Τροπος αποκτησης.


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στο ιντερνετ τυχαια νομιζω και μετα κατι γνωστοι του ηθελαν κι αυτοι και σιγα σιγα του μπηκε η ιδεα...αλλα οπως ειπα εχει γνωσεις στους σκυλους.
Ρωτάω, επειδή αν δεν ξέρει αγγλικά, η πληροφορίες στα ελληνικά είναι τόσο λίγες που δεν νομίζω να φτάνουν ώστε να καλύψουν καν το "μου κάνει αυτός ο σκύλος ή όχι;" ή να κάνουν κάποιον γνωστό να πει "ααα θέλω κι εγώ".
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Ρωτάω, επειδή αν δεν ξέρει αγγλικά, η πληροφορίες στα ελληνικά είναι τόσο λίγες που δεν νομίζω να φτάνουν ώστε να καλύψουν καν το "μου κάνει αυτός ο σκύλος ή όχι;" ή να κάνουν κάποιον γνωστό να πει "ααα θέλω κι εγώ".
Ειπα δεν ξερει απταιστα ωστε να παει να μιλησει με εκτροφεις σε μια ξενη χωρα, ξερει αλλα οχι και τοσο καλα.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
@Dias2,
Σου στελνω πμ με site εκτροφεα που μου προταθηκε απο φιλο με την επισημανση οτι ο συγκεκριμενος ειναι κατα των κυνομαχιων.
Πραγμα για το οποιο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος μιας και ο καθενας εμφανιζεται υπερ η κατα αναλογα τον πελατη!

Τον ρωτησα για καποιους αλλους και μου ειπε....
Αν κοιταει "τετοια"σκυλια γιατι δεν παιρνει ενα Cordoba να τελειωνει?:LOL:
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Τον ρωτησα για καποιους αλλους και μου ειπε....
Αν κοιταει "τετοια"σκυλια γιατι δεν παιρνει ενα Cordoba να τελειωνει?:LOL:
Ρε τι έχουμε πάθει...
googlαρουμε τις ράτσες σκύλων...

bully kutta ο ένας
cordoba ο άλλος...

Υπάρχουν κι αυτά...στη Κίνα :



 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εσυ μιλας για εννοιες - τυπους - κανονες και ορολογιες εγω για τη πραγματικοτητα,
υπαρχουν και εκτροφεις αναγνωρισμένοι και γνωστοι για καποιες ρατσες που εχουν φερει σκυλια από τα οποια κανουν γεννες από εξωτερικο με χαρτια και κοκορεύονται και για αυτό και που κανουν μια- δυο γεννες και τα πουλανε οι ιδιοι τα κουταβια .
αν για σενα αυτος δεν είναι ο κανονικος ορισμος του εκτροφεα αυτό είναι δικο σου θεμα.
είναι εκτροφεας όμως και με χαρτια και νομιμος και ότι άλλο θες.
άλλο τα τυπικα άλλο η πραγματικοτητα.
εσυ δηλαδή πιστευεις ότι οι εκτροφεις απλα εχουν σκυλια και τα εκτρεφουν.δεν τα πουλανε ουτε φερνουν καποιο από εξωτερικο.
αν ισχυε αυτό που λες τοτε δεν θα υπηρχε δουλεια εκτροφεα ουτε γεννες.
σκεψου το λογικα και ασε τους τυπους για καποιο παραλληλο κοσμο.
αν εχεις καποια άλλη αποψη σχετικα με αυτό μη μου κανεις παραθεση άλλες κουβέντες.
μαζι μιλαμε μπορούμε να πουμε την αποψη μας και όχι μονο προτασεις εντυπωσιασμου του στυλ "μηπως να τη κανω με ελαφρα , να κλαψω ή να γελασω "
η κουβεντα στηρίζεται στην αμφιδρομη επικοινωνια και σεβασμο.αν απαντας με τετοιο στυλ μαλλον δεν θες κουβεντα αλλα να νικήσεις σε ένα δικο σου αγωνισμα του ποιος ξερει περισσοτερα.
δεν παιζω όμως ....
Καλημέρα!
Δεν έχω και δεν είχα καμία απολύτως πρόθεση να παίξω κανένα παιχνίδι, πόσο μάλλον σε ένα τέτοιο θέμα. Εδώ και αρκετά χρόνια είμαι μέλος αυτού του φόρουμ και έχω εκφράσει πολλές φορές τις απόψεις μου δημόσια. Οπως και πάρα πολλοί άλλοι που αφιερώνουν χρόνο προσπαθώντας να εξηγήσουν, να κατατοπίσουν, έτσι κι εγώ έχω πολλές φορές προσπαθήσει να αποσαφηνίσω την διαφορά ανάμεσα στην παραγωγή καθαρόαιμων σκύλων και την εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.

Η εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων έχει σαν στόχο την δημιουργία του "τέλειου" σκύλου που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής του και που ταυτόχρονα έχει ΚΑΙ τον τυπικό χαρακτήρα της φυλής του, αλλά ΚΑΙ είναι όσο γίνεται υγιής και απαλλαγμένος από κληρονομικές ασθένειες.

Η παραγωγή είναι αυτό που λέει και η λέξη...
Άνευ όρων και προδιαγραφών ζευγάρωμα καθαρόαιμων σκύλων με στόχο την κάλυψη της ζήτησης και φυσικά €€€€ στην τσέπη.

Και οι 2, εκτροφείς θεωρούνται, παρόλα αυτά υπάρχει μια τεράστια αλλά συνάμα δύσκολα ανιχνεύσιμη διαφορά: στην πρόθεση, τον σκοπό που θα βάλει κάποιος την σκύλα του να γεννήσει.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο επικρατεί μια σύγχυση για το ποιός πραγματικά εκτρέφει ή απλά παράγει για να καλυφθεί η ζήτηση.

Η σύγχυση αυτή επιδεινώνεται όταν ισχυριζόμαστε και μεταφέρουμε πως οι εκτροφείς είναι "'έμποροι" και πως "φερνουν σκυλια απεξω κυριως για την παραγωγη κουταβιων και τα πουλανε μετα".
Και όλα αυτά επικαλούμενοι μια "πραγματικότητα" - λες κι εγώ και τόσοι άλλοι ζούμε στην καρακοσμάρα μας και δεν ξέρουμε ή δεν βλέπουμε τι καφρίλα κυκλοφορεί έξω.
Οπως υπάρχουν οι μεν, υπάρχουν και οι δε.
Η μια πραγματικότητα δεν αναιρεί την άλλη.

Από εμάς εξαρτάται σε ποιά από τις 2 κατηγορίες θα απευθυνθούμε, αλλά και τι γράφουμε δημόσια προτρέποντας το κοινό να απευθυνθεί σε "εκτροφέα".
Ή θα τον στείλουμε στο στόμα του λύκου, ή θα τον κάνουμε να αποκτήσει κριτική σκέψη και να απευθυνθεί στον κατάλληλο - ΑΝ φυσικά υπάρχει.
Γιατί υπάρχουν δεκάδες δημοφιλείς φυλές που δεν υπάρχει ούτε ένας σοβαρός εκτροφέας, αλλά τσακάλια παραγωγοί.

Από κει και πέρα, είναι σύνηθες να φέρεις σκύλο ή σκύλα από το εξωτερικό είτε για να ξεκινήσεις την εκτροφή σου, είτε γιατί θα βοηθήσει το εκτροφικό σου πλάνο.
Αλλο όμως είναι αυτό και άλλο να φέρεις σκύλο από το εξωτερικό για να τον..."χρυσο"πουλήσεις σε κάποιον άλλον.
Αυτό ακριβώς πρότεινες στο πρώτο σου μήνυμα και σε αυτό στηρίχτηκαν και τα επόμενά μου μηνύματα.

