Τροπος αποκτησης.


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Εγώ δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω, να γελάσω ή να την κάνω πλέον... με ελαφρά.
Αλλο είναι η εκτροφή, άλλο η κουταβοπαραγωγή καθαρόαιμων, άλλο η εισαγωγή.
Εχουμε αναφερθεί πάρα πολλές φορές σε αυτό εδώ το φόρουμ για την διαφορά όλων αυτών και τι διέπει την σοβαρή και πραγματική εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Η πλειοψηφία δυστυχώς, όλες αυτές τις έννοιες δεν τις κατανοεί και δυστυχώς απευθύνεται σε ανθρώπους που αυτοαποκαλούνται εκτροφείς, ανθρώπους που δεν είναι τίποτα άλλο από στυγνοί κουταβέμποροι καθαρόαιμων που το μόνο άστρο τους είναι το χρήμα.

Και είναι δυστυχώς (πάλι) η ίδια πλειοψηφία που όχι μόνο δεν αντιλαμβάνεται το λάθος, αλλά προτρέπει κιόλας κι άλλους να απευθυνθούν στους ίδιους εμπόρους.

εσυ μιλας για εννοιες - τυπους - κανονες και ορολογιες εγω για τη πραγματικοτητα,
υπαρχουν και εκτροφεις αναγνωρισμένοι και γνωστοι για καποιες ρατσες που εχουν φερει σκυλια από τα οποια κανουν γεννες από εξωτερικο με χαρτια και κοκορεύονται και για αυτό και που κανουν μια- δυο γεννες και τα πουλανε οι ιδιοι τα κουταβια .
αν για σενα αυτος δεν είναι ο κανονικος ορισμος του εκτροφεα αυτό είναι δικο σου θεμα.
είναι εκτροφεας όμως και με χαρτια και νομιμος και ότι άλλο θες.
άλλο τα τυπικα άλλο η πραγματικοτητα.
εσυ δηλαδή πιστευεις ότι οι εκτροφεις απλα εχουν σκυλια και τα εκτρεφουν.δεν τα πουλανε ουτε φερνουν καποιο από εξωτερικο.
αν ισχυε αυτό που λες τοτε δεν θα υπηρχε δουλεια εκτροφεα ουτε γεννες.
σκεψου το λογικα και ασε τους τυπους για καποιο παραλληλο κοσμο.
αν εχεις καποια άλλη αποψη σχετικα με αυτό μη μου κανεις παραθεση άλλες κουβέντες.
μαζι μιλαμε μπορούμε να πουμε την αποψη μας και όχι μονο προτασεις εντυπωσιασμου του στυλ "μηπως να τη κανω με ελαφρα , να κλαψω ή να γελασω "
η κουβεντα στηρίζεται στην αμφιδρομη επικοινωνια και σεβασμο.αν απαντας με τετοιο στυλ μαλλον δεν θες κουβεντα αλλα να νικήσεις σε ένα δικο σου αγωνισμα του ποιος ξερει περισσοτερα.
δεν παιζω όμως ....
 
  • Like
Reactions: Dias2




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Εγω λέω να κάνει τη δουλεια ο ίδιος ο πρόξενος!
Αλλά ας περιμένουμε τη φίλη της @yasemin .
Μπορεί να μη χρειαστεί...
Όσο να πεις, άλλο να σου έχει εισάγει τον σκύλο κοτζαμ πρόξενος και άλλο ο φίλος του γνωστού από την Ινδία. Καμια χώρα με βασιλιά δεν έχει όπου να εκτρέφεται η ράτσα, να εισαχθεί κουτάβι βασιλικής γεννιάς;
 
  • Like
Reactions: sea-mol and Orilis




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Off topic

Σε περιπτωση που σας διαφευγει πολλων εδω μεσα, υπαρχουν στην χωρα μας νομιμοι οικονομικοι μεταναστες με καρτες 10ετιας, οι οποιοι αν οχι καθε χρονο σιγουρα καθε δευτερο επισκεπτονται την πατριδα τους τις γυναικες τα παιδια τις οικογενειες....

Οποτε δεν χρειαζεται κανεις να περασει παρανομα τα συνορα σε μια βαρκα με το κουταβι παραμασχαλα.
Αρκει απλα να το συνοδεψει, κατα την πτηση Πακισταν/Αθηνα.....
Θα ερχοταν οπως ερχονται απο τις εκτος Σεγκεν χωρες....
Απλα ομορφα κ χωρις ολη αυτη την διαπλοκη κ επιστημονικη φαντασια......
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Off topic

Σε περιπτωση που σας διαφευγει πολλων εδω μεσα, υπαρχουν στην χωρα μας νομιμοι οικονομικοι μεταναστες με καρτες 10ετιας, οι οποιοι αν οχι καθε χρονο σιγουρα καθε δευτερο επισκεπτονται την πατριδα τους τις γυναικες τα παιδια τις οικογενειες....

Οποτε δεν χρειαζεται κανεις να περασει παρανομα τα συνορα σε μια βαρκα με το κουταβι παραμασχαλα.
Αρκει απλα να το συνοδεψει, κατα την πτηση Πακισταν/Αθηνα.....
Θα ερχοταν οπως ερχονται απο τις εκτος Σεγκεν χωρες....
Απλα ομορφα κ χωρις ολη αυτη την διαπλοκη κ επιστημονικη φαντασια......
Σωστά, και κατά τον Μάρδα κάνουν και επενδύσεις, η ανάπτυξη είναι εδώ :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σωστά, και κατά τον Μάρδα κάνουν και επενδύσεις, η ανάπτυξη είναι εδώ :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:.
Εαν το λες ειρωνικα, να σου πω οτι τα επισημα στοιχεια απο το δημο Μαραθωνος πχ λενε οτι υπαρχουν τουλαχιατον 500ατομα με καρτες 10ετιας.....

Οποτε αν κ δεν κανουν επενδυσεις κ δεν νομιζω να συμβαλλουν στην αναπτυξη καλο ειναι να γνωριζουμε τι γινεται γυρω μας.....
 
  • Like
Reactions: myEnzo


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Εαν το λες ειρωνικα, να σου πω οτι τα επισημα στοιχεια απο το δημο Μαραθωνος πχ λενε οτι υπαρχουν τουλαχιατον 500ατομα με καρτες 10ετιας.....

Οποτε αν κ δεν κανουν επενδυσεις κ δεν νομιζω να συμβαλλουν στην αναπτυξη καλο ειναι να γνωριζουμε τι γινεται γυρω μας.....
Aν είναι να μιλήσουμε σοβαρά, προφανώς και υπάρχουν και άνθρωποι όχι μόνο με κάρτα αλλά και με υπηκοότητα, καταστήματα, σταθερή δουλειά, παιδιά στο σχολείο κλπ (κατά τύχη έχω και φίλους προσωπικά). Αλλά όταν αρχίζει κανείς να συζητά για καράβια και απελπισμένους λαθρομετανάστες, δε νομίζω να τον ενδιαφέρει η σοβαρότητα στην υποθεση ;)
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Aν είναι να μιλήσουμε σοβαρά, προφανώς και υπάρχουν και άνθρωποι όχι μόνο με κάρτα αλλά και με υπηκοότητα, καταστήματα, σταθερή δουλειά, παιδιά στο σχολείο κλπ (κατά τύχη έχω και φίλους προσωπικά). Αλλά όταν αρχίζει κανείς να συζητά για καράβια και απελπισμένους λαθρομετανάστες, δε νομίζω να τον ενδιαφέρει η σοβαρότητα στην υποθεση ;)
Φιλε ολα αυτα ειπωθηκαν απο μελη του φορουμ και οχι απο εμενα. Εγω απλα με τις επιλογες που μου εδωσαν ανθρωποι ενος σοβαρου φορουμ προσπαθησα να δω τι θα συμβουλεψω το φιλο μου να κανει.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εαν το λες ειρωνικα, να σου πω οτι τα επισημα στοιχεια απο το δημο Μαραθωνος πχ λενε οτι υπαρχουν τουλαχιατον 500ατομα με καρτες 10ετιας.....

Οποτε αν κ δεν κανουν επενδυσεις κ δεν νομιζω να συμβαλλουν στην αναπτυξη καλο ειναι να γνωριζουμε τι γινεται γυρω μας.....
Οκ.
 








Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Toυ Ινδου τα κουταβια ειναι.
Καλοζωισμενα φαινονται:D
Αυτος ο Ινδος ειναι κατι σαν εκτροφεας η απλα ετυχε να εχει φετος κουταβια και δεν το κανει συστηματικα?
Η φιλη σου ενα απ αυτα θα παρει?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Δεν ξερω λεπτομερειες....αν καταλαβα καλα ενα λευκο θελει.
Η κοπελα ειναι ξενη,μιλαει λιγα αγγλικα και δυσκολο να καταλαβω τι θελει να μου πει.
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Δεν ξερω λεπτομερειες....αν καταλαβα καλα ενα λευκο θελει.
Η κοπελα ειναι ξενη,μιλαει λιγα αγγλικα και δυσκολο να καταλαβω τι θελει να μου πει.
Αα οκ :D
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Δεν ξερω λεπτομερειες....αν καταλαβα καλα ενα λευκο θελει.
Η κοπελα ειναι ξενη,μιλαει λιγα αγγλικα και δυσκολο να καταλαβω τι θελει να μου πει.
Στου Ινδού τη πόρτα, όσο θέλεις βρόντα!
 
  • Like
Reactions: d-friend and theo9




Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
@yasemin η φιλη σου Ελλαδα μενει?
Απο που θα παραλαβει το κουταβι?
Τα χρηματα τα εβαλε σε λογαριασμο?
Θα της δωσει καποιο πιστοποιητικο υγειας?
Σε παρακαλω ενημερωνε με για τις εξελιξεις γιατι αν ειναι ασφαλες θα το προτεινω και στο φιλο μου.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μολις μαθω θα ενημερωσω.
Η φιλη μου μενει Κροατια,βιβλιαριο υγειας καταλαβα για να μπορεσει και να ταξιδεψει.

Τωρα αν εννοεις εξετασεις γεννητορων....κομματακι δυσκολο!
 
  • Like
Reactions: Dias2


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf