Πόσα εμβόλια κάνει ένα κουτάβι;


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται και αστεία, και η προφανής απάντηση να είναι ρώτα τον κτηνίατρο. Νόμιζα και εγω.
Αλλά, έχω πάρει πολλές διαφορετικές απαντήσεις. Από διαφορετικούς κτηνίατρους και διαφορετικούς φίλους.
Ποιο είναι το μίνιμουμ των εμβολίων που κάνει ένα κουτάβι; Όχι όλα τα πιθανά εμβόλια που μπορεί κάποιος να θέλει από επιλογή να κάνει;
Έχουμε κάνει την πρώτη δόση, τώρα παμε για την δεύτερη. Ένας κτηνίατρος λέει τέλος, άλλος λέει άλλη μία, οι φίλοι όλοι λένε 2 δόσεις και τέρμα για τώρα, άλλος γνωστός λέει οπωσδήποτε και ένα πνευμονο-κατι που δεν συγκρατώ.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το pneumodog λες; Είναι για το βήχα του κυνοκομείου και θεωρείται προαιρετικό.
Το πόσα επαναληπτικά θα κάνει εξαρτάται από το σχήμα εμβολιασμού που ακολουθεί ο κάθε κτηνίατρος. Γι'αυτό οι διαφορές στις επαναλήψεις. Τελευταίο μένει της λύσσας που είναι και υποχρεωτικό, από το νόμο, μια φορά το χρόνο.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το pneumodog όπως σου είπε και ή @Orilis είναι προαιρετικό. Προσοχή όμως, αν θες να αφήσεις το σκυλί σε kennel τα περισσότερα θέλουν να υπάρχει στο βιβλιάριο και να έχει γίνει τουλάχιστον ένα μήνα πριν.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Orilis














matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Γιατι αν μπορουμε να αποφυγουμε να επιβαρυνουμε αδικως το σκυλο μας το κανουμε.
Α οκ νομιζα οτι υπηρχε κατι πιο συγκεκριμενο. Καμμια βρωμερη ιστορια για το συγκεκριμενο εμβολιο, τετοια πραγματα...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Α οκ νομιζα οτι υπηρχε κατι πιο συγκεκριμενο. Καμμια βρωμερη ιστορια για το συγκεκριμενο εμβολιο, τετοια πραγματα...
Kατά τον κτηνίατρο που είδα τελικά , έτσι κι αλλιώς καλύπτεται κατά 80% από τα άλλα εμβόλια,οπότε το θεωρεί πεταμένα λεφτά και τζάμπα ταλαιπωρία. Αλλά δυστυχώς για να μείνει σκύλος έστω και 2 μέρες σε kennel πρέπει να γίνει.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Α οκ νομιζα οτι υπηρχε κατι πιο συγκεκριμενο. Καμμια βρωμερη ιστορια για το συγκεκριμενο εμβολιο, τετοια πραγματα...
Το μόνο που έχω ακούσει γι' αυτό το εμβόλιο από τον κτηνίατρό μου και μερικούς σκυλογονείς είναι ότι μπορεί να πέσει "βαρύ" σε μερικά σκυλιά (π.χ. πρήξιμο στο σημείο της ένεσης, εμετό, και έμαθα απ' τον γιατρό για ένα περιστατικό αλλεργικής αντίδρασης). Στον δικό μου σκύλο που είναι και λίγο αναίσθητος σε ιατρικές/παραϊατρικές διαδικασίες, του δημιούργησε αρκετό πρήξιμο στην πρώτη επανάληψη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3