Για την ακρίβεια έγραψες:
πας σε έναν εκτροφεα που να ασχολειται με μαστιφοειδη και να εχει ακρες με εξωτερικο το συζητάς , τον χρυσοπληρώνεις και περιμενεις να δεις τι θα σου φερει.
Είναι μια εντελώς λανθασμένη τακτική που δείχνει πολλά και για αυτόν που το κάνει και τον χρυσοπληρώνεις, αλλά και για τον "εκτροφέα" που θα δεχτεί να δώσει τον σκύλο του σε μεσάζοντα για να τον μοσχοπουλήσει σε κάποιον που ο ίδιος δεν ξέρει.
Αυτό είναι καθαρό εμπόριο και όσοι το κάνουν δεν είναι εκτροφείς.
Κουταβέμποροι εισαγωγείς είναι που κάτω από τον μανδύα του "εκτροφέα" παραπληροφορούν και κοροιδεύουν τα θύματά τους.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
πρωτον επειδή εχεις απομονωσει μια προταση που λεω ενώ ή στο ιδιο μηνυμα ή σε επομενο εξηγω ακριβεστατα του τι εννοω το θεμα με το να χρυσοπληρωσει τον εκτροφεα θα το εξηγησω σωστα,
στον πραγματικο κοσμο λοιπον αν καποιος δεν ξερει αγγλικα και θελει ένα σκυλο από εξωτερικο το να απευθυνθεί σε έναν εκτροφεα και ο εκτροφεας να αναλαβει να του φερει το σκυλι και να παρει και καποια πληρωμη για αυτό είναι μια λογικη λυση .
δεν είναι συνηθης τακτικη τουλάχιστον οσο ξερω ....είναι μια πραγματικοτητα.αν εσυ θες ένα αυτοκινητο που δεν ερχεται στην ελλαδα θα απευθυνθεις σε έναν εισαγωγεα μηπως σε βοηθησει και όχι εμπορο ...δεν είναι κακο αυτό......και το ειπα σαν μια λυση γιατι η κατασταση στο θεμα μας δεν είναι και η πιο συχνη.
δευτερον
λες
"Από κει και πέρα, είναι σύνηθες να φέρεις σκύλο ή σκύλα από το εξωτερικό είτε για να ξεκινήσεις την εκτροφή σου, είτε γιατί θα βοηθήσει το εκτροφικό σου πλάνο.
Αλλο όμως είναι αυτό και άλλο να φέρεις σκύλο από το εξωτερικό για να τον..."χρυσο"πουλήσεις σε κάποιον άλλον."

εγω δεν ειπα ότι ο εκτροφεας φερνει σκυλο από εξωτερικο για να τον πουλησει. ειπα ο εκτροφεας φερνει σκυλο από εξωτερικο για να κανει γεννα....στη περιπτωση μας ισως και να φερει για να πουλησει....οκ μια μεμονωμενη κατασταση που την συνηθεια.

αν ισχυουν τα λεγομενα σου τοτε πραγματικα πες μου σε ποιο τοπο ζεις που υπαρχουν εκτροφεις που δεν πουλανε και απλα κανουν μεταλλαξεις για το μερακι τους...
σου ξαναλεω μη μου μιλας με ορολογιες....

αν ισχυει ότι ο εκτροφεας απλα παιρνει σκυλια για να δημιουργησει το τελειο σκυλο όπως περιγράφεται τοτε τα σκυλια που βγαινουν τι τα κανει???ειτε είναι τελεια ειτε όχι τοσο τελεια??

οι εκτροφεις (αυτοι που είναι εκτροφεις για σενα) δεν πουλανε σκυλια που εχουν φερει από εξω αφου εχουν κανει μια - δυο γεννες???τα κρατανε μεχρι να γερασουν?????
τελος διαφωνω καθετα και οριζοντια με το να δικαιώνεις την ορολογια που εδωσες για εκτροφεα γιατι αυτό που κανει είναι η γεννετικη μεταλλαξη....πειραματα δηλαδή.
αρα είναι σαν να συμφωνεις ότι τα σκυλια είναι πειραματοζωα για το καπριτσιο του καθενος.
τελος εγω γνωριζω 2 γνωστους εκτροφεις με χαρτια , με σαιτ με τα παντα που κανουν γεννα και τα πουλανε.
εσυ τοβ λες παραγωγο εγω τον λεω εκτροφεα.
η λεξη παραγω με τη λεξη εκτρεφω εχει μεγαλη διαφορα στο αντικειμενο στο οποιο απευθύνεται.
ψαξε να δεις που κολαει καλυτερα.
 
  • Like
Reactions: Dias2


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
α και για να ολοκλκρωθει η κουβεντα με κατι που δεν αφορα προσωπικη αποψη αφου διαφωνούμε (και αν δεν μου απάνταγες ετσι στο πρωτο μηνυμα δεν θα γράφαμε σεντονια τωρα)
για να παρεις αδεια εκτροφεα σκυλου στους ορους οριζεται ρητα ότι δεν πουλας σκυλο κατω από 7 εβδομάδες,.
αρα κανουν εκτροφη και εμποριο νομιμα ...
όχι παραγωγη. δεν είναι σιταρι τα ζωα και βεβαίως δεν το κανουν για πειραματα όπως λες πανω (δεν το λες κανονικα αλλα όπως το λες ευτο εννοείται )απλ από το ποσο καλο θα βγει το σκυλι εξαρτάται η δουλεια τους....
 
  • Like
Reactions: Dias2


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πραγματικα εντυπωσιαζομαι οταν καποιος "προσπερναει" ποστ σαν το παραπανω κατανοητοτατο, αναλυτικοτατο κ επεξηγηματικοτατο του @Yorkaddict κ δεν καταλαβαινει τιποτα, απ οσα διαβασε......
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Πραγματικα εντυπωσιαζομαι οταν καποιος "προσπερναει" ποστ σαν το παραπανω κατανοητοτατο, αναλυτικοτατο κ επεξηγηματικοτατο του @Yorkaddict κ δεν καταλαβαινει τιποτα, απ οσα διαβασε......
Γιατί καταλαβαίνει ο ίδιος αυτά που έγραψε?
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αν ισχυουν τα λεγομενα σου τοτε πραγματικα πες μου σε ποιο τοπο ζεις που υπαρχουν εκτροφεις που δεν πουλανε και απλα κανουν μεταλλαξεις για το μερακι τους...
σου ξαναλεω μη μου μιλας με ορολογιες....
αν ισχυει ότι ο εκτροφεας απλα παιρνει σκυλια για να δημιουργησει το τελειο σκυλο όπως περιγράφεται τοτε τα σκυλια που βγαινουν τι τα κανει???ειτε είναι τελεια ειτε όχι τοσο τελεια??
Όπως έγραψα η γέννα γίνεται ελπίζοντας με τις επιλογές σου να δημιουργήσεις το "τέλειο", να το κρατήσεις και να συνεχίσεις.
Στην ίδια γέννα, δεν είναι όλα τα κουτάβια ίδια. Κάποιο ή κάποια ξεχωρίζουν και ελπίζεις να εξελιχθούν σε κάτι καλό. Κουτάβια τα οποία δεν ανταποκρίνονται στο ιδεατό σου, έχουν κάποιες μορφολογικές αποκλίσεις ή γενικά είναι υποδεέστερα (μορφολογικά) κάποιων άλλων, δίδονται, πωλούνται ως pet σκυλάκια.
ΑΝ είσαι τυχερός και βγουν 2 ή 3 σκυλάκια που ανταποκρίνονται σε αυτό που έψαχνες, τα κρατάς περισσότερο μέχρι να ξεχωρίσεις το ιδανικό και τα άλλα 1 ή 2 (αν φυσικά υπάρχουν) δίδονται ως show quality σε ανθρώπους που θα εκτιμήσουν την αξία τους και έχουν στόχο να μετάσχουν σε εκθέσεις ή να ξεκινήσουν / πάνε ένα βήμα παραπέρα την εκτροφή τους.
Αυτά τα σκυλιά δίδονται πολύ ακριβότερα από τα pet.

