Τροπος αποκτησης.


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Απο Ινδια σας κανει?:D
Ενα καλο κουταβι 30000 ρουπιες,περιπου 400 ευρω.
Αυτος στελνει εξωτερικο ε και δεν ειναι και τοσο δυσκολη η συννενοηση.
Αμα θες σου στελνω πμ το τηλ του.
 




Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Απο Ινδια σας κανει?:D
Ενα καλο κουταβι 30000 ρουπιες,περιπου 400 ευρω.
Αυτος στελνει εξωτερικο ε και δεν ειναι και τοσο δυσκολη η συννενοηση.
Αμα θες σου στελνω πμ το τηλ του.
Στειλτο μου!
Ετσι και αλλιως και ο φιλος μου ειναι ειναι αρνητικος στο να φερει Πακιστανος το κουταβι.
 
  • Like
Reactions: Siegfried


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εμπορος σκετο είναι το πετ σοπ
ο εκτροφεας είναι εκτροφεας και εμπορος μαζι...
δε ξερω αν λεω κατι τοσο λαθος.αλλα ο εκτροφεας κανει εκτροφη σκυλιων και τα δινει με ανταλλαγμα χρημα.αυτό είναι εμποριο.
οι εκτροφεις φερνουν σκυλια απεξω κυριως για την παραγωγη κουταβιων και τα πουλανε μετα...
Εγώ δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω, να γελάσω ή να την κάνω πλέον... με ελαφρά.
Αλλο είναι η εκτροφή, άλλο η κουταβοπαραγωγή καθαρόαιμων, άλλο η εισαγωγή.
Εχουμε αναφερθεί πάρα πολλές φορές σε αυτό εδώ το φόρουμ για την διαφορά όλων αυτών και τι διέπει την σοβαρή και πραγματική εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Η πλειοψηφία δυστυχώς, όλες αυτές τις έννοιες δεν τις κατανοεί και δυστυχώς απευθύνεται σε ανθρώπους που αυτοαποκαλούνται εκτροφείς, ανθρώπους που δεν είναι τίποτα άλλο από στυγνοί κουταβέμποροι καθαρόαιμων που το μόνο άστρο τους είναι το χρήμα.

Και είναι δυστυχώς (πάλι) η ίδια πλειοψηφία που όχι μόνο δεν αντιλαμβάνεται το λάθος, αλλά προτρέπει κιόλας κι άλλους να απευθυνθούν στους ίδιους εμπόρους.
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ωραια στο στελνω και ουδεμια ευθυνη φερω:LOL:

Η φιλη μου σε μια εβδομαδα περιμενει το κουταβι της......αν φτασει θα ειδοποιησω.:cool:
 
  • Like
Reactions: kostillos


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
542
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Λογικα απο τα χαρακτηριστικα της φυλης.
Εγω πηρα την πρωτοβουλια και εγραψα εδω για να μου πειτε καποια λυση να τον βοηθησω.
Δεν καταλαβαινω πραγματικα τον τροπο σκεψης σου!
Να στην εξηγήσω τη σκέψη μου...
Κάθισα και διάβασα τα ποστ από παλαιότερα θέματα για τη συγκεκριμένη ράτσα και με το δικό μου το μυαλό κατέληξα ότι μιλάμε για ένα "περίεργο" σκυλί όχι και πολύ διαδεδομένο στον..."πολιτισμένο" κόσμο !
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει αναγκαστικά κάτι πέρα του ότι ο φίλος σου έχει περίεργα ή/και ψαγμένα γούστα...

Μου κάνει λοιπόν εντύπωση πως ένας τόσο έμπειρος ιδιοκτήτης σκύλων με τόσο ιδιαιτερα γούστα, πρώτον δεν έρχεται ο ίδιος εδώ και δεύτερον (και σημαντικότερο) πως είναι έτοιμος να εμπιστευτεί έναν πακιστανό (διεθνούς φήμης έμπιστα άτομα) να του φέρει σκύλο...

Εγω ξέρεις τι θα περίμενα?
Να ερχόταν εδώ και να έλεγε
---ψάχνω αυτή τη ράτσα
---έχω βρει αυτά τα εκτροφεία
---ξέρετε κανένα?
---έχει κανείς εμπειρία?
---σε περίπτωση που χρειαστεί μπορεί να βοηθήσει (και πως) κάποιος?
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Απο Ινδια σας κανει?:D
Ενα καλο κουταβι 30000 ρουπιες,περιπου 400 ευρω.
Αυτος στελνει εξωτερικο ε και δεν ειναι και τοσο δυσκολη η συννενοηση.
Αμα θες σου στελνω πμ το τηλ του.
Γιατί pm? Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι που να το θέλουν και να μην το ξέρουν ακόμα...

Ωραια στο στελνω και ουδεμια ευθυνη φερω:LOL:

Η φιλη μου σε μια εβδομαδα περιμενει το κουταβι της......αν φτασει θα ειδοποιησω.:cool:
Είσαι εσυ μία...

Εγώ δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω, να γελάσω ή να την κάνω πλέον... με ελαφρά.
Αλλο είναι η εκτροφή, άλλο η κουταβοπαραγωγή καθαρόαιμων, άλλο η εισαγωγή.
Εχουμε αναφερθεί πάρα πολλές φορές σε αυτό εδώ το φόρουμ για την διαφορά όλων αυτών και τι διέπει την σοβαρή και πραγματική εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Η πλειοψηφία δυστυχώς, όλες αυτές τις έννοιες δεν τις κατανοεί και δυστυχώς απευθύνεται σε ανθρώπους που αυτοαποκαλούνται εκτροφείς, ανθρώπους που δεν είναι τίποτα άλλο από στυγνοί κουταβέμποροι καθαρόαιμων που το μόνο άστρο τους είναι το χρήμα.

Και είναι δυστυχώς (πάλι) η ίδια πλειοψηφία που όχι μόνο δεν αντιλαμβάνεται το λάθος, αλλά προτρέπει κιόλας κι άλλους να απευθυνθούν στους ίδιους εμπόρους.
Απορώ με το κουράγιο σου. Εδώ έχουμε ξεφύγει τελείως, εσύ εκεί…
 
Last edited by a moderator:


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Ωραια στο στελνω και ουδεμια ευθυνη φερω:LOL:

Η φιλη μου σε μια εβδομαδα περιμενει το κουταβι της......αν φτασει θα ειδοποιησω.:cool:
Θα ηθελα να με ειδοποιησεις οταν φτασει το κουταβι της φιλης σου. Ευχαριστω.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
542
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Στειλτο μου!
Ετσι και αλλιως και ο φιλος μου ειναι ειναι αρνητικος στο να φερει Πακιστανος το κουταβι.
Ενώ ο Ινδός...είναι ...άλλο πράγμα ....

Υπάρχουν και περίεργα πλοία που κυκλοφορούν στα μέρη που έχουν τέτοια σκυλιά!!!

Τόσα και τόσα πράγματα μεταφέρουν...θα μπορέσουν σίγουρα να φέρουν κι ένα σκυλάκι!
Αλλά μη το πάρεις πριν να κλείσει 2 μήνες με τη μαμά και τα αδέλφια του, γιατι μπορεί να μην κοινωνικοποιηθεί σωστά και να βγει λίγο άγριο...
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Να στην εξηγήσω τη σκέψη μου...
Κάθισα και διάβασα τα ποστ από παλαιότερα θέματα για τη συγκεκριμένη ράτσα και με το δικό μου το μυαλό κατέληξα ότι μιλάμε για ένα "περίεργο" σκυλί όχι και πολύ διαδεδομένο στον..."πολιτισμένο" κόσμο !
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει αναγκαστικά κάτι πέρα του ότι ο φίλος σου έχει περίεργα ή/και ψαγμένα γούστα...

Μου κάνει λοιπόν εντύπωση πως ένας τόσο έμπειρος ιδιοκτήτης σκύλων με τόσο ιδιαιτερα γούστα, πρώτον δεν έρχεται ο ίδιος εδώ και δεύτερον (και σημαντικότερο) πως είναι έτοιμος να εμπιστευτεί έναν πακιστανό (διεθνούς φήμης έμπιστα άτομα) να του φέρει σκύλο...

Εγω ξέρεις τι θα περίμενα?
Να ερχόταν εδώ και να έλεγε
---ψάχνω αυτή τη ράτσα
---έχω βρει αυτά τα εκτροφεία
---ξέρετε κανένα?
---έχει κανείς εμπειρία?
---σε περίπτωση που χρειαστεί μπορεί να βοηθήσει (και πως) κάποιος?
1ον ο φιλος μου δεν ξερει καν για το φορουμ.
2ον Ουτε και αυτος δεν θελει τελικα να εμπιστευθει καποιον πακιστανο.
3ον Εχει εμπειρια σε σκυλια αν διαβασεις κιολας και το αρχικο ποστ θα καταλαβεις και θελει να προχωρησει στην αγορα αυτης της ρατσας.

Ενώ ο Ινδός...είναι ...άλλο πράγμα ....

Υπάρχουν και περίεργα πλοία που κυκλοφορούν στα μέρη που έχουν τέτοια σκυλιά!!!

Τόσα και τόσα πράγματα μεταφέρουν...θα μπορέσουν σίγουρα να φέρουν κι ένα σκυλάκι!
Αλλά μη το πάρεις πριν να κλείσει 2 μήνες με τη μαμά και τα αδέλφια του, γιατι μπορεί να μην κοινωνικοποιηθεί σωστά και να βγει λίγο άγριο...
Ναι το εχει υποψιν του αυτο.
 
Last edited by a moderator:


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
542
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Η υπόθεση σου (του) τακτοποιήθηκε :

Απο Ινδια σας κανει?:D
Ενα καλο κουταβι 30000 ρουπιες,περιπου 400 ευρω.
Αυτος στελνει εξωτερικο ε και δεν ειναι και τοσο δυσκολη η συννενοηση.
Αμα θες σου στελνω πμ το τηλ του.
Ναι το εχει υποψιν του αυτο.
Ποιο έχει υπόψη του?
Για τα πλοία ή το ότι πρέπει να το πάρει από 2 μηνών και πάνω?
 
Last edited by a moderator:


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Προσπαθώ να καταλήξω αν η όλη φάση είναι ανέκδοτο ή οχι, και δυσκολεύομαι πραγματικά...
Απόκτηση σκύλου από το εξωτερικό, χωρίς γνώση αγγλικών, αδυναμία επικοινωνίας με εκτροφέα, αδυναμία ταξιδιού, σενάριο απελπισμένου λαθρμομετανάστη που για να κερδίσει τα προς το ζην εισάγει παράνομα "λαθροσκύλο" αλλα με pedigree από το εξωτερικό και εναλλακτικά μεταφορά του σκύλου σε πλοίο με λαθραία. Η ζώνη του λυκόφωτος :)
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Η υπόθεση σου (του) τακτοποιήθηκε :





Ποιο έχει υπόψη του?
Για τα πλοία ή το ότι πρέπει να το πάρει από 2 μηνών και πάνω?
Το 2ο
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Προσπαθώ να καταλήξω αν η όλη φάση είναι ανέκδοτο ή οχι, και δυσκολεύομαι πραγματικά...
Απόκτηση σκύλου από το εξωτερικό, χωρίς γνώση αγγλικών, αδυναμία επικοινωνίας με εκτροφέα, αδυναμία ταξιδιού, σενάριο απελπισμένου λαθρμομετανάστη που για να κερδίσει τα προς το ζην εισάγει παράνομα "λαθροσκύλο" αλλα με pedigree από το εξωτερικό και εναλλακτικά μεταφορά του σκύλου σε πλοίο με λαθραία. Η ζώνη του λυκόφωτος :)
Χαχαχα οντος ειναι περιεργα ολα αυτα :D
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
542
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Προσπαθώ να καταλήξω αν η όλη φάση είναι ανέκδοτο ή οχι, και δυσκολεύομαι πραγματικά...
Απόκτηση σκύλου από το εξωτερικό, χωρίς γνώση αγγλικών, αδυναμία επικοινωνίας με εκτροφέα, αδυναμία ταξιδιού, σενάριο απελπισμένου λαθρμομετανάστη που για να κερδίσει τα προς το ζην εισάγει παράνομα "λαθροσκύλο" αλλα με pedigree από το εξωτερικό και εναλλακτικά μεταφορά του σκύλου σε πλοίο με λαθραία. Η ζώνη του λυκόφωτος :)
Κι ακόμα δεν έχει γράψει ο @sea-mol :)
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Και για να ξεκαθαρισουμε την αγορα κουταβιου απο την Ινδια δεν θα του την προτεινω καν πριν μου πει η @yasemin τι εγινε με τη φιλη της.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Υποθέτοντας ότι μιλάμε σοβαρά: Το Πακιστάν έχει ένα πράγμα που λέγεται πρεσβεία. Κάπου στο Κολωνάκι από οσο θυμάμαι. Φαντάζομαι και η Ινδία το ίδιο. Και είναι πιο πιθανό να βοηθήσουν με τη διαδικασία επαφών για εισαγωγή απο αυτές τις χώρς από ό,τι κάποιος κακομοίρης στο δρόμο. Χώρια που υπάρχουν και νόμιμοι μετανάστες από αυτές τις χώρες, με συλλόγους κλπ, και όσο να'ναι μια μετάφραση θα μπορούν να κάνουν οι άνθρωποι.
 
  • Like
Reactions: d-friend


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
542
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Υποθέτοντας ότι μιλάμε σοβαρά: Το Πακιστάν έχει ένα πράγμα που λέγεται πρεσβεία. Κάπου στο Κολωνάκι από οσο θυμάμαι. Φαντάζομαι και η Ινδία το ίδιο. Και είναι πιο πιθανό να βοηθήσουν με τη διαδικασία επαφών για εισαγωγή απο αυτές τις χώρς από ό,τι κάποιος κακομοίρης στο δρόμο. Χώρια που υπάρχουν και νόμιμοι μετανάστες από αυτές τις χώρες, με συλλόγους κλπ, και όσο να'ναι μια μετάφραση θα μπορούν να κάνουν οι άνθρωποι.
Εγω λέω να κάνει τη δουλεια ο ίδιος ο πρόξενος!
Αλλά ας περιμένουμε τη φίλη της @yasemin .
Μπορεί να μη χρειαστεί...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3