Τα κυνηγόσκυλα χωρίς κυνηγούς...






Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@Kodagoshe σε ευχαριστω πολύ!!! Να είσαι καλα!!!
Ευτυχώς δεν κρύβεται πια κάτω από την πολυθρόνα... "Μένει" πάνω στην πολυθρόνα.. Αν θελήσει να κρυφτεί, κλείνει με τα πόδια της τα μάτια της... Για να πάρω crate κ να είναι οκ για το μεγεθός της, πρέπει να βγάλω έπιπλα από το σπίτι... Εντωμεταξύ, δεν θα πρέπει να παρω 2 για να εχει κ το κόκερ το δικό του?? Εκεί θα πρέπει να φύγει κ ο καναπές από το σαλόνι... γιατί στο σαλόνι τις έχω.. Το κόκερ έχει ένα μικρό σπιτάκι.. κ το πόιντερ την πολυθρόνα... Σκέφτομαι συνέχεια πώς θα μπορούσε να γίνει...
Πριν από μια εβδομάδα αγοράσαμε παλέτες για να τους φτιάξουμε δυο κρεβατάκια με μαξιλάρες... στο ίδιο ύψος... Δεν τα έχουμε φτιάξει ακόμα... Διάβασα αρκετά άρθρα κ έχω καταλάβει την αξία του crate.. Οπότε ακόμα ψάχνω τρόπους...

Μια παρένθεση για το πόιντερ: Χθες είχα επισκέψεις.. Καθίσαμε στο μπαλκόνι αφού έδωσα οδηγίες να μην την κοιτούν κ να μην ασχοληθούν μαζί της... Ήταν έκπληξη το ότι σηκώθηκε, βγήκε στο μπαλκόνι κ έκατσε μαζί μας... Μάλιστα, ακόύπμησε τη μουσούδα της στο πόδι ενός επισκέπτη... (!!!)
Το ότι το πόιντερ δεν αντέχει να βγει με λουρί κάτω στον κήπο ... κ δεν βγαίνει καν στο δρόμο για βόλτα ελπίζω να το λύσει κάποιος εκπαιδευτής. Όταν τη βάζω στο αυτοκίνητο, που της αρέσει πολύ, τη βάζω σηκωτή...

Κ κάτι τελευταίο για τους εκπαιδευτές... Αν δεν σου είναι κόπος να μου πεις λεπτομέρειες για την επιλογή του... Η αλήθεια είναι πως ψάχνοντας στην αρχή κάποιον για βοηθεία... πολλοί από αυτούς μου έμοιαζαν με κυνηγοί, παρά με εκπαιδευτές με αγάπη για τα ζώα...
Τίποτα, χαρά μου που σε βοήθησα και εύχομαι όλα να πηγαίνουν ολοένα προς το καλύτερο!!!
Πολύ καλά τα νέα της Ποιντεροκόρης λοιπόν, παρουσιάζει αξιοθαύμαστη βελτίωση σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και πραγματικά με χαροποιεί αυτό το γεγονός! Φαίνεται να ξεπερνάει αυτή την μόνιμη αίσθηση απειλής και κινδύνου που είχε!
Το crate ναι, θα ήταν καλή επιλογή και για την κοκερίτσα αν το θες για να μάθει και τα τσίσα της εκεί και γενικά τα σκυλιά έχουν ανάγκη από μια δική τους γωνίτσα όπου θα κουρνιάζουν και θα νιώθουν ασφάλεια :)

Ωραία, αφού έλυσες και το θέμα με τον εκπαιδευτή... ;) καλή τύχη και κράτα μας ενήμερους!
 
  • Like
Reactions: Γαβ Γαβ


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@Kodagoshe σε ευχαριστω πολύ!!! Να είσαι καλα!!!
Ευτυχώς δεν κρύβεται πια κάτω από την πολυθρόνα... "Μένει" πάνω στην πολυθρόνα.. Αν θελήσει να κρυφτεί, κλείνει με τα πόδια της τα μάτια της... Για να πάρω crate κ να είναι οκ για το μεγεθός της, πρέπει να βγάλω έπιπλα από το σπίτι... Εντωμεταξύ, δεν θα πρέπει να παρω 2 για να εχει κ το κόκερ το δικό του?? Εκεί θα πρέπει να φύγει κ ο καναπές από το σαλόνι... γιατί στο σαλόνι τις έχω.. Το κόκερ έχει ένα μικρό σπιτάκι.. κ το πόιντερ την πολυθρόνα... Σκέφτομαι συνέχεια πώς θα μπορούσε να γίνει...
Πριν από μια εβδομάδα αγοράσαμε παλέτες για να τους φτιάξουμε δυο κρεβατάκια με μαξιλάρες... στο ίδιο ύψος... Δεν τα έχουμε φτιάξει ακόμα... Διάβασα αρκετά άρθρα κ έχω καταλάβει την αξία του crate.. Οπότε ακόμα ψάχνω τρόπους...

Μια παρένθεση για το πόιντερ: Χθες είχα επισκέψεις.. Καθίσαμε στο μπαλκόνι αφού έδωσα οδηγίες να μην την κοιτούν κ να μην ασχοληθούν μαζί της... Ήταν έκπληξη το ότι σηκώθηκε, βγήκε στο μπαλκόνι κ έκατσε μαζί μας... Μάλιστα, ακόύπμησε τη μουσούδα της στο πόδι ενός επισκέπτη... (!!!)
Το ότι το πόιντερ δεν αντέχει να βγει με λουρί κάτω στον κήπο ... κ δεν βγαίνει καν στο δρόμο για βόλτα ελπίζω να το λύσει κάποιος εκπαιδευτής. Όταν τη βάζω στο αυτοκίνητο, που της αρέσει πολύ, τη βάζω σηκωτή...

Κ κάτι τελευταίο για τους εκπαιδευτές... Αν δεν σου είναι κόπος να μου πεις λεπτομέρειες για την επιλογή του... Η αλήθεια είναι πως ψάχνοντας στην αρχή κάποιον για βοηθεία... πολλοί από αυτούς μου έμοιαζαν με κυνηγοί, παρά με εκπαιδευτές με αγάπη για τα ζώα...
Τίποτα, χαρά μου που σε βοήθησα και εύχομαι όλα να πηγαίνουν ολοένα προς το καλύτερο!!!
Πολύ καλά τα νέα της Ποιντεροκόρης λοιπόν, παρουσιάζει αξιοθαύμαστη βελτίωση σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και πραγματικά με χαροποιεί αυτό το γεγονός! Φαίνεται να ξεπερνάει αυτή την μόνιμη αίσθηση απειλής και κινδύνου που είχε!
Το crate ναι, θα ήταν καλή επιλογή και για την κοκερίτσα αν το θες για να μάθει και τα τσίσα της εκεί και γενικά τα σκυλιά έχουν ανάγκη από μια δική τους γωνίτσα όπου θα κουρνιάζουν και θα νιώθουν ασφάλεια :)

Ωραία, αφού έλυσες και το θέμα με τον εκπαιδευτή... ;) καλή τύχη και κράτα μας ενήμερους!
 
  • Like
Reactions: Γαβ Γαβ


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Καλημέρα!!
Σήμερα βρήκα το πόιντερ χωμένο στην φωλιά του κόκερ... Το έχει ξανακάνει... αλλά με ένα μπαλάκι την έβγαλα εύκολα, αφού ήρθαν για παιχνίδι...
Σήμερα όμως είναι πιο έντονο... Δεν τη βρήκα μέσα μόνο το πρωί... αλλά μπήκε κ μετά...
Στη βόλτα δεν ήθελε να έρθει μαζί μας... Προσπάθησα να την πάρω μαζί με το μαλακό, αλλά δεν ήθελε κ έτσι αποφάσισα να μην την πιέσω... Βέβαια, αν την τραβούσα έξω από το σπίτι, μετά θα ερχόταν... αλλά προτίμησα να μην την τραβήξω σηκωτή...
Τι πιστεύτε..?? Έπρεπε να την πιέσω να βγει..??
Δείχνει να έχει "φουντώσει" η φοβία της πάλι... Μάλλον επειδή ακούγονται πυροβολισμοί που κ που... Δεν έχω άλλη εξήγηση...
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Υπάρχουν περιπτώσεις που με λίγη πίεση και ενθάρυνση, τα αποτελέσματα είναι καλά.
Υπάρχουν άλλες που η πίεση δρα αντίστροφα και κάνει τα πράγματα χειρότερα.
Ζώντας κι εγώ με κροτοφοβικό σκύλο, έχω δοκιμάσει να την πιέσω σε καταστάσεις που έδειχνε φόβο και δυσφορία, και κάποιες φορές αντέδρασε καλά, άλλες όχι.
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται υπομονή από μέρους σου.

Οι πυροβολισμοί από που ακούγονται;
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Υπομονή έχω αρκετή... Όσο περνάει ο καιρός αυξάνεται κ η υπομονή μου... Μόνο που μπερδεύομαι για το τι είναι καλύτερο για εκείνη μερικές φορές... Όταν την πρωτοβρήκα την έβγαζα σηκωτή...
Δυστυχώς, εδώ στην περιοχή είναι θερμόαιμοι... Που κ που ακούγονται πυροβολισμοί... Σε γάμους, αγώνες.. ή ακόμα κ χωρίς λόγο... Σε κάθε μπαμ παθαίνει πανικό... Το ίδιο παθαίνει κ σε ένα πολύ δυνατό θόρυβο...
Όπως έχω γράψει παραπάνω, την βγάζω χωρίς λουρί στον κήπο.. Με το λουρί κοκκαλώνει κ τρέμει... Νιώθει πως πρέπει να είναι ελεύθερη για να τρέξει αν φοβηθεί.. Αν δει άνθρωπο άρχίζει κ τρέχει.. Κάνει ένα κύκλο στον κήπο (είναι μεγάλος) κ έρχεται κ με βρίσκει...
Έρχονται περιοδοι που κάνει μεγάλη πρόοδο... κ ένα μπαμ είναι αρκετό να την πάει κ πάλι πίσω...
@dimitris-skg λες να την πιέσω..?? Αν την τραβήξω έξω από το σπίτι, μετά θα ακολουθήσει εμένα κ το κόκερ.. κ ας φοβάται... Από την άλλη, αν δεν την πιέσω, μήπως ενισχύω τον φόβο της..??
Αναρωτιέμαι αν θα με εμπιστευτεί ποτέ τόσο ώστε να είναι μαζί μου κ να μην φοβάται...
 
  • Like
Reactions: mareco


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Βασικά με τόσους πυροβολισμούς πάνω από το κεφάλι σας κάθε τρεις και λίγο θα σου έλεγα να μετακομίσετε, αλλά προφανώς δεν γίνεται αυτό :) ...

Διαβάζοντας ξανά το θέμα σας είδα ότι σας δόθηκαν πολλές καλές συμβουλές σχετικά με τις φοβίες που έχει η μικρή.
Όσον αφορά στην κροτοφοβία, να σου πω ότι στην δικιά μας περίπτωση, κάποια σημάδια βελτίωσης φάνηκαν φέτος, σε ηλικία 6 ετών και αφού μέσα στην ασχετοσύνη μου έχω δοκιμάσει διάφορα πράγματα. Θεωρώ όμως ότι δεν πρόκειται να εξαλειφθεί ποτέ και απλά έχουμε μάθει να ζούμε με αυτήν.
Για το αν θα την πιέσεις ή όχι, πάλι είναι δύσκολο να σου πει κάποιος. Ίσως κάποια στιγμή θα είσαι σε θέση να μπορείς να κρίνεις αν θα χρειαστεί να την ζορίσεις λίγο παραπάνω.
Είναι γενικά μια δύσκολη περίπτωση για ιδιοκτήτη και σκύλο, με πολλά μπρος-πίσω.
Μην απογοητεύεσαι και όπως σου έγραψαν και νωρίτερα τα παιδιά, υπομονή, δώσε και στους δυο σας χρόνο και αν σε κάποια φάση σας παίρνει και για εκπαιδευτή, καλό θα ήταν. Καλή συνέχεια :) .
 




Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Καλημέρα πέρα για πέρα!

Σας γράφω, γιατί ανακάλυψα τον λόγο που το αγαπημένο, φοβικό πόιντερ "πάει πίσω" κ επιστρέφουν οι φοβίες του, οι οποίες το εμποδίζουν να βγει κ να χαρεί οτιδήποτε...

Μετά από μέρες κ νύχτες παρατήρησης κατάλαβα με βεβαιότητα!

Είχε ανάγκη από μια κλειστή φωλιά! Να μην βλέπει κανέναν κ να μην τη βλέπουν... Τις νύχτες και όταν άκουγε δυνατούς ήχους κατά τη διάρκεια της ημέρας, ένιωθε ανύμπορο κ πως δεν υπάρχει κάποιο σημείο να κρυφτεί... Κάτι κλειστό κ σκοτεινό για να κρύβεται ήταν έκτακτη ανάγκη!

