Grizzly Salmon Oil για κουτάβι;


Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
Ναι! Προσωπικά, έχω παρατηρήσει ότι το τρίχωμα του σκύλου μου είναι πιο μαλακό πλέον.
Και σταματαει και την υπερβολικη πτωση της τριχας?
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ισχυει οτι κανει καλο και στο τριχωμα το λαδι σολωμου?

ναι και το λαδι σολωμου και η καρυδα.
και γενικα στο δερμα του σκυλου (όπως αλλωστε και στου ανθρωπου)
απλα όλα εξαρτώνται από την τροφη.αν πχ η τροφη που τρωει ένα σκυλι είναι καλη μεν αλλα στο τριχωμα του το κανει να είναι λαδωμενο οσο λαδι σολωμου και να φαει δεν θα φτιαξει....
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Αυτό δεν ξέρω να στο πω, γιατί το μάδημα οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Ίσως βοηθάει συμπληρωματικά.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ισχυει οτι κανει καλο και στο τριχωμα το λαδι σολωμου?

ναι και το λαδι σολωμου και η καρυδα.
και γενικα στο δερμα του σκυλου (όπως αλλωστε και στου ανθρωπου)
απλα όλα εξαρτώνται από την τροφη.αν πχ η τροφη που τρωει ένα σκυλι είναι καλη μεν αλλα στο τριχωμα του το κανει να είναι λαδωμενο οσο λαδι σολωμου και να φαει δεν θα φτιαξει....
τωρα για να σταματαε τη πτωση τριχας δε ξερω...και δε μπορω να υπολογισω επειδή είναι κοντοτριχα..αλλα σιγουρα και αυτό εχει να κανει με τη τροφη.
 
  • Like
Reactions: Depifrenchbulldog




Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
Ναι! Προσωπικά, έχω παρατηρήσει ότι το τρίχωμα του σκύλου μου είναι πιο μαλακό πλέον.
Και σταματαει και την υπερβολικη πτωση της τριχας?
Γενικά τη βελτιώνει δηλαδή θα πέφτει κάπως λιγότερη αλλά μην περιμένεις να γλυτώσεις από την τρίχα στο πάτωμα ;)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Λοιπόν, ερώτηση γκντουπ καραγκντουπ. Κατά την προσωπική σας πείρα/εμπειρία, ποιο "σχήμα" είναι ας πούμε καλύτερο και πιο ελαφρύ για το σκύλο:
1) 2 μήνες σολωμού - 2 μήνες καρύδας - 2 μήνες τίποτα κοκ, ή
2) 2 μήνες σολωμού - 1 μήνας τίποτα - 2 μήνες καρύδας - 1 μήνας τίποτα κοκ;;

Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο λάδι ή οποιοδήποτε βιολογικό μας κάνει;
 


Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
Και σταματαει και την υπερβολικη πτωση της τριχας?
Ακομα δεν αφηνει τα σημαδια της στο πατωμα μονο λιγες πανω στην μπλουζα μου ειναι και μικρη ακομα αλλα για να ξερω για μελλοντικα ρωτησα
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και σταματαει και την υπερβολικη πτωση της τριχας?
Άλλο η ποιότητα της τρίχας που όντως γίνεται πιο μαλακή και γυαλιστερή και άλλο η πτώση της που οφείλεται καταρχάς σε περιβαλλοντικούς παράγοντες (αλλαγή "γκαρνταρόμπας" για καλοκαίρι και χειμώνα). Τα λάδια ΙΣΩΣ να τη μειώσουν την τριχόπτωση αλλά δεν θα τη σταματήσουν μιας και είναι απαραίτητη διαδικασία για την προετοιμασία ου σκύλου για ζεστές και κρύες εποχές
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ακομα δεν αφηνει τα σημαδια της στο πατωμα μονο λιγες πανω στην μπλουζα μου ειναι και μικρη ακομα αλλα για να ξερω για μελλοντικα ρωτησα

αν είναι η μαυρουλα που βλεπω στη φωτο λογω του ότι είναι κοντοτριχο θα δεις λιγες τριχες στο πατωμα και αρκετες σε ρουχα,κουρτινες,καναπέδες κτλ...
Λοιπόν, ερώτηση γκντουπ καραγκντουπ. Κατά την προσωπική σας πείρα/εμπειρία, ποιο "σχήμα" είναι ας πούμε καλύτερο και πιο ελαφρύ για το σκύλο:
1) 2 μήνες σολωμού - 2 μήνες καρύδας - 2 μήνες τίποτα κοκ, ή
2) 2 μήνες σολωμού - 1 μήνας τίποτα - 2 μήνες καρύδας - 1 μήνας τίποτα κοκ;;

Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο λάδι ή οποιοδήποτε βιολογικό μας κάνει;

εγω τους δινω το landmark που είναι και σχετικα φτηνο και τους εχει κατσει μια χαρα.
τωρα για την ερωτηση τι να πω...παιξτο στη τυχη .
 
  • Like
Reactions: noni_papa


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πωωωωω τι γινεται εδω?:eek:
Οχι βρε παιδια η τριχα πιο μαλακη,παει τα σκληροτριχα καταστραφηκαν:LOL:

Δεν χρειαζεται και τοσο αναλυση.
Εγω πχ το καλοκαιρι δεν δινω σωλομο,προτιμω την καρυδα η σησαμελαιο.
Μπορει και 2 μηνες να μην δωσω τιποτα απο λαδια και να δωσω σπιρουλινα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πωωωωω τι γινεται εδω?:eek:
Οχι βρε παιδια η τριχα πιο μαλακη,παει τα σκληροτριχα καταστραφηκαν:LOL:

Δεν χρειαζεται και τοσο αναλυση.
Εγω πχ το καλοκαιρι δεν δινω σωλομο,προτιμω την καρυδα η σησαμελαιο.
Μπορει και 2 μηνες να μην δωσω τιποτα απο λαδια και να δωσω σπιρουλινα.
Το καλοκαίρι ταιριάζει και η καρύδα να είναι πιο εξωτική η όλη φάση :p Γιατί Μπαχάμες κλπ μόνο έτσι νοερά μέσω καρύδας θα τις δει :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Tri and yasemin


Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
αν είναι η μαυρουλα που βλεπω στη φωτο λογω του ότι είναι κοντοτριχο θα δεις λιγες τριχες στο πατωμα και αρκετες σε ρουχα,κουρτινες,καναπέδες κτλ...



εγω τους δινω το landmark που είναι και σχετικα φτηνο και τους εχει κατσει μια χαρα.
τωρα για την ερωτηση τι να πω...παιξτο στη τυχη .
Ακομα λιγες τριχουλες βλεπω δοξα το θεο πανω στα ρουχα μου στον καναπε που την βαζω μερικες φορες δεν εχω παρατηρησει τριχωμα
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Εμείς δεν το θέλουμε το λάδι σολομού. Μας βρωμάει ψαρίλα :(
Αντίθετα το λάδι καρύδας το αγαπάμε γιατί το τρώμε σαν μεζέ.
Για να μην μετράω/λερώνω κουτάλια, γεμίζω με καρύδα μια παγοθήκη και την βάζω στο ψυγείο (όχι κατάψυξη). Αδειάζω τα "παγάκια" καρύδας σ' ένα ταπεράκι και τα έχω έτοιμα μετρημένα. Σαν τρελός κάνει.
 
  • Like
Reactions: noni_papa