Να μπει μέσα στο σπίτι?


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι δυνατόν να τσιτώνουμε σε ένα φόρουμ για σκυλους. Σταμάτησα το τουιτερ για αυτό κυρίως τον λόγο, ο καθένας τον χαβά του και καβγά όλοι μεταξύ όλων για διάφορα θέματα.

Ο καθένας έχει διαφορετική άποψη για το πως θα μεγαλώσει τον σκύλο του, όπως ακριβώς έχει διαφορετική άποψη τι σκύλο θέλει ο καθένας και πάει λέγοντας....

Το προτιμώτερο όλων είναι να εκθέτει ο καθένας τι κάνει, ή πως το κάνει και από εκεί και πέρα όποιος δεν συμφωνεί δικαιώμά του. Δεν χρειάζεται κανείς να πείσει κανέναν.

Εδώ θα σας βάλω μια παρένθεση:
Αν έμπαινε ένας τσομπάνης με 10 ελληνικούς ποιμενικούς στο μαντρί να γυροφέρνουν μόνα τους στο βουνό και έβλεπε για το τι συζητάμε, το λιγότερο θα έβαζε τα γέλια. Και είναι λογικό από την άλλη γιατί ακόμη και γειτονιά με γειτονιά, άλλη φιλοσοφία, άλλη κουλτούρα..

Από την άλλη σωστός χειριστής σκύλου δεν είναι αυτός που θα δώσει το"καλύτερο". Γιατί το καλύτερο είναι πολύ υποκειμενικό. Αν είχαμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες και τις ίδιες επιλογές, τότε σίγουρα θα ζούσαμε όλοι σε μια μεγάλη φάρμα, με διαφορετικά σκυλιά να μας καλύπουν όλες τις "ανάγκες μας" και θα ήμασταν μία ωραία ατμόσφαιρα.

Όταν έμπαινα στο φόρουμ σαν απλός αναγνώστης για να δω απόψεις μελών, ουδώλλως με ενδιέφεραν και τότε οι έριδες που έβλεπα. Έπαιρνα τα στοιχεία που χρειαζόμουν και σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια/επιλογές/συνθήκες ζωής αποφάσισα.

Συμπερασματικά, και όσο και να σας ακούγεται διπλωματικό δεν είναι: Συμφωνώ με όλες τις απόψεις και τις θέσεις, αναλογιζόμενος που ζει ο καθένας και με τι τρόπο ζει.
Αφήστε τον κόσμο που ζει περιγραφικά το ίδιο με σας να συμφωνήσει και αυτους που έχουν άλλο τρόπο ζωής να απορρίψουν τις προτάσεις σας.
Στο κάτω κάτω, ο καθένας είναι υπεύθυνος και μόνο για τα ζωντανά που έχει αυτός στο σπίτι του!
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
μπραβο στον vasilis_mike για το post του.
εδώ λεμε τις γνωμες μας τις χαζομάρες μας, τις μεπειριες μας και αναλογα ο κάθε ενας παιρνει οσα πιστευει ότι είναι καλα και του κάθονται οκ.
δεν υπαρχει ουτε μετρηση του πιο γνωστη , ουτε του πιο φιλοζωου ουτε τιποτα.
αν κατι δεν μαρεσει που λεει ο άλλος θα το συζητησω μαζι του και τερμα .δεν θα πρεπει παντου να βγαινει καποιος νικητης.
και κατι τελευταιο.
ο γραπτος λογος δυστυχως ποτε δεν θα γινει όπως ο προφορικος.αρα αν καποιος γραψει κατι το οποιο μπορει να μην το καταλαβουν όπως το εγραψε καποιοι καλο είναι να ρωτησουν πριν κραξουν. γλιτωνουμε χρονο και νευρα ετσι.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν είναι δυνατόν να τσιτώνουμε σε ένα φόρουμ για σκυλους. Σταμάτησα το τουιτερ για αυτό κυρίως τον λόγο, ο καθένας τον χαβά του και καβγά όλοι μεταξύ όλων για διάφορα θέματα.

Ο καθένας έχει διαφορετική άποψη για το πως θα μεγαλώσει τον σκύλο του, όπως ακριβώς έχει διαφορετική άποψη τι σκύλο θέλει ο καθένας και πάει λέγοντας....

Το προτιμώτερο όλων είναι να εκθέτει ο καθένας τι κάνει, ή πως το κάνει και από εκεί και πέρα όποιος δεν συμφωνεί δικαιώμά του. Δεν χρειάζεται κανείς να πείσει κανέναν.

Εδώ θα σας βάλω μια παρένθεση:
Αν έμπαινε ένας τσομπάνης με 10 ελληνικούς ποιμενικούς στο μαντρί να γυροφέρνουν μόνα τους στο βουνό και έβλεπε για το τι συζητάμε, το λιγότερο θα έβαζε τα γέλια. Και είναι λογικό από την άλλη γιατί ακόμη και γειτονιά με γειτονιά, άλλη φιλοσοφία, άλλη κουλτούρα..

Από την άλλη σωστός χειριστής σκύλου δεν είναι αυτός που θα δώσει το"καλύτερο". Γιατί το καλύτερο είναι πολύ υποκειμενικό. Αν είχαμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες και τις ίδιες επιλογές, τότε σίγουρα θα ζούσαμε όλοι σε μια μεγάλη φάρμα, με διαφορετικά σκυλιά να μας καλύπουν όλες τις "ανάγκες μας" και θα ήμασταν μία ωραία ατμόσφαιρα.

Όταν έμπαινα στο φόρουμ σαν απλός αναγνώστης για να δω απόψεις μελών, ουδώλλως με ενδιέφεραν και τότε οι έριδες που έβλεπα. Έπαιρνα τα στοιχεία που χρειαζόμουν και σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια/επιλογές/συνθήκες ζωής αποφάσισα.

Συμπερασματικά, και όσο και να σας ακούγεται διπλωματικό δεν είναι: Συμφωνώ με όλες τις απόψεις και τις θέσεις, αναλογιζόμενος που ζει ο καθένας και με τι τρόπο ζει.
Αφήστε τον κόσμο που ζει περιγραφικά το ίδιο με σας να συμφωνήσει και αυτους που έχουν άλλο τρόπο ζωής να απορρίψουν τις προτάσεις σας.
Στο κάτω κάτω, ο καθένας είναι υπεύθυνος και μόνο για τα ζωντανά που έχει αυτός στο σπίτι του!
Eίναι χαρακτηριστικό όλων των φόρουμ ανεξαρτήτως αντικειμένου οι διαφωνίες, και να κολλάμε όλοι σε κάτι και να πλακώνονται άνθρωποι που ζωντανά ποτέ δε θα τους περνούσε από το μυαλο να κάνουν τα αντίστοιχα. Κάτι έχει το γραπτό φόρουμ που μας βγάζει μια διάθεση για υπεράσπιση της άποψης μας μέχρι "θανάτου". Έχω παρακολουθήσει κωμικοτραγικές συζητήσεις (από πλευράς πάθους) με θέμα το αν τα βάρη ή το τρέξιμο είναι καλύτερη άσκηση, αν μια δίαιτα πλούσια σε ζωικά λιπαρά είναι πιο σωστή από μια χορτοφαγική, και να μην πιάσω καν τα μαμαδο-φόρουμ, όπου άγνωστες μανάδες καταλήγουν να "σκοτώνονται" για το αν ο πουρές καρότο είναι καλύτερη πρώτη τροφή από το πολτοποιημένο μήλο... Πραγματικά νομίζω ότι αν τα δει κανείς από απόσταση, τα πράγματα είναι κάπωςγια γέλια
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Τώρα, έτσι όπως έχει εξελιχθεί η συζήτηση δεν ξέρω αν κολλάει αυτό που θα γράψω αλλά θα το γράψω anyway :)
Όταν περίμενα το κουτάβι μου σκέφτηκα αρκετά το θέμα μέσα - έξω και κατέληξα χωρίς ενδοιασμό στο μέσα για τους εξής λόγους:
1) Έντομα, κυρίως η σκνίπα.
2) Άλλα ζώα, πχ εδώ κυκλοφορούν κάτι κουνάβια που έχουν φάει κουτάβια και μικρόσωμα σκυλιά.
3) Η λαλακισμένη συνήθεια εδώ γύρω να σου πετάνε διάφορα στην αυλή, από μεζεκλίκια για τον σκύλο μέχρι φόλες (true story, αρκετά χαμένα σκυλιά με αυτόν τον τρόπο).
4) Το γεγονός ότι στην Αθήνα δεν έχω αυλή άρα το σκυλί έπρεπε να μάθει και το μέσα.
Και μόνο για αυτούς τους λόγους, το μέσα ήταν αδιαπραγμάτευτο. Καταπιέζω τη φύση του; Αν είναι έτσι τότε δε θα έπρεπε να κάνουμε πολλά απο αυτά που κάνουμε, όχι μόνο στον σκύλο αλλά και στον ίδιο τον εαυτό μας. Πάντως φροντίζω να τον εκτονώνω και φυσικά η πρόσβαση στην αυλή δεν του λείπει όταν θέλει.

