Τροπος αποκτησης.


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@theo9
...... κι οσοι μπερδευετε βουρτσες με αγγιναρες:

Ο εμπορος, θα παρει ενα κουταβι απο καπου κ θα το πουλησει στον πελατη. Το pet shop πχ κανει εμποριο.
Κερδιζει, φυσικα αφου γι αυτο το κανει.

Ο Εκτροφεας, εχει ενα σκοπο, κ (ανα) παραγει ζωα, δημιουργει δλδ αυτο που εκπληρωνει τον σκοπο κ την ιδεολογια του. Φυσικα κ αυτος πουλαει στον πελατη, το αν κερδιζει η οχι ειναι σχετικο.

Αναμεσα στους δυο, υπαρχουν πολλες υποκατηγοριες.

Αν ομως οπως γραφτηκε παραπισω

Συνεπώς ειλικρινά ΔΕΝ καταλαβαίνω πως ένας , όποιος, όπου, όταν κι εάν αποφασίσει ότι θέλει έναν σκύλο ράτσας θα καταφέρει να ξεχωρίσει την παραγωγή από την εκτροφή.
υπαρχει αυτος ο ενας που δεν μπορει (οχι δεν θελει) να ξεχωρισει την παραγωγη απο την εκτροφη, τοτε εχει αλλα μεγαλυτερα προβληματα απο τον καθαροαιμο σκυλο.


Υ. Γ. Πας βρισκεις μια "συνοδο" (σικ) κ την βγαζεις εξω, επι πληρωμη. Μετα βγαζεις εξω την συζηγο, η οποια κοστιζει πολλα παραπανω, καθημερινα.
Την πρωτη την λες "π%/@&@" την δευτερη "γυναικα σου" εκει δεν ζοριζεσαι να δεις την διαφορα......

Υ. Γ. 2 το δευτερο πληθυντικο ειναι γενικο.......
 
  • Like
Reactions: johnk and sea-mol


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Θα προτεινα σε οσους θελετε να υποστηριξετε σθεναρα την αποψη σας να δωσετε ορισμους μεταξυ "εμπορου" και "παραγωγου" οπως κ τα συνθετικα αυτων "κουταβεμπορας" και "κουταβοπαραγωγος".
Μετα συζηταμε την διαφορα των παραπανω με τους Εκτροφεις (σκοπιμως με κεφαλαια κ χωρις εισαγωγικα) με τους οποιους εχουν οση σχεση εχει η βουρσα με...... την αγγιναρα......

εγω θα πω την αποψη μου όπως την θες εσυ
κουταβεμπορας θα θεωρησω σε πρωτη φαση το πετ σοπ ή καποιον που του εκατσε μια γεννα και τα πουλαει.τωρα αν δωσει αποδειξη ή όχι δεν αλλαζει την πραξη εμποριας
κουταβοπαραγωγος είναι για μενα καποιος ο οποιος θα κανει τουλάχιστον μια παραγωγη κουταβιων. αυτο μπορει να το κανω εγω που να μην με ενδιαφερει να είναι τελεια τα κουταβια μου αλλα μπορει και ο εκτροφεας.
εκτροφεας για μενα είναι καποιος ο οποιος κανει γεννες καποιας ρατσας με σκοπο τη πωληση τους.και βεβαίως τον απασχολει τα κουταβια να είναι οσο καλυτερα μπορουν γιατι αυτή είναι η δουλεια του.
το κάθε ένα όμως δεν αναιρει καποιο άλλο.
μπορει εγω να ειμα εκτροφεας και να εχω και πετ σοπ λεμε τωρα και να τα πουλαω...και να εχω χαρτια για όλα...αρα ???
όπως και το ότι ο εκτροφεας θα φερει σκυλι από εξω για τη γεννα δεν αναιρει το γεγονος ότι μπορει για χ,ψ λογω να το πουλησει αυριο.....
αν θελετε να μιλαμε με ορολογιες να το λετε.αλλιως μη μιλαμε σαν να ζουμε στη πιο
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σου εχω ξαναπει εσενα ειδικα αν δεν απατωμαι, οτι ο λογος που συνενουμαστε μεσω της γλωσσας, ειναι γιατι σε μια λεξη δινουμε ολοι τον ιδιο ορισμο.
Αν λεμε την ιδια λεξη κ ολοι καταλαβαινουν οτι θελουν η οτι τους βολευει δεν θα συνενοηθουμε ποτε.

Ο Εκτροφεας λοιπον ειναι κατι αλλο που πιθανον δεν γνωριζεις γι αυτο κ δεν μπαινει ποτε στην ιδια προταση με το pet shop.

Αυτο δλδ
μπορει εγω να ειμα εκτροφεας και να εχω και πετ σοπ λεμε τωρα και να τα πουλαω...
δεν παιζει κ αυτοματως θα μετετρεπε τον εκτροφεα σε κουταβοπαραγωγο......
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Σου εχω ξαναπει εσενα ειδικα αν δεν απατωμαι, οτι ο λογος που συνενουμαστε μεσω της γλωσσας, ειναι γιατι σε μια λεξη δινουμε ολοι τον ιδιο ορισμο.
Αν λεμε την ιδια λεξη κ ολοι καταλαβαινουν οτι θελουν η οτι τους βολευει δεν θα συνενοηθουμε ποτε.

Ο Εκτροφεας λοιπον ειναι κατι αλλο που πιθανον δεν γνωριζεις γι αυτο κ δεν μπαινει ποτε στην ιδια προταση με το pet shop.

Αυτο δλδ

δεν παιζει κ αυτοματως θα μετετρεπε τον εκτροφεα σε κουταβοπαραγωγο......
Aντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει η υπόθεση ότι ο εκτροφέας κινείται σε μια ανώτερη ηθική, όπου η πώληση είναι αναγκάιο κακό για να χρηματοδοτηθεί το μεράκι. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι (σε όλες τις δουλειές που θέλει μεράκι έτσι είναι) αλλά να πούμε ότι όλοι έτσι είναι, δεν συμβαδίζει με την ανθρώπινη φύση.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Βρε και κέρδος να βγάλει ο εκτροφέας, δεν είναι κάτι ανήθικο....δεν είναι ζήτημα ανώτερης και κατώτερης ηθικής.
Το πρόβλημα είναι οι προτεραιότητες.
Αυτός που θα ασχοληθεί με τα σκυλιά για να βγάλει παραδάκι ως μεσάζοντας, κουταβοπαραγωγός, εισαγωγέας, κλπ, απλώς δεν ενδιαφέρει την σοβαρή κυνοφιλία, και δεν είναι αυτό που εννοούμε εκτροφέας.
Και δεν την ενδιαφέρει, γιατί μόνο προβλήματα θα έρθει να προσθέσει στις φυλές.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Σου εχω ξαναπει εσενα ειδικα αν δεν απατωμαι, οτι ο λογος που συνενουμαστε μεσω της γλωσσας, ειναι γιατι σε μια λεξη δινουμε ολοι τον ιδιο ορισμο.
Αν λεμε την ιδια λεξη κ ολοι καταλαβαινουν οτι θελουν η οτι τους βολευει δεν θα συνενοηθουμε ποτε.

Ο Εκτροφεας λοιπον ειναι κατι αλλο που πιθανον δεν γνωριζεις γι αυτο κ δεν μπαινει ποτε στην ιδια προταση με το pet shop.

Αυτο δλδ

δεν παιζει κ αυτοματως θα μετετρεπε τον εκτροφεα σε κουταβοπαραγωγο......
βασικα δεν εχουμε ξαναμιλησει και ειδικα για θεμα ορισμων.δεν παμερουν οι ορισμοι γιατι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικοτητα.
περα από αυτό εσυ μιλας για ορισμο της λεξης εκτροφεας.
για το πως θα ονομάζουμε τον αλλον κανουμε τοσο χαμο δηλαδή συμφωνα με τον ορισμο ή συμφωνα με το τι γινεται στην πραγματικοτητα και πως θα επρεπε να λεγεται ο κάθε ενας?
και ειπα από την αρχη ότι δεν ασχολουμαι με εκτροφεις , δεν ξερω τι πραγματικα πρεπει να κανουν και τι να μην κανουν αλλα δεν δεχομαι να μου λενε ότι πραγματα που συμβαινουν και τα εχω δει με τα ματια μου ότι δεν ισχυουν.
το αν ενας εκτροφεας εχει και πετ σοπ δε το ξερω αν μπορει να γινει και δεχομαι αυτό που λες.
αλλα ξερω εκτροφεις (το ξαναλεω για 10η φορα) που πουλανε κουταβια και που μετα από καποιο καιρο εχουν πουλησει και τους γονεις που εχουν φερει απεξω και μετα ξαναφερνουν αλλα από εξω .και είναι εκτροφεις με χαρτια και καθολα νομιμοι....
αρα γιαυτο θεωρησα ότι δεν θα είναι και τοσο δυσκολο για καποιον εκτροφεα να ασχοληθεί με το συγκεκριμενο θεμα καποιου.
αυτό ξερω (το ξερω από προσωπικη εμπειρια ) και αυτό λεω.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Aντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει η υπόθεση ότι ο εκτροφέας κινείται σε μια ανώτερη ηθική, όπου η πώληση είναι αναγκάιο κακό για να χρηματοδοτηθεί το μεράκι. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι (σε όλες τις δουλειές που θέλει μεράκι έτσι είναι) αλλά να πούμε ότι όλοι έτσι είναι, δεν συμβαδίζει με την ανθρώπινη φύση.
Δε συμβαδιζει, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα, ανθεί οποίος στηρίζεις. Αντί να καιμε τα ξερά με τα χλωρά μπορούμε να στηρίξουμε το μεράκι και να γυρίσουμε την πλάτη μας σε αυτόν που ο σκοπός του είναι το κέρδος με κάθε μέσον. Οπως, όμως, κι αυτοί με το μεράκι, να διαχωρίζουν τη θέση τους από τους άλλους και να μας βοηθάνε να κατανοησουμε το μεράκι για να μην μπερδευομαστε όταν κάποιος λέει ότι το έχει χωρίς να το εννοεί
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
βασικα δεν εχουμε ξαναμιλησει και ειδικα για θεμα ορισμων.δεν μαρεσουν οι ορισμοι γιατι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικοτητα.
περα από αυτό εσυ μιλας για ορισμο της λεξης εκτροφεας.
για το πως θα ονομάζουμε τον αλλον κανουμε τοσο χαμο δηλαδή συμφωνα με τον ορισμο ή συμφωνα με το τι γινεται στην πραγματικοτητα και πως θα επρεπε να λεγεται ο κάθε ενας?
και ειπα από την αρχη ότι δεν ασχολουμαι με εκτροφεις , δεν ξερω τι πραγματικα πρεπει να κανουν και τι να μην κανουν αλλα δεν δεχομαι να μου λενε ότι πραγματα που συμβαινουν και τα εχω δει με τα ματια μου ότι δεν ισχυουν.
το αν ενας εκτροφεας εχει και πετ σοπ δε το ξερω αν μπορει να γινει και δεχομαι αυτό που λες.
αλλα ξερω εκτροφεις (το ξαναλεω για 10η φορα) που πουλανε κουταβια και που μετα από καποιο καιρο εχουν πουλησει και τους γονεις που εχουν φερει απεξω και μετα ξαναφερνουν αλλα από εξω .και είναι εκτροφεις με χαρτια και καθολα νομιμοι....
αρα γιαυτο θεωρησα ότι δεν θα είναι και τοσο δυσκολο για καποιον εκτροφεα να ασχοληθεί με το συγκεκριμενο θεμα καποιου.
αυτό ξερω (το ξερω από προσωπικη εμπειρια ) και αυτό λεω.

απλα εγραψα "μαρεσουν " αντι του "παμερουν" που εγραψα στην αρχη.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
παντως αληθεια τωρα μια ερωτηση μια και λυσαμε το τι είναι εκτροφεας και ποτε θα λεμε εκτροφεας ή κουταβοπαραγωγος ή εμπορος κουταβιων ..
υπαρχουν στην ελλαδα πες 100 εκτροφεις (νομιμοι με χαρτια και ολες τις προδιαγραφες)
πιστευετε ότι η πλειοψηφια το κανει για μερακι και ανταμοιβεται για να χρηματοδοτει το μερακι αυτό ???
πιστευετε ότι η πλειοψηφια ενεργει με τον καθ'ολα νομιμο τροπο γεννετικης ??
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δεν είναι οι αριθμοί που ορίζουν το σωστό και το λάθος, αλλά η ουσία. Αν η πλειοψηφία έχει άδικο, δεν αντιμετωπίζονται ως σωστοί επειδή είναι περισσότεροι, ούτε παραγνωρίζεται η ορθότητα της μειοψηφίας επειδή μπορεί να υστερούν αριθμητικά.
Το θέμα είναι να αντιλαμβάνεται κάποιος τη διαφορά, κι όταν επιλέγει να βάζει μπροστά κριτήρια αξίας κι όχι αριθμητικής. Όποιος θέλει να βρει σοβαρό εκτροφέα, μπορεί να τον βρει. Ό,τι θα του/της πάρει χρόνο, χρήμα και ενέργεια να ξεσκαρτάρει είναι βέβαιο,. Αν δεν επιθυμεί να τα διαθέσει είναι προσωπική επιλογής, κι όχι επειδή δεν υπάρχουν χιλιάδες σωστοί εκτροφείς κάθε φυλής γύρω μας.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
δεν ειπα ότι οι αριθμοι οριζουν το σωστο ή το λαθος.
οριζουν όμως μεσα στα νομιμα πλαισια την υπαρκτη καθημερινη χειροπιαστη πραγματικοτητα,
αν πχ λεω τωρα μεσα σε μια ερευνα βγει ότι οι 99 στους 100 εκτροφεις δεν κανουν σωστη αναπαραγωγή όπως πρεπει και οτι αν δεν ειχαν κερδος θα σταματαγαν τοτε να τον χεσω τον ορισμο...
γιαυτο ρωταω να δω τι πιστευει ο κοσμος σε ένα φορουμ που αφορα τα σκυλια.
εγω πχ θεωρω πολύ ρομαντικο ότι ο εκτροφεας το κανει από μερακι και πληρει ένα καρο προδιαγραφες για αυτό , και το κερδος είναι για τη χρηματοδοτηση αυτου.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Υ. Γ. Πας βρισκεις μια "συνοδο" (σικ) κ την βγαζεις εξω, επι πληρωμη. Μετα βγαζεις εξω την συζηγο, η οποια κοστιζει πολλα παραπανω, καθημερινα.
Την πρωτη την λες "π%/@&@" την δευτερη "γυναικα σου" εκει δεν ζοριζεσαι να δεις την διαφορα......

Υ. Γ. 2 το δευτερο πληθυντικο ειναι γενικο.......
Χμμμμ
Το θέμα είναι να μην συναντηθούν οι δυο τους στο παράδειγμα σου.
Ενώ στο θέμα μας ο εκτροφέας ο παραγωγός κι ο έμπορας ΜΙΑ ΧΑΡΑ ξέρει ο ένας τον άλλον !!!!

Και μάλιστα σε ...εκδηλώσεις...συνυπάρχουν και συνδιαλέγονται !!!
Καλά τα λέω?
 
