Ντεπι


Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
Προφανώς θα το αγαπάς το σκυλάκι σου, αλλά χωρίς pedigree, καθαρόαιμο δεν είναι. "Καθαρόαιμο"ίσως σου βγει...δυστυχώς έχεις πετάξει 750€ ( :eek::eek::eek:) στον βρόντο. Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν το είχες ψάξει ούτε τα λεφτά σου θα πετούσες(άδικο δεν είναι, δικαιοτατο είναι και τεράστιο λάθος σου) ,ούτε θα είχες αμφιβολίες για την σκυλίτσα σου... Απλά βγάλε από το μυαλό σου ότι έγινε (ο κτηνίατρος που αναφέρεις συνέχεια, πέρα από τα εμβόλια, δε μπορεί να σε βοηθήσει σε τίποτα) , πες ότι απλά έσωσες ένα σκυλάκι από το γυάλινο κλουβί ενός Pet Shop (ενώ ταυτόχρονα συντηρησες αθελα σου το εμπόριο μέσω byb- γιατί αυτός που μιλούσες φαντάζομαι έχεις καταλάβει ότι δεν είναι εκτροφεας) και να ζήσετε απροβληματιστα και ευτυχισμένα. Τουλάχιστον ενημερώσου περί στειρωσης...
Μεχρι πριν μου πουν πιο πανω οτι δεν φαινεται καθαροαιμο δεν το χα σκεφτει καν οτι δεν ειναι απλα ημουν σιγουρη οτι απλα ειναι πολυ μικρης ηλικιας
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Εδώ έχουμε δύο παραμέτρους, μιά απάτη εις βάρος σου και ένα ζωντανό πλάσμα.
Ότι και να κάνεις σχετικά με το ότι σου πούλησαν ένα σκυλάκι που ίσως έχει γονείς "γαλλικά μπουλντόγκ" όπως είναι και η δική σου δεν θα πρέπει να επηρεάσει το γεγονός ότι η μικρή έχει μόνο εσένα να την φροντίσεις και να την μεγαλώσεις.
Καλώς ήρθες.
 
  • Like
Reactions: Iraki maria


Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
Εδώ έχουμε δύο παραμέτρους, μιά απάτη εις βάρος σου και ένα ζωντανό πλάσμα.
Ότι και να κάνεις σχετικά με το ότι σου πούλησαν ένα σκυλάκι που ίσως έχει γονείς "γαλλικά μπουλντόγκ" όπως είναι και η δική σου δεν θα πρέπει να επηρεάσει το γεγονός ότι η μικρή έχει μόνο εσένα να την φροντίσεις και να την μεγαλώσεις.
Καλώς ήρθες.
Καλα αυτο ειναι σιγουρο εφοσον την πηρα και μενει μαζι μου πια ειναι προτερεοτητα μου οτι κιαν γινει!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλώς ήρθες...η αλήθεια είναι ότι το σκυλάκι είναι ακριβούτσικο για πετσοπάδικο ημίαιμο σκυλάκι....όπως και να έχει τώρα είναι μαζί σου...εύχομαι όλα καλά.

. Τουλάχιστον ενημερώσου περί στειρωσης...
Γιατί να ενημερωθεί για στείρωση, αν δεν προτίθεται να ζευγαρώσει ;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Γιατί να ενημερωθεί για στείρωση, αν δεν προτίθεται να ζευγαρώσει ;
Εσύ, από όσα έχεις διαβάσει, βάζεις το χέρι σου στην φωτιά ότι δεν θα ζευγαρώσει;
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά παρά για ελάχιστους.
Απλώς αυτό το περί στείρωσης δεν μου κάθεται καλά να το βλέπω ως μονόδρομο.
 
  • Like
Reactions: east49




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Γιατί να ενημερωθεί για στείρωση, αν δεν προτίθεται να ζευγαρώσει ;
Συνηθως δεν προτεινεται η στειρωση κυριως θηλυκων σκυλων για λογους υγειας(πυομητρας,ψευδοκυησης,κτλ);
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
εγώ πάντως στην περίπτωσή σου, θα πήγαινα στο πετσοπ και θα ζητούσα (με 750 ευρω) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ pedigree και συνάντηση πρόσωπο με πρόσωπο στο χώρο του εκτροφέα. Αν δεν μπορύν να τα κάνουν όλα αυτά, θα ζητούσα τουλάχιστον τα 650 πίσω, ως απάτη με απειλή την αστυνομία!!

ΒΑΡΕΘΗΚΑ να μας πιάνουν μ@@@@ οι επιτήδειοι !!!!
 
  • Like
Reactions: Depifrenchbulldog


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Τι απάτη να ισχυριστεί βρε @vasilis_mike; Αν αυτή ήταν η τιμή και η κοπέλα τα πλήρωσε έτσι αβίαστα; Μόνο στην περίπτωση που έχει υπογράψει κάποιο συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται ότι ο σκύλος δίνεται με βιβλιάριο υγείας και pedigree, που το αποκλείω κατά πάσα πιθανότητα...
Όσο για την στείρωση, το ανέφερα και για λόγους υγείας, αλλά και για την αποφυγή οποιασδήποτε σκέψης για ζευγάρωμα. Και είπα να ενημερωθεί, όχι να πάει να την κάνει χωρίς να το ψάξει και να μάθει 2-3 βασικά πράγματα (που κατά την γνώμη μου δεν τα γνωρίζει η θεματοθέτης).
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
εγώ πάντως στην περίπτωσή σου, θα πήγαινα στο πετσοπ και θα ζητούσα (με 750 ευρω) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ pedigree και συνάντηση πρόσωπο με πρόσωπο στο χώρο του εκτροφέα. Αν δεν μπορύν να τα κάνουν όλα αυτά, θα ζητούσα τουλάχιστον τα 650 πίσω, ως απάτη με απειλή την αστυνομία!!

ΒΑΡΕΘΗΚΑ να μας πιάνουν μ@@@@ οι επιτήδειοι !!!!
Ειναι λίγο σα να ζητάς αποζημίωση απο τον παπατζη.
 


Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
εγώ πάντως στην περίπτωσή σου, θα πήγαινα στο πετσοπ και θα ζητούσα (με 750 ευρω) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ pedigree και συνάντηση πρόσωπο με πρόσωπο στο χώρο του εκτροφέα. Αν δεν μπορύν να τα κάνουν όλα αυτά, θα ζητούσα τουλάχιστον τα 650 πίσω, ως απάτη με απειλή την αστυνομία!!

ΒΑΡΕΘΗΚΑ να μας πιάνουν μ@@@@ οι επιτήδειοι !!!!
Εχω μιλησει ηδη με το πετ σοπ και θα παω αυριο απο κει γιατι εδω βρεχει πολυ και το σκυλακι μου εχει τρομοκρατηθει με τους κεραυνους
 


Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
Τι απάτη να ισχυριστεί βρε @vasilis_mike; Αν αυτή ήταν η τιμή και η κοπέλα τα πλήρωσε έτσι αβίαστα; Μόνο στην περίπτωση που έχει υπογράψει κάποιο συμβόλαιο στο οποίο αναφέρεται ότι ο σκύλος δίνεται με βιβλιάριο υγείας και pedigree, που το αποκλείω κατά πάσα πιθανότητα...
Όσο για την στείρωση, το ανέφερα και για λόγους υγείας, αλλά και για την αποφυγή οποιασδήποτε σκέψης για ζευγάρωμα. Και είπα να ενημερωθεί, όχι να πάει να την κάνει χωρίς να το ψάξει και να μάθει 2-3 βασικά πράγματα (που κατά την γνώμη μου δεν τα γνωρίζει η θεματοθέτης).
Στηρωση θα της κανω μετα την πρωτη της περιοδο ουτως η αλλως γιατι γνωριζω πολυ καλα οτι ετσι θα αποφυγει πολλες αρρωστιες ιπως και στο εξωτερικο που ζουσα πολλοι κτηνιατροι προτινουν την στηρωση οταν τα σκυλακια πανε 6 μηνων!
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καπου τα χανω στην αναγνωση? Γιατι νε δωσει ο "εκτροφεας" ενα σκυλι σε πετ σοπ και οι απευθειας στον νεο κουταβογονεα???
Πιο πολυ κερδος θα ειχε!
Καπου δεν στεκει η ιστορια!

Και απο την αλλη- 750 Ευρω ναι, ειναι αρκετα λεφτα- αλλά σε καμια περιπτοση δεν παιρνεις γαλλικο καθαροαιμο απο καλο εκτροφειο με τοσο λιγα λεφτα- ειδικα στην κυπρο.
Καπου στα διπλα- θα ημασταν πιο κοντα στην πραγματικοτητα!
Και ετσι θεωρω, οτι δεν το εψαξες καθολου το θεμα- η επεσες θυμα μεγαλης απατης.

Την στιγμη που το σκυλι δεν εχει Pedigree, δεν ειναι καθαροαιμο- και ουτε φαινοτυπικα δεν μοιαζει πολυ.
Τωρα μπορει να ειναι απλα γαλλικο πολυ Pet Quality-αποτυχημενο δειγμα φυλης δηαλδη- η σκυλακι "¨τυπου γαλλικου" ( δηλαδη μοιαζει, αλλα δεν ειναι- οπος ειναι και τα περισσοτερα που βλεπουμε στο δρομο).

Ο κτηνιατρος δεν ειναι καταλληλος για να σε κατατοπισει για το εαν ειναι καθαροαιμο η οχι. Και αυτος μπορει να σου πει μονο κατα ποσο του φαινεται οτι μοιαζει με γαλλικο.

( ασχολουμαι απο το 2000 εντατικα με την φυλη- και εχω αυτην την στιγμη 4 γαλλικα, απο εκτροφειο- με διακρισεις σε εκθεσεις, πρωταθλητες μορφολογιας)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε θα ελεγα πως "πέταξες" τα λεφτά σου, γαλλικό look-alike ήθελες και αυτό πήρες, περισσότερο θα ελεγα πως πήγαν σε λάθος παραλήπτη. Δεν εκφέρω άποψη σχετικά με την καθαροαιμία και την ηλικία* του ζώου, εξάλλου δυο από τα μέλη με ισχυρή παρουσία γύρω από την φυλή ηδη έχουν τοποθετηθεί. Προσωπικά θα έριχνα βάρος -πλέον- στην υγεία του σκύλου και συγκεκριμένα στα προβλήματα που ακολουθούν πολλά βραχυκέφαλα σκυλιά(αναπνευστικό) και στην καρδιά ( ; ) αν θυμαμαι σωστά οτι είναι ακομα ενα σημείο που υπάρχει συχνά πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, έστω και τώρα είναι σημαντικό που ψάχνεσαι και δε φοράς παρωπίδες τύπου "μοιάζει με καθαρόαιμο άρα είναι και εσείς είστε κομπλεξικοί", με το πετ σοπ κατα πάσα πιθανότητα άκρη δε θα βγάλεις αλλα τουλάχιστον μπορείς να ψωνίζεις τα πράγματα για τον σκύλο από πετ σοπ που δεν πουλάνε ζώα για να μη τους ενισχύσεις κι αλλο.

*αντε, λιγο κατι θα πω:D τη δικιά μου, την πήρα "3 μηνών" από το πετ σοπ, το σκυλί όμως όλη μέρα κοιμόταν (δεν έμενε ξύπνια πάνω από 45 λεπτά σερί) και δε μπορούσε να μασήσει ξηρά τροφή. Γράφουν άλλες ημερομηνίες για να είναι νομότυποι και/ή να περάσουν τα σύνορα τα κουτάβια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Καπου τα χανω στην αναγνωση? Γιατι νε δωσει ο "εκτροφεας" ενα σκυλι σε πετ σοπ και οι απευθειας στον νεο κουταβογονεα???
Πιο πολυ κερδος θα ειχε!
Καπου δεν στεκει η ιστορια!
Μπορεί να βλέπει πολύ Μελέτη ο εκτροφέας και να θεωρεί ότι αυτή είναι η σωστή προώθηση καθαρόαιμου :p
 


Depifrenchbulldog

Active Member
19 Μαϊου 2016
34
18
32
Καπου τα χανω στην αναγνωση? Γιατι νε δωσει ο "εκτροφεας" ενα σκυλι σε πετ σοπ και οι απευθειας στον νεο κουταβογονεα???
Πιο πολυ κερδος θα ειχε!
Καπου δεν στεκει η ιστορια!

Και απο την αλλη- 750 Ευρω ναι, ειναι αρκετα λεφτα- αλλά σε καμια περιπτοση δεν παιρνεις γαλλικο καθαροαιμο απο καλο εκτροφειο με τοσο λιγα λεφτα- ειδικα στην κυπρο.
Καπου στα διπλα- θα ημασταν πιο κοντα στην πραγματικοτητα!
Και ετσι θεωρω, οτι δεν το εψαξες καθολου το θεμα- η επεσες θυμα μεγαλης απατης.

Την στιγμη που το σκυλι δεν εχει Pedigree, δεν ειναι καθαροαιμο- και ουτε φαινοτυπικα δεν μοιαζει πολυ.
Τωρα μπορει να ειναι απλα γαλλικο πολυ Pet Quality-αποτυχημενο δειγμα φυλης δηαλδη- η σκυλακι "¨τυπου γαλλικου" ( δηλαδη μοιαζει, αλλα δεν ειναι- οπος ειναι και τα περισσοτερα που βλεπουμε στο δρομο).

Ο κτηνιατρος δεν ειναι καταλληλος για να σε κατατοπισει για το εαν ειναι καθαροαιμο η οχι. Και αυτος μπορει να σου πει μονο κατα ποσο του φαινεται οτι μοιαζει με γαλλικο.

( ασχολουμαι απο το 2000 εντατικα με την φυλη- και εχω αυτην την στιγμη 4 γαλλικα, απο εκτροφειο- με διακρισεις σε εκθεσεις, πρωταθλητες μορφολογιας)
Καπου τα χανω στην αναγνωση? Γιατι νε δωσει ο "εκτροφεας" ενα σκυλι σε πετ σοπ και οι απευθειας στον νεο κουταβογονεα???
Πιο πολυ κερδος θα ειχε!
Καπου δεν στεκει η ιστορια!

Και απο την αλλη- 750 Ευρω ναι, ειναι αρκετα λεφτα- αλλά σε καμια περιπτοση δεν παιρνεις γαλλικο καθαροαιμο απο καλο εκτροφειο με τοσο λιγα λεφτα- ειδικα στην κυπρο.
Καπου στα διπλα- θα ημασταν πιο κοντα στην πραγματικοτητα!
Και ετσι θεωρω, οτι δεν το εψαξες καθολου το θεμα- η επεσες θυμα μεγαλης απατης.

Την στιγμη που το σκυλι δεν εχει Pedigree, δεν ειναι καθαροαιμο- και ουτε φαινοτυπικα δεν μοιαζει πολυ.
Τωρα μπορει να ειναι απλα γαλλικο πολυ Pet Quality-αποτυχημενο δειγμα φυλης δηαλδη- η σκυλακι "¨τυπου γαλλικου" ( δηλαδη μοιαζει, αλλα δεν ειναι- οπος ειναι και τα περισσοτερα που βλεπουμε στο δρομο).

Ο κτηνιατρος δεν ειναι καταλληλος για να σε κατατοπισει για το εαν ειναι καθαροαιμο η οχι. Και αυτος μπορει να σου πει μονο κατα ποσο του φαινεται οτι μοιαζει με γαλλικο.

( ασχολουμαι απο το 2000 εντατικα με την φυλη- και εχω αυτην την στιγμη 4 γαλλικα, απο εκτροφειο- με διακρισεις σε εκθεσεις, πρωταθλητες μορφολογιας)
Πιστευεις δηλαδη οτι ειναι αδικος κοπος να το ψαξω παραπανω?γιατι αυριο θα παω απτο πετ σοπ που την πηρα για να ζητησω το pedigree και να με φερει σε επαφη με τον ανθρωπο που μιλαγα στην αρχη ως "εκτροφεα"
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αφού θες να πας, πήγαινε για να μην σου μείνουν δεύτερες σκέψεις στο μυαλό σου. Αν κ μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα. Αν είχες κάνει το ψάξιμο που ξεκίνησες τώρα, πριν το αγοράσεις το σκυλάκι σου, απλά δεν θα είχες πετάξει τα χρήματα σου... Τώρα το πολύ πολύ να σου δώσουν και ένα πλαστό pedigree...Κανένα νόημα δηλαδή. Πλέον επικεντρώσου στην υγεία του κουταβιού σου, στην εκπαίδευση του κτλ. Και γενικά ενημερώσου για ότι μπορείς περισσότερο (back yard breeders π.χ.), αφού είσαι δεκτική γενικά σε αυτά που σου λέμε.
 
  • Like
Reactions: Depifrenchbulldog


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οπος τα λεει ο Haris Drazen!

Pedigree μπορει ισως να παρεις- αλλα δεν θα ειναι του σκυλου σου!
Και μην τυχων και δωσεις και αλλα λεφτα για να σου δωσουν!!
Το σκυλακι εχει η δεν εχει Pedigree- δεν βγαινει μετα- οσα λεφτα και να δωσεις. ( και η εκδοση Pedigree στοιχιζει 20 ευρω!).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3