Φυσικά λοιπόν και πουλάνε κάποια από τα σκυλιά που δημιούργησαν.
Όχι όμως όλα και φυσικά όχι πριν καν γεννηθούν - όπως συνηθίζεται σε πάρα πολλές περιπτώσεις.


τελος διαφωνω καθετα και οριζοντια με το να δικαιώνεις την ορολογια που εδωσες για εκτροφεα γιατι αυτό που κανει είναι η γεννετικη μεταλλαξη....πειραματα δηλαδή.
αρα είναι σαν να συμφωνεις ότι τα σκυλια είναι πειραματοζωα για το καπριτσιο του καθενος.
τελος εγω γνωριζω 2 γνωστους εκτροφεις με χαρτια , με σαιτ με τα παντα που κανουν γεννα και τα πουλανε.
Είναι δικαίωμά σου να διαφωνείς.
Η εκτροφή όμως από το 1850 μέχρι και σήμερα, από την δημιουργία δηλαδή κλειστών γενεαλογίων και μορφολογικών προτύπων "τελειότητας", είναι ευγονική.
Τόσο απλά...


για να παρεις αδεια εκτροφεα σκυλου στους ορους οριζεται ρητα ότι δεν πουλας σκυλο κατω από 7 εβδομάδες,.
αρα κανουν εκτροφη και εμποριο νομιμα ...
όχι παραγωγη. δεν είναι σιταρι τα ζωα και βεβαίως δεν το κανουν για πειραματα όπως λες πανω (δεν το λες κανονικα αλλα όπως το λες ευτο εννοείται )απλ από το ποσο καλο θα βγει το σκυλι εξαρτάται η δουλεια τους....
Καμία σχέση δεν έχει το νόμιμο με το ηθικό.
Μπορεί να είσαι νομιμότατος, με χαρτιά με τα πάντα όλα και να είσαι ο πιο στυγνός κουταβοπαραγωγός.
Οι δε επαγγελματίες εκτροφείς - στα χαρτιά - είναι ελάχιστοι.
Ολοι οι υπόλοιποι - καλοί/κακοί - θεωρούνται "ερασιτέχνες" εκτροφείς.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ε, είναι ζορικο να παραδεχτείς οτι έκανεις λάθος ,δε λέω
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
@Dias2,
Σου στελνω πμ με site εκτροφεα που μου προταθηκε απο φιλο με την επισημανση οτι ο συγκεκριμενος ειναι κατα των κυνομαχιων.
Πραγμα για το οποιο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος μιας και ο καθενας εμφανιζεται υπερ η κατα αναλογα τον πελατη!

Τον ρωτησα για καποιους αλλους και μου ειπε....
Αν κοιταει "τετοια"σκυλια γιατι δεν παιρνει ενα Cordoba να τελειωνει?:LOL:
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και για το χρονο σου...Ξερεις αν μπορει να φερει κουταβια Ελλαδα?
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
@Yorkaddict , με όλο το σεβασμό έχω μερικές απορίες.

Γράφεις :

Η εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων έχει σαν στόχο την δημιουργία του "τέλειου" σκύλου που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής του και που ταυτόχρονα έχει ΚΑΙ τον τυπικό χαρακτήρα της φυλής του, αλλά ΚΑΙ είναι όσο γίνεται υγιής και απαλλαγμένος από κληρονομικές ασθένειες.
Η εικόνα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένας τύπος με μια άσπρη ποδιά, σε ένα βιολογικό εργαστήριο να κάνει εξετάσεις κι αναλύσεις σε χρωμοσώματα και dna, για να πετύχει τον κατάλληλο συνδυασμό "αιμάτων" που θα δώσουν το ..."τέλειο" .