Last edited:






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εδω εισαι @Dias2?:eek:
Νομιζα οτι εφυγες για Πακισταν να φερεις το κουταβι του φιλου σου,να παρεις το χρημα και να τελειωνει η ιστορια:LOL:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εκτροφέας, όσο ρομαντικό και αν ακούγεται, είναι ο άνθρωπος που αγαπάει μια φυλή και που ο κύριος λόγος για τον οποίο προχωράει στην αναπαραγωγή της συγκεκριμένης φυλής είναι η συνέχιση, η εξέλιξη και η βελτίωσή της. Δευτερευόντως θα πουλήσει και κάποια από τα κουτάβια σε τιμές ανάλογες του κουταβιού. Ο εκτροφέας αυτός θα αξιολογήσει τον υποψήφιο ιδιοκτήτη, θα τον περάσει από κόσκινο για να βεβαιωθεί ότι είναι κατάλληλος. Ο κουταβέμπορος όμως θέλει να προχωρήσει στην αναπαραγωγή καθαρά και μόνο για το κέρδος. Η διαφορά τους επομένως είναι τεράστια μιας και τους χωρίζει ένα τεράστιο κενό στο ζήτημα του σκοπού. Εννοείται πως και οι δυο είναι νόμιμοι - κανένας δεν αμφισβήτησε τη νομιμότητα του εμπόρου, παρά μόνο την ηθική τους διαφορά. Και προσωπικά αν αγόραζα ποτέ σκύλο, θα έκανα τα αδύνατα δυνατά και θα πλήρωνα το παραπάνω και θα ξόδευα χρόνο μέχρι να ξεχωρίσω τα χλωρά (εκτροφέας) από τα ξερά (έμπορος) και να βρω ένα καλό εκτροφέα.

@Dias2 Στο παρασύνθημα (μιας και όντως ξεφύγαμε εντελώς) για την υπόθεση του φίλου σου. Προσωπικά, δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία - όπως ανέφερες και εσύ είναι τρομερά ριψοκίνδυνη, άσε που θα είναι και τελείως αμφίβολο το αποτέλεσμα. Πραγματικά, δεν βρίσκω πώς μπορεί να αποκτήσει αυτή τη ράτσα χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψει ο ίδιος. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο ιντερνετ είδα ότι δεν υπάρχουν εκτροφείς της ράτσας στην Ευρώπη, άρα η μόνη λύση είναι η απευθείας εισαγωγή από Πακιστάν. Ακόμα και αν βρει στην Ευρώπη, κανείς δεν θα του εξασφαλίσει αν έχει έστω και λίγο από bully kutta είναι αν είναι ένα μαστιφοειδές...Το ιδανικό θα ήταν να βρει αξιόπιστο εκτροφέα στο Πακιστάν (αν γίνεται επίσημη εκτροφή) και να πάει και ο ίδιος από εκεί να ελέγξει τα πράγματα μιας και πρόκειται για ιδιαίτερης ιδιοσυγκρασίας σκύλο..Αν και πραγματικά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προσανατολίζεται αλλού. Υπάρχουν και άλλοι, πιο γνωστοί και πιο εύκολα "προσβάσιμοι" "δύσκολοι", κυριαρχικοί σκύλοι...
 




Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Εκτροφέας, όσο ρομαντικό και αν ακούγεται, είναι ο άνθρωπος που αγαπάει μια φυλή και που ο κύριος λόγος για τον οποίο προχωράει στην αναπαραγωγή της συγκεκριμένης φυλής είναι η συνέχιση, η εξέλιξη και η βελτίωσή της. Δευτερευόντως θα πουλήσει και κάποια από τα κουτάβια σε τιμές ανάλογες του κουταβιού. Ο εκτροφέας αυτός θα αξιολογήσει τον υποψήφιο ιδιοκτήτη, θα τον περάσει από κόσκινο για να βεβαιωθεί ότι είναι κατάλληλος. Ο κουταβέμπορος όμως θέλει να προχωρήσει στην αναπαραγωγή καθαρά και μόνο για το κέρδος. Η διαφορά τους επομένως είναι τεράστια μιας και τους χωρίζει ένα τεράστιο κενό στο ζήτημα του σκοπού. Εννοείται πως και οι δυο είναι νόμιμοι - κανένας δεν αμφισβήτησε τη νομιμότητα του εμπόρου, παρά μόνο την ηθική τους διαφορά. Και προσωπικά αν αγόραζα ποτέ σκύλο, θα έκανα τα αδύνατα δυνατά και θα πλήρωνα το παραπάνω και θα ξόδευα χρόνο μέχρι να ξεχωρίσω τα χλωρά (εκτροφέας) από τα ξερά (έμπορος) και να βρω ένα καλό εκτροφέα.

@Dias2 Στο παρασύνθημα (μιας και όντως ξεφύγαμε εντελώς) για την υπόθεση του φίλου σου. Προσωπικά, δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία - όπως ανέφερες και εσύ είναι τρομερά ριψοκίνδυνη, άσε που θα είναι και τελείως αμφίβολο το αποτέλεσμα. Πραγματικά, δεν βρίσκω πώς μπορεί να αποκτήσει αυτή τη ράτσα χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψει ο ίδιος. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο ιντερνετ είδα ότι δεν υπάρχουν εκτροφείς της ράτσας στην Ευρώπη, άρα η μόνη λύση είναι η απευθείας εισαγωγή από Πακιστάν. Ακόμα και αν βρει στην Ευρώπη, κανείς δεν θα του εξασφαλίσει αν έχει έστω και λίγο από bully kutta είναι αν είναι ένα μαστιφοειδές...Το ιδανικό θα ήταν να βρει αξιόπιστο εκτροφέα στο Πακιστάν (αν γίνεται επίσημη εκτροφή) και να πάει και ο ίδιος από εκεί να ελέγξει τα πράγματα μιας και πρόκειται για ιδιαίτερης ιδιοσυγκρασίας σκύλο..Αν και πραγματικά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προσανατολίζεται αλλού. Υπάρχουν και άλλοι, πιο γνωστοί και πιο εύκολα "προσβάσιμοι" "δύσκολοι", κυριαρχικοί σκύλοι...
Η αληθεια ειναι ξεφυγαμε καπως πολυ :D
Δεν ξερω τι θα αποφασισει να κανει τελικα ο φιλος μου.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Εκτροφέας, όσο ρομαντικό και αν ακούγεται, είναι ο άνθρωπος που αγαπάει μια φυλή και που ο κύριος λόγος για τον οποίο προχωράει στην αναπαραγωγή της συγκεκριμένης φυλής είναι η συνέχιση, η εξέλιξη και η βελτίωσή της. Δευτερευόντως θα πουλήσει και κάποια από τα κουτάβια σε τιμές ανάλογες του κουταβιού. Ο εκτροφέας αυτός θα αξιολογήσει τον υποψήφιο ιδιοκτήτη, θα τον περάσει από κόσκινο για να βεβαιωθεί ότι είναι κατάλληλος. Ο κουταβέμπορος όμως θέλει να προχωρήσει στην αναπαραγωγή καθαρά και μόνο για το κέρδος. Η διαφορά τους επομένως είναι τεράστια μιας και τους χωρίζει ένα τεράστιο κενό στο ζήτημα του σκοπού. Εννοείται πως και οι δυο είναι νόμιμοι - κανένας δεν αμφισβήτησε τη νομιμότητα του εμπόρου, παρά μόνο την ηθική τους διαφορά. Και προσωπικά αν αγόραζα ποτέ σκύλο, θα έκανα τα αδύνατα δυνατά και θα πλήρωνα το παραπάνω και θα ξόδευα χρόνο μέχρι να ξεχωρίσω τα χλωρά (εκτροφέας) από τα ξερά (έμπορος) και να βρω ένα καλό εκτροφέα.

