Ξεκιναμε τη Renal


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Χτες μιλησα με τη κτηνιατρο μας και μου ελεγε οτι επειδη ειναι λιγο τσιμπημενη η κρεατινινη του Ροκυ,1.6,ενω το ανωτερο ειναι 1,5,ειναι πιο φρονιμο να ξεκινησοθμε τη Renal της Royal Canin,για να μην εχουμε θεμα με τα νεφρα του..:eek:
Πανικ8βληθηκα στην αρχη οταν ακουσα νεφρα,αλλά δεν γινεται αλλιως..
Μεχρι τωρα του εδινα τη platinum που θεωρειται πολυ καλη τροφη,αλλά λογω υψηλου ποσοστου πρωτεινης,26%,δεν κανει αυτη τη στιγμη τουλαχιστον για το θεμα του Ροκυ..
Για ενα μηνα θα τρωει Renal(ελπιζω ν τη τρωει),και θα κανουμε εξεταση στο μηνα για να δουμε αν επεσς το ποσοστο της κρεατινινης..
Ας ελπισουμε να μη χειροτερεψει η κατασταση:(
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Το ιδιο θέμα εχω κι εγω με το κουταβι μου,αλλα με ανεβασμενη ουρια.Μου την συναστησε κι εμενα ο γιατρος για 15 μερες!Οταν ειδα την τιμη τρελλαθηκα λιγο και παρόλο που ειχε ανορεξια πιο πριν,την τρωει σαν τρελλος.Θα δεις,εχει εντονο αρωμα και θυμιζει λιγο ψαρι.Ελπιζω να την εξαφανισει κι ο δικος σου
 
  • Like
Reactions: Viviana






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Συμφωνώ ότι η ρεναλ είναι υπερβολή αλλά οι τσιμπημένοι δείκτες που και ο δικός μου σκύλος παρουσίασε δεν είναι φυσιολογικό σύμπτωμα για νέους σκύλους...Κάτι στη τροφή τους δεν είναι σωστό, ή στο τρόπο ζωής τους γενικά.
 






Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Μηπως καποιος που εδινε Renal στο σκυλο του,παρουσιασε καποιο προβλημα με τη τροφη;;;
Ο Ροκυ τωτα τελευταια δεν τη πολυτρωει..και ακουω το στομαχι του να γουργουριζει εντονα...αλλοτε κανει διαρροιες...
Η κτηνιατρος μου ειπε οτι ισως να τον πειραζει η συγκεκριμενη τροφη...θα κανουμε παλι εξεταση για τη κρεατινινη τοθ και αναλογα θα δουμε..
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Αντίστοιχη πρέπει να είναι και η K/D της Hills.
Λες να του πεσει καλυτερα αυτη;;
Για να δουμε..θα κριθει απο το αποτελεσμα της εξετασης...αν ειναι στα φυσιολογικα πλαισια,λεω να του συνεχισω τη παληα τροφη..αν οχι θα κοιταξω για τη hills..να δω τι θα μου πει κι η κτηνιατρος...
Παντως γενικοτερα κι απο τα πρωτα χρονια η Royal canin με αλλο κωδικο τοτε,δε του καθοταν καλα...
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Εγω του εδινα renal χωρις κανενα προβλημα (λοφω ανεβασμενης ουρας),αλλα μετα τον υπερηχο βρηκε ο γιατρος αμμο στους νεφρους και μου ειπε να του δινω hill's c/d η royal urinary.To μονο που εχω δει ειναι οτι μετα το φαγητο του τριβεται στα πλαινα του καναπε,σαν να εχει φαγουρα.Αλλα για δευτερολεπτα.Δεν ξερω βεβαια και τι θεμα υγειας εχει ο δικος σου.Παντως απο ορεξη,διαθεση και κακα ειναι μια χαρα ο δικος μου
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Λες να του πεσει καλυτερα αυτη;;
Για να δουμε..θα κριθει απο το αποτελεσμα της εξετασης...αν ειναι στα φυσιολογικα πλαισια,λεω να του συνεχισω τη παληα τροφη..αν οχι θα κοιταξω για τη hills..να δω τι θα μου πει κι η κτηνιατρος...
Παντως γενικοτερα κι απο τα πρωτα χρονια η Royal canin με αλλο κωδικο τοτε,δε του καθοταν καλα...
Ελπίζω να μη χρειαστεί άλλο, αν τώρα σου προτείνει φαρμακευτική για περισσότερο διάστημα, πίεσε την λίγο για το αν πραγματικά με τέτοια τιμή είναι αναγκαία.
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Ελπίζω να μη χρειαστεί άλλο, αν τώρα σου προτείνει φαρμακευτική για περισσότερο διάστημα, πίεσε την λίγο για το αν πραγματικά με τέτοια τιμή είναι αναγκαία.
Εγω αυτο εκανα...απο τη hill's στην urinary πηγα για οικονομικους λογους.Ρωτησα τον γιατρο,συμφωνησε και την αλλαξα.Ψαξε τιμες και δωσε εναλλακτικες στο γιατρο
 


Χρύσα-Χόμερ

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
72
38
43
Αθηνα-Βριλησσια
Μηπως καποιος που εδινε Renal στο σκυλο του,παρουσιασε καποιο προβλημα με τη τροφη;;;
Ο Ροκυ τωτα τελευταια δεν τη πολυτρωει..και ακουω το στομαχι του να γουργουριζει εντονα...αλλοτε κανει διαρροιες...
Η κτηνιατρος μου ειπε οτι ισως να τον πειραζει η συγκεκριμενη τροφη...θα κανουμε παλι εξεταση για τη κρεατινινη τοθ και αναλογα θα δουμε..
Εμενα παντως οταν μου ειπαν για κλινικες τροφες,μου ειπαν να μην τρωει τιποτα αλλο,ουτε λιχουδιες ουτε κοκαλα.Προσεξε το και αυτο...μην ανεβει η ουρια απο τις λιχουδιες
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μόλις το είδα το θέμα, σιγά μην έδινα κτηνιατρική τροφή για 1.6 κρεατινίνη αν οι υπόλοιπες τιμές ήταν οκ... Μπορεί να είχε αφυδατωθεί ή κάτι τέτοιο. Ωραίος ο γιατρός, μόνο να πουλήσει την τροφή του...
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Θα τη κανω την εξεταση αφου φτασαμε ως εδω αλλά θα του τη σταματησω οπως και να χει...ειδικα αν ειναι κατω απο το 1.6...αλλά κι εκει να εχει παραμεινει,θα αλλάξει τροφη...
Εννοειται οτι εχουν κοπει μαχαιρι οι λιχουδιες και τα σχετικα...
Εκεινο που δεν κοβει και τυχει να μην τον...προλαβω,ειναι τα κακα γατας!!!
Λυσα κακια με δαυτα!! Ο σιχαμενος!!:confused:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εκεινο που δεν κοβει και τυχει να μην τον...προλαβω,ειναι τα κακα γατας!!!
Λυσα κακια με δαυτα!! Ο σιχαμενος!!:confused:
Εδώ μπορεί να πάθει ζημιά και μάλιστα μεγάλη αν η γάτα έχει τοξόπλασμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3