Περίοδος – Συμπεριφορά – Σκέψεις για στείρωση


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ευτηχώς υπάρχει το forum και μαθαίνω μερικά πράγματα...
Δηλαδή παίδες, αν εμφανήσει μια σκύλα ψευτοκύηση πως αντιδρούμε? Θέλω να πω, πως ιατρεύεται? Μόνο με φαρμακευτική αγωγή? Χωρίς φάρμακα μπορεί να φύγει?
Δεύτερον, μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link του forum για την πυομητρα? Είναι σχεδόν σίγουρο πως αν δεν ζευγαρώσει θυλικιά θα το πάθει αυτό? Τι συμπτώματα δείχνει? Ποιά η θεραπεία του, μόνο χειρουργείο?
Πολλές ερωτήσεις αλλά τη να κάνω... είμαι χαζομπαμπας!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Ευτηχώς υπάρχει το forum και μαθαίνω μερικά πράγματα...
Δηλαδή παίδες, αν εμφανήσει μια σκύλα ψευτοκύηση πως αντιδρούμε? Θέλω να πω, πως ιατρεύεται? Μόνο με φαρμακευτική αγωγή? Χωρίς φάρμακα μπορεί να φύγει?
Για τη ψευδοκύηση χθες έγραψα αυτο..
Ισως σου φανει χρήσιμο.

Δεύτερον, μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link του forum για την πυομητρα? Είναι σχεδόν σίγουρο πως αν δεν ζευγαρώσει θυλικιά θα το πάθει αυτό? Τι συμπτώματα δείχνει? Ποιά η θεραπεία του, μόνο χειρουργείο?
Πολλές ερωτήσεις αλλά τη να κάνω... είμαι χαζομπαμπας!
Για την πυομήτρα το πιο προσφατο που θυμαμαι είναι εδώ
 


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Καλημέρα παιδιά.Εχω υιοθετήσει κι εγώ ένα σκυλάκι και πρόσφατα είχε την πρώτη περίοδο.Ειναι οκτώ μηνών τώρα.Θελουμε να της κάνουμε στείρωση μόλις τελειώσει με όλα αυτά.Ηταν ένα σκυλί δραστήριο και τώρα είναι καταθληπτική και νωχελικη.Κλαιει συνεχώς.Δεν κάθεται στο crate και έχει και μειωμένη όρεξη.Ειναι ή 17η ημέρα.Μηπως είναι πολλές?Όσον αφορά τη στείρωση ποτέ είναι ή ιδανική περίοδος να γίνει?Πόσο διαρκεί η φάση του οίστρου?Στεναχωριεμαι που τη βλέπω τόσο κατατονικη...
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλημέρα παιδιά.Εχω υιοθετήσει κι εγώ ένα σκυλάκι και πρόσφατα είχε την πρώτη περίοδο.Ειναι οκτώ μηνών τώρα.Θελουμε να της κάνουμε στείρωση μόλις τελειώσει με όλα αυτά.Ηταν ένα σκυλί δραστήριο και τώρα είναι καταθληπτική και νωχελικη.Κλαιει συνεχώς.Δεν κάθεται στο crate και έχει και μειωμένη όρεξη.Ειναι ή 17η ημέρα.Μηπως είναι πολλές?Όσον αφορά τη στείρωση ποτέ είναι ή ιδανική περίοδος να γίνει?Πόσο διαρκεί η φάση του οίστρου?Στεναχωριεμαι που τη βλέπω τόσο κατατονικη...
Έχει εκκρίσεις; Τι μορφή έχουν;
 




Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Νομίζω ο κτηνίατρος σου, ο οπόιος εχει εικόνα του σκύλου, ειναι ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσει σε όλα αυτά; Έχετε μιλήσει;
Μου έχει πει ότι ένα μμμε εναμησι μήνα αφού σταματήσει το αίμα μπορεί να κάνει στείρωση.Για να έρθει ή μήτρα στη θέση της.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ροζ.Ειναι ανοιχτοχρωμες
Είναι στο τέλος και είναι πιο αραιές, έτσι πρέπει. Αν δεις όμως οτιδήποτε περίεργο στον κόλπο της πχ, κάτι σαν βλένα, τρέχεις κτηνίατρο και δεν περιμένεις στον ενάμιση μήνα.
 


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Είναι στο τέλος και είναι πιο αραιές, έτσι πρέπει. Αν δεις όμως οτιδήποτε περίεργο στον κόλπο της πχ, κάτι σαν βλένα, τρέχεις κτηνίατρο και δεν περιμένεις στον ενάμιση μήνα.
Εννοείται ότι πάω κτηνίατρος αν δω κάτι ανησυχητικο.Η κατάθλιψη είναι κάτι φυσιολογικό σε αυτή τη φάση?Ευχαριστώ παρά πολυ για τις πληροφοριες
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εννοείται ότι πάω κτηνίατρος αν δω κάτι ανησυχητικο.Η κατάθλιψη είναι κάτι φυσιολογικό σε αυτή τη φάση?Ευχαριστώ παρά πολυ για τις πληροφοριες
Ναι φυσιολογικό είναι. Επίσης θα προσέξεις και αλλαγές στο χαρακτήρα της και μετά την πρώτη περίοδο, ωριμάζουν.
 




Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Η δική σου συμπεριφορά απεναντί της έχει αλλάξει; Το πρόγραμμά της; Πολλές φορές αν εχουμε υφος 'το σκυλί εχει πάθει κάτι!' μεγενθύνεται το θέμα.
Ή δική μου όχι αλλά των υπολοίπων ναι.Τη χαιδευουν συνεχώς και ελαφρώς κακομαθε.Επισης θέλω να ρωτησω κάτι που με αγχωσε αρκετά.Ειναι πιθανόν τα σκυλιά σε οίστρο να βγάλουν επιθετικότητα προς άλλα θηλυκά?Την έβγαλα χθες βόλτα και πρώτη φορά ενώ είναι πάρα πολύ φιλική και παιχνιδιάρα με όλα τα σκυλιά αγριεψε σε ένα κακομοιρο μικρού μεγέθους θηλυκό
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ή δική μου όχι αλλά των υπολοίπων ναι.Τη χαιδευουν συνεχώς και ελαφρώς κακομαθε.Επισης θέλω να ρωτησω κάτι που με αγχωσε αρκετά.Ειναι πιθανόν τα σκυλιά σε οίστρο να βγάλουν επιθετικότητα προς άλλα θηλυκά?Την έβγαλα χθες βόλτα και πρώτη φορά ενώ είναι πάρα πολύ φιλική και παιχνιδιάρα με όλα τα σκυλιά αγριεψε σε ένα κακομοιρο μικρού μεγέθους θηλυκό
μπορεί να σχετίζεται μπορεί όμως και όχι.