Καλοκαιρινες διακοπες και πανσιον


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις για πανσιόν σκύλων Αττική.
Πρώτον, αν ξέρει κανείς γενικά τι να προσέξω στην επιλογή ή ακομα καλύτερα αν έχετε θετική ή αρνητική εμπειρία από κάποια, έστω με ένα προσωπικό μήνυμα.
Δεύτερον, ξέρει κανείς πότε ολοκληρώνονται τα εμβόλια; Λογικά πρέπει να έχουν γίνει πριν μείνει το σκυλί σε πανσιόν. Είναι να κάνουμε το 2ο αυτή τη βδομάδα. Περίπου 3 1/2 μηνών. Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο βέβαια.
Να διευκρινίσω ότι μιλάμε για λίγες μέρες, οπότε το κόστος δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Και επειδή το σκυλάκι είναι μικρό, δε νιώθουμε άνετα να το πάρουμε μαζί φέτος, μη μας βγουν και εμάς και αυτουνού ξινές οι διακοπές.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις για πανσιόν σκύλων Αττική.
Πρώτον, αν ξέρει κανείς γενικά τι να προσέξω στην επιλογή ή ακομα καλύτερα αν έχετε θετική ή αρνητική εμπειρία από κάποια, έστω με ένα προσωπικό μήνυμα.
Δεύτερον, ξέρει κανείς πότε ολοκληρώνονται τα εμβόλια; Λογικά πρέπει να έχουν γίνει πριν μείνει το σκυλί σε πανσιόν. Είναι να κάνουμε το 2ο αυτή τη βδομάδα. Περίπου 3 1/2 μηνών. Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο βέβαια.
Να διευκρινίσω ότι μιλάμε για λίγες μέρες, οπότε το κόστος δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Και επειδή το σκυλάκι είναι μικρό, δε νιώθουμε άνετα να το πάρουμε μαζί φέτος, μη μας βγουν και εμάς και αυτουνού ξινές οι διακοπές.

Πήραμε 4-μηνο κουτάβι (τη Χαρά) για 3 μέρες (Πρωτοχρονιά) στη Βουλγαρία, περάσαμε πάρα πολύ ωραία. Εγώ δεν θα άφηνα τόσο μικρό κουτάβι σε πανσιόν.
Εκεί που πάτε δεν επιτρέπονται τα κατοικίδια?
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Πήραμε 4-μηνο κουτάβι (τη Χαρά) για 3 μέρες (Πρωτοχρονιά) στη Βουλγαρία, περάσαμε πάρα πολύ ωραία. Εγώ δεν θα άφηνα τόσο μικρό κουτάβι σε πανσιόν.
Εκεί που πάτε δεν επιτρέπονται τα κατοικίδια?
Είμαστε αρκετοί, παιδιά + κάποιοι συγγενείς, η μία με προβλήματα υγείας, και ήδη με πολλούς περιορισμούς. Αν βάλω και τον περιορισμό για ξενοδοχείο που να παίρνει σκύλους, το πρόβλημα γίνεται σχεδόν άλυτο. Συν ότι ο σκύλος έχει περάσει από πολλά σπίτια για φιλοξενία και από δρόμο, από πολύ μωρό, οπότε ευτυχώς προς το παρόν είναι σουπερ κοινωνικός και εύκολος να προσαρμοστεί. Όπου τον πας βολεύεται, άρα και σε πανσιόν αν είναι αξιοπρεπής, καλά τον βλέπω.Κυρίως αν έχει μέρος να τρέξει.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Nα πω την αλήθεια έχω φίλη τρελή και παλαβή με το σκύλο της (δηλαδή σίγουρα όχι νοοτροπία "έλα μωρέ σκυλί είναι τι καταλαβαίνει") που άφηνε για χρόνια το σκύλο καμια βδομάδα σε πανσιόν το καλοκαίρι και ήταν ενθουσιασμένη, οπότε έχω και αυτό ως μαρτυρία για να αποφασίσω την πανσιόν. Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν την ρωτάω; Γιατί ο σκύλος μας άφησε χρόνους πρόσφατα, και επειδή τον λάτρευε, δεν ξέρω αν θα είναι αφορμή για νοσταλγική αναπόληση ή για να κλαίει την επόμενη βδομάδα :( Οπότε λέω να εξαντλήσω ότι άλλες πηγές μπορώ να βρω πρώτα πριν τις μιλήσω. Θυμάμαι μόνο ότι ήταν Αττική, κάπου προς μεσόγεια. Αλλά τώρα Παλλήνη, Παιανία, Κορωπί, Μαρκόπουλο δε θυμάμαι και βλέπω όλες αυτές οι περιοχές έχουν πανσιόν.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Να πας να τις δεις από κοντά τις 2-3 στις οποίες θα καταλήξεις, για να έχεις καλύτερη εικόνα.

Επίσης, απροπό, δε μας τον έχεις συστήσει ακόμη 'κανονικά' με ιστορία, φωτογραφίες κτλ - καμ ον :LOL::LOL:
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Να πας να τις δεις από κοντά τις 2-3 στις οποίες θα καταλήξεις, για να έχεις καλύτερη εικόνα.

Επίσης, απροπό, δε μας τον έχεις συστήσει ακόμη 'κανονικά' με ιστορία, φωτογραφίες κτλ - καμ ον :LOL::LOL:
Το ξερω, το ξερω. Το κινητο μου εδω και 10 μερες αρνειται να στειλει οπουδηποτε τις φωτογραφιες. Θα ασχοληθω με το θεμα οταν βρω χρονο (δηλαδη σε καμια 10ετια)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.605
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3