Ειλικρινά , δεν ξέρω, ρωτάω, έτσι είναι οι εκτροφείς (?) γιατι εγώ δεν είχα αυτή την εικόνα...

Αλλά και πάλι για να πετύχει ο εκτροφέας (όπως τον περιγράφεις) το ..."τέλειο", τα σκυλιά για να κάνει τους γεννητικούς ελέγχους για να πετύχει τον βέλτιστο συνδυασμό, που (και πως) τα βρίσκει ?

Και τέλος τα κουτάβια που προκύπτουν κατά τη διάρκεια όλης αυτής της έρευνας, πορείας προς το ..."τέλειο", τι τα κάνει ?

Καταλαβαίνω διαβάζοντας αυτά που έγραψες ότι ο εκτροφέας (όπως τον περιγράφεις) αναζητά την εξέλιξη...

Σε αυτήν την εξελικτική φάση που (πάλι φαντάζομαι) διαρκεί (...) €€€€ στην τσέπη (για τα έξοδα του ) πως μπαίνουν? Ή δεν μπαίνουν?

Γράφεις :

Η παραγωγή είναι αυτό που λέει και η λέξη...
Άνευ όρων και προδιαγραφών ζευγάρωμα καθαρόαιμων σκύλων με στόχο την κάλυψη της ζήτησης και φυσικά €€€€ στην τσέπη.
Δηλαδή το ζευγάρωμα με όρους και προδιαγραφές αποτελεί τη διαφοροποίηση μεταξύ παραγωγής κι εκτροφής ?

Αν είναι έτσι (που μάλλον έτσι θα ναι...) τότε θα πρέπει να πάμε ένα βήμα παρακάτω και να ασχοληθούμε με τους όρους και τις προδιαγραφές, σωστά?

Κι από τα λίγα που γνωρίζω, ξέρω ότι υπάρχουν
  • "οργανισμοί" που καθορίζουν όρους και προδιαγραφές
  • "οργανισμοί" που δίνουν πιστοποιήσεις βάση όρων και προδιαγραφών
  • "οργανισμοί" που ελέγχουν τις πιστοποιήσεις
Μήπως ξέρεις να μου πεις ο εκτροφέας (που εσύ περιγράφεις) τι πιστοποιήσεις έχει που ο παραγωγός (που εσύ περιγράφεις) , το ...τσακάλι δηλαδή.... δεν έχει ?

Ρωτάω γιατί όπως πολύ σωστά λες όλοι (πάνω κάτω) στον ίδιο κόσμο ζούμε κι όλοι λίγο πολύ τα ίδια βλέπουμε !

Συνεπώς ειλικρινά ΔΕΝ καταλαβαίνω πως ένας , όποιος, όπου, όταν κι εάν αποφασίσει ότι θέλει έναν σκύλο ράτσας θα καταφέρει να ξεχωρίσει την παραγωγή από την εκτροφή.

Και να σου πω ένα τελευταίο...
Αν το αγοραστικό κοινό είναι x (βάζω μέσα τους απαίδευτους, τους άσχετους τους σχετικούς τους ευσυνείδητους...όλους... ) εκείνοι που τροφοδοτούν την αγορά είναι υπο υπο υπο υπο πολλαπλάσιοι!!!
Άρα αριθμητικά και μόνο, είναι πολύ πιο εύκολο να έχεις αποτελέσματα αν ασχοληθείς με τους δεύτερους αντί με το να προσπαθείς να νουθετείς τους πρώτους!

Διαφωνείς?

Κι εάν δεν διαφωνείς , τότε πως γράφεις αυτό?