Όσο για το κλουβί, δεν του έχω πάρει κυρίως γιατί πάντα κάτι άλλο προέκυπτε και δεν περίσσευαν λεφτά. Όμως όταν λείπω τον κλείνω στο δωμάτιό μου, όχι μόνο για να μην κάνει ζημιές (είμαι πολύ τυχερή, αν εξαιρέσεις κάτι βιβλία κι 6 φορτιστές δεν έχει κάνει άλλες ζημιές) αλλά και για τη δική του ασφάλεια (πχ το σκυλί μιας θείας μου είχε φάει διάφορα κουλά όταν αυτή έλειπε από το σπίτι). Παρόλα αυτά, ο Έντζο όταν ζορίζεται ή όταν θέλει να αράξει ανενόχλητος πάει από μόνος του κάτω απ' το κρεβάτι μου. Δεν τον χαλάει ο περιορισμένος χώρος εκείνη την στιγμή, ίσα ίσα τον αναζητάει.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
το προβλημα τουλαχιστον του συγκεκριμενου forum είναι ότι αν βρεθει καποιο νεο μελος που εχει διαφορετικη αποψη απο την πλειοψηφια των παλιων, αυτοματως πρεπει να ανακυρηχθει σε ανταρτη...ειδικα δε αν δε νουθετηθει αμεσα και τολμησει να εχει και επιχειρηματα για να υποστηριξει την αποψη του. Είτε σας αρεσει, ειτε οχι, εγω θα γραφω την εγκληματικη μου αποψη και οποιος θελει την δεχεται. Οποιος θελει επισης μπορει να την ακολουθουσει και οποιος θελει "να ανοιξει πολεμο" (ειλικρινα γελαω και μονο που τα διαβασα αυτα τα πραγματα)...κανεις δεν ξερει ποσα απο το μελη του forum εχουν πραγματικη ζωη,ή ειναι εδω μεσα ολη μερα και περιμενουν στην γωνια, αλλα κυριως ποσοι αντιλαμβανονται τι διαβαζουν και σε τι απαντανε. Και το forum μια μικροαπεικονιση της κοινωνιας μας ειναι...
Οταν η τεκμηρίωση της αποψης μου, ερμηνευεται ως "Το κακό μάλιστα σε όλα αυτά είναι ότι θέλεις να περάσεις την δικιά σου άποψη/γνώμη σαν να είναι η σωστή", την ωρα που εχω γραψει επανειλημμενως οτι δεν προσπαθω να πεισω κανεναν, τοτε με συγχωρεις φιλε @Klaus , αλλα σιγουρα καποια gifts σου λειπουν...εκτος και αν απαγορευεται να απανταω σε ερωτησεις αλλων και να να εχω την αποψη μου.Βεβαια, απο την στιγμη που εσυ θεωρεις οτι κατεχεις το θεμα σκυλος τοσο ολοκληρωμενα που εισαι σε θεση να κρινεις ποια αποψη ειναι σωστη και ποια οχι (προσεξε, οχι με ποια αποψη συμφωνεις και με ποια διαφωνεις), μαλλον θα ξερεις καλυτερα απο μενα. Θα προτεινα να ανοιξεις ενα blog στο οποιο θα διαγραφεις τις αποψεις που εσυ κρινεις λαθος, γιατι το forum καπου σας χαλαει την ζαχαρενια....Τελος,θα μπορουσα να συνεχισω τον οποιο διαλογο μαζι σου, αλλα δεν εχει κανενα νοημα η συζητηση με ατομα που δεν αντιλαμβανονται καν οτι το "εσυ που δεν τον χρησιμοποιεις και ο σκυλος σου περναει σουπερ, μπραβο σου. Κι εγω μαζι σου ειμαι." ειναι κυριολεκτικο και οχι ειρωνικο...μια παροιμια λεει κατι για μυγες..........sorry,ε (ουτε εγω το εννοω, απλα για να μιλησουμε στην ιδια γλωσσα ρε αδερφε)....
υγ.ετσι για την ιστορια, το review του συγκεκριμενου νηματος ειναι το εξης: ξεκιναει ο θεματοθετης, του γραφουμε καποιες απαντησεις και σε καποια φαση ξεκιναει η @mareco την παντελως αχρειαστη ειρωνια...και καπου εκει αρχιζει να ξεφευγει η συζητηση...λεω την αποψη μου και αρχιζουν τα οργανα...ερωτησεις,απαντησεις,κοντρα ερωτησεις και απαντησεις. Στο ενδιαμεσο ο θεματοθετης κατεληξε στην ¨λαθος¨ αποφαση, εκανα μια χαρα διαλογο με τον @nas, διαβασα και σεβαστηκα την τοποθετηση του @vasilis_mike , συμφωνησα με την @genie,αλλα καποιοι το πηραν προσωπικα και θεωρησαν τους εαυτους τους θιγμενους, επειδη εγω "προσπαθω να τους πεισω να αλλαξουν γνωμη"....οποιος διαβαζει,οντως μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του...
 
