συμβουλές για μόλις υιοθετημένο σκυλάκι


PARadISe

Member
14 Μαϊου 2016
20
22
Παιδιά γεια σας! Μόλις έγραψα στο εμείς και τα σκυλιά για να σας γνωρίσω τον Παρούλη μου! Παρ'όλα αυτά θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς είμαι νέα μητέρα και δεν είχα ποτέ ξανά σκυλάκι οπότε θέλω να είμαι σωστή απέναντί του. Πριν μια βδομάδα τον υιοθέτησα από τη φιλοζωική ένα ημίαιμο και είναι 2μιση μηνών. Θέλω να ρωτήσω...του πήρα κροκέτες μοσχαριού χύμα που μου πρότεινε μια θεία μου, η οποία έδινε τις ίδιες στο σκυλί της και ήταν πολύ ευχαριστημένη. Να κρατήσω τις κροκέτες αυτές ή να τις αλλάξω με μια τροφή συσκευασμένη και πιο γνωστή (οι κροκέτες είναι της εταιρείας cracky και η αλήθεια είναι πως έψαχνα βαθμολογία γι'αυτές αλλά δεν υπήρχε πουθενά) ή να τις κρατήσω μέχρι να μεγαλώσει λίγο ακόμη μιας και που τις τρώει ευχάριστα και τα κακάκια του είναι σφιχτά και το τρίχωμά του γυαλιστερό;
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, έχει άπειρα θέματα περί διατροφής! Σαν νέο αίμα που είσαι, έχεις να ρίξεις μπόλικη μελέτη...
 


PARadISe

Member
14 Μαϊου 2016
20
22
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, έχει άπειρα θέματα περί διατροφής! Σαν νέο αίμα που είσαι, έχεις να ρίξεις μπόλικη μελέτη...[/ναι ήδη ξεκίνησα, απλά είπα μήπως μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει :)
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Εγώ στη θέση σου νομίζω, και το λογικό είναι δηλαδή, πως θα έκανα σιγά - σιγά σταδιακή μετάβαση, σε άλλη κροκέτα, καλύτερη. Ο μικρός είναι σε φάση ανάπτυξης, ας μην τρώει φαγητό χαμηλής ποιότητας. Επίσης, δεν είμαι φαν των χύμα κροκετών: τσουβάλια που δεν ξέρεις πότε έχουν ανοιχτεί, και σε τι συνθήκες φυλάσσονται.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ασε που τις ψεκαζουν κιολας γιατι πιανουν μαμουνια:mad:
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


PARadISe

Member
14 Μαϊου 2016
20
22
Εγώ στη θέση σου νομίζω, και το λογικό είναι δηλαδή, πως θα έκανα σιγά - σιγά σταδιακή μετάβαση, σε άλλη κροκέτα, καλύτερη. Ο μικρός είναι σε φάση ανάπτυξης, ας μην τρώει φαγητό χαμηλής ποιότητας. Επίσης, δεν είμαι φαν των χύμα κροκετών: τσουβάλια που δεν ξέρεις πότε έχουν ανοιχτεί, και σε τι συνθήκες φυλάσσονται.
κι εγώ αυτά σκέφτομαι κι έχω ενδοιασμούς! σκέφτηκα να αρχίσω την αλλαγή σιγά σιγά σε δύο βδομάδες που έχω ραντεβού με την κτηνίατρο όπου μετά θα αρχίσει να βγαίνει και βολτούλες
 






theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Αρχικά σου εύχομαι να ζου ζήσει και να έχετε μια όμορφη και πολύχρονη πορεία φιλίας .

στην τρόφη τωρα επειδή είναι μικρός ακόμα καλύτερα αγόραζε σχετικά καλές τροφές.
όχι αναγκαστικά γνωστες και όχι αναγκαστικα με φουλ πρωτεινη κτλ.
οσο τρωει ξηρα να εχεις ενα μπουσουλα ότι το ποσο καλα του καθεται η τροφη εξαρταται απο: ποσο συχνα κανει κακα του , πως ειναι τα κακα του , ποσο νερο πινει (αυτο ειναι δειγμα για πολλα πραγματα) και πως ειναι το τριχωμα και η αναπνοη του.
επειδη ειναι κατω απο 6 μηνων κοιτα μονο το πως ειναι τα κακα του και τριχωμα.
τα υπολοιπα θα τα κοιτας μετα.
ενδεικτικα
κακα πανω απο 3 φορες τη μερα ειναι θεμα.(τωρα που ειναι μπεμπης αντε κανουμε τα στραβα ματια στις 3-4 φορες αλλα αν πηγαινει πανω και απο 4 φορες αλλαγη τροφης)
στη ξηρα τροφη θελουμε τα κακα να ειναι σκληρα και σκουρα.
τριχωμα να μη λαδωνει και να μη εχει πυτιριδα και να μη χανει τουφες συνεχως
αναπνοη να μην ειναι λες και ετρωγε ψαρια....

σε πρωτη φαση καλυτερα παρε μια τροφη εστω και ακριβη για κουταβια (οχι χυμα ποτε) και με το καιρο βλεπεις.....αν δε του κατσει η μια θα του κατσει η αλλη μαρκα.
μια συμβουλη ασχετα με τη τροφη.
επειδη πολυς κοσμος που αποκτα σκυλι ασχολειται με τη τροφη και την υγεια και αφηνει την συμπεριφορα,
ασχολησου με την τροφη αλλα πιο πολύ ασχολησου με το να σε ακουει σε βασικα πραγματα , να μην σου παρει τον αερα επειδη ειναι μικρος και περνατε τελεια και να μην κανει κτημα του κακες συηθειες λογω παλι του οτι ειναι μπεμπης.την τροφη θα μπορεις να την αλαξεις και μετα τη συμπεριφορα ισως να την πληρωσει πολυ ακριβα στο μελλον.
 


PARadISe

Member
14 Μαϊου 2016
20
22
Αρχικά σου εύχομαι να ζου ζήσει και να έχετε μια όμορφη και πολύχρονη πορεία φιλίας .

στην τρόφη τωρα επειδή είναι μικρός ακόμα καλύτερα αγόραζε σχετικά καλές τροφές.
όχι αναγκαστικά γνωστες και όχι αναγκαστικα με φουλ πρωτεινη κτλ.
οσο τρωει ξηρα να εχεις ενα μπουσουλα ότι το ποσο καλα του καθεται η τροφη εξαρταται απο: ποσο συχνα κανει κακα του , πως ειναι τα κακα του , ποσο νερο πινει (αυτο ειναι δειγμα για πολλα πραγματα) και πως ειναι το τριχωμα και η αναπνοη του.
επειδη ειναι κατω απο 6 μηνων κοιτα μονο το πως ειναι τα κακα του και τριχωμα.
τα υπολοιπα θα τα κοιτας μετα.
ενδεικτικα
κακα πανω απο 3 φορες τη μερα ειναι θεμα.(τωρα που ειναι μπεμπης αντε κανουμε τα στραβα ματια στις 3-4 φορες αλλα αν πηγαινει πανω και απο 4 φορες αλλαγη τροφης)
στη ξηρα τροφη θελουμε τα κακα να ειναι σκληρα και σκουρα.
τριχωμα να μη λαδωνει και να μη εχει πυτιριδα και να μη χανει τουφες συνεχως
αναπνοη να μην ειναι λες και ετρωγε ψαρια....

σε πρωτη φαση καλυτερα παρε μια τροφη εστω και ακριβη για κουταβια (οχι χυμα ποτε) και με το καιρο βλεπεις.....αν δε του κατσει η μια θα του κατσει η αλλη μαρκα.
μια συμβουλη ασχετα με τη τροφη.
επειδη πολυς κοσμος που αποκτα σκυλι ασχολειται με τη τροφη και την υγεια και αφηνει την συμπεριφορα,
ασχολησου με την τροφη αλλα πιο πολύ ασχολησου με το να σε ακουει σε βασικα πραγματα , να μην σου παρει τον αερα επειδη ειναι μικρος και περνατε τελεια και να μην κανει κτημα του κακες συηθειες λογω παλι του οτι ειναι μπεμπης.την τροφη θα μπορεις να την αλαξεις και μετα τη συμπεριφορα ισως να την πληρωσει πολυ ακριβα στο μελλον.
Σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα και για τις ευχες αλκα κυριως για τις συμβουλες! Η αληθεια ειναι πως τροφη του αλλαξα πηρα συσκευασμενη και του καθεται καλα οσον αφορα το τριχωμα και τα κακα. Αυτο για την συχνοτητα που κανει κακα δεν το ηξερα, θα το παρατηρησω απο δω και περα και θα κρινω. Για τη συμπεριφορα ναι δινω ιδιαιτερη προαοχη γιατι ειναι το σημαντικοτερο. Μπορει να ειναι μικρος και ηλυκας αλλα οι βασεις μπαινουν απο τωρα. Σε ευχαριστω παρα πολυ αληθεια :D
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
:D Όπως ακριβώς το είπες! Τώρα μπαίνουν οι βάσεις οι κύριες και σε λίγο θα αρχίσει να ψάχνει και τη θέση του στην μικρη σας ομάδα. Με λίγα λόγια, μην κάνεις πίσω, να είσαι σταθερή και συνεπής, να είσαι υπομονετική και θα δεις σταθερά αποτελέσματα! Τι τροφούλα του πήρες του μικρού τελικά;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα και για τις ευχες αλκα κυριως για τις συμβουλες! Η αληθεια ειναι πως τροφη του αλλαξα πηρα συσκευασμενη και του καθεται καλα οσον αφορα το τριχωμα και τα κακα. Αυτο για την συχνοτητα που κανει κακα δεν το ηξερα, θα το παρατηρησω απο δω και περα και θα κρινω. Για τη συμπεριφορα ναι δινω ιδιαιτερη προαοχη γιατι ειναι το σημαντικοτερο. Μπορει να ειναι μικρος και ηλυκας αλλα οι βασεις μπαινουν απο τωρα. Σε ευχαριστω παρα πολυ αληθεια :D
Καλος ήρθες και να χαιρεσαι το σκυλάκι σου..συγχαρητήρια για την υιοθεσία..
 
  • Like
Reactions: PARadISe