Από εμάς εξαρτάται σε ποιά από τις 2 κατηγορίες θα απευθυνθούμε, αλλά και τι γράφουμε δημόσια προτρέποντας το κοινό να απευθυνθεί σε "εκτροφέα".
Ή θα τον στείλουμε στο στόμα του λύκου, ή θα τον κάνουμε να αποκτήσει κριτική σκέψη και να απευθυνθεί στον κατάλληλο - ΑΝ φυσικά υπάρχει.
Αυτό το γράφει κάποιος που όντως ζει στην καρακοσμάρα του, κάτι που όπως λες (και σε πιστεύω) εσύ δεν κάνεις.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
αρχικα μου ειπες ότι οι εκτροφεις δεν κανουν εμποριο
μετα μου ειπες ότι ο εκτροφεας δε θα φερει σκυλι απεξω
μετα μου ειπες ότι θα φερει αλλα για αναπαραγωγή (και όχι για να το πουλησει)
μετα μου ειπες ότι η αναπαραγωγή θα γινει για την τελειοπιοιηση του είδους
μετα ότι θα τα πουλησει
και τελος μου λες άλλο το νομιμο και άλλο το ηθικο.
δε σε πιανω.

αλλα τουλαχιστον λυσαμε
α)ότι στη περιπτωση μας μπορει ενας εκτροφεας να φερει σκυλι απεξω και να το πουλησει για χαρη καποιου πελατη με αντιτιμο και χωρις να του φυγει ο τιτλος του εκτροφεα.ασχετα αν διαφωνούμε με την πραξη (εγω διαφωνω γενικα με την αγοραπωλησια σκυλου )
β)ότι οι εκτροφεις κανουν και εμποριο
γ)ότι άλλο το νομιμο και άλλο το ηθικο όπως και άλλο το τυπολογικο και άλλο η πραγματικοτητα.
δ)ότι κατά βαση τα πετυχημένα πειραματόζωα τα κραταμε τα μη πετυχημένα τα μοσχοπουλάμε στα πετ σοπ. (δε ξερω κατά ποσο συμφωνεις με αυτό αλλα και από το 1200πχ να γινοταν αυτό δεν θα το υποστηριζα ποτε).
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
...
αλλα τουλαχιστον λυσαμε
....
α)ότι στη περιπτωση μας μπορει ενας εκτροφεας να φερει σκυλι απεξω και να το πουλησει για χαρη καποιου πελατη με αντιτιμο και χωρις να του φυγει ο τιτλος του εκτροφεα.ασχετα αν διαφωνούμε με την πραξη (εγω διαφωνω γενικα με την αγοραπωλησια σκυλου )
δ)ότι κατά βαση τα πετυχημένα πειραματόζωα τα κραταμε τα μη πετυχημένα τα μοσχοπουλάμε στα πετ σοπ. (δε ξερω κατά ποσο συμφωνεις με αυτό αλλα και από το 1200πχ να γινοταν αυτό δεν θα το υποστηριζα ποτε).
Για το α) δεν πολυπιάνω τι θες να πείς.Αυτό το δ) το εβγαλες από το κεφάλι σου.
Σε όλα τα άλλα ναι, καλά πάμε.
Δεν εχεις την ελληνική για μητρική;
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
δε το εβγαλα από το κεφαλι μου.
αν διαβασεις καλα αυτα που γραφει στη μητρικη σου γλωσσα μου λεει ο /η φιλος/φιλη ότι τα κουταβια που δεν πληρουν τα δινουν σε πετ σοπ.
το λεει πολύ κατανοητα .δεν εβγαλα κατι από το κεφαλι μου.
στα υπολοιπα αφου καταλαβαινομαστε τοτε δεν καταλαβα ποιο το θεμα της αντιπαράθεσης,
αφου οι εκτροφεις κανουν και εμποριο λοιπον...δεν είμαι εγω που διαφωνησα σε αυτό..μαλλον κατι εχεις μπερδεψει ή απλα θες να παρεις καποιου το μερος.
λιγη ευγενεια παντως δε βλαπτει οσες διαφωνιες και να υπαρχουν.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3