  • Like
Reactions: JIM GAR and elverg


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τώρα, έτσι όπως έχει εξελιχθεί η συζήτηση δεν ξέρω αν κολλάει αυτό που θα γράψω αλλά θα το γράψω anyway :)
Όταν περίμενα το κουτάβι μου σκέφτηκα αρκετά το θέμα μέσα - έξω και κατέληξα χωρίς ενδοιασμό στο μέσα για τους εξής λόγους:
1) Έντομα, κυρίως η σκνίπα.
2) Άλλα ζώα, πχ εδώ κυκλοφορούν κάτι κουνάβια που έχουν φάει κουτάβια και μικρόσωμα σκυλιά.
3) Η λαλακισμένη συνήθεια εδώ γύρω να σου πετάνε διάφορα στην αυλή, από μεζεκλίκια για τον σκύλο μέχρι φόλες (true story, αρκετά χαμένα σκυλιά με αυτόν τον τρόπο).
4) Το γεγονός ότι στην Αθήνα δεν έχω αυλή άρα το σκυλί έπρεπε να μάθει και το μέσα.
Και μόνο για αυτούς τους λόγους, το μέσα ήταν αδιαπραγμάτευτο. Καταπιέζω τη φύση του; Αν είναι έτσι τότε δε θα έπρεπε να κάνουμε πολλά απο αυτά που κάνουμε, όχι μόνο στον σκύλο αλλά και στον ίδιο τον εαυτό μας. Πάντως φροντίζω να τον εκτονώνω και φυσικά η πρόσβαση στην αυλή δεν του λείπει όταν θέλει.

Όσο για το κλουβί, δεν του έχω πάρει κυρίως γιατί πάντα κάτι άλλο προέκυπτε και δεν περίσσευαν λεφτά. Όμως όταν λείπω τον κλείνω στο δωμάτιό μου, όχι μόνο για να μην κάνει ζημιές (είμαι πολύ τυχερή, αν εξαιρέσεις κάτι βιβλία κι 6 φορτιστές δεν έχει κάνει άλλες ζημιές) αλλά και για τη δική του ασφάλεια (πχ το σκυλί μιας θείας μου είχε φάει διάφορα κουλά όταν αυτή έλειπε από το σπίτι). Παρόλα αυτά, ο Έντζο όταν ζορίζεται ή όταν θέλει να αράξει ανενόχλητος πάει από μόνος του κάτω απ' το κρεβάτι μου. Δεν τον χαλάει ο περιορισμένος χώρος εκείνη την στιγμή, ίσα ίσα τον αναζητάει.
Νομίζω το 2 και το 4, το καθένα από μόνο του είναι υπεραρκετοί λόγοι για να μην το σκεφτείς το έξω ούτε για πλάκα :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Δεν αντέχω άλλο τις μπούρδες συμφορουμίτες μου...
Ερωτήσεις-θέματα του στυλ να μπει στο σπίτι, να βγει από το σπίτι, να τον αφήνω πανω στο κρεβάτι, να μένει σε ένα διάδρομο κλπ κλπ κλπ είναι απλώς ανόητες.
Έχουμε να κάνουμε με ένα είδος που λέγεται σκύλος. Ο σκύλος λοιπόν είναι ένα κοινωνικό ον που ζει σε αγέλες. Για να είναι ευτυχισμένος χρειάζεται την αγέλη του, τον αρχηγό του αλλιώς θα διεκδικήσει αρχηγία, σωστή διατροφή και εκτόνωση πολύ περισσότερη από ότι ο μέσος άνθρωπος μπορεί να δώσει. Για αυτό και για τα περισσότερα οικόσιτα σκυλιά, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς και να μη λέμε μπούρδες, δεν καλύπτονται οι ανάγκες τους. Για αυτό το λόγο βλέπουμε σκύλους νευρωτικούς, φοβικούς, υπερενθουσιώδεις, επιθετικούς . Οι περισσότεροι προβληματικοί σκύλοι αν εκτονώνονταν όσο χρειάζονται και είχαν και τα υπόλοιπα που ανέφερα θα ήταν υγιέστατοι ψυχικά.
Λίγοι είναι ικανοί για να έχουν σκύλο με επιτυχία. Και δεν συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου σε αυτούς ούτε περιαυτολογώ. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
 


Σπύρος-Μαρία

Active Member
27 Μαϊου 2016
42
18
43
Το crate είναι χρήσιμο στην περίοδο που ο σκύλος είναι κουτάβι, έως ότου μάθει να μένει και μόνος του. Όχι πάνω από 1-2 ώρες την ημέρα με την πόρτα κλειστή. Τις υπόλοιπες ώρες ανοιχτό με παιχνίδια, λιχουδιές, μαξιλάρα, να μπαινοβγαίνει! Όταν ενηλικιωθεί κι αδιαφορεί για τα ρούχα, τις καρέκλες κτλ ή έχει μάθει να μένει μόνος του χωρίς να ξεσπάει παντού, τότε χρησιμεύει μόνο σαν κλουβί μεταφοράς που δεν τον αγχώνει γιατί είναι δικό του!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli