Τροπος αποκτησης.


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Πω πω........ Πως μου είχε ξεφύγει αυτή η θεματαρα.

Τι να πρώτο σχολιάσω.
Το ότι κάποιος είδε τυχαία την ύπαρξη μιας ράτσας σκύλων στο ίντερνετ, την οποία την ερωτεύτηκε κεραυνοβολα και από τότε ζει, αναπνέει, και ονειρεύεται πως θα αποκτήσει έναν τετοιον σκύλο. Τοσο πολύ που είναι διατεθημενος να χρυσόπληρώσει παράνομο μετανάστη ώστε να του φέρει ένα. Η ακόμα ακόμα να μετατρέψει εναν εκτροφεα σε ανηθικο εισαγωγέα αμφίβολου προέλευσης κουταβιων ώστε να πετύχει τον σκοπό του.

Αυτά είναι. Τυχερό το κουτάβι αν αποκτηθει. Αν για πάρτη του σπαταληθουν τόσα χρήματα και με τρόπο που μου θυμίζει σενάριο από σειρά του φωσκολου μόνο και μόνο για την απόκτηση του, φαντάζομαι θα ζήσει ζωή μες την χλιδα.

Φιλε μου ολες οι ιδεες που ανεφερες τις προτειναν μελη του φορουμ και τα ευχαριστω για την βοηθεια...δεν ειδε τυχαια τη ρατσα στο ιντερνετ αλλα του μιλησαν γι αυτην και επειτα εψαξε γι αυτην στο ιντερνετ...Εσυ δηλαδη αγοραζεις σκυλους δωρεαν?
Και στην τελικη αν θεωρεις το θεμα γελοιο τι ασχολεισε?
Ευκολα βγαζεις συμπερασματα για ανθρωπους μεσα απο τον υπολογιστη...
Αφου δεν σαρεσει το θεμα μην ασχοληθεις παραπανω, ετσι και αλλιως οτι και να γραψεις εγω δεν θα σου δωσω καν απαντηση ουτε γω δεν ασχολουμαι με αυτους που δεν βοηθανε απο τις γνωσεις τους αλλους αλλα τους επικρινουν!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φιλε μου ολες οι ιδεες που ανεφερες τις προτειναν μελη του φορουμ
Δεν σχολιάσα τα δικά σου γραφόμενα, αλλά το όλο θέμα οπότε δεν υπάρχει λόγος να αρπαζεσαι.

ετσι και αλλιως οτι και να γραψεις εγω δεν θα σου δωσω καν απαντηση
Μα το έκανες ήδη μια φορά.;):D
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Δεν σχολιάσα τα δικά σου γραφόμενα, αλλά το όλο θέμα οπότε δεν υπάρχει λόγος να αρπαζεσαι.


Μα το έκανες ήδη μια φορά.;):D
Νταξει ημουν και γω λιγο υπερβολικος αλλα και συ ειχες πολυ ειρωνικο υφος εγω ηρθα εδω να αντλησω πληροφοριες.
Τεσπα ειμαι καινουργιο μελος, δε θελω να τσακωθω με κανεναν...οτι ειπαμε νερο και αλατι! ;)
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
αν ο φιλος σου "νογαει" απο κυριαρχικα ζωα κι εχει το αναλογο,πολυ, μαρουλι μπορει να κοιταξει και προς τοσα ινου μερια...εγγυημενα τα χαρακτηριστικα που φανταζομαι ζηταει με βαση τα προυπαρχοντα ζωα και το τι ψαχνει...
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
Ο φίλος σου θα τον εχει στον κήπο/στο σπίτι, για φυλαξη. Πως το έχει σκεφτεί;
Ο φιλος μου εχει μεγαλο και ευρυχωρο σπιτι και παρα πολυ μεγαλο κηπο οποτε θα μπορει να μπαινοβγαινει αν θελει...δεν θα του κανει εκπαιδευση φυλαξης για να μην ξυπνησει ακομα περισσοτερο τα ενστικτα του...θα του κανει εκπαιδευση υπακοης.
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
αν ο φιλος σου "νογαει" απο κυριαρχικα ζωα κι εχει το αναλογο,πολυ, μαρουλι μπορει να κοιταξει και προς τοσα ινου μερια...εγγυημενα τα χαρακτηριστικα που φανταζομαι ζηταει με βαση τα προυπαρχοντα ζωα και το τι ψαχνει...
Του χουν κολλησει τα bully kutta, στο παρελθον ειχε κανει μια ερευνα για τα τοσα αλλα δεν τον πολυεντυπωσιασαν.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Νταξει ημουν και γω λιγο υπερβολικος αλλα και συ ειχες πολυ ειρωνικο υφος εγω ηρθα εδω να αντλησω πληροφοριες.
Τεσπα ειμαι καινουργιο μελος, δε θελω να τσακωθω με κανεναν...οτι ειπαμε νερο και αλατι! ;)
Δεν υπάρχει λόγος να τσακωθουμε. Συζήτηση κάνουμε.

Ζητάω συγνώμη για το ειρωνικό μου ύφος και εύχομαι να αντλησεις τις πληροφορίες που θέλεις.
Εγώ εκτός από την ειρωνεία δεν έχω να προσφέρω κάτι παραπάνω στο θέμα, οπότε το μόνο που έχω να κάνω είναι να ευχηθώ τα καλύτερα.

Υ.Γ: μου απάντησες ξανά πάρα τις διαβεβαιωσεις περί του αντιθετου. :whistle::D
Πλάκα κάνω. Καλή συνέχεια :)
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
δεν θα του κανει εκπαιδευση φυλαξης για να μην ξυπνησει ακομα περισσοτερο τα ενστικτα του...
απολυτως λανθασμενη η συγκεκριμενη λογικη...τα σκυλια αυτου του ειδους δεν εχουν αναγκη κανενος ειδους ξυπνηματος ενστικτου για να κανουν αυτο που τους προσταζει η φυση τους...

ειναι υποχρεωτικο να εκπαιδευτει στο κομματι της φυλαξης ετσι ωστε να δωθει κατευθυνση (σωστη) στο ενστικτο του..στην αντιθετη περιπτωση τα παντα ειναι εχθροι και φαγητο...ακομη και το πολυ κοντινο περιβαλλον...

πολυ επικινδυνο το σκεπτικο...
 


Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
απολυτως λανθασμενη η συγκεκριμενη λογικη...τα σκυλια αυτου του ειδους δεν εχουν αναγκη κανενος ειδους ξυπνηματος ενστικτου για να κανουν αυτο που τους προσταζει η φυση τους...

ειναι υποχρεωτικο να εκπαιδευτει στο κομματι της φυλαξης ετσι ωστε να δωθει κατευθυνση (σωστη) στο ενστικτο του..στην αντιθετη περιπτωση τα παντα ειναι εχθροι και φαγητο...ακομη και το πολυ κοντινο περιβαλλον.

Δηλαδη εννοεις οτι μπορει να επιτεθει και στον φιλο μου και στην οικογενεια του?
 




Dias2

Well-Known Member
13 Μαϊου 2016
104
22
38
σαφως...
Δεν μπορω να φανταστω σκυλο που να επιτεθει στο αφεντικο του χωρις λογο, ειδικα οταν το αφεντικο του το χει μεγαλωσει χωρις βια με φροντιδα και του εχει βαλει καποια ορια!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3