Πως να ηρεμήσω τον σκυλο μου




Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Παιδια το ειπα απο την αρχη οτι εχω μεγαλωσει στην σουηδια και δεν ξερω ορθογραφια.. Αυτο ομως δεν σημενει οτι ειμαι χαζη. Θα σας παρακαλεσω να μην με κατακρινετε για αυτο. Διοτι δεν ξερετε ποσο δυσκολο ειναι για εμενα. Ευχαριστω.
 


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Παιδια το ειπα απο την αρχη οτι εχω μεγαλωσει στην σουηδια και δεν ξερω ορθογραφια.. Αυτο ομως δεν σημενει οτι ειμαι χαζη. Θα σας παρακαλεσω να μην με κατακρινετε για αυτο. Διοτι δεν ξερετε ποσο δυσκολο ειναι για εμενα. Ευχαριστω.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Παιδια το ειπα απο την αρχη οτι εχω μεγαλωσει στην σουηδια και δεν ξερω ορθογραφια.. Αυτο ομως δεν σημενει οτι ειμαι χαζη. Θα σας παρακαλεσω να μην με κατακρινετε για αυτο. Διοτι δεν ξερετε ποσο δυσκολο ειναι για εμενα. Ευχαριστω.
Tι είπα τώρα και πήρα αυτή την απάντηση;;;
 


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Ποσο καιρό το έχεις και πού ήταν πριν;
το εχω τωρα 4 μηνες. Το πηρα οταν ηταν μολις 9 εβδομαδων απο εναν αραβα που ειχε την μαμα του και η αδερφη του ειχε τον μπαμπα του.
 






genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
το εχω τωρα 4 μηνες. Το πηρα οταν ηταν μολις 9 εβδομαδων απο εναν αραβα που ειχε την μαμα του και η αδερφη του ειχε τον μπαμπα του.
Και έτσι ήταν από την αρχή; Έχεις κάνει κάτι μέχρι τώρα για να ξεπεράσει αυτό το φόβο; Η κάτι άλλαξε πρόσφατα; Το τρόμαξε κάτι/κάποιος;
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Και να ρωτήσω και τα πιο βασικά: Κάθε πότε βλέπει άλλους ανθρώπους και άλλα ζώα;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
οχι δεν το εχω παει σε εκπαιδευτη γιατι εδω στην σουηδια κοστηζει παρα πολυ και δεν εχω τοσα πολλα λεφτα..
Μπορείς να το κάνεις μονη σου. Πολλοί απο εμας δεν έχουν λεφτά και προσπαθούμε μόνοι μας. Νέα κοπέλα είσαι, ψάξε στο ιντερνετ, βρες βιβλία, video, θα σε βοηθήσουν πολύ.

Πως περιμένεις χωρίς καμία εκπαίδευση το σκυλάκι σου να κάνει αυτά που θέλεις;;;

Είναι σαν να ζητάς ένα παιδί να σου διαβάσει αρχαία ελληνικά χωρίς να έχει πάει σχολείο..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Παιδια το ειπα απο την αρχη οτι εχω μεγαλωσει στην σουηδια και δεν ξερω ορθογραφια.. Αυτο ομως δεν σημενει οτι ειμαι χαζη. Θα σας παρακαλεσω να μην με κατακρινετε για αυτο. Διοτι δεν ξερετε ποσο δυσκολο ειναι για εμενα. Ευχαριστω.
Κοπελια το σκυλακι σου κατα πασα περιπτωση ειναι φοβικο λογω κακων γονιδιων και ισως λογω κακης διαπαιδαγωγησης.Το προβλημα μεγαλωνοντας θα χειροτερεψει.Υπαρχουν δυο λυσεις για αυτο.Η το απομονωνεις απο τπν υπολοιπο κοσμο εαν δεν θελεις να ασχοληθεις και να λυσεις το προβλημα(δλδ θα πηγαινεις βολτες μακρια απο τον κοσμο) η θα αρχισεις απο τωρα μια σοβαρη πειθαρχημενη εκπαιδευση που σκοπο θα εχει να αυξησει τη σιγουρια του σκυλου και ενδεχομενως να τον ηρεμησει και να τον ξεαγχωσει.Προσωπικα ειμαι καθετα αντιθετος με λιχουδιες και δωρακια που θα προτεινουν καποιοι.Αν θες συζηταμε αλλους τροπους..
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Κοπελια το σκυλακι σου κατα πασα περιπτωση ειναι φοβικο λογω κακων γονιδιων και ισως λογω κακης διαπαιδαγωγησης.Το προβλημα μεγαλωνοντας θα χειροτερεψει.Υπαρχουν δυο λυσεις για αυτο.Η το απομονωνεις απο τπν υπολοιπο κοσμο εαν δεν θελεις να ασχοληθεις και να λυσεις το προβλημα(δλδ θα πηγαινεις βολτες μακρια απο τον κοσμο) η θα αρχισεις απο τωρα μια σοβαρη πειθαρχημενη εκπαιδευση που σκοπο θα εχει να αυξησει τη σιγουρια του σκυλου και ενδεχομενως να τον ηρεμησει και να τον ξεαγχωσει.Προσωπικα ειμαι καθετα αντιθετος με λιχουδιες και δωρακια που θα προτεινουν καποιοι.Αν θες συζηταμε αλλους τροπους..
Θέλω εγώ. Πώς θα ανέβαζες εσύ εναν φοβικό σκυλο με ''άλλους τρόπους'';
@Lejon :
Αν μπορείς να το διαβάσεις αυτό θα σε βοηθήσει πολύ:
https://drsophiayin.com/blog/entry/my-dog-is-fearful-of-strangers-tethering-dogs-in-front-of-stores/
Αλήθεια πώς προφέρεται το όνομα (του σκυλουνιού; ) Ληγιόν;
 
  • Like
Reactions: mareco


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η γυναίκα που μιλάει είναι η ξένη για τον σκύλο.Μπορείς να ζητήσεις από γνωστούς σου α κάνουν το ίδιο για τον πιτσιρίκο σου:
Επίσης αν σκοπεύεις να ξεκινήσεις να του το διορθώσεις αυτό θα σε διευκόλυνε πάρα πολύ αν τον κούραζες. είτε με περπάτημα είτε με τρικάκια(κατσε σήκω φερε μπαλάκι κλπ)Δεν θα σου λύσει το πρόβλημα αυτό καθαυτό , αλλα θα τον κάνει σίγουρα πιο ήρεμο. Αυτά από εμενα.Ενημέρωσέ μας αν θες για το τί θα κάνεις κ αν είδες διαφορά.
 
  • Like
Reactions: mareco


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Απο ποια ηλικια αρχισε?Οταν ακουσει δυνατο και αποτομο ηχο τι κανει? . Ειναι αρσενικο η θηλυκο?Αν το πιασεις και το σηκωσεις με τα δυο σου χερια και τον κρατησεις καποια δευτερολεπτα ποια ειναι η αντιδραση του?Οταν πλησιασει κοντα καποιος αγνωστος η γνωστος εχεις παρατηρησει να κατουριεται?
Σωστά ερωτήματα. @Lejon ;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Aπό ότι ξέρω στη σουηδία έχει τμήματα κοινωνικοποίησης κουταβιών που οργανώνονται από τους εκάστοτε δήμους και δεν είναι ακριβά, αν πληρώνεις κάτι είναι ζήτημα. Το έχεις ψάξει καθόλου;
Είναι club για σκυλιά και εκπαιδεύουν και τους ανθρώπους και τους σκύλους. Αν τηλεφωνήσεις θα βρεις μιά άκρη πιστεύω για τη περιοχή που κατοικείς.
http://www.brukshundklubben.se/
 




Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Aπό ότι ξέρω στη σουηδία έχει τμήματα κοινωνικοποίησης κουταβιών που οργανώνονται από τους εκάστοτε δήμους και δεν είναι ακριβά, αν πληρώνεις κάτι είναι ζήτημα. Το έχεις ψάξει καθόλου;
Είναι club για σκυλιά και εκπαιδεύουν και τους ανθρώπους και τους σκύλους. Αν τηλεφωνήσεις θα βρεις μιά άκρη πιστεύω για τη περιοχή που κατοικείς.
http://www.brukshundklubben.se/
Σε ευχαριστω για την πληροφορια δεν το ηξερα!!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Lejon

Member
18 Απριλίου 2016
21
9
30
Μπορείς να το κάνεις μονη σου. Πολλοί απο εμας δεν έχουν λεφτά και προσπαθούμε μόνοι μας. Νέα κοπέλα είσαι, ψάξε στο ιντερνετ, βρες βιβλία, video, θα σε βοηθήσουν πολύ.

Πως περιμένεις χωρίς καμία εκπαίδευση το σκυλάκι σου να κάνει αυτά που θέλεις;;;

Είναι σαν να ζητάς ένα παιδί να σου διαβάσει αρχαία ελληνικά χωρίς να έχει πάει σχολείο..
Η αληθεια ειναι οτι φοβαμε να το κανω μονη μου γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καλητερα να μην το εκπεδευσης καθολου παρα να το κανεις λαθος..
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θα σας παρακαλεσω να μην με κατακρινετε για αυτο.
Κανένας καλέ δεν σε κατέκρινε.
Αλλά αν μια ατάκα φαίνεται ωραία λόγω ορθογραφίας, πειράζει να γελάσουμε και λίγο? Με την ατάκα, όχι με σένα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3