Επιθετικός με τους ξένους...


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@noni_papa Το τρίτο πολύ θα το ήθελα κάποια μέρα! Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές! @genie Όμορφη εικόνα αλλά μάλλον δεν θα την δω ποτέ με τον άργο!! :confused: Μόνο από τα φιλαράκια του (τα ξαδερφακια μου) δέχεται να παίξει και να τους κλεβει την μπαλα! :rolleyes:
Θα σου πω σκηνικό πάνω σε αυτό που είπες. Παίζαμε ωραία και καλά με την Άμπυ στην πλατεία και είχε το παιχνίδι της. Πλησιάζει παιδάκι. Του λέω να έρθει αργά ενώ ταυτόχρονα έψαχνα τη μάνα (που ήταν η μάνα οέο;;;). Ε μας παρακολουθούσε που παίζαμε, της έριξε κ εκείνο μια φορά το μπαλάκι όλα καλά. Ώσπου πάει να της το πάρει και να αρχίσει να τρέχει. Πάλι καλά που φόραγε λουρί η δικιά μου γιατί το είδε το παιδί σαν σκύλο για παιχνίδι. Την παίρνω και φεύγουμε. Όλο αυτό το σκηνικό κράτησε 15'. Η μάνα ΠΟΥΘΕΝΑ. Κρίμα και ευτυχώς που δεν εμφανίστηκε...Ενώ άλλο παιδί στην πλατεία επειδή του έχουν μάθει οι γονείς του ξέρει καλύτερα και από ενήλικα πώς να προσεγγίζει σκύλο
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
@noni_papa Το τρίτο πολύ θα το ήθελα κάποια μέρα! Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές! @genie Όμορφη εικόνα αλλά μάλλον δεν θα την δω ποτέ με τον άργο!! :confused: Μόνο από τα φιλαράκια του (τα ξαδερφακια μου) δέχεται να παίξει και να τους κλεβει την μπαλα! :rolleyes:
Νομίζω ότι είναι από τα αναγκαία κακά του σκύλου με παιδιά, ή σε γειτονια με παιδιά στο δρόμο. Δεν έρχεται αυθόρμητα στο σκύλο:

Έχω κατοιχήσει μέρες τα δικά μου να ηρεμήσουν, δεν είναι ο σκύλος παιχνίδι κλπ κλπ μέχρι να το εμπεδώσουν και να νομίζουν ότι εγώ θα δαγκώσω αν ακουστεί κραυγή ή δω αγριάδες. Και μετά ανοίγω την πόρτα για βόλτα και ορμάει κατά πάνω μας μπουλούκι από 4 γειτονόπουλα με το 30κιλο σκύλο του ενός λυτό, πέφτουν τα παιδιά στο δρόμο τσιρίζοντας όλα μαζί "αχ τι γλυκούλι!", αρχίζει και ο "σκύλαρος" (σε σχέση με το μπόι του δικού μου) τις χαρές, τρέχει από πίσω ο μπαμπάς που του το έσκασε ο σκύλος φωνάζοντας "μη φοβάστε, είναι φιλκός", βγαίνει ο απέναντι ουρλιάζοντας γενικως να δει ποιον σκοτώνουν, εγώ μέσα στον πανζουρλισμό έχω μείνει κάγκελο και δεν ξέρω τι να πρωτομαζέψω, το σκύλο μου, τον άλλον, τα παιδιά μου, τα γειτονάκια, να τρέξω να σωθώ εγώ, το κουτάβι έχει μείνει στήλη άλατος, και μέχρι να αποφασίσω εγώ τι να κάνω και ποιον να σφάξω και να αναρρωτιέμαι αν το κουτάβι ζει ή πέθανε, αποφασίζει και αυτό ότι πλάκα έχει και αρχίζει να γλύφει δεξιά αριστερά! Φοβερή εμπειρία κατα λάθος κοινωνικοποίησης, που μας έλυσε όλες τις φοβίες σε 10 λεπτά, αλλά δεν τη συνιστώ! Ακόμη έχω ταχυπαλμία που το σκέφτομαι!
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
@noni_papa Το έχω ζήσει αρκετές φορές το σκηνικό με άλλους ιδιοκτητες και παιδάκια στο πάρκο( εγω με τον αργο παρατηρουσαμε φυσικα από μακριά το ωραιο θεαμα μεχρι που τα παιδάκια έπαιρναν πρωτοβουλία να αρπάξουν το παιχνίδι απ το σκύλο!) Βέβαια ευτυχώς εσύ την είχες δεμένη διαφορετικά φαντάσου ποιος θα άκουγε μετα τους γονεις! Μου έχει τύχει να βρω οικογένεια με σκυλο στο δρόμο, να πιάσω συζητηση και ουτε που το ειχα καταλάβει πως το παιδακι ειχε σκυψει , ειχε κανει κεφαλοκλεδωμα στον αργο απο αγκαλιες και φιλιά και εκείνος κουνούσε τρελαμένος ουρα...:whistle: Γιατί?? Γιατί φυσικά είχαν και τον σκύλο τους μαζι!! (y) θα με τρελάνει λέω ο δικός μου! o_O @genie Εμένα με έπιασε η ταχυπαλμία και μόνο που το διάβασα!!!!!! :sick:
:sick::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Για αυτό σου είπα ότι δεν θα πλησιάσει το παιδί το σκυλί (έτσι δεν αισθανθεί απειλή ο σκύλος), το παιδί θα κάθεται ακίνητο και θα αγνοεί παντελώς τον Άργο χωρίς να τον κοιτάει καθόλου στα μάτια. Εσύ θα κοιτάς τον Άργο. Αν τον δεις χαλαρό κάνεις ένα βηματάκι μπροστά για να κάνει και εκείνος, Του λες μπράβο και παρατηρείς αν εξακολουθεί να είναι ήρεμος. Άμα φτάσετε πια δίπλα στο παιδί, παρατηρείς τον Άργο αν είναι ήρεμος και τον αφήνεις να μυρίσει το παιδί. Όταν το μυρίσει του λες μπράβο. Αν δεις ότι είναι ήρεμος ακόμα, δοκίμασε να πλησιάσεις με το παιδί για να μπορέσει να το ακουμπήσει. Καλό θα ήταν να ξεκινήσει με μεγαλύτερα παιδιά που θα σε καταλάβουν, θεωρώ.
συμφωνώ με μια υποσημείωση να μην περάσει άμεσα στο στάδιο της επαφης αλλά να το χτίσει πρώτα μέσω λιχουδιας ώστε όταν εδραιωσει την καινούργια εικόνα να έρθουν σε επαφή μέσω προσέγγισης με λιχουδια και μελλοντικά χωρίς αυτήν...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
συμφωνώ με μια υποσημείωση να μην περάσει άμεσα στο στάδιο της επαφης αλλά να το χτίσει πρώτα μέσω λιχουδιας ώστε όταν εδραιωσει την καινούργια εικόνα να έρθουν σε επαφή μέσω προσέγγισης με λιχουδια και μελλοντικά χωρίς αυτήν...
Δηλαδή να έρχεται σε επαφή με παιδάκια , χωρις να τα αφηνω να τον χαϊδεύουν ,
και αν τον βλέπω ηρεμο να παιρνει λιχουδια?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δηλαδή να έρχεται σε επαφή με παιδάκια , χωρις να τα αφηνω να τον χαϊδεύουν ,
και αν τον βλέπω ηρεμο να παιρνει λιχουδια?
Ναι και μετά από λίγο καιρό όταν πλέον θα είναι άνετος θα περάσεις στο στάδιο του αγγίγματος όπου και πάλι εφοσον κάτσει ήρεμος θα πάρει λιχουδιά και μπόλικη επιβράβευση μέχρι που να αφήνει τα παιδιά χωρίς κανένα θέμα
 
  • Like
Reactions: Kotzak


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Ναι και μετά από λίγο καιρό όταν πλέον θα είναι άνετος θα περάσεις στο στάδιο του αγγίγματος όπου και πάλι εφοσον κάτσει ήρεμος θα πάρει λιχουδιά και μπόλικη επιβράβευση μέχρι που να αφήνει τα παιδιά χωρίς κανένα θέμα
Οκ παιδια ευχαριστω!! :love: Θα το προσπαθησω!!!! :)
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@reinmeister2 Γι αυτόν ακρβώς τον λόγο θέλω και εγώ να αποφεύγω τέτοιες καταστάσεις.. Απλά δεν ήμουν σίγουρη κατά πόσο όλο αυτο που κάνει μπορώ να το αλλάξω..
τα παντα μπορεις να αλλαξεις...το θεμα ομως δεν ειναι εκει...το θεμα ειναι σε αυτο που εγραψα πριν...δηλαδη οτι 100% σιγουρη δεν μπορεις να εισαι αναφορικα με την επαναληψιμοτητα αντιδρασης του σκυλου σου...μπορει 99 φορες να κανει το προβλεπομενο και μια να μην το κανει...

αυτη η μια αρκει για να γινει η ζημια μια και σε ενα παιδακι ακομη κι ενα σκυλι των 3ων κιλων μπορει να κοψει δακτυλο...

για τα σκυλια η αισθηση της οσφρησης λειτουργει ως εφαλτηριο αντιδρασης πολυ εντονοτερα απ οτι στον ανθρωπο...πολλοι οι λογοι οι οποιοι δεν αφορουν το θεμα...

εχουν την δυνατοτητα να μυρισουν συνειδητα εκκρισεις ορμονων και να αντιδρασουν αναλογως...ακριβως επειδη δεν ξερεις τι μπορει να εκκρινει το εκαστοτε παιδακι και σε τι βαθμο αναλογως συνθηκων και ψυχολογιας,αντιστοιχως δεν μπορεις και να παρεις ορκο για τη αντιδραση του σκυλου σου...μια και μονη φορα μπορει να μυρισει κατι που δεν εχει ξαναμυρισει,οποτε το ερεθισμα θα ειναι πρωτογνωρο κατα συνεπεια μπορει να ειναι και η αντιδραση...

κατ εμε,πειραματα μονο με συναινουντες ενηλικους που εχουν πληρη επιγνωση των τυχουσων συνεπειων...ποτε με παιδια...
 
Last edited:


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
τα παντα μπορεις να αλλαξεις...το θεμα ομως δεν ειναι εκει...το θεμα ειναι σε αυτο που εγραψα πριν...δηλαδη οτι 100% σιγουρη δεν μπορεις να εισαι αναφορικα με την επαναληψιμοτητα αντιδρασης του σκυλου σου...μπορει 99 φορες να κανει το προβλεπομενο και μια να μην το κανει...

αυτη η μια αρκει για να γινει η ζημια μια και σε ενα παιδακι ακομη κι ενα σκυλι των 3ων κιλων μπορει να κοψει δακτυλο...

για τα σκυλια η αισθηση της οσφρησης λειτουργει ως εφαλτηριο αντιδρασης πολυ εντονοτερα απ οτι στον ανθρωπο...πολλοι οι λογοι οι οποιοι δεν αφορουν το θεμα...

εχουν την δυνατοτητα να μυρισουν συνειδητα εκκρισεις ορμονων και να αντιδρασουν αναλογως...ακριβως επειδη δεν ξερεις τι μπορει να εκκρινει το εκαστοτε παιδακι και σε τι βαθμο αναλογως συνθηκων και ψυχολογιας,αντιστοιχως δεν μπορεις και να παρεις ορκο για τη αντιδραση του σκυλου σου...μια και μονη φορα μπορει να μυρισει κατι που δεν εχει ξαναμυρισει,οποτε το ερεθισμα θα ειναι πρωτογνωρο κατα συνεπεια μπορει να ειναι και η αντιδραση...

κατ εμε,πειραματα μονο με συναινουντες ενηλικους που εχουν πληρη επιγνωση των τυχουσων συνεπειων...ποτε με παιδια...
Ναι το ξερω εχεις δικιο...Και εγω αυτο ειπα εξ αρχης, ότι το θεωρω ρισκο να κανω δοκιμες με παιδακια.. εσενα ο σκυλος σου δεχεται χαδια από ξενους ή παιδακια?
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Ναι το ξερω εχεις δικιο...Και εγω αυτο ειπα εξ αρχης, ότι το θεωρω ρισκο να κανω δοκιμες με παιδακια.. εσενα ο σκυλος σου δεχεται χαδια από ξενους ή παιδακια?
ο δικος μου ειναι εντελως διαφορετικη φαση κατ επιλογην μου,οποτε δεν ειναι συμπεριφορικο σημειο αναφορας...

γενικοτερα και πολυ χονδρικα μιλωντας,μια και το θεμα ειναι τεραστιο,τα σκυλια αντιλαμβανονται διαφορες μεγεθων και ορμονων-οσμων,αλλα επειδη στερουνται λογικης δεν εχουν ηθικους φραγμους...εαν "απειληθουν" αρκουντως,με την ιδια ευκολια θα κανουν ζημια σε ενηλικο και παιδι...ειδικα σε παιδι τα πραγματα ειναι χειροτερα μια και τα ερεθισματα ειθισται να ειναι πιο εντονα ηχητικα και κινητικα...
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
ο δικος μου ειναι εντελως διαφορετικη φαση κατ επιλογην μου,οποτε δεν ειναι συμπεριφορικο σημειο αναφορας...

γενικοτερα και πολυ χονδρικα μιλωντας,μια και το θεμα ειναι τεραστιο,τα σκυλια αντιλαμβανονται διαφορες μεγεθων και ορμονων-οσμων,αλλα επειδη στερουνται λογικης δεν εχουν ηθικους φραγμους...εαν "απειληθουν" αρκουντως,με την ιδια ευκολια θα κανουν ζημια σε ενηλικο και παιδι...ειδικα σε παιδι τα πραγματα ειναι χειροτερα μια και τα ερεθισματα ειθισται να ειναι πιο εντονα ηχητικα και κινητικα...
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς...Και εγώ πιστεύω ότι τα πειράματα με παιδάκια δεν είναι ό,τι καλύτερο... Απλά σ αυτό που κολλάω είναι γιατί άλλοι σκύλοι είναι φιλικοί με παιδιά ενώ κάποιοι άλλοι όχι.. Είναι θεμα χαρακτήρα του σκύλου... Γιατί με την κοινωνικοποίησή του δεν νομίζω ότι μπορούσα να κάνω κάτι περισσότερο..Στην επαφή με κόσμο στον δρόμο είναι απλά αδιάφορος. Γιατί αντιδρά έτσι όταν κάποιος πάει να τον χαϊδέψει ? Ενώ ας πουμε άλλοι τρελαίνονται και αποζητούν τα χάδια απ όλους.. Κάνω κάτι λάθος?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Απλά, πολύ απλά, δεν είναι όλοι οι σκύλοι το ίδιο. Ο καθένας έχει την δική του ιδιοσυγκρασία. Από τη στιγμή που δεν είναι επιθετικός, αλλά αδιάφορος με όποιον δεν ασχολείται μαζί του, σαν σκύλος είναι οκ. Χρειάζεται να δεις αν για εσένα είναι σημαντικό να είναι φιλικός με τους ξένους κι ανάλογα να το δουλέψεις ή να το αφήσεις έτσι. Για τους γύρω σου, πάντως, από αυτά που γράφεις, δεν δείχνει να αποτελεί πρόβλημα.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς...Και εγώ πιστεύω ότι τα πειράματα με παιδάκια δεν είναι ό,τι καλύτερο... Απλά σ αυτό που κολλάω είναι γιατί άλλοι σκύλοι είναι φιλικοί με παιδιά ενώ κάποιοι άλλοι όχι.. Είναι θεμα χαρακτήρα του σκύλου... Γιατί με την κοινωνικοποίησή του δεν νομίζω ότι μπορούσα να κάνω κάτι περισσότερο..Στην επαφή με κόσμο στον δρόμο είναι απλά αδιάφορος. Γιατί αντιδρά έτσι όταν κάποιος πάει να τον χαϊδέψει ? Ενώ ας πουμε άλλοι τρελαίνονται και αποζητούν τα χάδια απ όλους.. Κάνω κάτι λάθος?
οπως σου πε και η οριλις,πολυ σωστα,καθε σκυλος ειναι διαφορετικη μοναδα...ο δικος σου δεν γουσταρει πολλα πολλα και πολυ καλα κανει...προσωπικα εκτιμω πολυ περισσοτερο τα επιφυλακτικα σκυλια...but that's just me...

επισης,οπως συνηθιζω να λεω,ο σκυλος ειναι ο μεγαλυτερος ρουφιανος για μαλακα και σκατοψυχο...εμπιστεψου τον...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν ήταν κι εντελώς έτσι, όμως, οι διάφοροι σκατοχαρακτήρες ή και εγκληματίες δεν θα είχαν σκύλους, πολλές φορές πιστούς μάλιστα. Μάλλον είναι μεγάλος ρουφιανος για τους εκ διαμέτρου αντίθετους των ανθρώπων τους
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν ήταν κι εντελώς έτσι, όμως, οι διάφοροι σκατοχαρακτήρες ή και εγκληματίες δεν θα είχαν σκύλους, πολλές φορές πιστούς μάλιστα. Μάλλον είναι μεγάλος ρουφιανος για τους εκ διαμέτρου αντίθετους των ανθρώπων τους
Αυτό :) Οι σκύλοι μας έχουν μια προτίμηση για ανθρώπους "φασαριόζικους", για όποιον τρέχει στο δρόμο και για παιδιά, κοινώς όπως έχουν μάθει. Οι σκύλοι του θείου μου για πολύ ήσυχους τύπους και συμπαθούν αμέσως όποιον έρθει με ποδήλατο (ο θείος κινείται με ποδήλατο). Ο,τι έχει συνηθίσει ο καθένας.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Αν ήταν κι εντελώς έτσι, όμως, οι διάφοροι σκατοχαρακτήρες ή και εγκληματίες δεν θα είχαν σκύλους, πολλές φορές πιστούς μάλιστα. Μάλλον είναι μεγάλος ρουφιανος για τους εκ διαμέτρου αντίθετους των ανθρώπων τους
βασικα για τους ξενους η πιο σωστα τις νεες γνωριμιες,πρωτες εντυπωσεις...
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
οπως σου πε και η οριλις,πολυ σωστα,καθε σκυλος ειναι διαφορετικη μοναδα...ο δικος σου δεν γουσταρει πολλα πολλα και πολυ καλα κανει...προσωπικα εκτιμω πολυ περισσοτερο τα επιφυλακτικα σκυλια...but that's just me...

επισης,οπως συνηθιζω να λεω,ο σκυλος ειναι ο μεγαλυτερος ρουφιανος για μαλακα και σκατοψυχο...εμπιστεψου τον...
Αρα τ επιβεβαιωνει και ο σκυλος μου οτι ζουμε σ εναν κοσμο γεματο σκατοψυχους??!!! :p
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π