Απειλές για σκύλους!


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Hello everyone!
Όποιος μπορεί παρακαλώ ας με βοηθήσει λίγο σε αυτό το θέμα...
Μια κοπέλα που μένει Μενίδι έχει 3 σκυλιά στο σπίτι της: 1 δικό της και 2 φιλοξενούμενα από φιλοζωική. Το θέμα είναι πως έχει παρατράγουδα με τους γείτονες οι οποίοι την απειλούν συνεχώς να διώξει τον δικό της σκύλο επειδή και καλά ο ένας έχει πρόβλημα υγείας το οποίο επιδεινώνει το δικό της που υποτίθεται γαβγίζει συνέχεια. Στην πραγματικότητα όμως κανένα σκυλί από τα 3 δεν προξενεί πρόβλημα! Τα δύο φιλοξενούμενα είναι πολύ ήσυχα και το δικό της γαβγίζει φυσιολογικά, όπως όλα τα σκυλιά. Αρχικά είχε το δικό της στην αυλή τις περισσότερες ώρες της ημέρας και επειδή γάβγιζε (λογικά, όχι σε βαθμό ενόχλησης) αλλά για να μην έχουν λόγο να της ''την πουν'' οι ''καλοί'' γείτονες έβαλε μέσα το δικό της και μετέφερε στην αυλή ένα από τα δύο φιλοξενούμενα το οποίο είναι πολύ ήσυχο το φουκαριάρικο.
Οι πίσω γείτονες λοιπόν της έστειλαν εξώδικο(επιτρέπεται να το ανεβάσω φώτο;) όπου ο άντρας της οικογένειας ισχυρίζεται πως έχει πολύ σοβαρό θέμα υγείας (καρδιακός είναι) και ''το ανεξέλεγκτο γάβγισμα χειροτερεύει την κατάσταση του'' κλπ. και απειλεί να το διώξει εντός 24ωρών.
Οι μπροστά τώρα είναι κάτι μπλεγμένοι σε μικροκλοπές και φοβάται η κοπέλα πως ίσως κάνει κακό στα σκυλιά. Την απειλούν και αυτοί συνεχώς πως ''θα το δει αλλιώς το έργο'' αν δεν διώξει τα σκυλιά.

α) Με τους μπροστινούς τι πρέπει να κάνει; Δεν πρέπει να πάρει χαρτί από εισαγγελέα αφού την απειλούν; Τι άλλα βήματα;
β) Με αυτούς που έστειλαν το εξώδικο; Δεν ισχύουν όσα ισχυρίζονται. Το εξώδικο το υπέγραψε δικηγόρος...
Τι μπορεί να κάνει; Το κακό είναι πως δεν έχει χρήματα για να μπλέκει με δικηγόρους...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το εξώδικο δεν έχει καμία νομική ισχύει. Απλά είναι μία επίσημη κοινοποίηση απαίτησης μέσω δικηγόρου.
Για διατάραξη της κοινής ησυχίας, πρέπει να ειδοποιηθεί η αστυνομία, να διαπιστωθεί το αδίκημα κλπ κλπ
Νομικά δεν μπορούν να της κάνουν τίποτα. Αφου δεν το έχει όλες τις ώρες έξω εγκατελειμένο δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να ρίξουν καμία φόλα.

Οπότε προτείνω να πάει στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και να κάνει δήλωση για απειλή κατά της ζωής της και των κατοικίδιών της από τους γείτονες που την απείλησαν.

Το πιθανότερο είναι να τους καλέσει η αστυνομία και να κάνει συστάσεις...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Καλό θα ήταν από τη στιγμή που οι γείτονες κινήθηκαν νομικά (το εξώδικο είναι νομική ενέργεια) να απευθυνθεί σε δικηγόρο, για να μη κάνει ενέργειες που μπορεί να αποβούν εις βάρος της.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλό θα ήταν από τη στιγμή που οι γείτονες κινήθηκαν νομικά (το εξώδικο είναι νομική ενέργεια) να απευθυνθεί σε δικηγόρο, για να μη κάνει ενέργειες που μπορεί να αποβούν εις βάρος της.
Εδώ είναι που κολλάμε...δεν έχει χρήματα για δικηγόρο η κοπέλα δυστυχώς, δεν μπορεί να μπλέξει :(
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Το εξώδικο δεν έχει καμία νομική ισχύει. Απλά είναι μία επίσημη κοινοποίηση απαίτησης μέσω δικηγόρου.
Για διατάραξη της κοινής ησυχίας, πρέπει να ειδοποιηθεί η αστυνομία, να διαπιστωθεί το αδίκημα κλπ κλπ
Νομικά δεν μπορούν να της κάνουν τίποτα. Αφου δεν το έχει όλες τις ώρες έξω εγκατελειμένο δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να ρίξουν καμία φόλα.

Οπότε προτείνω να πάει στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και να κάνει δήλωση για απειλή κατά της ζωής της και των κατοικίδιών της από τους γείτονες που την απείλησαν.

Το πιθανότερο είναι να τους καλέσει η αστυνομία και να κάνει συστάσεις...
Της είχε καλέσει την αστυνομία αυτός ο γείτονας 11 τη νύχτα για παρατήρηση και να φανταστείς μέχρι και ο μπάτσος είπε ''Απορώ ποιο είναι το πρόβλημα, όλη η γειτονιά έχει σκυλιά που γαβγίζουν, το δικό σου δεν κάνει κάτι το τρομερό, ποιο είναι το θέμα του;''
Εφόσον όμως αυτός παρουσιάζει τα γεγονότα με τον δικό του τρόπο (υπερβολικό γάβγισμα που τον ξυπνάει ώρες κοινής ησυχίας και ακόμη τα ξημερώματα ενώ κοιμάται κλπ.) τι μπορεί να κάνει η κοπέλα; Δηλαδή το εξώδικο μπορεί να θεωρηθεί ως απειλή και να πάει σε Α.Τ. να το δηλώσει;

(Γαμώτο δεν χρειάζονται μάρτυρες για να επιβεβαιώσουν ότι τα σκυλιά είναι ήσυχα; Άντε βρες τους, τις ουρές τους απ' έξω όλοι φυσικά...)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Απειλή θεωρείται απο τους άλλους που την απείλησαν.. όχι το εξωδικο.
Το ότι κάνει φασαρία το σκυλί, θα πρέπει να το αποδείξει ή να γίνει μήνυση με μάρτυρες.
Δεν μπορούν να της κάνουν απολύτως τίποτα. Ούτε στα δικαστήρια θα την πάνε. Το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να καλέσει την φιλοζωική για κακοποίηση. Αν δεν συντρέχει λόγος κακοποίησης, 500 εξώδικα να της στέλνουν κάθε μέρα δεν θα της κάνουν τίποτα.
Στο ξαναλέω, απο το μόνο που κινδυνεύει είναι απο φόλα.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Απειλή θεωρείται απο τους άλλους που την απείλησαν.. όχι το εξωδικο.
Το ότι κάνει φασαρία το σκυλί, θα πρέπει να το αποδείξει ή να γίνει μήνυση με μάρτυρες.
Δεν μπορούν να της κάνουν απολύτως τίποτα. Ούτε στα δικαστήρια θα την πάνε. Το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να καλέσει την φιλοζωική για κακοποίηση. Αν δεν συντρέχει λόγος κακοποίησης, 500 εξώδικα να της στέλνουν κάθε μέρα δεν θα της κάνουν τίποτα.
Στο ξαναλέω, απο το μόνο που κινδυνεύει είναι απο φόλα.
Καλά ξέρετε πιστεύω τι γίνεται εκεί Μενίδι...γυφταριό μπόλικο, άντε να τα βγάλεις πέρα...
Εγώ βέβαια την κοπέλα την ρώτησα...μήπως υπερβάλλεις ότι τα σκυλιά είναι ήσυχα και όντως κάνουν φασαρία όλη μέρα στην αυλή; Μου λέει όχι, μου το επιβεβαίωσε, δεν νομίζω να λέει ψέματα γιατί στράφηκε και στην φιλοζωική της οποίας τα σκυλιά φιλοξενεί για βοήθεια και όντως δεν πρέπει να γίνεται φασαρία...έτσι κι αλλιώς όλη η γειτονιά χαμό έχει από σκυλιά εκεί...
Ψάχνουμε υιοθεσία πάντως έτσι και αλλιώς για τα δύο σκυλούνια...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αν απευθυνθεί στον συνήγορο του πολίτη μία που δεν έχει λεφτά για δικηγόρο;
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Νομικά εφόσον δεν διαπιστωθεί ότι πράγματι ενοχλεί δεν μπορούν να της κάνουν και πολλά. Μπορούν να φωνάξουν το υγειονομικό για να της σπάσουν τα νεύρα και άλλες τέτοιες ενοχλήσεις.
Αυτό που θα μπορούσε να κάνει άμεσα είναι να πάει στο ΑΤ της γειτονιάς της και να ζητήσει να γραφτεί στο γραφείο συμβάντων η απειλή τους . Και μετά να φροντίσει να μην της τα φολιάσουν γιατί αυτό αποτελεί μεγάλο κίνδυνο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μου κάνει λίγο εντύπωση ...που οι πίσω γείτονες στέλνουν εξώδικο (δλδ μπαίνουν σε τέτοια διαδικασία...να πληρώσουν δικηγόρο )..ή δε μπροστινοί γείτονες επίσης της την λένε για τα σκυλιά....και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος απολύτως ..απλά επειδή την έχουν δει έτσι με τα σκυλιά.
Μήπως τα σκυλιά όντως ενοχλούν ;...μήπως η κοπέλα έχει άλλα θέματα με τους γείτονες και γίνονται όλα αυτά ;
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μου κάνει λίγο εντύπωση ...που οι πίσω γείτονες στέλνουν εξώδικο (δλδ μπαίνουν σε τέτοια διαδικασία...να πληρώσουν δικηγόρο )..ή δε μπροστινοί γείτονες επίσης της την λένε για τα σκυλιά....και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος απολύτως ..απλά επειδή την έχουν δει έτσι με τα σκυλιά.
Μήπως τα σκυλιά όντως ενοχλούν ;...μήπως η κοπέλα έχει άλλα θέματα με τους γείτονες και γίνονται όλα αυτά ;
Έχω έναν ομολογουμένως περίεργο γείτονα, ο οποίος έχει φωνάξει αστυνομία για τα πάντα σε όλη τη γειτονιά. Μέχρι που από όσο κατάλαβα κυριολεκτικά τον διαολόστειλε ο ίδιος ο διοικητής του τοπικού τμήματος. Αλλά είναι ένας. Μου φαίνεται και εμένα περίεργο να ενοχλούνται πολλοί χωρίς λόγο. Να ήταν πολυκατοικία, κακή μόνωση, πολλά ζώα στο κτίριο, να το καταλάβω. Αλλά σε αυλή και να ενοχλούνται γείτονες από διαφορετικές πλευρές; Μήπως όταν φεύγει η κοπέλα το σκυλί αλυχτάει στην πόρτα να βρεθεί με την παρεά του;
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Μου κάνει λίγο εντύπωση ...που οι πίσω γείτονες στέλνουν εξώδικο (δλδ μπαίνουν σε τέτοια διαδικασία...να πληρώσουν δικηγόρο )..ή δε μπροστινοί γείτονες επίσης της την λένε για τα σκυλιά....και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος απολύτως ..απλά επειδή την έχουν δει έτσι με τα σκυλιά.
Μήπως τα σκυλιά όντως ενοχλούν ;...μήπως η κοπέλα έχει άλλα θέματα με τους γείτονες και γίνονται όλα αυτά ;
Τι να πω, δεν ξέρω με σιγουριά...κοιτάξτε τι έγινε:
Εμένα η κοπέλα μου έστειλε στο fb inbox για να με παρακαλέσει να προωθήσω τα άλμπουμ των δύο φιλοξενούμενων σκύλων μπας και βρεθεί υιοθεσία εντός 24 ωρών :eek: . Διάβασα το άλμπουμ και έγραφε για το εξώδικο, τις απειλές του γείτονα να διώξει τα σκυλιά εντός ημέρας κλπ. και της είπα ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να την υποχρεώσει να διώξει τα σκυλιά της φυσικά κτλ.
Μιλήσαμε και στο τηλέφωνο και την ρώτησα επανειλημμένα μήπως όντως τα σκυλιά κάνουν φασαρία και με διαβεβαίωσε πως όχι. Παιδιά, δεν νομίζω να μην ισχύουν τα όσα λέει, εκεί το Μενίδι είναι ο αντίστοιχος Ασπρόπυργος γίνεται χαμός από Ρομά, Ρωσσοπόντιους κλπ. με τους οποίους φυσικά και δεν συννενοήσαι γρι, σιγά μην κοιτάξουν τώρα αυτοί αν έχεις εσύ δίκιο και τα δικαιώματα του σκύλου...πάμε καλά; ούτε κατά διάνοια...Ότι και αν τους τη βιδώσει το κάνουν, μπορεί το φυσιολογικό γάβγισμα να τους ενοχλεί, εδώ άλλους τους πειράζει και μόνο η παρουσία ζώων...και το τοσο το κάνουν ΤΟΣΟ! Δεν μου φαίνεται παράλογο, άλλωστε έχω βιώσει και εγώ η ίδια παρόμοιο συμβάν... Είναι όπου τους παίρνει πιστεύω...είδαν ότι η κοπέλα είναι ευάλωτη σαν άτομο στη γειτονιά αφού απ' ότι μου είπε οι λιγοστοί μάρτυρες που υπάρχουν υπερ της κλασσικά δεν θέλουν να μπλέξουν οπότε της την ''έπεσαν'' όλοι μαζί, είδαν ότι φοβάται επειδή ίσως πάθουν κακό τα σκυλιά, δεν αντέδρασε και καθόλου παρά μόνο έκανε ότι της είπαν άρα γιατί να μην πατήσουν πόδι αυτοί;:censored:
Απ' ότι μου περιέγραψε πάντως το περιστατικό δεν είδα κάτι τραγικό και ασυνήθιστο, συμβαίνουν κατά εκατοντάδες αυτά στο Ελλαδιστάν, ούτε κάτι από αυτά που μου είπε δεν έστεκε στην όλη ιστορία. Το μόνο που την συγκρατεί και αποφεύγει το να μπλέξει είναι αρχικά, το καλό των σκύλων και δεύτερον, η έλλειψη χρημάτων, άνεργη είναι.

Εν πάση περίπτωση, σχετικά με τα δύο αυτά σκυλιά... Μίλησα με μια κυρία από την φιλοζωική Φυλής και μου είπαμε πως καλό θα ήταν να μεταφερθούν δικεπαζ για τσιπάρισμα στην κατοχή του Δήμου και να δοθεί το όνομα του εθελοντή φιλοξενίας. Μετά θα την δώσουν σύμφωνη γνώμη από το Δήμο για φιλοξενία και το δικό της το σκυλί, το οποίο επίσης είναι ατσιπάριστο, θα υιοθετηθεί επίσημα με το τσιπ στο όνομα της. Τα φιλοξενούμενα θα παραμείνουν στην κατοχή του Δήμου Αχαρνών. Άποψη μας, βάσει νομοθεσίας, για να είναι κατοχυρωμένη.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Νομικά εφόσον δεν διαπιστωθεί ότι πράγματι ενοχλεί δεν μπορούν να της κάνουν και πολλά. Μπορούν να φωνάξουν το υγειονομικό για να της σπάσουν τα νεύρα και άλλες τέτοιες ενοχλήσεις.
Αυτό που θα μπορούσε να κάνει άμεσα είναι να πάει στο ΑΤ της γειτονιάς της και να ζητήσει να γραφτεί στο γραφείο συμβάντων η απειλή τους . Και μετά να φροντίσει να μην της τα φολιάσουν γιατί αυτό αποτελεί μεγάλο κίνδυνο.
Αυτό της είπα και εγώ...να πάει σε τοπικό ΑΤ ώστε να καταγραφεί ότι δέχεται απειλές..
Οι μπροστινοί ακόμη χειρότεροι..όπου βρουν τη σταματούν να της πούνε ότι ''θα το δει αλλιώς το έργο'' αφού δεν διώχνει τα σκυλιά....
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν τα σκυλιά είναι αδέσποτα οφείλουν να τσιπαριστούν στο όνομα του Δήμου. Ο εθελοντής δεν (θα έπρεπε να) έχει σχέση με το τσιπάρισμα, παρά μόνον όταν αποφασίσει την φιλοξενία να την κάνει υιοθεσία. Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι πιθανόν να χρήζει κάποια ανάληψη ευθύνης από την πλευρά του εθελοντή, ίσως ένα ιδιωτικό συμφωνητικό.

Έχοντας πει αυτά, να πω οτι η ίδια έχω φιλοξενήσει σκύλο που περαστηκε στο όνομά μου, αλλά ήταν από κυνοκομείο που δεν συνήθιζε τις φιλοξενίες και τα σκυλιά έβγαιναν από εκεί μόνον με χαρτιά υιοθεσίας και δεν εφαρμοζαν επανατοποθετηση.Είχα πάντα στα υπόψιν μου ότι υπήρχε το ενδεχόμενο να μην βρει σπίτι και να μείνει εν τέλει μαζί μας, όπως και θα είχε γίνει αν δεν έβρισκε να μείνει κάπου καλύτερα από εμάς.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αυτό της είπα και εγώ...να πάει σε τοπικό ΑΤ ώστε να καταγραφεί ότι δέχεται απειλές..
Οι μπροστινοί ακόμη χειρότεροι..όπου βρουν τη σταματούν να της πούνε ότι ''θα το δει αλλιώς το έργο'' αφού δεν διώχνει τα σκυλιά....
Ειδικά αν είναι και τσιγγάνοι όπως ειπώθηκε, πραγματικα απίθανο το κόβω να τους προβλημάτισε τόσο πολύ η ύπαρξη ενός σχετικά ήσυχου σκύλου. Περνάω καθημερινά από γειτονιά τσιγγάνων και όλοι έχουν σκύλους και λες κι εσυ ότι υπάρχουν μπόλικοι σκύλοι στη γειτονιά. Μήπως το τι θεωρεί η κοπέλα ησυχία δεν έιναι το ίδιο με το τι θεωρούν οι υπόλοιποι; Αν π.χ. κάποιος ξυπνάει 5 το πρωί να πιάσει δουλειά, και το σκυλί γαβγίζει ολο το απόγευμα, λογικό είναι να ενοχλείται. Η μήπως έχει θέμα με την καθαριότητα της αυλής λόγω σκύλων και τους ενοχλεί κι αυτο;
Τέλος πάντων, αν η γυναίκα έχει όρεξη και κουράγιο και κότσια , ας κάνει ό,τι λέει ο νόμος, αφού εξασφαλίσει ότι τα σκυλιά είναι ασφαλή. Αν δεν μπορεί να προστατεύσει τα σκυλιά από φόλα, τι να το κάνει το να δικαιωθεί εκ των υστέρων;
 
  • Like
Reactions: Orilis


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Ειδικά αν είναι και τσιγγάνοι όπως ειπώθηκε, πραγματικα απίθανο το κόβω να τους προβλημάτισε τόσο πολύ η ύπαρξη ενός σχετικά ήσυχου σκύλου. Περνάω καθημερινά από γειτονιά τσιγγάνων και όλοι έχουν σκύλους και λες κι εσυ ότι υπάρχουν μπόλικοι σκύλοι στη γειτονιά. Μήπως το τι θεωρεί η κοπέλα ησυχία δεν έιναι το ίδιο με το τι θεωρούν οι υπόλοιποι; Αν π.χ. κάποιος ξυπνάει 5 το πρωί να πιάσει δουλειά, και το σκυλί γαβγίζει ολο το απόγευμα, λογικό είναι να ενοχλείται. Η μήπως έχει θέμα με την καθαριότητα της αυλής λόγω σκύλων και τους ενοχλεί κι αυτο;
Τέλος πάντων, αν η γυναίκα έχει όρεξη και κουράγιο και κότσια , ας κάνει ό,τι λέει ο νόμος, αφού εξασφαλίσει ότι τα σκυλιά είναι ασφαλή. Αν δεν μπορεί να προστατεύσει τα σκυλιά από φόλα, τι να το κάνει το να δικαιωθεί εκ των υστέρων;
Με την καθαριότητα της αυλής δεν υπάρχει θέμα, δεν έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο καθόλου.
Τα σκυλιά δεν γαβγίζουν ολημερίς, τα δύο είναι μέσα στο σπίτι τα οποία είναι αυτά που - ας πούμε - γαβγίζουν περισσότερο (αλλά και πάλι όχι σε υπερβολικό βαθμό, φυσιολογικά όπως όλα) και στην αυλή είναι το ένα το θηλυκό το ήσυχο, πολύ ήρεμη η φουκαριάρα.
Τώρα αν ο γείτονας δουλεύει όλη μέρα και έχει θέματα υγείας και ξυπνάει στις 4 ή στις 5 το πρωί είναι άσχετα με τον σκύλο εφόσον τηρούνται οι κανόνες από πλευράς της ιδιοκτήτριας. Τα έχουμε φάει στη μάπα αυτά σε αυτή τη χώρα. Επειδή ο τάδε έχει τα προβλήματα του την πληρώνει ο άλλος. Δεν υπάρχουν διαφορετικές θεωρίες του καθενός για το τι εστί ''ησυχία'' : υπάρχουν οι ώρες κοινής ησυχίας όπου είσαι υποχρεωμένος να φροντίζεις το σκυλί σου να μην ξεσηκώνει τη γειτονιά όπως επίσης να τηρείς και τα λοιπά γνωστά σχετικά με την ιδιοκτησία σκύλου. Τώρα, αν το πάμε σε προσωπικό επίπεδο και εγώ μπορεί να πάσχω από ημικρανίες, δεν σημαίνει ότι θα κατηγορήσω το σκυλί του γείτονα επειδή γαβγίζει (σε φυσιολογικά επίπεδα πάντα, δηλαδή εφόσον τηρούνται οι κανόνες από τον ιδιοκτήτη). Σκυλί είναι, θα γαβγίσει...

Βρήκε δικηγόρο πάντως τελικά. Κάτι θα κάνει..θα το παλέψει...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν υπάρχουν διαφορετικές θεωρίες του καθενός για το τι εστί ''ησυχία'' : υπάρχουν οι ώρες κοινής ησυχίας όπου είσαι υποχρεωμένος να φροντίζεις το σκυλί σου να μην ξεσηκώνει τη γειτονιά όπως επίσης να τηρείς και τα λοιπά γνωστά σχετικά με την ιδιοκτησία σκύλου. Τώρα, αν το πάμε σε προσωπικό επίπεδο και εγώ μπορεί να πάσχω από ημικρανίες, δεν σημαίνει ότι θα κατηγορήσω το σκυλί του γείτονα επειδή γαβγίζει (σε φυσιολογικά επίπεδα πάντα, δηλαδή εφόσον τηρούνται οι κανόνες από τον ιδιοκτήτη). Σκυλί είναι, θα γαβγίσει...
Ε να, εδώ χάνεται η μπάλα!
Έχω κάνει παρατηρήσεις σε γείτονα που ο σκύλος του γαβγίζει αραιά και που στο μπαλκόνι και μεσημέρι και βράδυ! Ακόμα και αυτό το "αραιά και που" είναι ικανό να ενοχλήσει, όχι για το γάβγισμα αυτό καθ'αυτό, αλλά γιατί δεν διαθέτει αντίληψη ο άλλος!
Το ακόμα πιο ενοχλητικό είναι ότι ο σκύλος μπορεί και να μην "μιλάει", άρα προκύπτει και άγνοια εκπαίδευσης!
Τα περισσότερα γαβγίσματα που ακούμε είναι άσκοπα και αυτό ερεθίζει παραπάνω το παρατηρησιό-μετρο του καθενός και κατ'εμέ καλά κάνουν!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ε να, εδώ χάνεται η μπάλα!
Έχω κάνει παρατηρήσεις σε γείτονα που ο σκύλος του γαβγίζει αραιά και που στο μπαλκόνι και μεσημέρι και βράδυ! Ακόμα και αυτό το "αραιά και που" είναι ικανό να ενοχλήσει, όχι για το γάβγισμα αυτό καθ'αυτό, αλλά γιατί δεν διαθέτει αντίληψη ο άλλος!
Το ακόμα πιο ενοχλητικό είναι ότι ο σκύλος μπορεί και να μην "μιλάει", άρα προκύπτει και άγνοια εκπαίδευσης!
Τα περισσότερα γαβγίσματα που ακούμε είναι άσκοπα και αυτό ερεθίζει παραπάνω το παρατηρησιό-μετρο του καθενός και κατ'εμέ καλά κάνουν!
Εγώ αναρωτιέμαι αν είναι η πρώτη φορά που γίνεται; Αν είναι η πολλοστή που η κοπέλα φιλοξενεί σκυλιά, και οι γείτονες βλέπουν ένα πλήθος σκυλιών να μπαινοβγάινουν και να γαβγίζουν καμία φορά και σε ενοχλητική ώρα, μπορεί να μην αντέχουν άλλο; Αν είναι ένας σκύλος, μπορείς να έχεις την ελπίδα ότι θα συνηθίσει και θα ηρεμήσει. Αν όμως είναι διάφοροι φιλοξενούμενοι μόνιμα σε φάση προσαρμογής, δεν έχει και ο γείτονας λόγο να πιστεύει ότι με τον καιρό θα ησυχάσει
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ακριβώς αυτό που εγραψε η Τζίνι.
Αν τα σκυλια φαινονται και αρρωστα ειναι εξτρα προβλημα.
Ειχα όμοιο προβλημα κ με το που σταματησαν να (βλεπουν οτι)ερχονται νεοι σκυλοι οι γειτονες με ξανααγάπησαν. Σε σημείο να μου λένε και καλημέρα.(y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3