Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ολα τα καλα και τα κακα ενος forum, μαζεμενα σε ενα θεμα:
Θεματοθετης που ψαχνεται χρονια ολοκληρα μεχρι να αποκτησει τον σκυλο που ονειρευεται, ρωταει, μαθαινει, ενημερωνεται. Ωριμος, σοβαρος. Παιρνει το κουταβι, σκαει θεμα υγειας. Ξαναρωταει, ζηταει βοηθεια, την παιρνει και με το παραπανω. Μονο για τα γραμμαρια σκατου δε μας εχει ενημερωσει οσο εχει αγωνια...Ξαφνικα εξαφανιζεται, για λογους που μονο εκεινος γνωριζει....συμπεριφορα επιεικώς απαραδεκτη.
Τα μελη του φορουμ ζουν απο την πρωτη στιγμη ολη την διαδικασια παρεα με τον θεματοθετη. Νοιάζονται για το κουταβι, σα να ηταν δικο τους. Να βρουν φαρμακα, να συστησουν γιατρους. Αλληλεγγυη, υποστηριξη. Αλλα μελη και παλι ως διαδικτυακοι εισαγγελεις,βγαζουν πορισμα οτι δεν επρεπε να παρει σκυλο λογω ακαταλληλοτητας! Στην εξαφανιση του θεματοθετη, αρχιζουν τα οργανα, χωρις ομως να γνωριζει κανεις τι εχει συμβει πραγματικα, χωρις υπομονη και ψυχραιμια. Σεναρια ρεαλιστικα, σεναρια συνομωσίας, τρολλαρισμα...
Από που να το πιασεις και απο που να το αφησεις....
Κριμα για την τροπη που πηρε η συγκεκριμενη περιπτωση, μακαρι το κουταβι να την βγαλει καθαρη...
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Παιδια , πρεπει να κατλαβετε οτι ειμαι σε φαση που σκεφτομαι οτι αν δημοσιευσω αυτα που εχουν γινει αν θα κανω περισσοτερο καλο η κακο σε οσους υποψηφιους θελουν να αγορασουν ενα σκυλο , οχι στο κουταβι ουτε σε εμενα , το πιο ευκολο θα ηταν να αραδιασω 1 σεντονι το οποιο θα αναφερει χαρτι και καλαμαρι τι εχει γινει επακριβος , ξερω οτι με αυτο το τροπο φαινετε να σας αδειαζω ολους σας και να λετε , "τωρα που βολευτηκε στα @@ του" αλλα δεν ειναι ετσι , αν σας εδωσα να καταλαβετε τετοιο πραγμα σας ζηταω συγγνωμη αλλα δεν ειναι ετσι , καθομαι σε αναμενα καρβουνα ακομη...
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Φίλε Asmodeus φιλικα και ειλικρινά ή δεν έπρεπε να ξεκινήσεις καθόλου το όλο στορυ μέσω του φόρουμ ή αφού το ξεκίνησες να το ολοκληρώσεις.Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατί να μην κάνει καλό σε όσους υποψήφιους θέλουν να αγοράσουν ένα κουτάβι;
Ήθελες καθαρόαιμο κι αναρωτήθηκες αν είναι η φυλή που σου ταιριάζει. Δεν πηγές σε πετ σοπ, ούτε σε εισαγωγέα ούτε σε ΒΥΒ. Μέχρι εδώ τα βήματα είναι σωστά. Κάπου κάτι στράβωσε και αν δεν δώσεις πληροφορίες, ο εκάστοτε υποψήφιος δεν θα ξέρει τι παραπάνω πρέπει να κάνει ώστε να προστατευτεί αυτός, το κουτάβι του και ο σκύλος γενικότερα. Χρειάζεται προσοχή στην επιλογή εκτροφέα; Χρειάζεται προσοχή στην υποδοχή κουταβιού στο σπίτι; Χρειάζεται τύχη; Τι χρειάζεται;

Η κουταβίνα είναι καλά;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Με συχωρεις αλλα δεν παει ετσι , δεν ειναι ταινια που κοπηκε στη μεση , στη ζωη καποια πραγματα εχουν συνεπιες , οταν αρχισα το στορυ δεν ειχα τη παραμικρη ιδεα για την εξελιξη , ουτε εγραψα εγω το σεναριο.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Με συχωρεις αλλα δεν παει ετσι , δεν ειναι ταινια που κοπηκε στη μεση , στη ζωη καποια πραγματα εχουν συνεπιες , οταν αρχισα το στορυ δεν ειχα τη παραμικρη ιδεα για την εξελιξη , ουτε εγραψα εγω το σεναριο.
Ναί αλλά οφειλες να το γνωρίζεις ότι στην ζωή δεν είναι όλα ρόδινα..Στις χαρές μαζί και στις λύπες χώρια? Δεν έχω σκοπό προσωπικα να σε πιεσω,μην το δείς έτσι! Αλλά εσύ επέλεξες να μοιραστείς την εμπειρία σου με τα μέλη του φόρουμ,που σε βοήθησαν,σου στάθηκαν και νομίζω θα το ξανακάνουν!Τεσπα,πες μας η κουταβινα πάει λίγο καλύτερα?
 
  • Like
Reactions: mareco and JIM GAR


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ναι εχεις δικιο , εκανα λαθος. Το κουταβακι συμφωνα με τον εκτροφεα της ειναι μια χαρα.
 
  • Like
Reactions: Siegfried


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
ειμαι σε φαση που σκεφτομαι οτι αν δημοσιευσω αυτα που εχουν γινει αν θα κανω περισσοτερο καλο η κακο σε οσους υποψηφιους θελουν να αγορασουν ενα σκυλο
αιντε παλι αυτος ο "αγνωστος αναγνωστης"....

πως δλδ να κανεις καλο ή κακο?
ειναι απλα ακομη μια ιστορια,μια εμπειρια...τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...
πιστεψτε με οσοι ενδιαφερονται,αμεσα,να αποκτησουν σκυλο,εχουν ηδη κατασταλαξει στις αποφασεις τους προ πολλου...
δλδ καπου,ας μη το παιρνουμε ουτε τοσο βαρια(ουτε κ τοσο ελαφρια βεβαια...)το τι ειπωνεται σε ενα σκυλοφορουμ...in real life γινεται της φουτανας,για πολυ πιο σοαβαρα θεματα...
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Εφόσον αφού ξεκίνησε το θέμα του και όσο ξεδιπλωνόταν την ιστορία συνέβη κάτι που τον έκανε να σταματήσει να εξιστορεί δεν υπήρχε κανένας τρόπος να πάρει την ιστορία πίσω.

Όσο κι αν κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα να μάθω τι έγινε, κανένας άνθρωπος δεν έχει την υποχρέωση να αναφέρει σε μας κάτι που αφορά μόνο τον ίδιο, είτε μας αρέσει είτε όχι. Οπότε τι φάση με αυτή τη μανούρα;

Asmodeus απλά να ξερ'ς, είναι κομμάτι μαλακία να μη μας πεις στο τέλος ότι θεωρείς χρήσιμο από την εμπειρία, για λόγους "επιμόρφωσης", αλλά κάνε ΟΤΙ γουστάρεις και μην πιέζεσαι. Απλά παράκληση, να μας λες αν είναι καλά η κουτάβα.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Συγνώμη αλλά δεν πιστεύω τίποτα πλέον που γράφεται σ'αυτό το θρεντ, ότι είναι μια χαρά κλπ σύμφωνα με τον εκτροφέα της, από την άλλη όμως ας σεβαστούμε ότι δεν θέλει να μας πει τίποτα παραπάνω και ας μην τον κάνουμε να μας γράφει ψέματα. Ανακριτικά ποστ σαν το προηγούμενο είναι λίγο κάπως δεν νομίζετε; Μήπως να κλειδωνόταν το θέμα να λήξει εδώ;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Oχι δεν τη βλεπω (μας χωριζουν και 180χιλ. πηγενε-ελα) , ότι εχω απο ενημερωση του εκτροφεα. Καντε λιγο υπομονη θα ενημερωσω για το τι εχει γινει οταν ηρεμησουν τα πραγματα.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Συγνώμη αλλά δεν πιστεύω τίποτα πλέον που γράφεται σ'αυτό το θρεντ, ότι είναι μια χαρά κλπ σύμφωνα με τον εκτροφέα της, από την άλλη όμως ας σεβαστούμε ότι δεν θέλει να μας πει τίποτα παραπάνω και ας μην τον κάνουμε να μας γράφει ψέματα. Ανακριτικά ποστ σαν το προηγούμενο είναι λίγο κάπως δεν νομίζετε; Μήπως να κλειδωνόταν το θέμα να λήξει εδώ;
Γιατι να σας γραψω ψεματα (δικαιωμα σου να μην πιστευεις τιποτα) , αν ειχε ψοφισει θα το ελεγα για ποιο λογο να γραψω κατι που δεν ισχυει; Τι θα κερδισω;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Γιατι να σας γραψω ψεματα (δικαιωμα σου να μην πιστευεις τιποτα) , αν ειχε ψοφισει θα το ελεγα για ποιο λογο να γραψω κατι που δεν ισχυει; Τι θα κερδισω;
Μακάρι να κάνω λάθος. Εσύ γενικά δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα. Αν έχει πεθάνει άλλος έχει λόγο να μην αποκαλυφθεί. Ας λήξει εδώ όμως και όταν με το καλό την πάρεις πίσω ανοίγεις ένα καινούριο θέμα με τη δεσπονίδα.
 
  • Like
Reactions: mariatheo




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Παντως δεν θα ηθελα με τιποτα να ημουν στην θεση του παιδιου. Να τα κανεις ολα by the book να σου σκαει τετοια ιστορια και να εχεις να παλευεις με γιατρους και μετα να εισαι αναμεσα στον εκτροφεα και στο φορουμ. (Κατι αναμεσα στην σκυλα και στην χαρυβδη ενα πραγμα :ROFLMAO:).
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Εγω εκτος απο την υγεία που μου ειπε οτι θα φυγουν υγειεστατα και δινει και καποιες εξτρα εγγυησεις ,
Ότι αν μέχρι τον 3ο μήνα βγάλει ιογενή ασθένεια το κουτάβι ή μεχρι το 1ο έτος βγαλει δυσπλασίες , καρδιές κλπ αλλάζει το κουτάβι.
Aυτο περι επιστροφής και εγγυησης το εχω ακουσει κι απο άλλους εκτροφείς Rottweilers , κάποιοι το αναφέρουν και στο site τους , και όπως μου είπε μέχρι στιγμής δεν έχει βγαλει σκυλιά με τέτοια προβλήματα αλλά Θεός δεν είναι κανείς κι γι'αυτο δίνει αυτές τις εγγυησείς.Εμένα δεν θα μου άρεσε καθόλου να μου έλεγε ότι 100% δεν θα εμφανίσει τίποτα διότι θα ήταν ψέμα.
απλά παραθέτω τι έχει γραφτεί...
 




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
... και επειδή είσαι και άπειρος σκυλογονιός, να καταλήγεις, απογοητευμένος (από τον εαυτό σου), θυμωμένος (με τον εκτροφέα), μπερδεμένος (από τους γιατρούς). Και να μην εμπιστεύεσαι κανέναν τους. Μύλος.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα σε όλους. Να προσθέσω τις ευχές μου μαζί με όλους για το αίσιο τέλος αυτής της περιπέτειας για τη μικρή.
Σχόλια για πιθανά λάθη θα γίνουν ίσως, πάνω στα πραγματικά στοιχεία μόνο και αν ο θεματοθέτης το επιτρέψει.
Εγώ θα σταθώ σε δύο γενικές παρατηρήσεις με αφορμή αυτό το περιστατικό.

Στη δική μου αντίληψη στην προσπάθεια απόκτησης εκτροφικού σκύλου εγώ πρώτα επιλέγω εκτροφέα (όσο χρόνο και να πάρει αυτό και με συγκεκριμένα κριτήρια) μετά επιλέγω γέννα (όσο χρόνο και να πάρει αυτό και με συγκεκριμένα κριτήρια) και μετά κουτάβι. Όπως καταλαβαίνετε αυτή τη λογική δεν μπορεί να ικανοποιήσει απαιτήσεις του τύπου “αποφάσισα να πάρω σκύλο, βρήκα γέννα σε εκτροφέα δηλωμένο στον ΚΟΕ, καθάρισα”.

Η δεύτερη παρατήρηση έχει να κάνει με τον χρόνο παραλαβής του κουταβιού. Εκτιμώ ότι οι 2 μήνες είναι μικρό χρονικό διάστημα για πολλούς λόγους. Άλλωστε τα σκυλιά από χώρες του εξωτερικού, και λόγω του εμβολίου της λύσσας, έρχονται 4 μηνών. Αυτό θα πρέπει να αρχίσει να αναθεωρείται και εδώ. Το αντεπιχείρημα της κοινωνικοποίησης θα πρέπει να το καλύπτει ο εκτροφέας.

Αυτά, και πολλά είπα. Περισσότερα πιθανώς στο μέλλον και μετά από ευχάριστα νέα που όλοι ευχόμαστε.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η δεύτερη παρατήρηση έχει να κάνει με τον χρόνο παραλαβής του κουταβιού. Εκτιμώ ότι οι 2 μήνες είναι μικρό χρονικό διάστημα για πολλούς λόγους. Άλλωστε τα σκυλιά από χώρες του εξωτερικού, και λόγω του εμβολίου της λύσσας, έρχονται 4 μηνών. Αυτό θα πρέπει να αρχίσει να αναθεωρείται και εδώ. Το αντεπιχείρημα της κοινωνικοποίησης θα πρέπει να το καλύπτει ο εκτροφέας.
Θες να μας πεις καποιους;;

Οτι υποχρεωτικα πρεπει να περιμενουμε το κουταβι εξωτερικου να γινει 3ων κ οχι 4ων μηνων, δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα το σωστο......
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3