα γεννησης του και ισως επειδη ειναι το πρωτο και μεγαλυτερο κουταβι της γεννας αρχισε να διεκδικει το βυζι της μανας και να τρωει πολυ περισσοτερο απο τα αδελφια του...
η ολη διαδικασια οδηγησε σε μια κυρια;ρχικη συμπεριφορα επειδη υπηρχε το ερεθισμα του ανταγωνισμου στο φαι και ταυτοχρονα η επιβραβευση του με την μεγαλυτερη ποσοτητα γαλατος που του αναλογουσε...

παιρνοντας το κουταβι απο την τοκετοομαδα...
αν σταματησει το ερεθισμα του ανταγωνισμου στο φαι εξαλλειφεται ο λογος της κυριαρχιας...

αντι να ασχολειται το χερι με το φαι να τρωει ανενοχλητο το κουταβι...
αν καταλαβει οτι το χερι που εμφανιζεται δεν ερχεται να του στερησει φαι αλλα να του προσφερει ακομα περισσοτερο δεν εχει λογο να εμφανισει κυριαρχια...
ετσι χτιζεται σιγα σιγα εμπιστοσυνη σχετικα με το χερι και το φαι...
αντι να του παιρνει το πιατο κροκετες να το κρυβει κλπ να προσθετει ωραιους και πεντανοστιμους μεζεδες...
η βασικη υπακοη αργοτερα μεγαλωνοντας θα βοηθουσε να μην εμφανιστει κυριαρχια μετα σε κανενα θεμα..
κι ολα αυτα χωρις να χρειαστει να σπασεις το σκυλο...
ολα αυτα καλα και θεωρητικα... ναι

τα εχω δει στην πραξη σε τρεις γεννες μου...
αυτός γρυλισε συγχρόνως με το θηλασμό απουσία των αδελφών του... Ο τύπος όταν γρυλισε στο αδερφάκι του, πήρε όλα τα κουτάβια και τα απομακρυνε... Αυτά τα κουτάβια τι να απεγιναν άραγε...
Αυτό σου το παραθέτω για να καταλάβεις το κριτήριο μου για το σπυρι σπυρι αφού αυτός γρυλιζε στην μάνα του και χωρίς ανταγωνισμό... Ενώ θηλαζε... Τελείως άκυρο... Με αύτο το ερεθισμα επέλεξα το σπυρι σπυρι και ήταν το πρώτο και μόνο στάδιο που απέδωσε άμεσα... Με την εμφάνιση της δεξαμενής άρχισε να εμφανίζει ξανά τα δικά του. Εκεί ίσως χωράει λάθος αφού μπορεί να μην ήταν ακόμα έτοιμος... Ίσως να έπρεπε να το συνεχίσω σπυρι σπυρι και να του δίνω το μπωλ με οσμή κροκετας.να γνωρίσει τη δεξαμενή . Το απεφυγα όμως με τοφοβο ότι μπορεί να τον προετοιμαζα αρνητικά. Δοκιμάσαμε και διαφορετικούς τύπους μπωλ. Σκέφτηκα μήπως ο ήχος της κροκετας στο μεταλλικό μπωλακι τον εξιταρει. Πήγαμε σε πλαστικό και κατόπιν ξύλινο... Φινάλε με γυάλινο ώστε να την βλέπει... Είχαμε καταλήξει στο πλαστικό...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Εξαιρετική η τοποθέτηση σου... Εγώ απλώς ειχα/ω τις αμφιβολίες μου στο κατά πόσο θα ήταν σωστό να το αφήνω να τρωει για λίγες μέρες γρυλιζοντας το μπωλακι του ενώ ήδη τρωει. Όμως η εικόνα που είχα δε μου επέτρεψε να το δοκιμάσω. Σαν θέση απολύτως σωστή. Τι να πω... Απλά η δύναμη της εικόνας ή και η έλλειψη αναλογης εμπειρίας είχαν την επιλογή αυτή...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
@sea-mol Ποιος μίλησε για πνηξιμο; Ποιος για πνηξιμο μέχρι χεσιματος; κάτσε γιατί έχασα επεισόδιο...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Εγώ δεν διάβασα κάπου ότι τάιζες το σκύλο με το χέρι.
Εγώ βαριέμαι να διαβάσω 13 σελίδες σεντόνια για να βρω που και τι ακριβώς έχεις γράψει.εσύ πού υποτίθεται θέλεις και τις συμβουλές τις θετικές βαριέσαι να κάνεις μια παράθεση.
Βασικά βαριέσαι να ακούσεις τι σου λένε οι άλλοι μάλλον.
Όταν τρολαρώ φαίνεται.
Η απάντηση μου ειναι στο #226... Και έρχεσαι στο #231 και ρωτάς αυτό που απάντησα λίγο πιο πάνω στην ίδια σελίδα... Ούτε αλλαγή σελίδας δε χρειαζόταν.
Πάντως αν κατάλαβα καλά έκανα αυτό που μάλλον προτείνεις...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Δανε καλημέρα. Επίσης αυτό που προτείνεις με την έξτρα λιχουδια, το είχαμε εντάξει κι εμείς στο πλαίσιο του τρώω σωστά, σε καλώ, σε επιβραβευω και μπορείς να συνεχίσεις να τρως εξίσου καλά το φαι σού. Αλλά το έξτρα ήταν ακόμα στο χέρι όταν έγινε το κακό. Δε μιλάω φυσικά για το καθεαυτό σκηνικό αλλά για την εκπαιδευτική φάση που βρισκομασταν. Δε πρόλαβε να μπεί μπωλακι το εξτραδακι. Μείναμε στη θεωρία...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά... Για το λόγο αυτό μας έδωσε τα ματάκια ο καλός Θεός. Στις 17.08 απάντησα σε μια φίλη νομίζω για το λάθος της έκτασης που πήρε το θέμα. Αν έκανα λάθος, δέχομαι πληροφορίες και προσεγγίσεις. Όπως με τον δανο. Η διαφορά σας είναι ότι ο ένας κρίνει και ο άλλος προτείνει. Ο ένας βοηθάει και ο άλλος κουνάει δάχτυλο. Δεν αποκλείω ότι η θέση του δανου μπορεί να ήταν αποτελεσματικη. Και αφού ανοιχτηκε τέτοιο θέμα καλό είναι να δίνονται λύσεις step by step απέναντι στα λάθος steps... Σαφέστατα θα προτείνω και θα υποστηρίξω οτιδήποτε ηπιοτερο στο πλαίσιο step by step όπως του δανου αφού θα προτιμούσα ηπιοτερο χειρισμό.. Να διευκρινησω ότι δε με θεωρώ πρότυπο. Από εκεί και πέρα εσύ μπορείς να παραμεινεις θεατής κριτής και δικαστής μου... Ασχολούμαι με τα σκυλιά τα 29 από τα 38 μου χρόνια... Μια ζωή... Ασφαλώς έκανα λάθη και ασφαλέστερα θα ξανακάνω. Σκοπός μου είναι να μην κάνω το ίδιο λάθος δις. Αν εσύ ανήκεις στους αλανθαστους πάσο.παντως αν διαβάσεις το αρχικό ποστ θα καταλάβεις ότι δεν είχα καμία διάθεση να φανώ πρότυπο στα μάτια κανενός. Διάβασε λοιπόν σε παρακαλώ την ανάρτηση μου και θα αντιληφθείς ότι πατάς αλλού.
Διάβασα πολύ καλά το πρώτο σου ποστ με το τρόπο επιλογής καθαρόαιμου...Δεν διάβασα 100 σελίδες μία προς μία αλλά έχω την ικανότητα να μπω στο πνεύμα του θρεντ..δεν είδα πουθενά ότι γράφεις ότι είναι λανθασμένη η προσέγγιση σου. Εγώ δεν ανήκω στους αλάνθαστους όχι. Και όταν κάνω μ@λ@κία ή δεν το γράφω καθόλου ή το γράφω ως μ@λ@κία. Όχι ως άλλη προσέγγιση, τη μοναδική που θα μπορούσες εκείνη τη στιγμή.
Έχω σβερκώσει κι εγώ το κουταβάκι μου όταν με καβάλησε. Τον βούτηξα μια στιγμή και τον έβγαλα από πάνω μου και του μίλησα αυστηρά. Αυτό έγινε και δεν το ξαναεκανε ποτέ. Ούτε τρομοκρατήθηκε όμως.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Στο θέμα Μοχα έπεσαν στο τραπέζι το διάστημα πριν τον πάρω (2εβδομάδες) πάρα πολλές γνώμες από άτομα του χώρου και φίλους έμπειρους σκυλογονεις μέχρι και εκτροφέας (αφού είχα να κάνω με κουσούρια από κούνια)... Όταν τους είπα τη σκέψη μου προς την επίλυση του θέματος (δεν είχε πάρει την πλήρη του έκταση ακόμα) όλοι συμφώνησαν με την σκέψη μου. ότι θα έκανα και μαλακιες σαφώς και θα έκανα...
Ο εμπειροτερος όλων μου είπε ότι εφόσον διάλεξα τέτοιο σκύλο, έχω επίσης την επιλογή των συνθηκών της δεδομένης αντιπαράθεσης... Απλά ήξερε ότι οποίο δρόμο και να διάλεγα το θέμα θα περνούσε από καυγά. Αν με έβγαζε νικητή και κρατούσα πάγια θέση θα έκλεινε. Αν μελλοντικά με έβρισκε μποσικο μπορεί να είχαμε και επανάληψη.
Edit. Αυτό μου το είπε αφού τον πήρα και τον είδε τη δεύτερη μέρα στο σπίτι, και αφού του περιεγραψα όσα και σε σας. στο 20 ημερο μόνο προβλέψεις έκανα για την εξέλιξη βάσει του ιδιοκτήτη που είδα,και πίστεψε με δικαιώθηκα απολύτως...
Ξαναedit... Και το πνεύμα του εμπειροτερου δεν ήταν να με σπρωξει στην αντιπαράθεση αλλά το να την έχω απλά ως δεδομένη... Άσχετο αν εγώ δεν πίστευα ότι με την αρχική βελτίωση, θα πιάναμε πάτο...
 
Last edited:


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Επίσης πιστεύω ότι ένας σκύλος δεν είναι μ@λ@κ@ς. Χειρισμοι είτε από μάνα,πρώτο περιβάλλον και ιδιοκτήτη δίνουν τα προβλήματα. Το κουτάβι βγαίνει με τάσεις, όχι με γρυλισμα... Μπορείς πλέον με πλήρη ιστορικό και έχοντας εικόνα των χειρισμων μέχρι σβερκωματος, να μου αποδόσεις το μερίδιο στο λάθος που μου ανάλογει. Αυτό όμως προϋποθέτει ότι έχειςδιαβάσει όσο κι αν κουράζει κάθε μου θεση αφού δίνω συνεχώς πληροφορίες. Γιατί απλώς με το πνεύμα του θρεντ δεν θα είσαι δίκαιη. Έχω σαφή διαφοροποιηση του μ@λ@κ@ από τον λάθος. Ο πρώτος έχει δολο (στο μυαλό μου) ο άλλος απλά σφαλει... Θεωρώ ότι πιθανόν να εσφαλα... Και όσο θα έρχονται προτάσεις ανάλογες του δανου θα χαίρομαι που δίνονται ηπιοτερες λύσεις με μικρότερο περιθώριο σφάλματος...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
@Kotzak,
Επειδη θεωρησες οτι παιρνεις κουταβι με κουσουρι μπηκες και εσυ απο την αρχη σε αμυνα.
Και οταν η διαθεση μας ειναι αυτη και πολλες φορες συνοδευεται και απο την σκεψη για το κακο που ερχεται?το μυαλο δεν ειναι παντα καθαρο.

Δεν εισαι ο μονος που ειχε να αντιμετωπισει μια τετοια κατασταση.
Τι ηθελε?Να φαει!
Γιατι θα πρεπει να του το κανω δυσκολο?
Το φαι σου ειναι εκει,εγω σου το προσφερω και δεν χρειαζεται να δωσεις καμια μαχη για αυτο.

Το θεμα με το δικο σου σκυλακο τελειωσε.
Ξαναδιαβασε με προσοχη τι σου εγραψε ο GRDANE για μελλοντικη χρηση.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Ακόμα και αν έτρωγε από το χέρι σου, δεν νομίζω ότι εννοούμε το ίδιο. Και έβγαζε κτητικοτητα στο μπολ. Ένα πράγμα έχει συμβεί,με κάποιο τρόπο του έβγαλες ανασφάλεια.αλλά δεν αποκλείω να είχε συμβεί κάτι στην τοκετό ομάδα και να του έμεινε κουσούρι. Αν υποθέσουμε ότι είχε κουσούρι η το είχες μεταδώσει εσύ η κάποιος άλλος με κάποιο τρόπο, θα μπορούσες να μεταβείς σταδιακά από το χέρι στο μπολ.δηλαδή στο χέρι η κροκέτα το μπολ κοντά και σιγά σιγά να ρίχνεις κροκέτα στο μπολ. Αν έβγαζε επιθετικότητα σταματάς την διαδικασία κι επαναλαμβάνεις αργότερα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3