Λευκός κούκλος για υιοθεσία (ή φιλοξενία)


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Πριν από μία εβδομάδα βρέθηκε το παρακάτω κουκλί, να κόβει βόλτες στην Αλεξάνδρας. Ο κτηνίατρος και κάποιοι κάτοικοι της περιοχής μας είπαν πως βρισκόταν εκεί για αρκετές μέρες. Έχει τσιπαριστεί, στειρωθεί και εμβολιαστεί από το δήμο. Έπαιρνε ο καημένος κόσμο από πίσω και έκανε τον όμορφο, μπας και βρει σπιτάκι, οπότε τον μαζέψαμε.

Φιλοξενήθηκε για καμιά 5αριά μέρες, μέχρι που προχθες, χάθηκε απο το σπίτι φιλοξενίας του (επειδή είχαν την καλή συνήθεια, να το βγάζουν βόλτα.... χωρίς λουρί (n)). Τον ξαναβρήκαμε χθες το βράδυ, και πλέον τον φιλοξενώ εγώ.

Είναι παν-ήσυχος στο σπίτι, του αρέσουν οι καναπέδες, μα πολύ εύκολα μαθαίνει και να μην ανεβαίνει, και το πάτωμα του είναι αρκετό. Είναι καλόβολος, τα πάει καλά με άλλα σκυλιά (αφού τα πάει καλά με τη δικιά μου, που είναι ξινή). Στη βόλτα δε τραβάει καθόλου. Μεσαίου μεγέθους, εμβολιασμένος/τσιπαρισμένος/στειρωμένος, χαμηλών απαιτήσεων. Ένα κελεπούρι σκέτο.

Δυστυχώς μέσα Ιούνη πρέπει να φύγω για δουλειά, οπότε μετά είναι, πανσιόν, με το (οικονομικό, κυρίως), ζόρι. Οπότε, προωθήστε/υιοθετήστε/φιλοξενήστε, παρακαλώ! Θα του κάνουμε αγγελία στο fb, προσεχώς. Θα κάνει και εξετάσεις αίματος, και θα δοθεί, με ό,τι προίκα καταφέρουμε (περιλαίμια, λουριά, κρεβατάκι, χτένα, φαγάκι, κλπ.). Η αγάπη στα ματάκια του, είναι μπόνους, με εγγύηση εφ'όρου ζωής!
 

Attachments







SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Τον κάναμε και μπάνιο, ήρθε και φίλος φωτογράφος για φώτο-σουτ, του φτιάξαμε και αγγελία.

Τελικά το χρώμα του είναι ένα πολύ ανοιχτό κρεμ, και έχει κάτι αλλόκοτα ανοιχτοκανελί markings, στη ράχη, στα αυτιά και γύρω από τα μάτια (μάλλον από τη πολύ γοητεία). Αιματολογικές, θα κάνουμε αύριο ερλίχεια-καλαζάρ, οι υπόλοιπες θα περιμένουν λιγουλάκι γιατί δεν έχουμε λεφτά...

Ο κούκλος παρ'όλα αυτά είναι ακόμα πολύ ήσυχος μέσα στο σπίτι, δεν έχω ακούσει ούτε ένα γαβ, μόνο κάτι μιχ-μιχ όταν τον έκανα μπάνιο. Στη βόλτα, το λουρί δεν έχει τεντώσει ούτε μία φορά, και κάθεται από μόνος του όταν σταματάμε στα φανάρια. Πολύ καλόψυχο σκυλί - κοιτάει τους ανθρώπους στα μάτια και τους γλείφει τα χέρια. Κουλ και με γάτες.
Ποιος δεν θα ήθελε τέτοιο κελεπούρι?????
IMG_4865.JPG IMG_4887.JPG IMG_4868.JPG
 

Attachments



SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Α, η αγγελία του είναι τούτη δω:

https://www.facebook.com/eve.tsakali/posts/1796998703853255

Όσοι πιστοί, κοινοποιείτε!

(Είναι η πρώτη εξ'ολοκλήρου υιοθεσία σκύλου που έχω αναλάβει, όποιος μπορεί να βοηθήσει, με το που κοινοποιώ κλπ., ευπρόσδεκτος)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860






SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
@mareco ευχαριστώ!
Αχ όχιιιιιι...μην λες τέτοια :)
Όχι, να τα πει, να απαντήσω κι εγώ, για να παινέψω το παιδί, πως, ναι είναι ωραίος! Και ο μόνος χώρος που χρειάζεται μάλλον είναι το μισό κυβικό που πιάνει το κορμάκι του. Και λίγο παραπάνω γιατί καμιά φορά κοιμάται ανάσκελα.

Κατά τ'άλλα, καμιά βολτίτσα για τη τουαλέτα, λίγο φαγάκι, ένα χάδι για καλημέρα, και είναι ευτυχισμένος. Ο ορισμός του καλόβολου.
 






sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Eίχε βρεθεί πάντως ένας σοβαρός άνθρωπος που είχε δει την αγγελία σε αυτό το site.
 




SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Eίχε βρεθεί πάντως ένας σοβαρός άνθρωπος που είχε δει την αγγελία σε αυτό το site.
Εγώ το πιστεύω, σε κάτι γατάκια που είχα μεγαλώσει και τα έδινα για υιοθεσία, βρήκα ένα σοβαρό από... τη χρυσή ευκαιρία! Ακόμα μιλάμε πότε πότε, και ο γάτος είναι βασιλιάς.
 
  • Like
Reactions: sis




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Eίχε βρεθεί πάντως ένας σοβαρός άνθρωπος που είχε δει την αγγελία σε αυτό το site.
Ναι...δεν λέω μεν, αλλά...
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Μπορεί - ξέρει κανείς, να μου δώσει συμβουλές για τη διαδικασία της υιοθεσίας? Έχω ήδη ένα συμβόλαιο στα χέρια μου - μα ξέρει κανείς, αν πρέπει να γίνει επικύρωση (γνήσιο της υπογραφής? δεν ξέρω), σε αστυνομικό τμήμα ή κεπ? Ή ούτως ή άλλως δεν έχει νομική ισχύ?

Το μικροτσίπ που έχει ήδη, θα δηλωθεί στο καινούργιο ιδιοκτήτη, από το δικεπάζ μας είπαν σε κτηνίατρο.

Αν ξέρει κανείς να μας βοηθήσει - προσπαθούμε να είμαστε όσο πιιο τυπικοι γίνεται.

Αναμένουμε εντωμεταξύ τις επαναληπτικές για καλαζάρ, από το δικεπάζ μας είπαν ότι τον ιανουάριο είχε βρεθεί ύποπτος. Σταυρώστε δάχτυλα και φτύστε, να μην έχει ανεβεί ο τίτλος!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Μπορεί - ξέρει κανείς, να μου δώσει συμβουλές για τη διαδικασία της υιοθεσίας? Έχω ήδη ένα συμβόλαιο στα χέρια μου - μα ξέρει κανείς, αν πρέπει να γίνει επικύρωση (γνήσιο της υπογραφής? δεν ξέρω), σε αστυνομικό τμήμα ή κεπ? Ή ούτως ή άλλως δεν έχει νομική ισχύ?

Το μικροτσίπ που έχει ήδη, θα δηλωθεί στο καινούργιο ιδιοκτήτη, από το δικεπάζ μας είπαν σε κτηνίατρο.

Αν ξέρει κανείς να μας βοηθήσει - προσπαθούμε να είμαστε όσο πιιο τυπικοι γίνεται.

Αναμένουμε εντωμεταξύ τις επαναληπτικές για καλαζάρ, από το δικεπάζ μας είπαν ότι τον ιανουάριο είχε βρεθεί ύποπτος. Σταυρώστε δάχτυλα και φτύστε, να μην έχει ανεβεί ο τίτλος!
λοιπόν σίγουρα αστυνομία και ακόμα καλύτερα να βρεις αν μπορείς μια φιλοζωικη να το κάνει ,
και μαζί σε κτηνίατρο να δηλώσει το τσιπακι .
Του ειχατε δωσει ζιλαπουρ ?
 
  • Like
Reactions: SofiaEve




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3