Πρόστιμο 2.500 ευρώ,για «ηλεκτρικό κολάρο»...




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
περαν των λοιπων σωστων που γραφτηκαν υπερ της ορθης χρησης του κολλαρου υπαρχει ενα τεραστιο εκπαιδευτικο πλεονεκτημα που το ξερουν ελαχιστοι και ειναι το εξης...

το ζωο δεν συνδυαζει την συνεπεια-τιμωρια με το αφεντικο του αλλα με το λαθος που κανει...

στις συνηθεις περιπτωσεις λαθους,η τιμωρια ειναι ειτε φωνη,ειτε χτυπημα-πονος-φοβος,ειτε στερηση κεκτημενων,οπως ευρος χωρου και διαφορα αλλα...ολα αυτα εχουν εχουν μια βασικη συνιστωσα η οποια ειναι το αφεντικο...

δηλαδη το ζωο συνδυαζει το λαθος με το αφεντικο και οχι με την "κακη" πραξη αυτη καθαυτη, μια και απο κει πηγαζει η κυρωση...

στην περιπτωση του κολλαρου η συνεπεια δεν εχει την συνηθη πηγη (αφεντικο),αλλα την ιδια την κακη πραξη,μια και ο σκυλος δεν αντιλαμβανεται οτι το τσιμπημα στον λαιμο προερχεται απο κοντρολ που χειριζεται το αφεντικο...

κατα συνεπεια λοιπον υπαρχει αμεση σχεση αιτιου-αιτιατου στο ζωο,κατι που συμβαλλει στην ταχυτερη και αποτελεσματικοτηερη εκμαθηση του λαθους...

βασικη προυποθεση,το αφεντικο να ειναι αρκουντος σχετικο με την εκπαιδευση και δη την συγκεκριμενη μεθοδο ετσι ωστε να μην μοστραρει σαν ηλιθιος στα ματια του ζωου το κοντρολ...

αυτα πολυ χονδρικα μια και η συγκεκριμενη μεθοδολογια χρηζει πολλης αναλυσης...
 
  • Like
Reactions: epial


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Να σας μιλήσει και ο πιό άπειρος και ίσως πιό άσχετος απο όλους σας.
Όταν πήρα τον Μάικ μου τον έφερε με τον πνίχτη στο αυτοκίνητο (γιατί αλλιώς δεν μπορούσε να τον κάνει καλά).
Στις πρώτες βόλτες τράβαγε και όλοι μου έλεγαν "βάλτου πνίχτη". Όμως εγώ τον είχα πετάξει απο την πρώτη ημέρα.
Διάβασα και εφάρμοσα αυτά που διάβαζα..
Ναι μου πήρε χρόνο, κούραση, ταλαιπωρία.. Πολύ δυνατός, απείθαρχος κλπ κλπ
Όμως έμαθε. Περπατάει δίπλα μου. Το κεφάλι του στο αριστερό μου πόδι και κάποιες φορές μένει λίγο πίσω και κοιτάζω να δω μήπως μου λυθηκε και κουβαλάω μόνο το λουρί!!..
(εκτός βέβαια αν συνατήσουμε γάτα!! Σας το έχω πει, έτσι;;; :) )
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Να σας μιλήσει και ο πιό άπειρος και ίσως πιό άσχετος απο όλους σας.
Όταν πήρα τον Μάικ μου τον έφερε με τον πνίχτη στο αυτοκίνητο (γιατί αλλιώς δεν μπορούσε να τον κάνει καλά).
Στις πρώτες βόλτες τράβαγε και όλοι μου έλεγαν "βάλτου πνίχτη". Όμως εγώ τον είχα πετάξει απο την πρώτη ημέρα.
Διάβασα και εφάρμοσα αυτά που διάβαζα..
Ναι μου πήρε χρόνο, κούραση, ταλαιπωρία.. Πολύ δυνατός, απείθαρχος κλπ κλπ
Όμως έμαθε. Περπατάει δίπλα μου. Το κεφάλι του στο αριστερό μου πόδι και κάποιες φορές μένει λίγο πίσω και κοιτάζω να δω μήπως μου λυθηκε και κουβαλάω μόνο το λουρί!!..
(εκτός βέβαια αν συνατήσουμε γάτα!! Σας το έχω πει, έτσι;;; :) )
Γάτα; Ποια γάτα;; Έχει θέμα με τις γάτες;;; :ROFLMAO::ROFLMAO::whistle::whistle::cool::love::love:
 






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Α το έχεις προχωρήσει το θέμα :p Προσωπικά πιστεύω ότι θέλει να τις πάρει μια τεραααααααστια αγκαλιά :cool:
Τεράστια σίγουρα θα είναι. Τώρα, αγκαλιά θα είναι, μασέλα θα είναι ..... Είναι και κεφάλας.. ανοίγει το στόμα και παρκάρεις SMART!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τεράστια σίγουρα θα είναι. Τώρα, αγκαλιά θα είναι, μασέλα θα είναι ..... Είναι και κεφάλας.. ανοίγει το στόμα και παρκάρεις SMART!
Μα βρε παιδί μου κολλάς και εσύ σε κάτι λεπτομέρειες :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.509
749
Ξεσσαλονικη!!!
το σκυλι κ να μην δει μοστραρισμενο το κοντρολ,υπαρχει ολοκληρο θεμα κ θεωρια για το να μην καταλαβει οτι φορεσε το κολαρο..πολλες φορες δεν επαναλαμβανουν συμπεριφορεςκ μονο που θα φορεσουν το κολαρο.γνωριζουν τι φοραν κ τι κανει αυτο..
 
  • Like
Reactions: LaCat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.748
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π