ποιμενικος καυκασου και νεος ιδιοκτητης


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
εχω οικογενεια ειμαι παντρεμενος και εχω ενα παιδακι 3 χρονων. εχω χρονο να διαθεσω για το σκυλο και ορεξη. εμπειρια απο σκυλια οχι δεν εχω. φυσικα εχω δει καυκασου απο κοντα δηλαδη θα εμπαινα στη διαδηκασια να παρω ενα σκυλο μονο απο εικονες που εχω δει... οχι βεβαια .
Καταρχην για ποιο λογο θελεις τετοια ρατσα?Εχεις αυλη?Εχεις κηπο?Το κοντινοτερο σπιτι σε ποση αποσταση ειναι?Για ποια εργασια προοριζεις το σκυλο?Η γυναικα σου εχει εμπειρια απο σκυλια?Το σπιτι σας το επισκεπτονται διαφοροι συχνα?(πεθερες ,φιλοι κτλ).Απαντησε αυτα τα ερωτηματα φιλε και μετα χαρας να συζητησουμε για την επιλογη σου.Τωρα αν θα βγει καλη η οχι αυτο θα το δουμε..
Το οτι δεν εχεις εμπειρια με σκυλια δεν ειναι καλο..το οτι εχεις γυναικα και παιδι..μετριο...

Σου εχει τυχει ποτε να σου αγριεψει σκυλος που ανηκε σε αλλον?Αλλα προσωπικα σε εσενα?Και αν ναι πως ενοιωσες?
 
  • Like
Reactions: kasi


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ξαναδιαβασα ποιο προσεκτικα τα πρωτα σου μυνηματα και καπου λες οτι οτι τον χαρακτηρα τον πλαθει ο ιδιοκτητης....ποιος σου το ειπε αυτο φιλε μου..?
Επισης αν ο λογος της επιλογης σου ειναι μονο το μεγεθος και το μαλλι τοτε ασφαλεστερη επιλογη θα ηταν αυτη http://ratses.gr/σκύλος/ο-σκύλος-της-νέας-γης/πληροφορίες
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
πανε 10+ χρονια που πηρε συγγενης μου ντοπερμαν και τοτε τον απετρεψαν ολοι οι γυρο του ακομα και καλα γνωστες απο σκυλια του ελεγαν θα εχεις προβληματα με το σκυλο και εγω ειχα φοβηθει να πω την αληθεια ηταν και με κομενα αυτια ουρα και σε ψαρωνε ... και τελικα ο δολοφονος ντοπερμαν ηταν σκυλος του καναπε και ηθελε ολη μερα αγκαλιες.... για φυλαξη χωρου ουτε για πλακα ηταν αχρηστο το σκυλι απλα σε τρομαζε η οψη του και η φημες για το νροπερμαν.. και δεν πλησιαζες .
Συγνώμη κιολας αλλα άχρηστο σκυλί δεν υπαρχει,άχρηστος ιδιοκτήτης υπαρχει.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εγώ σε ρώτησα απλά τι σκοπεύεις να κάνεις στο θέμα εκπαίδευση, αλλά μάλλον ούτε αυτή η ερώτηση σου άρεσε. Και ο πρώην ιδιοκτήτης σου προτείνει άλλη επιλογή. Εσύ λες ότι το έχεις αποφασίσει 1000%. Αν γνωρίζεις από αυτοκίνητα, εγώ θα σου το πω με μια παρομοίωση: δεν έχεις οδηγήσει ποτέ σου αυτοκίνητο. Έχεις δει όμως και σου αρέσει πάρα πολύ το Sierra το corsworth, αντε να έχεις μπει και ως συνοδηγός μια-δυο φορές. Αν πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις να το οδηγήσεις κι εσύ όπως ο οποιοσδήποτε είχε σχετική εμπειρία, επειδή έχεις ας πούμε κλειστό γκαράζ για να το παρκάρεις, τότε καλή σου τύχη. Εγώ θα ευχηθώ μόνο να πέσεις σε καμία μπαριέρα και να φοράς και ζώνη και κράνος, γιατί αν σου φύγει στο αντίθετο ρεύμα θα πάρεις αμπάριζα και κανέναν αθώο. Καλή απόφαση φίλε μου
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ξαναδιαβασα ποιο προσεκτικα τα πρωτα σου μυνηματα και καπου λες οτι οτι τον χαρακτηρα τον πλαθει ο ιδιοκτητης....ποιος σου το ειπε αυτο φιλε μου..?
Επισης αν ο λογος της επιλογης σου ειναι μονο το μεγεθος και το μαλλι τοτε ασφαλεστερη επιλογη θα ηταν αυτη http://ratses.gr/σκύλος/ο-σκύλος-της-νέας-γης/πληροφορίες
https://www.google.gr/url?sa=i&sour...hVLNueJW7lZndsH9A&ust=1464530912609021&rct=jΗ για κατι τέτοιο.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
δεν καταλαβαινω κατι ασε αυτό το φορουμ
μπαινει καποιος και λεει θελω να παρω καυκασιο.
και οι 10 στις 12 απαντησεις είναι.γιατι διαλεξες σκυλι από εμφανηση , γιατι θες τετοιο σκυλι ,παρε αυτό και όχι καυκασιο , δε κανει για σενα κτλ χωρις
1ον να απαντατε σε αυτό που ρωτάει (αν απαντησει καποιος νορμαλ θα φτασει και σε αυτές τις ερωτήσεις μεσα από τη συζητηση)
20ν να απανταει καποιος που ξερει από αυτά τα σκυλια . απλα για καποιο λογο οσοι εχουν εμφανιστεί και λενε θελω το ταδε σκυλι αντιμετωπίζονται με μια απιστευτη επιφυλακτικοτητα χωρις καν να ξερετε τον ανθρωπο και χωρις καν να εχετε βαλει τον εαυτο σας στη θεση αυτή.
30ν δημιουργείτε σε καποιον νέο στο φορουμ την αισθηση οτι εδώ εχουμε φτιαξει ένα φορουμ και αν καποιος διαφωνει σε οσα λεμε του τη λεμε ολοι μαζι γιατι εμεις εχουμε "γνωριστεί" και εχουμε τις ιδιες αποψεις.
και ετσι
ουτε κουβεντα κανετε (από την οποια ξαναλεω θα βγαλετε πολλα περισσοτερα από ότι η ανακριτικη και αποτρεπτικη σας πρωτη επαφη σε καποιο νέο)-παντα υπαρχουν εξαιρέσεις από ολες τις πλευρες .