Το μοιράζομαι μαζί μας... γιατί ίσως βοηθήσει κ άλλους... :love:
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
παρε κι απο μενα ενα θαμπς απ για το κουραγιο σου αναφορικα με την ολη ενασχοληση...

τα πουλοσκυλα και δη τα ποιντερς ,ακομη και σε νορμαλ κατασταση,ανετα καποιος "ασχετος" θα μπορουσε να τα χαρακτηρισει φοβικα, συγκριτικα με τον μεσο ορο σκυλου...

ειναι σχεδον καθολου κυριαρχικα,πολυ φιλικα και μολις δουν καναν τσαμπουκαλεμενο σκυλο ειναι η φωτογραφια της ρησης "του φευγατου η μανα ποτε δεν εκλαψε"...

πρακτικα ειναι μεγαλα κοτοπουλα,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων...

μην περιμενεις λοιπον ποτε να δεις "νορμαλ" σκυλι με την γενικη εννοια του ορου...

στο θεμα μας...η κλειστη σκοτεινη φωλια δεν βοηθαει παρα επιτεινει τις φοβιες του...μπορεις να βρεις μια χρυση τομη που το καλυψει...

επι παραδειγματι...κρεββατι σε μια γωνια του σπιτιου,με σκεπη ετσι ωστε να υπαρχει μια ημικαλυψη,αλλα παραλληλα να εχει οπτικη επαφη με το περιβαλλον...

τα point dogs εχουν τρομερα εντοnο prey drive,κατι που βοηθα πολυ στην περιπτωση σου,μια και οταν μπαινει σε αυτη την διαδικασια το σκυλι ,κυριολεκτικα αφιερωνει ολη την υπαρξη του σε αυτο,αδιαφορωντας για το περιβαλλον...

εαν εχει μαθει βασικη υπακοη,ψαξε και βρες η ρωτα ,σε περιπτωση που εχεις καποιον φιλο καλο κυνηγο μεθοδους εκπαιδευσης κυνηγετικων και δουλεψε το σκυλι με αυτες ...

μολις φτασει σε ενα συμπαθητικο επιπεδο, κανε ενα ψαξιμο στο διαδικτυο και βρες εντονους ηχους - κροτους ,οπως πυροβολισμους,ηχους περαστικων αυτοκινητων,φρεναρισματα...

βαλτους να παιζουν σε χαμηλη ενταση οσο εσυ δουλευεις το σκυλι με τα προαναφερομενα τιπς που θα εχεις μαθει χωρις να αλλαξεις απολυτως τιποτα στην συμπεριφορα σου,δειχνοντας δηλαδη πληρη αδιαφορια στην υπαρξη τους...

εαν φυγει και παει στην φωλια του δεν σε πειραζει,φτανει να μην χαθει η οπτικη επαφη ετσι ωστε να βλεπει οτι εισαι χαλαρη...

με την επαναληψη θα αρχισει να συνηθιζει,μεχρι το σημειο που δεν θα αντιδρα καθολου...σταδιακα θα αυξανεις την ενταση των ηχων μεχρι να κρινεις οτι εχεις φτασει στα θεμιτα αποτελεσματα...

η παραπανω διαδικασια που περιγραφω ειναι μηνων και ξαναλεω θελει ιωβεια υπομονη...σιγουρα ομως θα σε βοηθησει...
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Εύστοχη η παρατήρησή σου -- αυτό ακριβώς προσφέρει το crate, για το οποίο υπάρχουν και καλύμματα!



Όπως νομίζω είχα ξανα-αναφέρει, σκόπιμο θα ήταν να το χρησιμοποιήσει(ς) σαν φωλιά/ιδιωτικό χώρο/καταφύγιο, γενικά να νιώθει το σκυλί ότι έχει ένα μέρος που μπορεί να πηγαίνει και να μη το ενοχλεί κανείς και τίποτε, και όχι σαν κρυψώνα. Ισχύουν όλα όσα είπε ο @reinmeister2, όμως πιστεύω ότι είναι θέμα διαχείρισης το αν θα λειτουργήσει μια τέτοια 'φωλιά' ως καταφύγιο ή αν θα εντείνει τις φοβίες της. Θυμάμαι ότι έχεις θέμα με το χώρο, αλλά πραγματικά πιστεύω αξίζει να το ψάξεις. @Hlianna σε πόσα τετραγωνικά είπαμε το έχεις;; Δε βάζεις καμία φωτογραφία για έμπνευση;; :LOL:
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Καλημέρα!

@reinmeister2 και @dnassib σας ευχαριστώ!

Πράγματι είναι υποτακτικό το πόιντερ... Τώρα τελευταία βέβαια, πιάστηκαν σε σκυλοκαυγά κόκερ με πόιντερ... Ο τρόμος μου ήταν μεγάλος... Δεν μπορούσαμε να τα χωρίσουμε 3 άτομα... κ φάγαμε κ εμείς τις δαγκωνιές μας... Πήρα την αποσπώμενη βρύση της κουζίνας κ άρχισα να τα βρέχω για να τους αποσπάσω την προσοχή κ να τα χωρίσουμε... Δεν μπορώ να πω πως τα καταφέρα αμέσως... Πλημμύρισα την κουζίνα... Το κόκερ κατέληξε με 2 τρύπες στο ένα αυτί κ μια βαθιά πληγή χαμηλά στον λαιμό... Έκανε μια αντιβιωτική κ μία αντιφλεγμονώδη ένεση για σιγουριά... Πάνω σε αυτό, να πω ότι το ευχάριστο ήταν πως σταμάτησε αμέσως το αίμα... άρα με την ερλίχια πάμε τέλεια!!!

Σχετικά με τις εντολές: Ναι, τις έχει μάθει, αλλά όταν φοβάται δεν ακούει τπτ κ αποφεύγω να της μιλάω αφού η προσοχή της είναι "κλειστή" ... Κ είναι συχνά η προσοχή της σε αυτά τα επίπεδα...

Θα τα κοιτάξω όλα όσα μου είπατε...

Για να καταλάβετε... η σημερινή κατάστασή της είναι αυτή:

DSC05136.JPG

Έβγαλα ένα έπιπλο κ έβαλα αυτή τη φωλιά: (χωράει όρθια μέσα)

DSC05137.JPG

Συμπεραίνω λοιπόν από τα γραφόμενα... πως διαφωνείτε με κάτι τέτοιο... κ πρέπει να βάλω κάτι πιο ανοιχτό...

Εχω μια ροπή προς την απογοήτευση που την βλέπω κ πάλι κρυμμένη κ φοβισμένη... αλλά που θα πάει... Θα έρθει η ώρα της... που θα απολαμβάνει τη ζωή... Δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα έτσι... ε..??
 
Last edited:


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Υπομονή έχω αρκετή... Όσο περνάει ο καιρός αυξάνεται κ η υπομονή μου... Μόνο που μπερδεύομαι για το τι είναι καλύτερο για εκείνη μερικές φορές... Όταν την πρωτοβρήκα την έβγαζα σηκωτή...
Δυστυχώς, εδώ στην περιοχή είναι θερμόαιμοι... Που κ που ακούγονται πυροβολισμοί... Σε γάμους, αγώνες.. ή ακόμα κ χωρίς λόγο... Σε κάθε μπαμ παθαίνει πανικό... Το ίδιο παθαίνει κ σε ένα πολύ δυνατό θόρυβο...
Όπως έχω γράψει παραπάνω, την βγάζω χωρίς λουρί στον κήπο.. Με το λουρί κοκκαλώνει κ τρέμει... Νιώθει πως πρέπει να είναι ελεύθερη για να τρέξει αν φοβηθεί.. Αν δει άνθρωπο άρχίζει κ τρέχει.. Κάνει ένα κύκλο στον κήπο (είναι μεγάλος) κ έρχεται κ με βρίσκει...
Έρχονται περιοδοι που κάνει μεγάλη πρόοδο... κ ένα μπαμ είναι αρκετό να την πάει κ πάλι πίσω...
@dimitris-skg λες να την πιέσω..?? Αν την τραβήξω έξω από το σπίτι, μετά θα ακολουθήσει εμένα κ το κόκερ.. κ ας φοβάται... Από την άλλη, αν δεν την πιέσω, μήπως ενισχύω τον φόβο της..??
Αναρωτιέμαι αν θα με εμπιστευτεί ποτέ τόσο ώστε να είναι μαζί μου κ να μην φοβάται...
Εντελώς προσωπική και μη επαγγελματική άποψη ως παλιά ιδιοκτήτρια και πρώην κακοποιημένου σκύλου και πρώην εγκαταλελειμένου ποιντερ: θα το έβγαζα σηκωτό έξω και θα περναγα χρόνο έξω. Οχι σε περιορισμένη αυλη πολυκατοικίας, αλλά κάπου που να μπορεί να μυρίσει : παρκο, βουνό, χωράφι. Κατά προτίμηση χωρίς χαμό κόσμου, αλλά άλλα ερεθίσματα. Δεν έχει κανένα κοντινό λόφο, χωράφι, βουνό σχετικά ερημικο;
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Εντελώς προσωπική και μη επαγγελματική άποψη ως παλιά ιδιοκτήτρια και πρώην κακοποιημένου σκύλου και πρώην εγκαταλελειμένου ποιντερ: θα το έβγαζα σηκωτό έξω και θα περναγα χρόνο έξω. Οχι σε περιορισμένη αυλη πολυκατοικίας, αλλά κάπου που να μπορεί να μυρίσει : παρκο, βουνό, χωράφι. Κατά προτίμηση χωρίς χαμό κόσμου, αλλά άλλα ερεθίσματα. Δεν έχει κανένα κοντινό λόφο, χωράφι, βουνό σχετικά ερημικο;
Καλημέρα!!!

Την πηγαίνω στο δάσος... (στην Πάρνηθα), αλλά όχι κάθε μέρα... Κ πράγματι, τη βγάζω σηκωτή για να την πάω στο αυτοκίνητο... Μόνο εκεί δεν έχει κόσμο.. Πιο κοντά στο σπίτι μου δεν υπάρχει κάτι κατάλληλο για αυτή... Περιττό να σου πω πως μου έχει καταστρέψει το αυτοκίνητο... Χρειάζομαι κ δεύτερο άτομο, για να είναι μαζί της, προκειμένου να μην σκαρφαλώνει παντού κ να πηγαινοέρχεται μπρος πίσω...
Στο δάσος της αρέσει πάρα πολύ... Όταν μπει στο αυτοκίνητο, ξέρει που πάει... Δεν κρατιέται από τη χαρά της..
Η καθημερινή ρουτίνα μας όμως είναι απερίγραπτη... Όταν δει το λουρί της κρύβεται... Όταν την πάρω με το ζόρι κ την κατεβάσω στον κήπο τρέμει... Την υποχρεώνω να μένει κάτω στον κήπο για να μπορεί να τρέξει κ λίγο... Όμως, τελευταία τη βλέπω πως υποφέρει... Χρειάζεται να την κατεβάζω 4, 5 και 6 φορές... Μου είναι κ έμενα βάσανο αυτή η διαδικασία... Να εξετάζω αν υπάρχουν άνθρωποι κάτω.. αν βρίσκεται κόσμος στα μπαλκόνια κ κάνει φασαρία... κλπ κλπ... Αν ακούσει κάτι ή δει κάποιον παθαίνει πανικό...

Όμως, τωρα που σου γράφω, σκέφτομαι πως έχεις δίκιο... Πως εγώ πρέπει να επιβάλλω τη ρουτίνα μας σε εκείνη κ όχι εκείνη το φόβο της σε εμένα... (γιατί αυτό έχει συμβεί... κ εγώ υποχωρώ για να μην πιέζω συνέχεια)... Μόλις το συνειδητοποίησα...

Σε ευχαριστώ!

Α! κ κάτι ακόμα... Όταν είναι με λουρί, όλα είναι πιο έντονα... Αισθάνεται πως δεν μπορεί να τρέξει αν φοβηθεί... κ ή θα λυθεί μαγικά από το λουρί της κ θα τρέξει.. ή αν προλάβω να την κρατήσω από το περιστήθιο θα κάτσει κάτω κ θα τρέμει για ώρα
 
  • Like
Reactions: mareco


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ο τσαμπουκας ειναι στο προγραμμα μεχρι να καθορισουν τις μεταξυ τους θεσεις...μην σε πολυαπασχολει αυτο...θα στρωσουν...μπορει να μην χρειαστει να ξανασχοληθεις...με το νερο καλα εκανες...

στο θεμα λυπησης τωρα...

γεγονος ειναι οτι ειμαστε πελατες των σκυλιων μας...επισης γεγονος ειναι οτι τα σκυλια κανουν τους οσκαρικους ηθοποιους να φαινονται σκιτζηδες περιπλανωμενου θιασου...

επι παραδειγματι...

ο δικος μου ειναι πολυ "σκληρος" σκυλος...δεν νιωθει απο πονο και απο τσαμπουκαδες με αλλους σκυλους και οταν τρεχει στην αυλη και πλησιαζει τον τοιχο,για να μην χασει φορα,γυρναει στο πλαι, σκαει πανω με σχεδον οσα ερχεται και τρεχει απο την αλλη απροβληματιστος...

για κρεββατι εχει ενα παπλωμα με το οποιο γουσταρει να σκεπαζεται σε βαθμο ασφυξιας οταν εχει κατω απο 25 βαθμους εσωτερικη...

οταν λοιπον θελει να τον σκεπασω ,γινεται μπαλα τετοιου μεγεθους,που απο αρτζεντινο καταληγει σε μικροκαμωμενο μινι πιντσερ...η φατσα του δε ειναι τοσο κακομοιρη που εαν στον βγαλω φωτογραφια χωρις να φαινεται ο περιβαλλον χωρος.θα θεωρησεις απολυτως δεδομενο οτι το σκυλι ειναι ξαπλωμενο σε παγετωνα στην ανταρκτικη,εν μεσω σφοδρης χιονοθυελλας κι οτι εχει να φαει πανω απο μηνα...

μην την παραλυπασαι λοιπον...ειναι πολυ περισσοτερο ανθεκτικη απ οσο νομιζεις...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καλημέρα!!!

Την πηγαίνω στο δάσος... (στην Πάρνηθα), αλλά όχι κάθε μέρα... Κ πράγματι, τη βγάζω σηκωτή για να την πάω στο αυτοκίνητο... Μόνο εκεί δεν έχει κόσμο.. Πιο κοντά στο σπίτι μου δεν υπάρχει κάτι κατάλληλο για αυτή... Περιττό να σου πω πως μου έχει καταστρέψει το αυτοκίνητο... Χρειάζομαι κ δεύτερο άτομο, για να είναι μαζί της, προκειμένου να μην σκαρφαλώνει παντού κ να πηγαινοέρχεται μπρος πίσω...
Στο δάσος της αρέσει πάρα πολύ... Όταν μπει στο αυτοκίνητο, ξέρει που πάει... Δεν κρατιέται από τη χαρά της..
Η καθημερινή ρουτίνα μας όμως είναι απερίγραπτη... Όταν δει το λουρί της κρύβεται... Όταν την πάρω με το ζόρι κ την κατεβάσω στον κήπο τρέμει... Την υποχρεώνω να μένει κάτω στον κήπο για να μπορεί να τρέξει κ λίγο... Όμως, τελευταία τη βλέπω πως υποφέρει... Χρειάζεται να την κατεβάζω 4, 5 και 6 φορές... Μου είναι κ έμενα βάσανο αυτή η διαδικασία... Να εξετάζω αν υπάρχουν άνθρωποι κάτω.. αν βρίσκεται κόσμος στα μπαλκόνια κ κάνει φασαρία... κλπ κλπ... Αν ακούσει κάτι ή δει κάποιον παθαίνει πανικό...

Όμως, τωρα που σου γράφω, σκέφτομαι πως έχεις δίκιο... Πως εγώ πρέπει να επιβάλλω τη ρουτίνα μας σε εκείνη κ όχι εκείνη το φόβο της σε εμένα... (γιατί αυτό έχει συμβεί... κ εγώ υποχωρώ για να μην πιέζω συνέχεια)... Μόλις το συνειδητοποίησα...

Σε ευχαριστώ!

Α! κ κάτι ακόμα... Όταν είναι με λουρί, όλα είναι πιο έντονα... Αισθάνεται πως δεν μπορεί να τρέξει αν φοβηθεί... κ ή θα λυθεί μαγικά από το λουρί της κ θα τρέξει.. ή αν προλάβω να την κρατήσω από το περιστήθιο θα κάτσει κάτω κ θα τρέμει για ώρα
Για το αυτοκινητο προσωπικα έχω κλουβί. Για να μη σκοτωθούμε, έστω πάνω στη χαρά μας. Από αυτά τα πλαστικά με υποδοχή για ζωνη. Δεν έχω δει κανένα σκύλο να μπαίνει με ενθουσιασμό για να πω την αμαρτία μου, αλλα το συνηθίζουν.
Και μάλιστα έχω δει ότι αν δεν υπάρχει κανείς δίπλα, ηρεμούν και πιο γρήγορα.
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
ο τσαμπουκας ειναι στο προγραμμα μεχρι να καθορισουν τις μεταξυ τους θεσεις...μην σε πολυαπασχολει αυτο...θα στρωσουν...μπορει να μην χρειαστει να ξανασχοληθεις...με το νερο καλα εκανες...

στο θεμα λυπησης τωρα...

γεγονος ειναι οτι ειμαστε πελατες των σκυλιων μας...επισης γεγονος ειναι οτι τα σκυλια κανουν τους οσκαρικους ηθοποιους να φαινονται σκιτζηδες περιπλανωμενου θιασου...

επι παραδειγματι...

ο δικος μου ειναι πολυ "σκληρος" σκυλος...δεν νιωθει απο πονο και απο τσαμπουκαδες με αλλους σκυλους και οταν τρεχει στην αυλη και πλησιαζει τον τοιχο,για να μην χασει φορα,γυρναει στο πλαι, σκαει πανω με σχεδον οσα ερχεται και τρεχει απο την αλλη απροβληματιστος...

για κρεββατι εχει ενα παπλωμα με το οποιο γουσταρει να σκεπαζεται σε βαθμο ασφυξιας οταν εχει κατω απο 25 βαθμους εσωτερικη...

οταν λοιπον θελει να τον σκεπασω ,γινεται μπαλα τετοιου μεγεθους,που απο αρτζεντινο καταληγει σε μικροκαμωμενο μινι πιντσερ...η φατσα του δε ειναι τοσο κακομοιρη που εαν στον βγαλω φωτογραφια χωρις να φαινεται ο περιβαλλον χωρος.θα θεωρησεις απολυτως δεδομενο οτι το σκυλι ειναι ξαπλωμενο σε παγετωνα στην ανταρκτικη,εν μεσω σφοδρης χιονοθυελλας κι οτι εχει να φαει πανω απο μηνα...

μην την παραλυπασαι λοιπον...ειναι πολυ περισσοτερο ανθεκτικη απ οσο νομιζεις...
χαχαχα!!! Θέλω φωτο!!!!

Πραγματικά μου είναι δύσκολο να της αφήσω να τσακώνονται κ να βλέπω να αρπάζονται από τον λαιμό.. Κ αν δεν σταματήσουν μέχρι τελικής πτώσεως..?? Με τρομάζει...

Προσπαθώ να μην τη λυπάμαι... Τη βγάζω κ τη σέρνω... Στην κυριολεξια την πάω φρεναριστή... Τώρα που καλοκαίριασε η κίνηση ανθρώπων είναι έντονη κ αυτό την έχει φρικάρει...

Ένα άλλο περίεργο που συμβαίνει είναι ότι παρατήρησα μια ακράτεια στα σκυλιά... Εντάξει η μία, έχει κάνει στείρωση κ ο γιατρός είπε είναι από αυτό... Η άλλη??
Κάτι δεν μου αρέσει με τις αμπούλες... Κάθε φορά που βάζω, τελευταία, κάτι περίεργο συμβαίνει κ στις δυο... Ακούγεται άτοπο, το ξέρω... αλλά κάτι δεν μ'αρεσει...
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Για το αυτοκινητο προσωπικα έχω κλουβί. Για να μη σκοτωθούμε, έστω πάνω στη χαρά μας. Από αυτά τα πλαστικά με υποδοχή για ζωνη. Δεν έχω δει κανένα σκύλο να μπαίνει με ενθουσιασμό για να πω την αμαρτία μου, αλλα το συνηθίζουν.
Και μάλιστα έχω δει ότι αν δεν υπάρχει κανείς δίπλα, ηρεμούν και πιο γρήγορα.
Θα το κοιτάξω τώρα για το κλουβί... Να δω διαστάσεις, αν χωράει να μπει από την πόρτα κλπ...

Σε ευχαριστώ!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ένα άλλο περίεργο που συμβαίνει είναι ότι παρατήρησα μια ακράτεια στα σκυλιά... Εντάξει η μία, έχει κάνει στείρωση κ ο γιατρός είπε είναι από αυτό... Η άλλη??
Κάτι δεν μου αρέσει με τις αμπούλες... Κάθε φορά που βάζω, τελευταία, κάτι περίεργο συμβαίνει κ στις δυο... Ακούγεται άτοπο, το ξέρω... αλλά κάτι δεν μ'αρεσει...
Αν πάντως, δεν συνδέεται με τις αμπούλες το σύμπτωμα, και συμβαίνει συγχρόνως και στις δυό, μήπως παίζει καμμιά ουρολοίμωξη; Αν συνεχίσει, έχε το στον νου σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3