Γερμανικος Ποιμενικος




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
δεν στεναχωριεμαι εγω μην μασας..απλα η εμπειρικη γνωμη θα μαρεσε οποια και αν ειναι
κατ αρχήν μιλάμε για δύο εξαιρετικές περιπτώσεις σκύλων φύλαξης. Για πετ δεν θα εκφέρω άποψη, αλλά για εργασιακους...
Τα malinois έχουν σαφεστατο πλεονέκτημα στην ταχύτητα εκτέλεσης,καταδίωξης...πραγματικά εκρηκτικό σκυλί. Υστερεί μόνο στο θέμα χειρισμού αφού είναι πολύ πιο ευαίσθητα. Επίσης δεν θα ήταν η πρόταση μου σε πρωτάρη χειριστή. Από την αλλη ο γερμανικός είναι ο απόλυτα ισορροπημένος... Υστερεί σε ταχύτητα αναφλεξης χωρίς να είναι βραδυκαυστος.... Στο θέμα χειρισμού ο Γερμανός είναι πανευκολος, κατάλληλος για πρώτο σκύλο φυλαξης. Ανθεκτικοτερος στο στρες τόσα την εκμάθησης όσο και σε στρες αποροια λάθους χειρισμού.
Στο δαγκωμα, το malinois τη μισή ζημιά θα την κάνει με την φορά που θα κουμπώνει αφού από κιλά υστερεί. Ο Γερμανός σαφέστατα πιο συμπαγής θα πέσει πάνω σου με μικρότερη ταχύτητα αλλά με τη διαφορά μάζας η ζημιά θα είναι ίδια. Ως εδώ τα αντικειμενικα.
Προσωπική επιλογή είναι ο γερμανικός καθαρά και μόνο λόγω της προαναφερθεισας ισορροπίας.... Το ταβάνι όμως που έχω κατά νου σε εκπαίδευση υπακοης είναι ο arek ένα απίστευτο malinois... Ενώ σε φύλαξη ο δικός μου ΓΠ, ο Floyd.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
δεν στεναχωριεμαι εγω μην μασας..απλα η εμπειρικη γνωμη θα μαρεσε οποια και αν ειναι
κατ αρχήν μιλάμε για δύο εξαιρετικές περιπτώσεις σκύλων φύλαξης. Για πετ δεν θα εκφέρω άποψη, αλλά για εργασιακους...
Τα malinois έχουν σαφεστατο πλεονέκτημα στην ταχύτητα εκτέλεσης,καταδίωξης...πραγματικά εκρηκτικό σκυλί. Υστερεί μόνο στο θέμα χειρισμού αφού είναι πολύ πιο ευαίσθητα. Επίσης δεν θα ήταν η πρόταση μου σε πρωτάρη χειριστή. Από την αλλη ο γερμανικός είναι ο απόλυτα ισορροπημένος... Υστερεί σε ταχύτητα αναφλεξης χωρίς να είναι βραδυκαυστος.... Στο θέμα χειρισμού ο Γερμανός είναι πανευκολος, κατάλληλος για πρώτο σκύλο φυλαξης. Ανθεκτικοτερος στο στρες τόσα την εκμάθησης όσο και σε στρες αποροια λάθους χειρισμού.
Στο δαγκωμα, το malinois τη μισή ζημιά θα την κάνει με την φορά που θα κουμπώνει αφού από κιλά υστερεί. Ο Γερμανός σαφέστατα πιο συμπαγής θα πέσει πάνω σου με μικρότερη ταχύτητα αλλά με τη διαφορά μάζας η ζημιά θα είναι ίδια. Ως εδώ τα αντικειμενικα.
Προσωπική επιλογή είναι ο γερμανικός καθαρά και μόνο λόγω της προαναφερθεισας ισορροπίας.... Το ταβάνι όμως που έχω κατά νου σε εκπαίδευση υπακοης είναι ο arek ένα απίστευτο malinois... Ενώ σε φύλαξη ο δικός μου ΓΠ, ο Floyd.
 






Antreas Pap

Member
21 Απριλίου 2016
12
5
33
Ενας απο ηρακλειο ο παναγιωτης πετρουτσος ειναι ο εκτρωφεας. Δεν ξερω αν εχει δικο του εκτρωφειο. Παντως σε εμενα με εστειλε ενας εκπαιδευτης σκυλων.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
κατ αρχήν μιλάμε για δύο εξαιρετικές περιπτώσεις σκύλων φύλαξης. Για πετ δεν θα εκφέρω άποψη, αλλά για εργασιακους...
Τα malinois έχουν σαφεστατο πλεονέκτημα στην ταχύτητα εκτέλεσης,καταδίωξης...πραγματικά εκρηκτικό σκυλί. Υστερεί μόνο στο θέμα χειρισμού αφού είναι πολύ πιο ευαίσθητα. Επίσης δεν θα ήταν η πρόταση μου σε πρωτάρη χειριστή. Από την αλλη ο γερμανικός είναι ο απόλυτα ισορροπημένος... Υστερεί σε ταχύτητα αναφλεξης χωρίς να είναι βραδυκαυστος.... Στο θέμα χειρισμού ο Γερμανός είναι πανευκολος, κατάλληλος για πρώτο σκύλο φυλαξης. Ανθεκτικοτερος στο στρες τόσα την εκμάθησης όσο και σε στρες αποροια λάθους χειρισμού.
Στο δαγκωμα, το malinois τη μισή ζημιά θα την κάνει με την φορά που θα κουμπώνει αφού από κιλά υστερεί. Ο Γερμανός σαφέστατα πιο συμπαγής θα πέσει πάνω σου με μικρότερη ταχύτητα αλλά με τη διαφορά μάζας η ζημιά θα είναι ίδια. Ως εδώ τα αντικειμενικα.
Προσωπική επιλογή είναι ο γερμανικός καθαρά και μόνο λόγω της προαναφερθεισας ισορροπίας.... Το ταβάνι όμως που έχω κατά νου σε εκπαίδευση υπακοης είναι ο arek ένα απίστευτο malinois... Ενώ σε φύλαξη ο δικός μου ΓΠ, ο Floyd.
Και στις δυο φυλες υπαρχουν διαφορες γραμμες με διαφορετικα χαρακτηριστικα στον χαρακτηρα , οποτε μη βιαζεσαι να κατηγοροποιεις . Υπαρχουν γερμανικα που θα σου βγαλουν την παναγια σε θεμα εκπαιδευσης , και μαλινουα τα οποια αντεχουν σε τρελα επιπεδα στρες και με δυναμη στο δαγκωμα που θα ζηλευαν και οι γερμανοι .
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Θα ηθελα αν σου ήταν εύκολο να γινεις λίγο πιο σαφής με πληρεστερες πληροφορίες για να βοηθαμε τους επόμενους. Ο γενικός κανόνας δεν αλλάζει. Μιλάω πάντα για εργασιακή γραμμή. Το πιο αργό malinois θα είναι γρηγορότερο του πιο γρήγορου Γερμανού αλλά το πιο stressy γερμανικό θα είναι πυθια μπροστά στο ζαμαμ φου malinois. Καθε εκτροφέας έχει της γραμμές του. Οι γνώσεις μου επί του θέματος ξεκινάνε και τελειώνουν στον στρατό μας και σε στρατόυς διαφόρων χωρών... Για κυναθλητισμο δεν ξέρω... αλλα μιλάω για μεγάλη δεξαμενή ερηασιακων. Οι γραμμές αλλάζουν και εξελίσσονται. Η εξέλιξη του όμως είναι σχεδόν κοινή, με κοινό ορίζοντα αφού είναι κοινές οι ανάγκες του κόσμου. Φτιάχνουν πλέον βολικά σκυλιά και από εκεί και πέρα επιλέγουν αυτά που σηκώνουν εκπαίδευση για αλλά γούστα. Με τις τιμές να εκτοξευονται ανάλογα.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Πάντως ουδέποτε προβληματιστηκα από δαγκωμα malinois τόσο στο εργασιακό περιβάλλον όσο και εκτός... Αντίθετα έχει μυρίσει καφέ βρακακι από κάποια πάλια γπ... Μέχρι και θλάση στους ραχιαιους... Μιλάω πάντα σε άσκηση...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η αλλαγή σε μπαρφ δε ξέρω αν θα οφελησει στην αύξηση κιλών. Κοίτα αυτή που θα του δίνεις να έιναι ανάπτυξης. Για μεγαλοσωμο σκύλο.
Στον δικό μου σκύλο πάντως με την μπαρφ κατάφερε ναββάλει κάνα κιλό γιατί με την ξηρά δεν είδα προκοπή. 18 μηνών και ήταν κολλημένος στα 30 κιλά. Τότε το γύρισα σε μπαρφ και σε 6 μήνες έφτασε τα 38.
@Antreas Pap
Ποτέ μπαρφ με ξηρά ανακατεμενη.
Εγω στις φωτογραφίες τον βλέπω μια χαρά.
Και εδώ που τα λέμε όσο είναι κουτάβι καλύτερα να είναι αδυνατος πάρα να έχει παραπάνω κιλά.
Όσο για τις άσπρες τρίχες, μήπως είναι οι γκρίζες που θα βγάζει σιγά σιγά; εεεχεις να δεις αλλαγές στο τριχωμα...
Θυμάμαι τον δικό μου που σε αυτήν την ηλικία άλλαζε χρώματα στο τριχωμα μέσα σε ένα διήμερο ενώ μπορεί να ήταν για πολλές μέρες χωρίς αλλαγή.
Με τα αυτιά λογικά δεν θα έχεις θέμα. Και όταν τα σηκώσει, αν κάποια στιγμή πέσουν για κάνα διήμερο, μην αγχωθεις. Και αυτό στο πρόγραμμα είναι.
Να τον χαίρεσαι. (y)
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Antreas Pap

Member
21 Απριλίου 2016
12
5
33
Κατι ακομα. Χθες μιλησα με τον εκτροφεα του και μου ειπε να του δινω 3 φορες την εβδομαδα μπαρφ κοτοπουλο και τις αλλες 4 ξηρα τροφη αλλα εμενα μου φανηκε περιεργο γιατι ειναι μολις 4 μηνων. Με αυτον τον τροπο μου λεει θα μεταμορφωθει ο σκυλος. Για πειτε.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
ΥΓ( εγω ψαχνω κιλα γιατι θα παει για χωροφυλαξη)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Dimi_21


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να κάνεις ό,τι σου λέει ο Παναγιώτης!

Δεν θα πάθει τίποτα ο σκύλος! Βλέποντας και κάνοντας!
Μελέτησε καλά την BARF για να κάνεις όσο το δυνατόν πληρέστερη την διατροφή του!

Τα αυτιά εξελίσσονται πολύ καλά! Παρακολούθα τα απλά προληπτικά!
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Kαλημέρα Ανδρέα,δεν καταλαβαινω τι λογικη του για το φαι μπαρφ-ξηρα αλλα ας κανεις οτι σου πει!

Υ.Γ Παλι δεν καταλαβα γιατι ψαχνεις τα κιλα :D
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Κατι ακομα. Χθες μιλησα με τον εκτροφεα του και μου ειπε να του δινω 3 φορες την εβδομαδα μπαρφ κοτοπουλο και τις αλλες 4 ξηρα τροφη αλλα εμενα μου φανηκε περιεργο γιατι ειναι μολις 4 μηνων. Με αυτον τον τροπο μου λεει θα μεταμορφωθει ο σκυλος. Για πειτε.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
ΥΓ( εγω ψαχνω κιλα γιατι θα παει για χωροφυλαξη)
Χωροφύλακας από μικρός?? :)
 
  • Like
Reactions: ISKENDER








Antreas Pap

Member
21 Απριλίου 2016
12
5
33
Δεν τον θελω χοντρο απλα να ειναι μεγαλοσωμος και για να ειναι μεγαλοσωμος πρεπει πιστρυω να περασει τα 30...
Εχω και αλλη μια ερωτηση. Στο φαι του. Απο το να τον ταιζω 3 φορες την μερα και μετα να του παιρνω το μπολ δεν μπορω να του πηγαινω το μπολ στο σπιτι του και αν το αφηνω εκει και να φαει οσο θελει οποτε θελει? Γιατι ειναι λιγο κουραστικο για μενα 3 φορες την μερα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3