ουτε βεβαίως αφήνετε 1% περιθωριο στν εαυτο σας να μαθει κατι .δεν γινεται να ειστε σε όλα σωστοι.αλλα αν δεν κουβεντιασετε και ερθετε σε αντιπαραθεση και μιλησετε βασικα δεν θα μαθετε ποτε κατι νέο ή δεν θα επιβεβαιώσετε ποτε κατι που ηδη κανετε.απλα θα μεινετε με την αισθηση του τα ξερω όλα , εχω παντα δικιο και το λενε και οι 3 φιλοι μου αρα ειμαστε οκ.
είναι ένα φορουμ για σκυλια,καποιος που δεν αγαπάει τα σκυλια δεν θα μπει.
αρα με κοινο το ότι οσοι ειμαστε εδώ αγαπάμε τα σκυλια και θελουμε το καλο τους μπορει να βγει κατι πολύ καλο.αλλα πρωτα πρεπει να φυγει ο εγωισμος του καθενος η ξερολιαση η ασεβεια προς κάθε έναν με άλλη αποψη ή με λεγομενα που δεν μας αρεσουν και να ερθει σε ολους η θεληση για να ακούσουμε τον αλλον και να τον βοηθήσουμε αν μπορούμε αν όχι δε πειραζει μοιραζόμαστε το κοινο ότι αγαπάμε τα σκυλια.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@theo9 θα αναγκαστω να βγω τελειως off topic, αλλα δε μπορω να μην σου απαντησω...μετα την αρχικη μας διαφωνια στο θεμα που προτεινες σε καποιον να δεσει το κουταβι του στο καλοριφερ επειδη τον δαγκωνε πανω στον ενθουσιασμο, στο παιχνιδι και την χαζοκουταβομαρα του , καθως το θεωρουσες και ευκαιρια για εκπαιδευση...σε οποιο θεμα και να εχω μπει, πεφτω πανω στις συμβουλες σου. Μιλας για ξερολιαση, οταν εσυ εχεις απαντησει σε οτι θεμα εχει δημιουργηθει απο τη μερα που εκανες εγγραφη; Βρε τι για θεματα συμπεριφορας, τι για θεματα υγειας, τι για θεματα διατροφης, για εκπαιδευση,κοινωνικοποιηση, σκυλοτοπους, για επιλογη εκτροφεα, για αποκτηση σκυλου γενικοτερα, για "εισαγωγη" σκυλου μεσω "εκτροφεα"...δεν θα κρινω τις συμβουλες και τις αποψεις σου, ο καθενας εχει την δικη του...ειλικρινα ομως, τωρα τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη; οτι πριν απαντησουμε στον συγκεκριμενο θεματοθετη,γιατι θα πρεπει να μαθουμε περισσοτερα πραγματα απο αυτο που ρωταει αρχικα και να ξεκινησει η κουβεντα απο την σωστη της βαση; Δηλαδη ειναι πιο σωστο να του πει καποιος απο που να παει να αγορασει ενα Καυκασου και μετα να αρχισουμε να ρωταμε γιατι και πως; Πραγματικα δε μπορω να ακολουθησω τον τροπο που σκεφτεσαι, αν και φυσικα δεν ειναι απαραιτητο να συμβει αυτο....τα 3 συμπερασματα που βγαζεις εσυ απο μονος σου,δεν θα τα σχολιασω καν...εγω θα σου πω οτι για να γινει αποτελεσματικος διαλογος με οποιονδηποτε θεματοθετη θα πρεπει να ειναι και ο ιδιος δεκτικος να ακουσει και πραγματα που δεν θα του αρεσουν. Ο τροπος που γραφει ο καθενας εδω μεσα διαφερει και ειναι φυσιολογικο να ενοχλουνται καποιοι. Δηλαδη θα του απαγορευσεις να γραψει την γνωμη του; Κρατα οποια πληροφορια θες/νομιζεις οτι σου κανει και παμε παρακατω...
ισως ο δικος σου τροπος προσεγγισης να ειναι πιο αποτελεσματικος, τι να πω. Αν εχεις το χρονο και την διαθεση να εισαι ολη μερα στο forum και να λειτουργεις οπως περιγραφεις παραπανω, εσυ ξερεις. Τελος αν εισαι σιγουρος οτι αυτο που συμβουλευεις τον οποιονδηποτε, ειναι αντικειμενικα σωστο και οχι επειδη το δοκιμασες εσυ στους σκυλους σου και επιασε, συνεχισε οπως κρινεις εσυ οτι βοηθας περισσοτερο....sorry και παλι για το off, δεν εχω σκοπο να συνεχισω αυτον τον διαλογο...απλα ειναι πολλες που οι φορες που κρατηθηκα και τωρα δεν αντεξα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
οπα οπα. αρχικα ολους ενα σκυλος η εμφανιση και το παρουσιαστικο τους μας τραβαει. τωρα ο χαρακτηρας του σκυλου θα γινει απο κουταβι μεχρι να γινει ενηλικας διπλα μου. δεν υπαρχει καλο η κακο καυκασου η ροτβαιλερ πχ.
Κάθε φυλή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και η εκτροφή της γίνεται με σκοπό την διαφύλαξη αυτών των χαρακτηριστικών.
Χαρακτηριστικά που δεν αφορούν μόνο την εμφάνιση, αλλά τον χαρακτήρα και τα ένστικτα.

Ο χαρακτήρας δεν πλάθεται κατά το δοκούν γιατί υπάρχουν τα γενετήσια ένστικτα - χαρακτηριστικά που υπερτερούν.
Για παράδειγμα δεν μπορούμε ένα ροτ να το κάνουμε να συμπεριφέρεται όπως ένα ριτριβερ. Όπως δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση ένα τεριε να έχει συμπεριφορά Πεκινουά.

Συνεπώς δεν είναι θέμα μόνο εμφάνισης. Χρειάζεται να γνωρίζουμε τις ιδιαιτερότητες κάθε φυλής πριν την επιλέξουμε, γιατί μπορεί τελικά να μην είναι αυτό που ψάχναμε.
Είναι απόλυτα σεβαστή η επιλογή σου, απλά έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

Θέλω να πιστεύω πως και ο εκτροφέας θα στα εξηγήσει.
Πάντα βέβαια συνυπολογίζεις πως η ένταση εξαρτάται από τον κάθε σκυλο και τα γονίδια που έχει.
Υπάρχει το τυπικό και το μη τυπικό για μια φυλή.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη στην περίπτωση του ντοπ που ανέφερες

και τελικα ο δολοφονος ντοπερμαν ηταν σκυλος του καναπε και ηθελε ολη μερα αγκαλιες.... για φυλαξη χωρου ουτε για πλακα ηταν αχρηστο το σκυλι απλα σε τρομαζε η οψη του και η φημες για το νροπερμαν.. και δεν πλησιαζες .
Ένας σκύλος δεν είναι δεδομένο πως φέρει τα τυπικά χαρακτηριστικά της φυλής του, συνεπώς δεν μπορούμε να κρίνουμε μια ολόκληρη φυλή βασιζόμενοι σε έναν σκύλο.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
@theo9 θα αναγκαστω να βγω τελειως off topic, αλλα δε μπορω να μην σου απαντησω...μετα την αρχικη μας διαφωνια στο θεμα που προτεινες σε καποιον να δεσει το κουταβι του στο καλοριφερ επειδη τον δαγκωνε πανω στον ενθουσιασμο, στο παιχνιδι και την χαζοκουταβομαρα του , καθως το θεωρουσες και ευκαιρια για εκπαιδευση...σε οποιο θεμα και να εχω μπει, πεφτω πανω στις συμβουλες σου. Μιλας για ξερολιαση, οταν εσυ εχεις απαντησει σε οτι θεμα εχει δημιουργηθει απο τη μερα που εκανες εγγραφη; Βρε τι για θεματα συμπεριφορας, τι για θεματα υγειας, τι για θεματα διατροφης, για εκπαιδευση,κοινωνικοποιηση, σκυλοτοπους, για επιλογη εκτροφεα, για αποκτηση σκυλου γενικοτερα, για "εισαγωγη" σκυλου μεσω "εκτροφεα"...δεν θα κρινω τις συμβουλες και τις αποψεις σου, ο καθενας εχει την δικη του...ειλικρινα ομως, τωρα τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη; οτι πριν απαντησουμε στον συγκεκριμενο θεματοθετη,γιατι θα πρεπει να μαθουμε περισσοτερα πραγματα απο αυτο που ρωταει αρχικα και να ξεκινησει η κουβεντα απο την σωστη της βαση; Δηλαδη ειναι πιο σωστο να του πει καποιος απο που να παει να αγορασει ενα Καυκασου και μετα να αρχισουμε να ρωταμε γιατι και πως; Πραγματικα δε μπορω να ακολουθησω τον τροπο που σκεφτεσαι, αν και φυσικα δεν ειναι απαραιτητο να συμβει αυτο....τα 3 συμπερασματα που βγαζεις εσυ απο μονος σου,δεν θα τα σχολιασω καν...εγω θα σου πω οτι για να γινει αποτελεσματικος διαλογος με οποιονδηποτε θεματοθετη θα πρεπει να ειναι και ο ιδιος δεκτικος να ακουσει και πραγματα που δεν θα του αρεσουν. Ο τροπος που γραφει ο καθενας εδω μεσα διαφερει και ειναι φυσιολογικο να ενοχλουνται καποιοι. Δηλαδη θα του απαγορευσεις να γραψει την γνωμη του; Κρατα οποια πληροφορια θες/νομιζεις οτι σου κανει και παμε παρακατω...
ισως ο δικος σου τροπος προσεγγισης να ειναι πιο αποτελεσματικος, τι να πω. Αν εχεις το χρονο και την διαθεση να εισαι ολη μερα στο forum και να λειτουργεις οπως περιγραφεις παραπανω, εσυ ξερεις. Τελος αν εισαι σιγουρος οτι αυτο που συμβουλευεις τον οποιονδηποτε, ειναι αντικειμενικα σωστο και οχι επειδη το δοκιμασες εσυ στους σκυλους σου και επιασε, συνεχισε οπως κρινεις εσυ οτι βοηθας περισσοτερο....sorry και παλι για το off, δεν εχω σκοπο να συνεχισω αυτον τον διαλογο...απλα ειναι πολλες που οι φορες που κρατηθηκα και τωρα δεν αντεξα.

αρχικα να ξεκαθαρίσουμε κατι.
το πως λες ότι : ειπα να μαλωσει-τιμωρησει το κουταβι όταν κανει κατι που δεν είναι αποδεκτο ή το οτι ειπα να εισαγει σκυλο μεσω εκτροφεα (ακομα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το μεμπτο σε αυτο αλλο οκ) είναι λιγο γκεμπελικη τακτικη.'ή θα γραψεις ότι ειπα ή μη το γραψεις καθολου.
αληθεια εχεις γνωση από εκπαιδευση σκυλου ??? δευτερον εχεις γνωση για το αν εκτροφεαςε φερνει σκυλο από εξωτερικο ??? αν δεν εχεις γνωση τοτε καλυτερα να μην απαντας.αν είναι να μου απαντησεις τι λεει το συνταγμα και η βικιπαιδια παλι καλυτερα να μην απαντας.αν τελςο εχεις γνωσεις τοτε πολύ θα ηθελα να τις ακουσω.αλλα σε οσα θεματα ερχεσε να μου την πεις δεν λες κατι παρα μονο το τι κανω στραβα.καλο να λες στον αλλον τα κακα του αλλα ακομα καλυτερο να του λες και καποια εναλλακτικη ή πως να τα διορθωσει.
δευτερον απανταω με συμβουλες για πραγματα που εχω κανει , εχω μαθει ,όχι για πραγματα που δεν γνωριζω .δεν προτρέπω κανεναν να με ακολουθησει ουτε αποτρεπω.αρα κανω αυτό για το οποιο υπαρχει το φορουμ.
τριτον ναι να απαντησετε σε αυτό που ρωτάει.δηλάδη νομιζετε ότι αν τον βομβαρδισετε με ερωτήσεις τέτοιες θα τον αποτρέψετε ???πιο πολύ θα αποτρέψεις τον αλλον αν το συζητήσεις μαζι του ετσι ώστε να σε ακουσει και να ακουσει αυτά που εχεις να πεις.αν δεν εχεις να πεις κατι για το σκυλι που θελει ασε τις αποτροπες για άλλο θεμα..
προτιμάς καποιον που θα σου τα εμφανισει όλα σουπερ ασπιστευα ότι είναι συνηδητοποιημενος και διαβασμένος ή προτιμάς καποιον που είναι γηινος???εγω προτιμαω και τους δυο.ο πρωτος δεν με καθησυχαζει ότι θα είναι οκ με σκυλι γιατι δεν ξερω καν αν είναι ότι λεει,.ο δευτερος δεν εμφανιζει κατι μπορει να είναι πραγματικος.
τέταρτον τα συμπερασματα που βγαζω μπορει να είναι δικα μου αλλα ανδεις ειδικα στα θεματα που εχει να κανει με ερωτήσεις για νεα σκυλια πολλοι από τους νεους σας απαντανετα ιδια με αυτ απου σας λεω και εγω.
πεμπτον ο τροπος που γραφει ο κάθε ενας εδώ ναι διαφερει.αλλα βλεπω σε αλλους να υπαρχει μια ευελιξια και σε αλλους να απαντατε σαν να ειστε ο σωτηρας του σκυλου , ο σωτηρας του εκτροφεα και σαν να ζειτε μεσα σε μια κοινωνια που όλα γινονται με τους τυπους και που όλα τα κανετε ολόσωστα ..
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Απλά αδυνατώ να κατανοήσω αυτά που γράφεις. Θα μείνω σε ότι είπα, δεν θα συνεχίσω κανέναν διάλογο. Εγώ τουλάχιστον γράφω μόνο όπου νομίζω ότι ξέρω. Εσύ που ξέρεις τα πάντα, να γράφεις σε όλα τα θέματα.
 
  • Like
Reactions: kasi


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
όπως ειπα απανταω σε αυτά που ξερω από προσωπικη εμπειρια , και από γνωσεις.
αρα μαλλον ξερω τα παντα για σενα. θενξ.
παντως εγω απανταω.δεν μενω να ξεφευγω σε ότι με ρωτάνε ειδικα αν καποιος εχει πρόβλημα με μενα του κανω διαλογο .
καλη καρδια πανω από όλα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καλή καρδιά εννοείται βρε! Έχουμε να μοιράσουμε κάτι και μου διαφεύγει; τυχερό το forum που έγινες μέλος και θα βοηθήσεις τους πάντες με τις γνώσεις σου
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Καλή καρδιά εννοείται βρε! Έχουμε να μοιράσουμε κάτι και μου διαφεύγει; τυχερό το forum που έγινες μέλος και θα βοηθήσεις τους πάντες με τις γνώσεις σου

θενξ και παλι.
ελπιζω να βαλω και εγω ένα λιθαρακι σε αυτό το οικοδομημα γνωσης και δημοκρατιας που εχει την υπογραφη σου.
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
@nikolaoss,
Έχω μια απορία. Λες συνεχώς ότι έχεις επιλέξει σκύλο, είσαι σίγουρος τι θέλεις και ότι δεν αλλάζεις γνώμη. Ζεις όμως και με άλλους! Αυτούς τους ζήτησες τη γνώμη; Συμφωνεί η γυναίκα σου και το παιδί σου να αποκτήσετε έναν γιγάντιο σκύλο με πολλαπλές απαιτήσεις, τόσο εμφανισιακές όσο και σε θέματα διαμόρφωσης χαρακτήρα και εκπαίδευσης;
Άλλα σκυλιά που ταιριάζουν την περιγραφή σου είναι αυτά: http://ratses.gr/ράτσες-σκύλων?size[1]=113&hair[0]=197&hair[1]=200&mobile_detect_caching_notmobile=
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο σου ταιριάζουν ή κατά πόσο μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες τους, αυτό πρέπει να το ψάξεις εσύ.
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ως ιδιοκτήτρια σκύλων που ζουσαν/ζουν κυρίως σε αυλή, και ως μαμά, αυτό που θα σου πω είναι ότι σκύλος μεγαλόσωμος με μπόλικη ενέργεια, δε θα γίνει φιλικός με τα παιδιά από μόνος του, δε θα είναι ασφαλής με ένα τρίχρονο, τετράχρονο (και όχι για αρκετά χρόνια ακόμη) και θα χρειαστεί πολύ κόπο από εσένα να ισορροπήσεις το μεγάλος σκύλος - εκπαίδευση - φροντίδα κουταβιού - παιδί και άλλες υποχρεώσεις - χρόνος μόνο απόγευμα. Αν φαντάζεσαι ένα σκύλο μεγάλο αγαθό μαλλιαρό, όλη μέρα στην αυλή, και μετά μια-δυο ώρες παιχνίδι και ο σκύλος να παίζει με ασφάλεια με το παιδί, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Γιγαντιος σκύλος σημαίνει συνεχής προσοχή, και με την ηλικία που έχει τώρα το παιδί, στην ερώτηση πότε θα παίζει μόνος με το παιδί, η απάντηση είναι ότι μέχρι να μεγαλώσει το παιδί αρκετά για να χειριστεί σκύλο τέτοιου μεγέθους, σκύλος δε θα υπάρχει πια λόγω γήρατος. Και τονίζω, είμαι πολύ υπέρ των σκύλων που ζουν πιο πολύ έξω και των σκύλων με παιδιά. Αλλά η δουλειά που θέλει για να δεθείς σωστά με σκύλο που κοιμάται έξω και να δεθούν και τα παιδιά μαζί του, είναι η 10πλασια από όσο με σκύλο που ζει μέσα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
δεν καταλαβαινω κατι ασε αυτό το φορουμ
Ο ανθρωπος μπήκε στο φόρουμ για να ρωτήσει για μια φυλή. Ακουσε απόψεις και προσπαθούν καποιοι να τον προϊδεάσουν για πέντε πράγματα που ίσως δεν ειχε σκεφτεί. Επίσης ο καθένας εκπροσωπεί τον εαυτό του. Αν δυο - τρεις λένε το ίδιο, τότε μάλλον θα έπρεπε να δωσει μεγαλύτερη βάση σε αυτό που λέγεται. Αν δεν του κάνουν, ας μην τα ακούσει.
Εσύ ξέρεις να λειτουργούν κάπως αλλιώς;
 




nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
Απο δευτερα θα παω με φιλο μου σε σπιτι με ιδιοκτητη καυκασιου και θα μου λυσει ολες τις αποριες. Μιλησα στο τηλ σημερα μαζι του .
 




nikolaoss

Active Member
16 Μαϊου 2016
27
3
44
Ξερω το βιντεο παρα ειναι καλο..... υπαρχει φυσικα και το αλο ακρο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3