Ανάκληση αμπούλας advantix


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Καλησπερα σε ολους,προχθες σε ενα μεγαλο ιντερνετικο πετ σοπ διαβασα οτι ανακληθηκαν οι αμπουλες advantix και οτι εχει καποιες ελλειψεις ο εισαγωγεας!χθες πηγα στο δικο μου πετ σοπ και μου ειπε το ιδιο,οτι θα κανουμε λιγο καιρο να τις φερουμε παλι,ρωτησα το λογο και μου ειπε οτι ισως ειχε βγει καποια ελλατωματικη παρτιδα!ξερει καποιος αν ισχυει κατι τετοιο?
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Kαι ο δικός μας στην Θεσσαλονίκη 2 τελευταίες είχε τις οποίες και πήρα, αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Εναλλακτικά δες την Vectra ...
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Και το Pet4You και pets and friends έχουν έλειψη λόγω προβλήματος εισαγωγέα . Θα ξαναφέρουν από Γερμανία.
Δεν μου είπαν για ελλατωματική παρτίδα.
Ενναλακτικές λύσεις ? και πού ?
Έβαλα το περιλαίμιο Scalibor
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
"....ισος εχει βγει καποια ελλατωματικη..."


Το ισος δεν δικαιολογεί τον τιτλο. Αυτη την εποχη λογο άνοιξης
εχουν ελλείψεις ολοι. Ο δικός μου προμηθευτής μου ειπε οτι
αυτο ειναι λογο των καπιταλ κοντρόλ εχει πέσει σε δυσμένεια
η χώρα και ολοι απο έξω ζητάνε πληρωμή μετρητής και σε
συνδιασμο με την εποχιακή αυξημένη ζήτηση οι αντιπρωσοποι
δεν μπορούν να ανταποκριθούν.
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Λογικό
Ρώτησα και θα πάρω σήμερα Vectra (όχι Opel :p) 3D (χωρίς γυαλιά :ROFLMAO:) στα 10 ευρώ την αμπούλα (-14% αν πάρω τρείς)
Διάβασα θετικά σχόλια.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ασχετο αλλα επειδη παραλιγο να την πατησω οσοι απο εσας εχετε και γατες να το λετε παντα εκει που αγοραζετε αμπουλες, καποιες ουσιες ειναι πολυ επικινδυνες για την γατα ακομα και να την εισπνευσουν...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ασχετο αλλα επειδη παραλιγο να την πατησω οσοι απο εσας εχετε και γατες να το λετε παντα εκει που αγοραζετε αμπουλες, καποιες ουσιες ειναι πολυ επικινδυνες για την γατα ακομα και να την εισπνευσουν...
Όσες αμπούλες έχουν περμεθρίνη είναι επικίνδυνες για τις γάτες. Η περμεθρίνη είναι όμως το σκνιποδιωχτικό συστατικό. Κοινώς όλες οι Advantix, Xspot κλπ. είναι επικίνδυνες για τις γάτες, όσο είναι νωπές ακόμη στο σκύλο.
Αν έχεις τρόπο να μην έρθει ο σκύλος σε επαφή με τη γάτα για μια 1-2 μέρες (διώξε τη γάτα ή ξενιτεύσου με το σκύλο για ένα ΣΚ ) τότε μπορείς να βάλεις. Να έχει στεγνώσει δηλαδή καλά η αμπούλα.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Παιδια εγω κανονικά σε δυο διαφορετικά καταστήματα που πηγαίνω συνεχεια βρίσκω advantix.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μήπως ξαναέφεραν. Πριν ένα μήνα δεν είχαν . Τέλος πάντων, τώρα πήρα Astra εεεε Vectra θέλω να πώ...:LOL:
Ειναι πολυ καλη θελω και εγω να την δοκιμάσω.εσυ πρώτη φορά θα την χρησιμοποιήσεις;;;;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Ωχ η Vectra έχει ? Πήρα τη συσκευασία των τριών και έχω και γάτο.
Νομίζω ναι τσέκαρε το . Αν έχει πολύ προσοχή της δύο πρώτες ημέρες της εφαρμογής.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Έβαλα πρόσφατα την vectra και πάνω στην συσκευασία είχε ένα σήμα που έδειχνε απαγορευτικό για τις γάτες.
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Έβαλα πριν 20 μέρες στον σκύλο και στην 1/6 θα του βάλω τη δεύτερη αμπούλα (κάθε 20 μέρες θεωρητικά - κάθε 1η του μήνα πρακτικά για να το θυμάμαι). Ο γάτος είναι μια χαρά αν και δεν έχουν και πολλά πολλά με το σκύλο. Είναι λίγο ανεξάρτητοι και οι δύο.
Καλά που μου το επισημάνατε γιατί σκεφτόμουν να ρίξω μία (μόνο μία) σταγόνα στο τέλος και στο γάτο. Τώρα θα του ρίξω λίγο από τη σιτρονέλα του σκύλου. Έτσι και αλλιώς είναι μόνο μέσα στο σπίτι.
Thanks
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Sorry για το off-topic αλλά ξέρωγω, ας μην γινόμαστε και υποχόνδριοι, και πρώτος απ' όλους εγώ. Προέχει η ασφάλεια των ζώων στους πιο άμεσους κινδύνους που είναι στην προκειμένη περίπτωση το τσίμπημα της σκνήπας.Φυσικά και δεν θα βάλεις αμπούλα σκύλου στη γατα.
Το να πάθει όμως κάτι η γάτα του σπιτιού από την αμπούλα που έχεις βάλει στο σκύλο είναι πιθανό αλλά πάμε σε ακραίο σενάριο που θα πάει η γάτα να γλύψει το σκύλο στο σβέρκο που είναι η αμπουλα οσο ειναι υγρή. Πιο πολλές πιθανότητες νομίζω υπάρχουν να μας χτυπήσει κεραυνός.
Έβαλα πριν 20 μέρες στον σκύλο και στην 1/6 θα του βάλω τη δεύτερη αμπούλα (κάθε 20 μέρες θεωρητικά - κάθε 1η του μήνα πρακτικά για να το θυμάμαι). Ο γάτος είναι μια χαρά αν και δεν έχουν και πολλά πολλά με το σκύλο. Είναι λίγο ανεξάρτητοι και οι δύο.
Καλά που μου το επισημάνατε γιατί σκεφτόμουν να ρίξω μία (μόνο μία) σταγόνα στο τέλος και στο γάτο. Τώρα θα του ρίξω λίγο από τη σιτρονέλα του σκύλου. Έτσι και αλλιώς είναι μόνο μέσα στο σπίτι.
Thanks
Πρόσεχε μόνο τι έχει μέσα αυτή η σιτρονέλα μην τη στείλεις αδιάβαστη. Εγώ βάζω το repello για τη σκνίπα στο σκύλο το οποιο ειναι φιλικο στις γατες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Υπάρχουν συνυπάρξεις ανεξάρτητες και άλλες που ο ένας με τον άλλο κοιμούνται αγκαλιά. Για τη δεύτερη περίπτωση μιλάμε :p
 
  • Like
Reactions: GregSak and vasgial


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Ειναι πολυ καλη θελω και εγω να την δοκιμάσω.εσυ πρώτη φορά θα την χρησιμοποιήσεις;;;;
Επειδή κι εγώ πρώτη φορά την χρησιμοποίησα στο σκυλάκο μου, μιας και εμφάνισε αλλεργική αντίδραση στο Scalibor, να σου πω ότι του έκατσε τέλεια. Ούτε κνησμός, ούτε εξανθήματα, ούτε τίποτα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
DSC_0419.JPG Το επόμενο βήμα ήταν που άρχισε ζυμαράκια, θηλάζοντας το σβέρκο του. Και μιλάμε για γάτα που συνήθως τον Ρας τον έχει μόνο για σφαλιάρες. Ούτε καν για φτύσιμο. (Έχω και βιντεάκι αλλά δεν ανεβαίνει). Επειδή λοιπόν συμβαίνουν και αυτά στο απρόσμενο, προτιμώ να είμαι υποχονδρια...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
View attachment 57990 Το επόμενο βήμα ήταν που άρχισε ζυμαράκια, θηλάζοντας το σβέρκο του. Και μιλάμε για γάτα που συνήθως τον Ρας τον έχει μόνο για σφαλιάρες. Ούτε καν για φτύσιμο. (Έχω και βιντεάκι αλλά δεν ανεβαίνει). Επειδή λοιπόν συμβαίνουν και αυτά στο απρόσμενο, προτιμώ να είμαι υποχονδρια...
Δηλαδή να καταλάβω οτι δεν βάζεις αμπουλα για σκνιπα στο σκύλο σου;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Σωστά κατάλαβες. Βάζω frontline combo και μετά καθημερινά ψέκασμα με σιτρονελλα​
 
  • Like
Reactions: matilda


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3