@Dias2 Στο παρασύνθημα (μιας και όντως ξεφύγαμε εντελώς) για την υπόθεση του φίλου σου. Προσωπικά, δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία - όπως ανέφερες και εσύ είναι τρομερά ριψοκίνδυνη, άσε που θα είναι και τελείως αμφίβολο το αποτέλεσμα. Πραγματικά, δεν βρίσκω πώς μπορεί να αποκτήσει αυτή τη ράτσα χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψει ο ίδιος. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο ιντερνετ είδα ότι δεν υπάρχουν εκτροφείς της ράτσας στην Ευρώπη, άρα η μόνη λύση είναι η απευθείας εισαγωγή από Πακιστάν. Ακόμα και αν βρει στην Ευρώπη, κανείς δεν θα του εξασφαλίσει αν έχει έστω και λίγο από bully kutta είναι αν είναι ένα μαστιφοειδές...Το ιδανικό θα ήταν να βρει αξιόπιστο εκτροφέα στο Πακιστάν (αν γίνεται επίσημη εκτροφή) και να πάει και ο ίδιος από εκεί να ελέγξει τα πράγματα μιας και πρόκειται για ιδιαίτερης ιδιοσυγκρασίας σκύλο..Αν και πραγματικά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προσανατολίζεται αλλού. Υπάρχουν και άλλοι, πιο γνωστοί και πιο εύκολα "προσβάσιμοι" "δύσκολοι", κυριαρχικοί σκύλοι...

δεκτον
δυστυχως εχω μια διαφορετικη αποψη (όχι πολύ ) από προσωπικη εμπειρια που είμαι σιγουρος ότι πολλοι από εδώ στο φορουμ θα εχετε κανει καποια επικοινωνια με καποιουςαπο τους εν λογω εκτροφεις και θα τους θεωρείτε καλους εκτροφεις.και βεβαια όταν ασχοληθείς με σκυλια ειτε σαν εμπορος ειτε σαν γιατρος ειτε σαν εκτροφεας ειτε σαν εκπαιδευτης το βασικο είναι να αγαπας τα σκυλια....
ενιγουει.
απλα από ότι καταλαβα στο φορουμ το σημασιολογικο κομματι της επικοινωνιας δεν λειτουργει και χρειαζεται να προσεχουμε πολύ πως γραφουμε κατι γιατι όλα παιρνονται της μετρητις και χωρις συμφραζομενα ή χωρις ευελιξια ενοιολογικη . γιατι συμφωνα με τα λεγομενα εδώ
αν καποιος εμφανιστεί και πει γεια σας εχω ένα γερμανικο ποιμενικο αν δεν εχει χαρτια θα πρεπει να τον επιπληξετε...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πω πω........ Πως μου είχε ξεφύγει αυτή η θεματαρα.

Τι να πρώτο σχολιάσω.
Το ότι κάποιος είδε τυχαία την ύπαρξη μιας ράτσας σκύλων στο ίντερνετ, την οποία την ερωτεύτηκε κεραυνοβολα και από τότε ζει, αναπνέει, και ονειρεύεται πως θα αποκτήσει έναν τετοιον σκύλο. Τοσο πολύ που είναι διατεθημενος να χρυσόπληρώσει παράνομο μετανάστη ώστε να του φέρει ένα. Η ακόμα ακόμα να μετατρέψει εναν εκτροφεα σε ανηθικο εισαγωγέα αμφίβολου προέλευσης κουταβιων ώστε να πετύχει τον σκοπό του.

Αυτά είναι. Τυχερό το κουτάβι αν αποκτηθει. Αν για πάρτη του σπαταληθουν τόσα χρήματα και με τρόπο που μου θυμίζει σενάριο από σειρά του φωσκολου μόνο και μόνο για την απόκτηση του, φαντάζομαι θα ζήσει ζωή μες την χλιδα.

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf