ασκήσεις Πιτ μπουλ




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Παίδες άμα το σκυλί είναι παραπληγικο...δεν υπάρχει άσκηση.ένας σκύλος υγιέστατος κάνει τα πάντα από πάντα....χωρίς υπερβολές στην άσκηση του.
Ε άρα να καταργήσουμε όλα αυτά που λέμε για τα κουτάβια όπως να μην ανεβοκατεβαίνουν σκάλες, να μην χοροπηδάνε συνέχεια, να μην τραβολογάνε tug κλπ. Θα μου πεις ...οι ορθοπεδικοί κλέφτες θα γίνουνε?
 
  • Like
Reactions: alexxela


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ε άρα να καταργήσουμε όλα αυτά που λέμε για τα κουτάβια όπως να μην ανεβοκατεβαίνουν σκάλες, να μην χοροπηδάνε συνέχεια, να μην τραβολογάνε tug κλπ. Θα μου πεις ...οι ορθοπεδικοί κλέφτες θα γίνουνε?
Κανένας σοβαρός εκτροφέας δεν λέει ότι αν ο σκυλος ανεβοκατέβει 10 σκαλιά η παιξει με το ταγκ ή χοροπηδησει σε σωστό 'εδαφος αν οι αρθρώσεις του ειναι καλες θα βγάλει πρόβλημα , λεμε προσέχουμε γιατι αν έχει προδιάθεση ο σκυλος τότε θα χειροτερεψει.
Μιλάμε πάντα για νορμάλ κίνηση όχι να κάνει παντιες σε μάρμαρα η να πηδάει 1,5 μετρο εμπόδιο.
Τώρα το χειρότερο στην σημερινή εποχή είναι οι συνθήκες που ζουν τα κουτάβια ,από την πλήρη ακινησία σε κατσικιές σε πλακάκια η μαρμαρα , αν ζουσαν κανονικά σε σωστό χώρο και διαρκεί κινηση οσο ήθελαν, τοτε δεν θα υπηρχαν τόσα προβλήματα.
Το άλλο μεγαλο προβλημα είναι οτι όλοι ξεχνάμε πόσο σημαντικό είναι το ζεσταμα , τα παμε με το αμαξι στο γηπεδάκι τα πλακώνουμε στα μπαλακια και μετα παραξενευόμαστε γιατι κουτσαίνουν,
Η σωστή ασκηση που ανεβαίνει ανάλογα με την ηλικία και δεν φτάνει ποτέ στα όρια του σκύλου προσεχοντας τα παραπάνω φτιαχνει ενα σωστό μυικό συστημα στον σκυλο που προστατευει και τις αρθρώσεις του.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Το ξανά λέω ένας υγιής Σκύλος δεν έχει ανάγκη από τίποτα από αυτά, όπως ξανά λέω ότι όλα με μέτρο.ούτε ανάγκη έχει να το πάρεις αγκαλιά να μην κατέβει πέντε σκαλιά,ούτε να μην τρέξει δέκα φορές να πιάσει ένα μπαλάκι μη του φύγει κανένας σπόνδυλος.τώρα αν πάρεις το κουτάβι και κανείς 30Χιλ ποδήλατο με το να κάνεις 5 έχει τεράστια διαφορά.
 


mixalis1990

Well-Known Member
1 Απριλίου 2016
54
92
33
δηλαδή αν κατάλαβα καλά..κάλο ζέσταμα πριν δυναμώσει το παιχνίδι..και το παιχνίδι να δυναμώνει σιγά σιγά ανάλογα τι μυικη μάζα του σκυλου?και όχι την ηλικία του..σε λογικά πλαίσια το λεω αυτο..δεν λεω να τραβαει 50κιλα στην ηλικια του!!!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δηλαδή αν κατάλαβα καλά..κάλο ζέσταμα πριν δυναμώσει το παιχνίδι..και το παιχνίδι να δυναμώνει σιγά σιγά ανάλογα τι μυικη μάζα του σκυλου?και όχι την ηλικία του..σε λογικά πλαίσια το λεω αυτο..δεν λεω να τραβαει 50κιλα στην ηλικια του!!!
ανάλογα και την ηλικία του δεν βαζεις ενα 6μηνο κουταβι να πηδηξει 1,5 μετρο εμποδιο πχ επειδη μπορεί να το κανει .
Η αλήθεια είναι στην μεση πρεπει η ασκηση να συμβαδιζει με την ηλικία , την φυλή και την φυική κατάσταση του σκυλου, το λάθος είναι οτι γινόμαστε υπερβολικοι και η το τσακίζουμε στην προπονηση ή το κρατάμε κλεισμενο μην παθει τιποτα.
Δεν είναι δυνατόν ενα 6 μηνο ή 8 μηνο κουτάβι να μην μπορει να κανει 1 ωρα χαλαρό περπάτημα εκτός και αν εχει θεμα
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
βασικα γιατι τετοια βιασυνη να του βαλεις βαρη του σκυλιού??νομιζεις ότι αν δε μαθει με βαρη δεν θα είναι δυνατο???
εμενα και τα 2 πιτμπουλ (παλιος και η νεα) δεν εχουν τραβηξει ποτε βαρη...
είναι πολύ δυνατα από μονα τους.κανε το τρεξιματακι , τα αλματα , παιχνίδια με σκοινι να γραπωνει και να μενει εκει και ασε τα βαρη....ή στη τελικη αν θες να προχωρήσεις το θεμα σε βαρη κτλ ασε το σκυλι να φτασει 1,5 χρονων και μετα...μη αγχωνεσε ουτε αυναμο θα βγει ουτε πατσοκοιλιας.
αλλα μου φαινεται ότι το θεμα γυμναστικη στο σκυλο μαλλον το στοχεύεις λαθος...κατά την ταπεινη μου αποψη,.
 


mixalis1990

Well-Known Member
1 Απριλίου 2016
54
92
33
βασικα γιατι τετοια βιασυνη να του βαλεις βαρη του σκυλιού??νομιζεις ότι αν δε μαθει με βαρη δεν θα είναι δυνατο???
εμενα και τα 2 πιτμπουλ (παλιος και η νεα) δεν εχουν τραβηξει ποτε βαρη...
είναι πολύ δυνατα από μονα τους.κανε το τρεξιματακι , τα αλματα , παιχνίδια με σκοινι να γραπωνει και να μενει εκει και ασε τα βαρη....ή στη τελικη αν θες να προχωρήσεις το θεμα σε βαρη κτλ ασε το σκυλι να φτασει 1,5 χρονων και μετα...μη αγχωνεσε ουτε αυναμο θα βγει ουτε πατσοκοιλιας.
αλλα μου φαινεται ότι το θεμα γυμναστικη στο σκυλο μαλλον το στοχεύεις λαθος...κατά την ταπεινη μου αποψη,.
φυλος δεν το βιάζομαι άπλα έθεσα την ερωτήσει γιατί δεν εχω την εμπηρια πανω σε αυτή τη ράτσα..τι θεωρείς ότι κάνω λάθος . ποια είναι η δίκη σου άποψη?
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
δε ειπα ότι κανεις λαθος απλα ότι επειδή ειδα για βαρη (μπορει να μη το εχεις γραψει και εσυ απλα βλεπω να υπαρχει στη κουβεντα) λεω ότι μην εστιασεις εκει.
τρεχτον σε νορμαλ χιλιόμετρα ε και με νορμαλ ταχυτητα κτλ.
και παιξε με σκοινι.να το δαγκωνει να μη στο δινει με τιποτα να βαζει φρενο με τα ποδια και να τον σερνεις ουσιαστικα.αν μπορεις και εχεις καπου να κρεμασεισ σκοινι να πηδαει να δαγκωνει εινια ότι καλυτερο.
και κολυμι αν είναι ευκολο.
τα βαρη κατεμε είναι λη για κατι πιο εξεζητημενο ή καθαρα για το αφεντικο.
όταν φτασει 1,5 -2 χρονων θα δεις αλλαγη από μονο του στο σωματοτυπο και στην διαπλαση .και θα δεις εκει τεραστια δυναμη.
δηλαδή με το τρεξιματακαι και παιχνιδι με σκοινι +αλματακια για μενα εισαι οκ για να εχει την ασκηση που χρειαζεται..και καλοκαιρι μπανακια.
απλα τα βαρη τα θεωρω κατι το πολύ εξτρα και χωρις καποιο λογο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mixalis1990

Well-Known Member
1 Απριλίου 2016
54
92
33
καταλαβα οχι δεν εχω σκοπο να την πλακοσω στα βαρη..ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια του..!!!!
 




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καλησπερα, για να μην ανοιγω αλλο θεμα οσο αναφορα την ασκηση... πως λεγεται η ασκηση που κρεμας ενα σκοινι με ενα λαστιχο στην ακρη του και πηδαει ο σκυλος και μενει γραπωμένος πανω του? πως του το μαθαίνεις? επισης ο δικος μου ειναι 10 μηνων? ειναι μικρος ακομα γιαυτο?
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
  • Like
Reactions: sake




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3