Συνυπαρξη αρσενικου ροτβαιλερ με μικροσωμο θηλυκο


evandro

Member
2 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
58
Χανιά
Γεια σας. Έχω ενα αρσενικό ροτβάιλερ 16 μηνών και πριν 15 μέρες τρύπωσε στην αυλή μας ενα μικρόσωμο θηλυκό αδεσποτακι μεγέθους πορτοκαλιού!!! Το εβγαλα μια δυο φορες εξω αλλά ξανά έμπαινε και το λυπηθηκα. Προσπάθησα να βρω κάποιον να το πάρει αλλά τίποτα. Τώρα έχουν συνηθίσει ο ένας τον άλλον κι εμείς αυτή . Θέλω να την κρατήσω αλλα το μονο που σκέφτομαι είναι τι θα γίνει όταν θα είναι σε οίστρο που θα τρελαθεί το αγόρι μας και θα την κυνηγάει με κίνδυνο να την σκοτώσει λόγω μεγέθους. Μπορω να της κανω στειρωση πριν τον πρωτο οίστρο και ποτε περιπου εμφανιζεται αυτός;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Νομίζω ότι δε γίνεται πριν τον πρώτο οίστρο στείρωση. Θα ρωτήσω και το γιατρό μιας και θα είμαι σήμερα εκεί. Να τους χωρίσεις για όσο κρατήσει ο οίστρος;
 
  • Like
Reactions: evandro


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Γεια σας. Έχω ενα αρσενικό ροτβάιλερ 16 μηνών και πριν 15 μέρες τρύπωσε στην αυλή μας ενα μικρόσωμο θηλυκό αδεσποτακι μεγέθους πορτοκαλιού!!! Το εβγαλα μια δυο φορες εξω αλλά ξανά έμπαινε και το λυπηθηκα. Προσπάθησα να βρω κάποιον να το πάρει αλλά τίποτα. Τώρα έχουν συνηθίσει ο ένας τον άλλον κι εμείς αυτή . Θέλω να την κρατήσω αλλα το μονο που σκέφτομαι είναι τι θα γίνει όταν θα είναι σε οίστρο που θα τρελαθεί το αγόρι μας και θα την κυνηγάει με κίνδυνο να την σκοτώσει λόγω μεγέθους. Μπορω να της κανω στειρωση πριν τον πρωτο οίστρο και ποτε περιπου εμφανιζεται αυτός;
Ειμαστε σε οίστρο και η ηλικία μας ειναι 7,5 μηνων.δεν ειμαι σίγουρη ομως νομιζω πως μπορεις να την στειρώσεις.κανε μια ερώτηση τον κτηνίατρο σου.
 
  • Like
Reactions: evandro


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλημέρα! Καλύτερα να το συζητήσεις με τον κτηνιατρο σου. Όταν ήθελα να στειρωσω και γω την δικιά μου, είχα την ίδια απορία. Κάποιοι υποστήριζαν οτι τώρα πια, μπορεί να γίνει η στειρωση και πριν τον πρώτο οίστρο, γύρω στους 6-7 μήνες. Εμένα αυτό που με προβληματισε ήταν οτι διαβασα κάπου πως αν γίνει στειρωση πριν τον πρώτο οίστρο, αυξάνονται οι πιθανότητες για ακράτεια, αλλα δεν γνωρίζω κατά ποσο ισχύει κάτι τέτοιο. Συνηθίζεται όμως να κάνουν πολύ νωρις στειρώσεις στο εξωτερικό, αν θυμάμαι καλά.
 
  • Like
Reactions: evandro and vek


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αν δεν απατώμαι, οι μεν Αμερικανοί ακολουθούν τη γραμμή στείρωση πριν τον πρώτο οίστρο ενώ οι Ευρωπαίοι κτηνίατροι συνιστούν τη στείρωση μετά τον πρώτο οίστρο. Και στις δύο περιπτώσεις μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες εμφάνισης νεοπλασμάτων στους μαστούς, αλλά στην πρώτη περίπτωση έχει αναφερθεί όντως ότι υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες εμφάνισης ακράτειας. Στην Ελλάδα οι κτηνίατροι ακολουθούν την ευρωπαϊκή γραμμή, προκειμένου να ολοκληρωθεί ο οργανισμός του σκύλου. Ο οίστρος εμφανίζεται μεταξύ 6-12 μηνών. Από τη στιγμή που ο μικρός δεν είναι στειρωμένος, καλό είναι όταν της έρθει και για να αποφευχθεί η εγκυμοσύνη να τα κρατήσεις χώρια για όσο διαρκεί (περίπου 3 εβδομάδες). Μετά, με συνεννόηση και με τον κτηνίατρο, 2 μήνες περίπου μετά την εμφάνιση της περιόδου στείρωσέ την ;)
 


evandro

Member
2 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
58
Χανιά
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δε φοβάμαι τόσο το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης γιατί και μόνο η διαφορά μεγέθους την καθιστά απίθανη, όσο το να την κυνηγάει και να την τραυματισει. Θα ρωτήσω κι εγώ κτηνίατρο κι αν δεν μπορέσω να τη στειρωσω νωρίς θα τους χωρίσω για όσο χρειαστεί.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Το αντιμετώπισα πρόσφατα. Αρσενικό ChowChow, με θηλυκό ShihTzu. Εσύ έχεις και την εναλλακτική κήπος/σπίτι που εγώ δεν είχα. Αν τα κρατήσεις χωριστά για 15-20 μέρες δεν θα έχεις πρόβλημα. Ο μικρός θα φρικάρει λίγο, αλλά το ίδιο θα κάνει και στον οίστρο του θηλυκού του γείτονα.
ΥΓ1. μην βασίζεσαι στην "υψομετρική" διαφορά. Ο "έρως" εκτός από χρόνια δεν κοιτά ούτε διαφορά μεγέθους.
ΥΓ2. μην την στειρώσεις πριν χρονίσει ό,τι κι αν λένε οι αμερικάνοι κτηνίατροι.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
θεωρητικα η στειρωση είναι καλυτερη όταν εχει ολοκληρωθεί η πρωτη περιοδος που εχει ολοκληρωθεί ο οργανισμος τοτ θυληκου.
απλα στη περιοδο τωρα θα τα κρατας χωριστα αρκετο καιρο.εμενα ο αρσενικος ειχε τρελαθεί περιπου μια βδομαδα πριν δω αιμα στη μικρη και σταματησε να τρελαίνεται καμια βδομαδα αφου τελειωσε το αιμα....δηλαδή κοντα στο μηνα μπορει να πρεπει να τα εχεις χωριστα (εμενα ειχε αιμα 8 μερε κιολας !!!) ...απλα και το θυληκο θα είναι τρελαμενο εκεινη τη περιοδο.μετα από κανα 15νθημερο αφου εχουν όλα στρωσει (θα το καταλάβεις ότι θα ησυχασουν τα σκυλια) κανε τη στειρωση και μετα θα εχεις την ηρεμια σου σε τετοιο θεμα.
 
  • Like
Reactions: Orilis and evandro


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δε φοβάμαι τόσο το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης γιατί και μόνο η διαφορά μεγέθους την καθιστά απίθανη, όσο το να την κυνηγάει και να την τραυματισει. Θα ρωτήσω κι εγώ κτηνίατρο κι αν δεν μπορέσω να τη στειρωσω νωρίς θα τους χωρίσω για όσο χρειαστεί.
Δε νομόζω ότι η διαφορά μεγέθους καθιστά την εγκυμοσύνη απίθανη. Την καθιστά όμως πολύ επικίνδυνη.
Στείρωση νωρίς γίνεται. Απλώς οι περισσότεροι κτηνίατροι (στην Ελλάδα τουλάχιστον) δεν το συνιστούν.Αλλα το έχω ακούσει να γίνει και στην Ελλάδα.
 
  • Like
Reactions: evandro


evandro

Member
2 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
58
Χανιά
Το αντιμετώπισα πρόσφατα. Αρσενικό ChowChow, με θηλυκό ShihTzu. Εσύ έχεις και την εναλλακτική κήπος/σπίτι που εγώ δεν είχα.
Απλά από περιέργια, εσύ πώς το αντιμετώπισες; Τα είχες μαζί;
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ναι, αλλά εμείς είχαμε την ιδιαιτερότητα της ράτσας (ChowChow) που δεν είναι και εύκολα στα θηλυκά. Την πρώτη εβδομάδα ήταν τελείως αδιάφορος. Την επόμενη την μύριζε, αλλά χλιαρά. Την τρίτη εβδομάδα ξύπνησε, αλλά το ελέγξαμε με βρακί, σπρέι (στη μικρή) και φυτικό ηρεμιστικό/χαλαρωτικό στον μεγάλο. Και φυσικά πολλή-πολλή εποπτεία. Δεν έμεναν δευτερόλεπτο μόνα τους. Η τελευταία εβδομάδα ήταν εύκολη, γιατί η μικρή δεν τον άφηνε ούτε να την μυρίσει πια.
 
  • Like
Reactions: evandro


evandro

Member
2 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
58
Χανιά
Ναι, αλλά εμείς είχαμε την ιδιαιτερότητα της ράτσας (ChowChow) που δεν είναι και εύκολα στα θηλυκά. Την πρώτη εβδομάδα ήταν τελείως αδιάφορος. Την επόμενη την μύριζε, αλλά χλιαρά. Την τρίτη εβδομάδα ξύπνησε, αλλά το ελέγξαμε με βρακί, σπρέι (στη μικρή) και φυτικό ηρεμιστικό/χαλαρωτικό στον μεγάλο. Και φυσικά πολλή-πολλή εποπτεία. Δεν έμεναν δευτερόλεπτο μόνα τους. Η τελευταία εβδομάδα ήταν εύκολη, γιατί η μικρή δεν τον άφηνε ούτε να την μυρίσει πια.
Ωχ!!!! Ταλαιπωρία !!!! Πρέπει να τα χωρίσω οπωσδήποτε γιατί ο Μπόμπος μου δεν είναι κι ο πιο υπάκουος! :)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και ο πιο υπάκουος να ήταν εκείνη τη στιγμή που μιλάει το ένστικτο και θέλει να ζευγαρώσει βουλώνει τα αυτιά και δεν ακούει τίποτα. Ούτε το θηλυκό ούτε το αρσενικό. Για αυτό χρειάζεται εποπτεία και στις βόλτες πάντα με λουρί, δίπλα-διπλα, μακριά από χώρους που συχνάζουν άλλοι σκύλοι και όταν δούμε από την αντίθετη πλευρά σκύλο αλλάζουμε απευθείας δρόμο
 


doritamelie

Member
7 Δεκεμβρίου 2015
12
67
38
Η στείρωση στα θηλυκά μπορει να γινει πριν την πρώτη περίοδο όπως έγινε και στην δικιά μου σκυλίτσα 11 μηνών τον νοεμβριο 2015 και μέχρι τώρα είναι μια χαρά! ούτε κιλά πήρε ούτε χαρακτήρα άλλαξε (είναι σαν κουτάβι) ούτε είδα και κάποια αλλη αλλαγή και το χειρουργείο πήγε μια χαρά λόγω μικρής ηλικίας. Διαβασα κι εγώ πολλά πριν το κάνω ( στο εξωτερικό το κάνουν πολλοί) και καταλάβα οτί ο καθένας λέει την γνώμη του και είναι καθαρά δική σου επιλογή και θέμα οργανισμού αν θα πάθει κάτι. Η γνώμη μου για την ακράτεια είναι οτι οι κτηνιατροι κάτι λάθος κάνουν ή το ζωο έχει καποια δυσλειτουργεία και για τον χαρακτήρα πιστεύω πιο πολύ αλλάζει με την περιοδο παρά με την στείρωση! Επίσης οσο πιο μεγάλη ηλικιακά είναι τόσες περισσότερες επιπλοκές στην αναισθησία μπορεί να έχει και μη ξεχνάτε τα σκυλία ''μεγαλώνουν'' γρήγορα...! Αυτά έχω να πω (σύμφωνα κ με εμπειρία που είχα με αλλο σκυλί 15 χρόνια αστείρωτο και περασε πολύ δύσκολα..).καλή επιτυχία ότι κι αν κάνεις!! ¨)