l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Ένα λεπτάκι, "Προστάτης" δεν σημαίνει απαραίτητα καρκίνος, ενώ πρησμένο παπάρι δεν συνδέεται απαραίτητα ούτε με τον προστάτη ούτε με καρκίνο των όρχεων.
Τι εξετάσεις έκανε?
Τι συμπτώματα άλλα είχε?
Εκκρίσεις με αίμα. Καμία εξέταση δεν έκανε. Τηλεφωνικά μιλήσαμε σήμερα και είπε προστάτης βάση των συμπτωμάτων. Θα δούμε και όταν θα τον εξετάσει.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ε, μην αγχώνεσαι τότε.
Μπορεί να είναι καρκίνος του προστάτη, αλλά σε αυτή την ηλικία μάλλον δύσκολο. Αλλά και πάλι δεν είναι κάτι επικίνδυνο αν βγει νωρίς.
Μπορεί να είναι κάποια επιδιδυμίτιδα στον όρχη που να μην σχετίζεται με τον προστάτη.
Μπορεί να είναι κάποια άλλη φλεγμονή στον όρχη που να πέρασε μικρόβιο και στον προστάτη και να έχει και συγγενή προστατίτιδα και όχι καρκίνο.
Πολλά μπορεί.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Για την επέμβαση δεν αγχώνομαι, αλλά δεν μιλάει και ο dr House και δεν ξέρω, για τον προστάτη να ανησυχώ; Καρκίνος δεν είναι; Υπάρχει κίνδυνος άλλος; τέλως πάντων θα του τα βγάλω με το σταγονόμετρο το Σάββατο.
Ψηλάφηση προστάτη και αιματολογικές; Μια υπερπλασία δεν σημαίνει και κακοήθεια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μυρτώ, εγώ στείρωσα τον Σώτο, γιατί βρήκαμε υπερπλασία στον έναν όρχι.
Με ψηλάφηση αρχικά και υπέρηχο μετά.
Και κάναμε την στείρωση, για πρόληψη προστάτη.
Δεν έγινε αναφορά, σε καρκινικό φόβο πάντως.
Και μέχρι σήμερα, πόσο είναι...2-3 χρόνια μετά, το έχουμε ήδη ξεχάσει.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
καλή επιτυχία στο όμορφο αγόρι, μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα (εγώ είχα τρελαθεί!).

Και εγώ δεν το έπαιρνα απόφαση μέχρι που βρέθηκαν αλλιώσεις στον προστάτη και βούρ για στείρωση τότε. Δεν ήταν καρκίνος και όλα εξελίσσονται ομαλα (2-3 χρόνια μετά)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Είναι διογκωμένος τελικα΄ο προστάτης, υπέρηχο δεν κάναμε γιατί δεν έχει εκεί, με ψηλάφιση το είδε. Μου είπε ότι δεν είναι αυτή τη στιγμή κάτι επικίνδυνο αλλά θα για τον φόβο των ιουδαίων θα πρέπει να στειρωθεί. Άλλωστε κατά την γνώμη του είναι εντελώς λάθος να κρατάς έναν αρσενικό αστείρωτο εφόσον δεν τον ζευγαρώνεις..Τι να πω , έμεινα άναυδη, μου είπε ότι έπρεπε από 6 μηνών να τον στειρώσω αφού δεν σκόπευα να τον ζευγαρώσω..
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Δεν κάνατε δηλαδή στείρωση τελικά;
Όχι όχι, άλλαξα γνώμη εγώ , είπα να τον πάω πρώτα για ψηλάφιση και εξετάσεις αίματος και μόνο αν χρειάζεται να γίνει. Φαίνεται όμως ότι χρειάζεται οπότε θα γίνει το επόμενο διάστημα.
 
  • Like
Reactions: sea-mol and mareco




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ένα λεπτάκι, "Προστάτης" δεν σημαίνει απαραίτητα καρκίνος, ενώ πρησμένο παπάρι δεν συνδέεται απαραίτητα ούτε με τον προστάτη ούτε με καρκίνο των όρχεων...
Σωστός...
Και, για να κάνουμε τη Μυρτώ να γελάσει λιγάκι...
Μπορεί να είχε κάτσει "τείχος" σε κανένα δυνατό φάουλ και να την έφαγε στο παπάρι... οπότε θα ήταν πολύ πιθανή μία κιρσοκήλη...;)

Περαστικά του, Μυρτώ!:)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Να είστε καλά παιδιά.
Ο Μαραγκός μου το είπε, αλλά δεν νομίζω ότι είναι μόνο δική του άποψη. Όλοι οι γιατροί λίγο πολύ πιστεύουν ότι αν δεν ζευγαρώνει ένα ζώο καλύτερα να στειρώνεται.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ε Άλλωστε κατά την γνώμη του είναι εντελώς λάθος να κρατάς έναν αρσενικό αστείρωτο εφόσον δεν τον ζευγαρώνεις..
Τι μπούρδες θα ακούσουμε και από τους κτηνιάτρους... θέε μου!
 
  • Like
Reactions: sea-mol and elpinor


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Τι μπούρδες θα ακούσουμε και από τους κτηνιάτρους... θέε μου!
Κοίτα κι εγώ έχω αλλάξει γνώμη σε πολλά για τη στείρωση. Ήμουν πολύ υπέρ όμως είδα ότι ο Τζιμάκος μετά τη στείρωση έγινε πολύ φοβικός σε διάφορα πράγματα που δεν είχε πριν. Και αναπτύχθηκε επίσης υπερβολικά, περισσότερο από ότι ήταν γονιδιακά πεπρωμένο του ας πούμε. Το οποίο εγκυμονεί κινδύνους για καρκίνο στα οστά, ελπίζω να μην επιβεβαιώσουμε τις μελέτες. Γενικά δεν είμαι υπέρ στα αρσενικά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τι μπούρδες θα ακούσουμε και από τους κτηνιάτρους... θέε μου!
Ολους άχρηστους τους έχουμε βγάλει.
Κτηνιάτρους...εκπαιδευτές...κλπ
 
  • Like
Reactions: ioanna a


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αυτή η λογική, ό,τι δεν προορίζεται για αναπαραγωγή στειρώνεται και μάλιστα από 6 μηνών!!!, με κάνει έξαλλη. Με την σαφή εξαίρεση των αδέσποτων (και μόνο για τον έλεγχο της ανεξέλεγκτου πολλαπλασιασμού τους), δεν βρίσκω κανένα λόγο να στειρώσεις ένα σκυλί, εκτός κι αν υπάρχουν σοβαροί λόγοι υγείας.
Ο προστάτης ελέγχεται η πυομήτρα είναι πιθανότητα και όχι βεβαιότητα.
Στο τέλος θα καταλήξουμε σαν την γνωστή (υστερική) σταρ, που αυτοακρωτηριάζεται συχνά-πυκνά, για να μειώσει τις πιθανότητες να πάθει καρκίνο στο μέλλον.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αυτή η λογική, ό,τι δεν προορίζεται για αναπαραγωγή στειρώνεται και μάλιστα από 6 μηνών!!!, με κάνει έξαλλη.
Εγώ λέω, ότι τουλάχιστον κτηνίατροι με γνώσεις και εμπειρία, που έχουν περάσει επανειλλημμένα με επιτυχία, τις "εξετάσεις", δικαιούνται να έχουν την επιστημονική τους άποψη, χωρίς να τους αμφισβητεί το σύμπαν, συνεχώς. Ισως...και να ξέρουν κάτι, καλύτερα από εμάς :)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Εγώ λέω, ότι τουλάχιστον κτηνίατροι με γνώσεις και εμπειρία, που έχουν περάσει επανειλλημμένα με επιτυχία, τις "εξετάσεις", δικαιούνται να έχουν την επιστημονική τους άποψη, χωρίς να τους αμφισβητεί το σύμπαν, συνεχώς. Ισως...και να ξέρουν κάτι, καλύτερα από εμάς :)
Κι εγώ θα συμφωνήσω με μαρέκο..η άλλη πλευρά αυτού που έγραφα πριν, εκτός των θεμάτων υγείας , είναι το παράδειγμα με τα δύο αρσενικά μου, έναν στειρωμένο και έναν αστείρωτο έχω να πω ότι ο αστείρωτος που δεν ζευγαρώνει είναι σε μόνιμη πείνα...κάτι σαν κάποιες γυναίκες που είναι σε μόνιμη δίαιτα.