Πως να ηρεμήσω τον σκυλο μου


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Απο το πρωτο μυνημα ειδα μεγαλη ανταποκριση απο εσας και σας ευχαριστω! Γιαυτο σκευτηκα να σας εκμεταλευτω με την καλη ενοια!! Εχω οπως σας ειπα ενα τσιουαουα μακρυτριχο 6 μηνων αλλα ειναι λιγο ατηθασο... Οταν βγενουμε βολτα γαβγιζει σε οτι περπαταει ανθρωπο,σκυλη,γατι,πουλι... τι μπορω να κανω για να ηρεμησει..?? εχω δει ενα ιδιο με το δικο μου και ηταν πολυ ηρεμο ηρθε μονο του κοντα μου και το χαιδεψα. ο δικος μου αν κανεις πως θα το χαιδεψεις θα σε δαγκασει.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Eννοείς δαγκώνει ακόμη και εσένα; Και όταν λες δαγκώνει, εννοείς από ενθουσιασμό/παιχνίδι, ή επιθετικά;
 


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Eννοείς δαγκώνει ακόμη και εσένα; Και όταν λες δαγκώνει, εννοείς από ενθουσιασμό/παιχνίδι, ή επιθετικά;
οχι εμενα δεν με δαγκονει. Μονο πανω στο παιχνιδι... οταν καποιος ξενος παει να τον χαιδεψει δαγκονει επιθετικα. αλλα οταν βγενουμε βολτα γαβγηζει σε ολους..
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Έχει επαφή με άλλο κόσμο; Η όλους από μακριά τους βλέπει; Δεν έχει συνηθίσει γενικά με κόσμο, σκύλους, γάτες κλπ κλπ;
 
  • Like
Reactions: Lejon


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Έχει επαφή με άλλο κόσμο; Η όλους από μακριά τους βλέπει; Δεν έχει συνηθίσει γενικά με κόσμο, σκύλους, γάτες κλπ κλπ;
Ναι εχει επαφη! και για καφε παμε μαζι. οταν ημαστε καπου που δεν εχει ξανα παει ειναι ηρεμος αλλα οταν ημαστε καπου που γνωριζει τον χορο γαυγιζει αλλα κουναει την ουρα του
.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ναι εχει επαφη! και για καφε παμε μαζι. οταν ημαστε καπου που δεν εχει ξανα παει ειναι ηρεμος αλλα οταν ημαστε καπου που γνωριζει τον χορο γαυγιζει αλλα κουναει την ουρα του
.
Tωρα μπερδεύτηκα. Αν κουνάει την ουρά του και γαβγίζει χαρούμενα, γιατί είναι αυτό ένδειξη επιθετικότητας;
 




Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
επιθετηκα δαγκονη αυτους που πανε να το χαιδεψουν ενω ειναι αγνωστει για αυτον. Το προβλημα ειναι να μην γαβγηζει συνεχως και δεν πλησιαζει αλους ανθρωπους!
 


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Γονίδιο
και δεν μπορω να κανω κατι να διορθοθει το γονιδιο? οπως ειπα ενα ιδιο σκυλακι ηταν τελειος διαφορετικο... Καποιος μου ειπε να το τραβαω οταν γαυγιζει ισχυει?
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά θεωρώ ότι είναι λογικό να αντιδράσει από φόβο ένας σκύλος ή να θελήσει να προστατέψει τον εαυτό του όταν τον πλησιάζει ένας άγνωστος και προσπαθεί να τον αγγίξει...
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Εχεις δοκιμάσει να προσεγγίσεις κόσμο, ζώα κλπ λίγο λίγο και με λιχουδιές για να ηρεμήσει; Και εννοώ απλά να πλησιασει, όχι να το αγγίξουν.
 


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά θεωρώ ότι είναι λογικό να αντιδράσει από φόβο ένας σκύλος ή να θελήσει να προστατέψει τον εαυτό του όταν τον πλησιάζει ένας άγνωστος και προσπαθεί να τον αγγίξει...
Ναι συμφωνω αλλα ειναι πολλα σκυλια που ειναι πολυ ηρεμα οταν πας να τα ακουμπησης..
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά θεωρώ ότι είναι λογικό να αντιδράσει από φόβο ένας σκύλος ή να θελήσει να προστατέψει τον εαυτό του όταν τον πλησιάζει ένας άγνωστος και προσπαθεί να τον αγγίξει...
Χωρίς να το έχω μελετήσει και διεξοδικά, νομίζω πως έχει να κάνει με το πώς έμαθε ο σκύλος από μωρό. Από προσωπική εμπειρία και από ό,τι μου έχει πει εκπαιδεύτρια, αν απο 8-9 βδομάδων μάθει να το αγγίζουν, αγκαλιάζουν, να παίζει με άλλα ζώα κλπ, δεν το ξεμαθαίνει εύκολα. Αν χάσεις το παράθυρο και πάει 5-6 μηνών, δυσκολεύει το πράγμα.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
και δεν μπορω να κανω κατι να διορθοθει το γονιδιο? οπως ειπα ενα ιδιο σκυλακι ηταν τελειος διαφορετικο... Καποιος μου ειπε να το τραβαω οταν γαυγιζει ισχυει?
Τι σημαίνει τραβάω?το γενετικό διορθώνεται ως ένα βαθμό, και πάλι με πολύ κόπο δυστυχώς.και συνήθως το διορθώνουμε επιφανειακά και όχι εις βάθος. Δηλαδή θα το ελαττώσει για να μην το μαλώσεις όταν όμως δεν μπορείς να το μαλώσεις? Τι νομίζεις ότι θα κάνει. Εκείνο που πρέπει να βρεις είναι από που πηγάζει αυτό, τότε θα βρεις και τον τρόπο επίλυσης του
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με σοβαρό εκπαιδευτή.
Είτε η κοινωνικοποίηση στα πρώτα στάδια του μικρού πήγε κατα διαόλου (σόρρυ :p)είτε και εσύ δεν κρατάς σωστή στάση απέναντι στο σκύλο. Δεν είναι μόνο ''πώς το μάθεις από μωρό'' και τί γονιδιακή προδιάθεση έχει, παιζει επίσης σημαντικό(τερο) ρόλο το περιβάλλον του εκείνη τη στιγμή ,
Πρέπει να δέι καποιος πώς συμπεριφέρεστε κάτω από ποιες συνθήκες κ να σας καθοδηγήσει ανάλογα.Βεβαια επειδή η συμπεριφορά εχει εδραιωθεί πια θέλει πολύ επιμονή και υπομονή εκ μέρους σου για να δεις αποτέλεσμα.
Με όλους τους χορούς το κάνει?
Η κοπέλα το δήλωσε κιόλας οτι δεν τη συμπαθεί την ορθογραφία, τί να κάνουμε:D
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ας ξεκινήσουμε απο τα απλά. Έχεις κάνει καθόλου εκπαίδευση, ή θεώρησες ότι δεν χρειάζεται τόσο μικρό που είναι;
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Απο το πρωτο μυνημα ειδα μεγαλη ανταποκριση απο εσας και σας ευχαριστω! Γιαυτο σκευτηκα να σας εκμεταλευτω με την καλη ενοια!! Εχω οπως σας ειπα ενα τσιουαουα μακρυτριχο 6 μηνων αλλα ειναι λιγο ατηθασο... Οταν βγενουμε βολτα γαβγιζει σε οτι περπαταει ανθρωπο,σκυλη,γατι,πουλι... τι μπορω να κανω για να ηρεμησει..?? εχω δει ενα ιδιο με το δικο μου και ηταν πολυ ηρεμο ηρθε μονο του κοντα μου και το χαιδεψα. ο δικος μου αν κανεις πως θα το χαιδεψεις θα σε δαγκασει.
Απο ποια ηλικια αρχισε?Οταν ακουσει δυνατο και αποτομο ηχο τι κανει? . Ειναι αρσενικο η θηλυκο?Αν το πιασεις και το σηκωσεις με τα δυο σου χερια και τον κρατησεις καποια δευτερολεπτα ποια ειναι η αντιδραση του?Οταν πλησιασει κοντα καποιος αγνωστος η γνωστος εχεις παρατηρησει να κατουριεται?
 
  • Like
Reactions: Orilis and manolo


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με σοβαρό εκπαιδευτή.
Είτε η κοινωνικοποίηση στα πρώτα στάδια του μικρού πήγε κατα διαόλου (σόρρυ :p)είτε και εσύ δεν κρατάς σωστή στάση απέναντι στο σκύλο. Δεν είναι μόνο ''πώς το μάθεις από μωρό'' και τί γονιδιακή προδιάθεση έχει, παιζει επίσης σημαντικό(τερο) ρόλο το περιβάλλον του εκείνη τη στιγμή ,
Πρέπει να δέι καποιος πώς συμπεριφέρεστε κάτω από ποιες συνθήκες κ να σας καθοδηγήσει ανάλογα.Βεβαια επειδή η συμπεριφορά εχει εδραιωθεί πια θέλει πολύ επιμονή και υπομονή εκ μέρους σου για να δεις αποτέλεσμα.

Η κοπέλα το δήλωσε κιόλας οτι δεν τη συμπαθεί την ορθογραφία, τί να κάνουμε:D
εχω μεγαλοση στην σουηδια και γιαυτο δεν γνωριζω καλη ορθογραφια
Απο ποια ηλικια αρχισε?Οταν ακουσει δυνατο και αποτομο ηχο τι κανει? . Ειναι αρσενικο η θηλυκο?Αν το πιασεις και το σηκωσεις με τα δυο σου χερια και τον κρατησεις καποια δευτερολεπτα ποια ειναι η αντιδραση του?Οταν πλησιασει κοντα καποιος αγνωστος η γνωστος εχεις παρατηρησει να κατουριεται?
το κανει απο τοτε που το αγορασα. οταν ακοει αποτομο ηχο τρομαζει αρχικα και επητα γαβγηζει. ειναι αγορακι!οταν το σικονο εγω δεν αντιδρα αρνητικα απλα περιμενει. Κατουριετε μονο οταν καποιος αγνωστος τον τρομαξει.
 


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Ας ξεκινήσουμε απο τα απλά. Έχεις κάνει καθόλου εκπαίδευση, ή θεώρησες ότι δεν χρειάζεται τόσο μικρό που είναι;
οχι δεν το εχω παει σε εκπαιδευτη γιατι εδω στην σουηδια κοστηζει παρα πολυ και δεν εχω τοσα πολλα λεφτα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf