ποιμενικος καυκασου και νεος ιδιοκτητης


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
εχω διαβασει θεματα στην αναζητηση.

το προβλημα ειναι οτι στα πιο πολα θεματα ατομα χωρις καν να εχουν ερθει σε επαφη με καυκασου τα κατακρινουν... θυμαμε πριν καμα 10ρια χρονια το τι λεγαν για τα ντοπερμαν και οταν πηρε συγγενης μου και το εζησα το σκυλι ακομα γελαω με ολες τις ηλιθιοτητες που εχω ακουσει για τη ρατσα
 






nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
και αν καποιος ξερει να μας πει και για το εκτροφειο καλοδεχουμενη η απαντηση .
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Θελεις οπωσδηποτε καυκασου ή και κατι πιο μαλακο μεγαλοσωμο, μαλιαρο με μεγαλο κεφαλι σου κανει? Γιατι αν ειναι ατσι υπαρχουν και αλλες φυλες που πληρουν τις προδιαγραφες σου και μπορεις να τις διαχειριστεις καλυτερα σαν αρχαριος.
 
  • Like
Reactions: zenio


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
Θελεις οπωσδηποτε καυκασου ή και κατι πιο μαλακο μεγαλοσωμο, μαλιαρο με μεγαλο κεφαλι σου κανει? Γιατι αν ειναι ατσι υπαρχουν και αλλες φυλες που πληρουν τις προδιαγραφες σου και μπορεις να τις διαχειριστεις καλυτερα σαν αρχαριος.
ναι θελω καυκασου 10000% ειναι επιλογη μου
 


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
πανε 10+ χρονια που πηρε συγγενης μου ντοπερμαν και τοτε τον απετρεψαν ολοι οι γυρο του ακομα και καλα γνωστες απο σκυλια του ελεγαν θα εχεις προβληματα με το σκυλο και εγω ειχα φοβηθει να πω την αληθεια ηταν και με κομενα αυτια ουρα και σε ψαρωνε ... και τελικα ο δολοφονος ντοπερμαν ηταν σκυλος του καναπε και ηθελε ολη μερα αγκαλιες.... για φυλαξη χωρου ουτε για πλακα ηταν αχρηστο το σκυλι απλα σε τρομαζε η οψη του και η φημες για το νροπερμαν.. και δεν πλησιαζες .
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εγω απλα θα αναφερω κατι το οποιο παντα μου ερχεται στο μυαλο οταν ο -οποιοσδηποτε- μελλοντικος ιδιοκτητης ενος σκυλου αναφερει πως εχει αυλη,οικοπεδο,κτηματα με απλετο χωρο κτλ.Παντα λοιπον σκεφτομαι πως οταν υπαρχουν αυτοι οι χωροι,η επιλογη ενος σκυλου ενδεχομενως να γινεται ορισμενες φορες και "ελαφρα τη καρδια",υπο την εννοια πως παντα θα υπαρχει η επιλογη να αφεθει το σκυλι σε εναν απο τους παραπανω χωρους,με την προφαση οτι θα εχει στη διαθεση του εναν τεραστιο χωρο να τρεχει και να παιζει(λες και υπαρχει κανεις που τρεχει και παιζει μονος σαν τον τρελο).

Μακαρι το ανωθεν να ισχυει σε πολυ λιγες περιπτωσεις(οτι ισχυει δεν εχω καν αμφιβολια),αλλα πολλες φορες αποκομιζω την εντυπωση πως αυτος που θα βαλει το σκυλι μεσα στο σπιτι του,θα το σκεφτει,και θα το σκεφτει και θα το ξανασκεφτει προτου προβει σε καποια βεβιασμενη κινηση,ενδεχομενως και επειδη γνωριζει οτι η αποφαση του αυτη θα ειναι τελεσιδικη.Τελος,η εμφανιση παντα θα παιζει εναν κυριο λογο στην επιλογη ενος σκυλου,οχι ομως και τον μοναδικο λογο,ιδιως οταν μιλαμε για μεγαλοσωμα και πολυ δυνατα σκυλια.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
απο αυτα που ξερω μεχρι στιγμης ειναι για τη ρατσα.

ειναι μεγαλοσωμα ναι
μαλιαρα ναι
κυριαρχικα ναι
εχθρικα σε ξενους ναι
φιλικα με παιδια ναι

τωρα για την διατροφη τους ξερω οτι τρωνε λιγο περισοτερο απο ενα ροτ γιατι δεν ειναι πολυ ενεργητικα σκυλια.
γιατι πεσαν ολοι οι γνωστοι μου οταν εμαθαν τι σκυλι θα παρω να μου πουν οτι θα τρωει πολυ και θα ξεφυγω οικονομικα και τελικα εκαναν λαθος

αργουν να ωριμασουν και μεχρι τον 1.5 χρονο ειναι χαζοκουταβακια οπως τα χαρακτηρησε ενας φιλος
στην ενηλικικωση εχουν εντονο το ενστικτο φυλακα προστασιας χωρου .

Το εκτροφειο που επέλεξες ειναι καλο. Απο έξοδα αναφέρεις μονο
το φαγιτο το οποίο μπορει και να ειναι οσο ενα ροτβάιλερ.
Τα ιατροφαρμακευτικά ομως να ξερεις πανε με το κιλό περιπου
και μαζι με τις αποπαρασιτώσεις μέσα έξω θα εχεις σχεδόν τα
δίπλα απο ενα μεγαλόσωμο.

Το σημαντικότερο απο ολα που γράφεις παραπάνω ειναι το
"κυριαρχικά" και αυτο ειναι που ανεβάζει τον βαθμό δυσκολίας
στα Καυκάσου παρά πολυ. Για να καταλάβεις οι πιο έμπειροι
δεν συνηστουν για πρώτο σκυλο Καυκάσου (και κατι αλλα) δεν κανει για για νέους και άπειρους ιδιοκτήτες. Κανεις δεν θα σε πει πχ
μην πάρεις ντόπερμαν οπως ο φιλος σου Καυκάσου θα σου πούνε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
το προβλημα ειναι οτι στα πιο πολα θεματα ατομα χωρις καν να εχουν ερθει σε επαφη με καυκασου τα κατακρινουν...
...και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο :)

Εσύ, χωρίς καν να έχεις έρθει ποτέ, σε πραγματική επαφή με Καυκάσου, το επέλεξες να το βάλεις στην ζωή σου, ασυζητητί.

Που είναι βασικά η διαφορά; :rolleyes:
 




nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
Εχει και πολυ γνωστος μου και ειχε και γενα περισι και δεν πηρα κουταβι γιατι ηθελα να το παρω την καταληλη στιγμη ωστε να ανταπεξελθω σωστα στο σκυλο και καλυτερα μιας και τωρα εχω αποφασησει να παρω απο εκτροφειο .
 
  • Like
Reactions: Dimi_21




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αν δεν έχεις ζήσει με έναν σκύλο και μάλιστα για καιρό, δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, περί τίνος πρόκειται.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
δεν ειναι ομως αγριο θηριο το καυκασου.
Εγω ειμαι πρωην ιδιοκτητης καυκασου.Εχεις δει απο κοντα?Τι εμπειρια εχεις με αλλα σκυλια?ποσων χρονων εισαι και τι φυσικη κατασταση εχεις?Σε τι περιοχη μενεις και σε τι περιβαλλον σκοπευεις να μεγαλωσει το σκυλι?Οικογενεια εχεις η εισαι εργενης?
 
  • Like
Reactions: johnk


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
γεια σου kouros τωρα μπηκα στο φορουμ δεν ειχα σκοπο να ξανα μπω με αυτες τις απαντησεις απο τα μελη και την αντιμετωπηση. εαν θες μπορεις να μου πεις πως ηταν η συμβιωση σου με τον σκυλο και οτι αλλη λεπτομερια κρινεις που θα μπορουσε να μου φανει χρησιμη. ευχαριστω.
 


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
εχω οικογενεια ειμαι παντρεμενος και εχω ενα παιδακι 3 χρονων. εχω χρονο να διαθεσω για το σκυλο και ορεξη. εμπειρια απο σκυλια οχι δεν εχω. φυσικα εχω δει καυκασου απο κοντα δηλαδη θα εμπαινα στη διαδηκασια να παρω ενα σκυλο μονο απο εικονες που εχω δει... οχι βεβαια .
 


nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
απλα τα καυκασια που εχω δει ειναι σε μαντρες και οικοπεδα σαν φυλακες και οχι μεγαλωμενα σε σπιτι. και σαν φυλακες κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους ακομα και με την παρουσια ιδιοκτητη ο σκυλος μας ειχε σουζα δεν σηκωνε πολα πολα .....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π