Eκπαίδευση στον Απείθαρχο


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το prey ας πουμε εμένα είναι ανεβασμένο.. και όντως όπως είπα σε άλλο ποστ, ξετρύπωσε αλεπούδες απο φωλιά.
το fight κατανοητότατο..
Συμπερασματικά, αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να δουλέψω πιό πολύ να χαμηλώσω το prey για να μην τον χάνω, και επίσης το fight για να μην τσαμπουκαλεύεται τόσο εύκολα... και πρέπει να ανεβάσω το συναίσθημα της αγέλης.. (μάλλον ακόμη δεν είναι δεμένος απολυτα μαζί μου)...
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Το prey ας πουμε εμένα είναι ανεβασμένο.. και όντως όπως είπα σε άλλο ποστ, ξετρύπωσε αλεπούδες απο φωλιά.
το fight κατανοητότατο..
Συμπερασματικά, αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να δουλέψω πιό πολύ να χαμηλώσω το prey για να μην τον χάνω, και επίσης το fight για να μην τσαμπουκαλεύεται τόσο εύκολα... και πρέπει να ανεβάσω το συναίσθημα της αγέλης.. (μάλλον ακόμη δεν είναι δεμένος απολυτα μαζί μου)...

πρωτον αυτο το τεστ τωρα το μαθαινω και θα το κανω με τη πρωτη ευκαιρια.
δευτερον το θεμα prey που λετε απο οσο ξερω δεν θα ειναι ευκολο να το μειωσεις απλα να το μετριασεις.παντα θα ψαχνει (εμενα ψαχνει χελωνες ).
το fight μονο με κοινωνικοποιηση και παλι θα πρεπει να εισαι στη τσιτα.εχουν πολυ ψηλα το αισθημα κυριαρχιας
το θεμα αγελης με το καιρο θα στο βγαλει μονος του.και οταν φτασει 2 χρονων περιπου θα σε κοιταει και θα σου λεει ειμαι ερωτευμενος μαζι σου.....ω ναιιιι
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
θεωρητικά ναι αλλα εξαρτάται και τι είναι αυτό που σου ανεβάζει πχ το pack... εγώ πχ δεν θα θελα κάθε σκυλί που συμπαθεί να το κορτάρει η να προσπαθεί να το "μαμισει"... εμάς ανεβάζει το pack πολύ ότι χοροπηδάει σε οποιον μπαίνει σπίτι και κάνει χαρούλες γιατί δεν καταφέραμε να τους εκπαιδεύσουμε (τους ανθρώπους) αντίστοιχα με τον σκύλο... (βλέπε γονείς που οποτε επισκέπτονται τον τσιτώνουν και κάνει σαν βλαμμένος)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Πολύ μου άρεσε αυτό το τεστ.
Ιβάν ο ισορροπημένος:
Total for Prey Drive Section:__50____

Total of Pack Drive Answers:___50___

Total of Defense/Fight Responses:___55___

Total of Defense/Flight Responses:___15___

Σούσι το τρελόσκυλο:
Total for Prey Drive Section:__70____

Total of Pack Drive Answers:___75___

Total of Defense/Fight Responses:___40___

Total of Defense/Flight Responses:___35___
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ΑΝ δεν επιτρέπεται να με συγχωρήσετε, αλλά θα ήθελα να σας δείξω ένα βιβλίο που διάβασα και το θεωρώ πάρα πολύ καλό (για όσους γνωρίζουν αγγλικά), μιάς και εκτός του πως να εκπαιδεύσεις στις βασικές εντολές τον σκύλο σου, έχει πολλά παραδείγματα συμπεριφοράς και προσέγγισης ανθώπου σκύλου..
150 σελίδες που διαβάζονται πολύ ευχάριστα!images.jpg
 
  • Like
Reactions: theo9 and Elrandir


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
και ξαφνικά ενώ εδώ και 3 μήνες όταν παίζουμε ελεύθεροι σε χώρο χωρίς πειρασμούς ή ελάχιστους και ποτέ δεν έχει απομακρυνθεί απο εμένα, όσο και να βλέπει μακριά σκύλους, ανθρώπους, γατιά κλπ σήμερα το πρωι αρχίζει και τρέχει μακρυά μου για να συναντήσει μετά απο 300 μέτρα διερχόμενο σκύλο!!!! Πρώτη φορά.. και παρά την φωνή να τον επαναφέρω αυτός τίποτα.

Καμιά ιδέα γιά την απότομη αλλαγή συμπεριφοράς;

(όπως καταλαβαίνετε, με έπιασε λίγο πανικός. Ευτυχώς το σκυλί το γνώριζε και δεν είχαμε επεισόδιο)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
αν επιμένεις να τον αφήνεις free πάρε έναν 10metro ιμάντα εκπαιδευτικό... με το που βλέπεις κίνηση περίεργη πατάς ιμάντα με το πόδι και του κόβεις την φορα...

χίλιοι δυο λόγοι μπορεί να συμβαίνουν!!!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
δεν επιμένω για να επιμείνω.. απλά τον πάω σε μέρη "ελεγχόμενα" όσο το δυνατόν (έχω μεγάλο ορατό πεδίο) με σκοπό να τον μάθω στο "έλα". Τον δοκίμασα επιτυχώς σε κλειστούς χώρους, όπως σπίτι, κήπο, περιφραγμένο γήπεδο και το συνέχισα στο ανοικτό, όπου ανταποκρινόταν πλήρως.

Θεωρώ πολύ βασική εντολή γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε και πως θα είναι ελεύθερος και θα πρέπει να τον "μαζέψεις" αμέσως.

τώρα με το 10μετρο, μάλλον ξαναρχίζουμε απο την αρχή, αλλά την εντολή την γνωρίζει πολύ καλά. Προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο που αυτή την φορά με "έγραψε..."
 
  • Like
Reactions: mariakala




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Γιατί δεν την γνωρίζει "πολύ καλά" ίσως?
Το ότι επί 3 μήνες ανταποκρίνεται πλήρως στην εντολή;
Επίσης, ποτέ ακόμη και όταν δεν τον φώναζα, δεν αποκρύνθηκε τόσο απο μένα.. Σε διάφορους πειρασμούς, απομακρυνόταν μέχρι το πολύ 30 μέτρα, αλλά μετά γύριζε με κοιτούσε και ερχόταν ή έμενε εκει που ήταν. Ποτέ μέχρι σήμερα δεν έφυγε ανεξέλεγκτος. (Και δεν άλλαξε κάτι στην σχέση μας ή στην συμπεριφορά μου)
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Το επιμένεις το αντικαθιστώ με θέλεις... Χαλαρώνεις όλοι το παθαίνουμε!!! αλλα είσαι σε ανοιχτό χώρο οι πειρασμοί χιλιάδες και μάλιστα σε ένα σκυλί που όπως έχεις καταλάβει έχει υψηλό pray drive...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το επιμένεις το αντικαθιστώ με θέλεις... Χαλαρώνεις όλοι το παθαίνουμε!!! αλλα είσαι σε ανοιχτό χώρο οι πειρασμοί χιλιάδες και μάλιστα σε ένα σκυλί που όπως έχεις καταλάβει έχει υψηλό pray drive...
Έχεις δίκιο, το pray drive είναι πολύ ψηλά... Τον έχω τεστάρει κρύβοντας το παιχνίδι του, πως το κυνηγάει να το βρει και πως χτυπιέται όταν το πάρει στο στόμα του... :) για λαγόσκυλο έκανε, αλλά δεν είμαι κυνηγός!
 
  • Like
Reactions: mariakala


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
το σκυλι μεχρι τα 2 υπυ χρονια οπου μπορεσει θα σε κερδισει εκει που θα δει χαλαρωση από σενα.
ασχετα αν ξερει την εντολη είναι στην ηλικια που θα σε δοκιμασει .
συμβουλη,
αγορασε ένα σκοινι από μαγαζι με χρωματα κτλ που να είναι το πιο ελαφρυ που υπαρχει.
βγαλτον βολτα εκει που εχεις την απλα με το λουρι του.αλλαξε του το λουρι με το σκοινι.παρε ένα μικρο κλιπσακι (κατι να είναι ελαφρυ) και αστον .το σκοινι να είναι 15 - 20 μετρα...αστον και ανα διαστήματα φωναζε τον .ειτε εισαι ακίνητος ειτε περπατάς με πλατη σε αυτόν.αν τον δεις και δεν κανει τιποτα τραβα λιγο το σκοινι σαν να τον παρακινεις.
ουσιαστικα το πολύ ελαφρυ σκοινι του δινει την αισθηση ότι δεν εχει λουρι αρα είναι ελευθερος...
και αν ερχεται μετα κανε διαφορα.δλδ τρεξε λιγο και καντον να ερθει σε σενα.αλλα ποτε να μην πας εσυ πισω από αυτόν....θα το συνδυασει ότι τον ακολουθεις....
απλα μια εντολη όταν την ξερει καλα πρεπει να δουλευει παντου.εσενα μπορει να ξερει το ελα με λουρι ή ελευθερος στο χωρο που ξερει αλλα να που εμφανιστηκε σκυλι και πηγε στραφι η εντολη..
κανε αυτό με το σκοινι αν εχεις ορεξη και μετα διευρυνε το σε αλλους χωρους.δλδ να περπαταει διπλα σου και αντι για λουρι να τον εχεις με το σκοινι (πιο μαζεμενο βεβαια απλα να ακουμπαει κατω) και στην εντολη να είναι διπλα σου...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ψάξε πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις υπέρ σου. Αφού το έχει, δούλεψε και με αυτό για να ισχυροποιήσεις τις εντολές
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Μετά απο 2 εβδομάδες συνεχόμενης εκπσης και με την βοήθεια του κλίκερ έχω να σας ενημερώσω για τα εξείς αποτελέσματα:

1. (και σοβαρότατο).. Ενώ πριν με το που τον λοξοκοίταζε άλλο σκυλί στο δρόμο, ασχέτου μεγέθους, έβγαζε τις αγριοδοντάρες του και γρύλιζε και τέντωνε το λουρί για να επιτεθεί, πλέον ακόμη και να του γαβγίζουν κάθεται στην θέση "κάτσε" και παραμένει ατάραχος να κοιτάζει.
Η διόρθωση έγινε με τον ακόλουθο τρόπο: Κάθε φορά που του γάβγιζε σκυλί είτε μέσα απο κάγκελα είτε στο δρόμο, τον τραβούσα πάλι πίσω και τον έβαζα να κάτσει δίπλα στο αριστερό μου πόδι. Μόλις τον κατάφερνα (στην αρχή με δυσκολία) τον επιβράβευα...

2. Όταν πλησιάζει σκυλοπαρέα δεν τραβάει σαν τρελός, αλλά πάει ηρεμος, πλησιάζει τα άλλη σκυλιά ήσυχος, τα μυρίζει και κάθεται χαλαρός. ( Η διόρθωση έγινε με τον ίδιο τρόπο).

3. Έχει κόψει κατά πολύ να κυνηγάει γάτες.. Περνάμε δίπλα τους, τις κοιτάζει, τραβάει λίγο για να πάει, βλέπει ότι δεν τον παίρνει και συνεχίζει ήρεμος (τέρμα τα γαβγίσματα).
Η δίόρθωση ήταν να περνάμε με ταχυτητα μπροστά απο γάτες προσπαθώντας να του αποσπάσω την προσοχή και να τον επιβραβεύω κάθε φορά που δεν γάβγιζε.

4. Το κλίκερ με βοήθησε πάρα πολύ να εκτελεί τις εντολές άμεσα. Με το που σταματάω στον δρόμο σταματάει δίπλα μου και τις περισσότερες φορές (όχι όλες ακόμη) κάθεται αμέσως.

5. Άρχισε και ακούει πολύ καλά στο έλα.
Διόρθωση: με παιχνίδια. του πέταγα το ένα έτρεχε να το πιάσει αλλά δεν το έφερνε. Έτσι κρατώντας το άλλο στο χέρι και παίζοντας το με το χέρι μου (να το βλέπει ζωντανο) και γυρίζοντάς του την πλάτη, του προκαλούσα το πρευ για να κυνηγήσει το καινούργιο παιχνίδι, λέγοντας "έλα". Τώρα με το που τον φωνάζω 9/10 έρχεται.

Αναμένεται βελτίωση!
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
μπραβο σας κυριε ...πολύ ομορφα αυτά και πολύ σωστα λες ότι αναμενεται βελτιωση γιατι εχει ακομα μεχρι να τα κανει κτημα του.
απλα για τις γατες μονο μη σε ξεγελα το ότι κανει τον κινεζο όταν βλεπει ότι δεν τον αφηνεις.είναι μεγαλο κεφαλαιο οι γατες και τα πιτμπουλακια κανουν τον κινεζο πολύ ευκολα (τον εχουν το ρολο δικο τους)
και δωσε απιστευτη σοβαροτητα στο ελα.θα χρησιμευσει οσο δεν παει άλλο.
τι μπορεις : ( αν θες ε)
να του μαθεις και το κατω όταν τον εχεις στο κατσε.ώστε αν πας για κανα καφε και τον εχεις μαζι να μενει κατω.
να του μαθεις το μεινε.και αν παει να σηκωσει κωλο πες παλι με δυναμη μεινε.
ώστε να συνδυασει όλα τα κομματια εντολων σιγα σιγα .
κατσε για να κατσει και μεινε ώστε ότι και να γινει να μην κουνηθεί(ότι και να γινει - που λεει ο λογος ε) .
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
και το μείνε και το κάτω τα εκτελεί απόλυτα πλέον... (εκτός αν τον αφήσω κανένα μισάωρο και πιάσω κουβέντα, οπότε σηκώνεται).. απλά περιέγραψα τα βασικά.
Αν δε, κάθομαι κι εγώ στην καρέκλα, έχει μάθει και ξαπλώνει στα πόδια μου, μέχρι να σηκωθω.. για ώρες!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf