ποιμενικος καυκασου και νεος ιδιοκτητης




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Συγνώμη κιολας αλλα άχρηστο σκυλί δεν υπαρχει,άχρηστος ιδιοκτήτης υπαρχει.
για συγκεκριμενες περιπτώσεις και θελω...φυσικα και υπαρχει
 
  • Like
Reactions: Orilis


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Απο δευτερα θα παω με φιλο μου σε σπιτι με ιδιοκτητη καυκασιου και θα μου λυσει ολες τις αποριες. Μιλησα στο τηλ σημερα μαζι του .
Και απο τριτη να πας σε εφημερευων νοσοκομειο να κλεισεις δωματιο για οταν χρονισει το κουταβι...
Χωρις πλακα αγαπητε φιλε η ποιο σωστη επιλογη για την ασφαλεια τη δικια σου και της οικογενειας σου ειναι να παρεις ενα θηληκο κουταβι αλλης ρατσας,να το μεγαλωσεις να δεις εμπρακτως τι απαιτησεις εχει το μεγαλωμα ενος σκυλου και εαν στην συνεχεια δεις οτι σε παιρνει παιρνεις και καυκασου..Εχει μεγαλη διαφορα το "εχει ο φιλος μου σκυλο και τον βλεπω τι ωραιος που ειναι" και το ΕΧΩ εγω σκυλο και ειμαι και υπευθυνος για αυτο..
Εν ολιγοις εχεις αποφασισει εν αγνοια σου να παρεις ενα σκυλι που ΑΝ βγει τυπικο προς τη φυλη πρεπει να το περιοριζεις μεσα σε box ( κλουβι) οταν ερχονται ξενοι, να φοραει συνεχεια φιμωτρο οταν ειναι εξω, να πρεπει να τον παλευεις οταν μεγαλωσει και αρχισει να σου μπαινει, να μην μπορεις να αφησεις το παιδι σου η τη γυναικα μονο μαζι του ,να εξασφαλισεις τουλαχιστον 3 μετρα περιφραξη και πολλα αλλα που βαριεμαι παλι να γραφω....
Απο την αλλη μπορει να τυχει το κουταβι που θα παρεις να βγει κανενας μπουχεσας σαν το ντομπερμαν που λες οποτε θα καμαρωνεις που εχεις νεας γης με λουκ καυκασου...
Γιαυτο σου λεω παρε το νεαςγης να εισαι μεσα και να μην ταλαιπωρεισαι...
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Ο ανθρωπος μπήκε στο φόρουμ για να ρωτήσει για μια φυλή. Ακουσε απόψεις και προσπαθούν καποιοι να τον προϊδεάσουν για πέντε πράγματα που ίσως δεν ειχε σκεφτεί. Επίσης ο καθένας εκπροσωπεί τον εαυτό του. Αν δυο - τρεις λένε το ίδιο, τότε μάλλον θα έπρεπε να δωσει μεγαλύτερη βάση σε αυτό που λέγεται. Αν δεν του κάνουν, ας μην τα ακούσει.
Εσύ ξέρεις να λειτουργούν κάπως αλλιώς;


ο φιλος που εκανε το θεμα εχει ρωτησει αν καποιος ξερει από καυκασια να του απαντησει.και το ιδιο το λεει ή2 ή 3 φορες.
και από τις 20 απαντησεις οι 19 είναι από ανθρώπους που δεν ξερουν από καυκασια και που απλα του λενε αλλα πραγματα όπως να μη παρει καυκασιο και να κοιταξει το ταδε , ή ερωτήσεις που δεν εχουν σχεση με αυτό που ρωτησε.
αυτό δεν είναι σωστη λειτουργια του φορουμ κατ'εμε.
ενας που θελει σκυλο επειδή του αρεσει και δε ξερει από σκυλια αντιμετωπίζεται με μεγαλη επιφυλακτικοτητα , ενας που παιρνει σκυλο και λεει ότι εχει διαβασει τα παντα είναι σουπερ.
δε ηξερα ότι τα σκυλια είναι με μανουαλ......
και οι 5-6 που απαντανε σε όλα τα ιδια πραγματα αν απανταγαν κατι συγκεκριμενο θα πηγαινα πασο.αλλα απαντανε τα ιδια γενικα ερωτήματα και όχι για αυτό που δημιουργει καποιος ένα θεμα.
με τη κουβεντα , την ευγενεια και την ελευθερια να ακουστουν ολες οι αποψεις κερδίζεις περισσοτερα πραγματα και εσυ και ο άλλος .
πολλοι εδώ δεν εχουν ουτε διαθεση για το πρωτο και βεβαια ουτε το δευτερο όταν βλεπουν αντιθετη αποψη.το τριτο χανεται στα δυο πρωτα βεβαίως.

δεν μιλαω για σενα προσωπικα ε. δεν εχω θεμα με κανεναν προσωπικα ασχετα αν καποιοι εχουν (άλλο ένα δειγμα του πως αντιμετωπίζουμε τον κοσμο γυρω μας) και τα παραδείγματα είναι απλα αυτά που θυμηθηκα και βεβαια δεν θελω να θαρεξηγησω κανεναν από αυτους .μακαρι και οι 2 ιδιοκτητες να βγουν απίστευτοι .
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
ο φιλος που εκανε το θεμα εχει ρωτησει αν καποιος ξερει από καυκασια να του απαντησει.και το ιδιο το λεει ή2 ή 3 φορες.
και από τις 20 απαντησεις οι 19 είναι από ανθρώπους που δεν ξερουν από καυκασια και που απλα του λενε αλλα πραγματα όπως να μη παρει καυκασιο και να κοιταξει το ταδε , ή ερωτήσεις που δεν εχουν σχεση με αυτό που ρωτησε.
αυτό δεν είναι σωστη λειτουργια του φορουμ κατ'εμε.
ενας που θελει σκυλο επειδή του αρεσει και δε ξερει από σκυλια αντιμετωπίζεται με μεγαλη επιφυλακτικοτητα , ενας που παιρνει σκυλο και λεει ότι εχει διαβασει τα παντα είναι σουπερ.
δε ηξερα ότι τα σκυλια είναι με μανουαλ......
και οι 5-6 που απαντανε σε όλα τα ιδια πραγματα αν απανταγαν κατι συγκεκριμενο θα πηγαινα πασο.αλλα απαντανε τα ιδια γενικα ερωτήματα και όχι για αυτό που δημιουργει καποιος ένα θεμα.
με τη κουβεντα , την ευγενεια και την ελευθερια να ακουστουν ολες οι αποψεις κερδίζεις περισσοτερα πραγματα και εσυ και ο άλλος .
πολλοι εδώ δεν εχουν ουτε διαθεση για το πρωτο και βεβαια ουτε το δευτερο όταν βλεπουν αντιθετη αποψη.το τριτο χανεται στα δυο πρωτα βεβαίως.

δεν μιλαω για σενα προσωπικα ε. δεν εχω θεμα με κανεναν προσωπικα ασχετα αν καποιοι εχουν (άλλο ένα δειγμα του πως αντιμετωπίζουμε τον κοσμο γυρω μας) και τα παραδείγματα είναι απλα αυτά που θυμηθηκα και βεβαια δεν θελω να θαρεξηγησω κανεναν από αυτους .μακαρι και οι 2 ιδιοκτητες να βγουν απίστευτοι .

Στο φορουμ υπάρχουν πολλοί έμπειροι και διαβασμένοι ιδιοκτήτες
και δεν χριάζεται να ειναι απαρέτιτα ιδιοκτήτες Καυκάσου για
να δώσουν βασικές συμβουλές-κατευθύνσεις σε έναν άπειρο και
και κάποιον που δεν ξέρει τι να ρωτήσει. Πχ δεν χριαζεται να
εχεις Καυκάσου για να του πεις το πολυ βασικό οτι ΔΕΝ κανουν
για άπειρους που ποτε δεν είχαν σκυλο μεγάλου μεγέθους.
Αυτη την στιγμή απο οτι θημάμε ενεργό μέλος με Καύκασου δεν
δεν έχουμε τι πρεπει να γίνει να μην απαντήσει κανεις;
Αλλα συνήθος οταν τους πιάνει φούρια θελουν να ακούσουν αυτα
που θελουν να ακούσουν. Τουλαχιστον ας δώσει μια παράταση
στην απόκτηση μεχρι να μάθει περισσοτερα για την φιλη και για
τις ιδιετεροτητες της. Δεν ειναι ολα τα σκυλια για όλους.
Και ο κουμπάρος της θείας της ξάδελφης της Ευτέρπης δεν ειναι
και ο καλύτερος σύμβουλος.

Εγω αν ήμουν εκτροφέας δεν θα έδινα κουτάβι Καυκάσου σε ΣΠΙΤΙ
απείρου που δεν εχει περάσει απο τα χέρια του με επιτυχια πχ
ενα ροτβάιλερ ή ενα ΓΠ ή ενα μαλινουά.

Τι μπορει να συμβεί;

Τα παντα ολα τα κακά και τιποτα. Αλλα το προγραμα πρεπει να
φτιαχτεί αναμένοντας τα δύσκολα. Και μην ξεχνάμε οτι αυτα τα
σκυλια δεν ειναι μεγαλόσωμα αλλα γιγαντόσωμα και δεν γίνονται
εύκολα κουμάντο και λογο μεγέθους και λογο μυαλού.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Στο φορουμ υπάρχουν πολλοί έμπειροι και διαβασμένοι ιδιοκτήτες
και δεν χριάζεται να ειναι απαρέτιτα ιδιοκτήτες Καυκάσου για
να δώσουν βασικές συμβουλές-κατευθύνσεις σε έναν άπειρο και
και κάποιον που δεν ξέρει τι να ρωτήσει. Πχ δεν χριαζεται να
εχεις Καυκάσου για να του πεις το πολυ βασικό οτι ΔΕΝ κανουν
για άπειρους που ποτε δεν είχαν σκυλο μεγάλου μεγέθους.
Αυτη την στιγμή απο οτι θημάμε ενεργό μέλος με Καύκασου δεν
δεν έχουμε τι πρεπει να γίνει να μην απαντήσει κανεις;
Αλλα συνήθος οταν τους πιάνει φούρια θελουν να ακούσουν αυτα
που θελουν να ακούσουν. Τουλαχιστον ας δώσει μια παράταση
στην απόκτηση μεχρι να μάθει περισσοτερα για την φιλη και για
τις ιδιετεροτητες της. Δεν ειναι ολα τα σκυλια για όλους.
Και ο κουμπάρος της θείας της ξάδελφης της Ευτέρπης δεν ειναι
και ο καλύτερος σύμβουλος.

Εγω αν ήμουν εκτροφέας δεν θα έδινα κουτάβι Καυκάσου σε ΣΠΙΤΙ
απείρου που δεν εχει περάσει απο τα χέρια του με επιτυχια πχ
ενα ροτβάιλερ ή ενα ΓΠ ή ενα μαλινουά.

Τι μπορει να συμβεί;

Τα παντα ολα τα κακά και τιποτα. Αλλα το προγραμα πρεπει να
φτιαχτεί αναμένοντας τα δύσκολα. Και μην ξεχνάμε οτι αυτα τα
σκυλια δεν ειναι μεγαλόσωμα αλλα γιγαντόσωμα και δεν γίνονται
εύκολα κουμάντο και λογο μεγέθους και λογο μυαλού.

δε διαφωνω σε αυτό που λες.
αλλα σκεψου εσευ εισαι στη φουρια σου να παρεις καυκασιο.
και μπαινεις και το λες.
δεν είναι προτιμοτερο καποιος να σε πιασει με το καλο και να σου κανει κουβεντα από το να σε πιασουν σε στυλ ανακριση και να σου πουν ξερα όχι μη παρεις???
εγω ειμακι υπερ του πρωτου οποιος και να είναι αυτος μικρος - μεγαλος , εμπειρος - απειρος ολοι πρεπει να εχουν το δικαιωμα να ακουστουν και να συζητηθουν οι αποψεις τους.
και στο τελος αυτος θα κανει ότι θελησει.καλυτερα λοιπον να κανει αυτό που θελει αλλα να εχει στο μυαλο του 2 πραγματα παρα να κανει παλι αυτό που θελει και να εχει αποκομισει από το φορουμ ένα τιποτα....
αλλα το βασικο μου θεμα είναι ότι υπαρχουν καποιοι εδώ που απαντανε γενικότητες μονο , με αγενεια και με εμφανες ότι δεν εχουν διαβασει τι ρωτάει ο άλλος.θα πουν αυτό που θελουν ή που ξερουν ασχετα τον αλλον. ταμπελιαζουν καποιον από μια κουβεντα και απαντανε αναλογα...
εκτος του ότι υπαρχει αγενεια γενικα όπως και προσωπικες ειρωνιες ανευ λογου.
αλλα βλέποντας ότι καποιοι όχι μονο ενοχλούνται αλλα αντι και αυτό που λεω να συζητησουν απλα μπαινουν σε προσωπικες διαμάχες (που δεν εχω καμια ορεξη για τετοια) .γιαυτο δεν ξαναασχολουμαι με αυτό.οποιος καταλαβε τι εννοω καταλαβε.
οποιος δεν θελει να καταλαβει δικο του θεμα.
οποιος εχει άλλη αποψη βεβαίως να τη συζητησω αλλα να μου πει αποψη ότι ένα κατεβατο με κατηγοριες που δε λενε τιποτα και που δεν βασιζονται πουθενα.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εμένα πάλι φίλε @theo9 ξέρεις τι με ενοχλεί πάρα πολύ;
Που έρχεστε κατά καιρούς 2-3 φουριόζοι [ωραία λέξη btw] και μέσα σε λίγες μέρες συμμετοχής σας, έχετε προλάβει να ταμπελιάσετε [επίσης ωραία λέξη] τους περισσότερους παλιούς, λες και εσείς είσαστε μοναδικοί και εσάς περίμενε το φόρουμ να γίνει ιδανικό. Και τελικά κι εσείς, πριν καν κλείσετε μήνα συμμετοχής, συμπεριφέρεστε το ίδιο με τους παλιούς. Και αν κλείσετε και εξάμηνο συμμετοχής, είναι θαύμα!

Ας γράφει λοιπόν ο καθένας όπως νομίζει και ας αφήσει το πως γράφουν οι άλλοι ;)
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
theo9
καταλαβαινω τι λες, αλλα προσπαθησε λιγο να βγεις απο τη θεση που εισαι και να κατανοησεις τον απεναντι. Τι εννοω

Δεν ξερω ποσο καιρο το παρακολουθεις το φορουμ, αν το παρκαολουθεις απο την ημερομηνια εγγραφης σου, πολυ πολυ περιληπτικα και συνο[τικα να σε ενημερωσω οτι μπαινουν συνεχως νεοι ή εν δυναμει ιδιοκτητες, ρωτανε σχεδον τα ιδια πραγματα, πολλες φορες με το ιδιο ακομψο υφος, αν δεν ακουσουν αυτα που θελουν στραβωνουν και διαφορα τετοια χαζοχαρομενα, και το πιο ασχημο απο ολα δεν εχουν καν διαβασει κατι...κατι απο το φορουμ, κατι γενικα απο το ιντερνετ, η θεωρουν οτι τα 2 αρθρα ειναι αρκετα για να σχηματισουν αποψη

Ετσι καποια μελη ισως απαντησουν αποτομα, ισως ειρωνευτουν...δεν σου λεω οτι εχουν δικαιο η αδικο, σου εξηγω την κατασταση. Κ εγω που δεν ειμαι ο πλεον παλαιουρας εδω μεσα εχω αγανακτισει καποιες φορες.

Φωτεινη εξαιρεση τον τελευταιο καιρο linak με το θεμα της http://www.dogforum.gr/community/threads/Τελικα-γινεται-να-εχεις-σκυλο-και-παιδια.32137/

Ας δουμε λιγο και την αλλη μερια.

Απο εκει κ περα προσωπικα με καλυπτει πληρως η απαντηση του ISKENDER
Δε χρειαζεται να εχεις προσωπικη εμπειρια απο καυκασιο για να ξερεις οτι δεν ειναι κ η καλυτερη επιλογη για απειρο,μην υπερβαλεις
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
theo9
καταλαβαινω τι λες, αλλα προσπαθησε λιγο να βγεις απο τη θεση που εισαι και να κατανοησεις τον απεναντι. Τι εννοω

Δεν ξερω ποσο καιρο το παρακολουθεις το φορουμ, αν το παρκαολουθεις απο την ημερομηνια εγγραφης σου, πολυ πολυ περιληπτικα και συνο[τικα να σε ενημερωσω οτι μπαινουν συνεχως νεοι ή εν δυναμει ιδιοκτητες, ρωτανε σχεδον τα ιδια πραγματα, πολλες φορες με το ιδιο ακομψο υφος, αν δεν ακουσουν αυτα που θελουν στραβωνουν και διαφορα τετοια χαζοχαρομενα, και το πιο ασχημο απο ολα δεν εχουν καν διαβασει κατι...κατι απο το φορουμ, κατι γενικα απο το ιντερνετ, η θεωρουν οτι τα 2 αρθρα ειναι αρκετα για να σχηματισουν αποψη

Ετσι καποια μελη ισως απαντησουν αποτομα, ισως ειρωνευτουν...δεν σου λεω οτι εχουν δικαιο η αδικο, σου εξηγω την κατασταση. Κ εγω που δεν ειμαι ο πλεον παλαιουρας εδω μεσα εχω αγανακτισει καποιες φορες.

Φωτεινη εξαιρεση τον τελευταιο καιρο linak με το θεμα της http://www.dogforum.gr/community/threads/Τελικα-γινεται-να-εχεις-σκυλο-και-παιδια.32137/

Ας δουμε λιγο και την αλλη μερια.

Απο εκει κ περα προσωπικα με καλυπτει πληρως η απαντηση του ISKENDER
Δε χρειαζεται να εχεις προσωπικη εμπειρια απο καυκασιο για να ξερεις οτι δεν ειναι κ η καλυτερη επιλογη για απειρο,μην υπερβαλεις


συμφωνω μαζι σου σε όλα.οπως συμφωνησα και με τον ISKENDER
απλα ειτε ο άλλος είναι με υφος ειτε με επιθετικοτητα ειτε είναι ξερολας καλο είναι να του κανεις κουβεντα..γιατι στη τελικη το σκυλι θα είναι κερδισμενο ή χαμενο.
γιαυτο λεω κανε κουβεντα και μεσα από αυτης θα πεις αυτά που θες και θα ρωτήσεις και αυτά που θες.
ετσι νομιζω κερδιζουν ολοι...και στη τελικη αυτος που -λεμε τωρα λογω υφους ή λογω οτιδήποτε- δεν σου κανει και τον αντιμετωπίζεις με αγενεια και απότομα ισως να είναι ενας τυπος που σε 2 μηνες να τον βλέπεις κάθε μερα στη βολτα σου....
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Το εχω πει και εγω οτι το φορουμ εχει καποια θεματακια στο καλωσορισμα...οκ...απο την αλλη σου εξηγησα και την αλλη μερια. Δεν εχω δει παντως διαλακτικο νεοφερμενο που να του γινεται "επιθεση" ανευ λογου.

Εχει καταντησει κουραστικο (και φανταζομαι για παλαιοτερους ποσο μαλλον) το γιατι δεν αγοραζουμε απο πετ σοπ ας πουμε...ε ποσες χιλιαδες φορες να συζητηθει οταν το 30% των θεματων εδω μεσα (τυχαιο νουμερο) εχουν να κανουν με αυτο το πραγμα; ποσο να αντεξεις;

Τελος παντων, τα καυκασια δεν ειναι για ολους, για να μην πω ειναι μονο για κοπαδι και φανω καπως......

Καλη τυχη στο θεματοθετη γιατι θα την χρειαστει, σε πολλα επιπεδα
 
  • Like
Reactions: mareco and stamatia


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
30
Εδω δεν μιλαμε απλα για καλωσορισμα...Εδω μιλαμε για ατομα που κρινουν το αν εσυ πρεπει να εχεις σκυλο η οχι...
Και δεν μιλαω για καποια συγκεκριμενη φυλη οπως σε αυτο το νημα...μιλαω γενικα...
Μερικοι εδω μεσα εχουν ξεφυγει εντελως!!
 
  • Like
Reactions: zenio


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Εδω δεν μιλαμε απλα για καλωσορισμα...Εδω μιλαμε για ατομα που κρινουν το αν εσυ πρεπει να εχεις σκυλο η οχι...
Και δεν μιλαω για καποια συγκεκριμενη φυλη οπως σε αυτο το νημα...μιλαω γενικα...
Μερικοι εδω μεσα εχουν ξεφυγει εντελως!!
Αντικειμενικα εχεις ενα δικιο ,ομως ετσι και αλλιως αυτος που θελει να παρει κατι θα το παρει και ας χτυπιουνται οι υπολοιποι που τον συμβουλευουν.Αν ομως στο ελαχιστο προβληματιστει απο αυτα που λεμε τοτε σκεφτει σωστοτερα και δεν θα κανει λαλακια..
Στην αντιθετη περιπτωση τι θα επρεπε να του πουμε δλδ?
''Ναι δικιε μου (ουαου!) πρωτη επιλογη εκανες που θελεις να κανεις καυκασου!Θα εισαι και η πρωτη μουρη με αυτο σκυλι!Θα το κανεις και τουμπανο με 69,879 kg με την pro2hi τροφη που τρωνε μονο οι πρωταθλητες και θα μπεις στο ματι του γειτονα που εχει ενα (tre s banal) presa canario μον 62,458 kg...
Aς σοβαρευτουμε...
 
  • Like
Reactions: Serge


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Αντικειμενικα εχεις ενα δικιο ,ομως ετσι και αλλιως αυτος που θελει να παρει κατι θα το παρει και ας χτυπιουνται οι υπολοιποι που τον συμβουλευουν.Αν ομως στο ελαχιστο προβληματιστει απο αυτα που λεμε τοτε σκεφτει σωστοτερα και δεν θα κανει λαλακια..
Στην αντιθετη περιπτωση τι θα επρεπε να του πουμε δλδ?
''Ναι δικιε μου (ουαου!) πρωτη επιλογη εκανες που θελεις να κανεις καυκασου!Θα εισαι και η πρωτη μουρη με αυτο σκυλι!Θα το κανεις και τουμπανο με 69,879 kg με την pro2hi τροφη που τρωνε μονο οι πρωταθλητες και θα μπεις στο ματι του γειτονα που εχει ενα (tre s banal) presa canario μον 62,458 kg...
Aς σοβαρευτουμε...

μη πας στο άλλο ακρο.
εσυ πχ αφου όπως λες αφου εχει βαλθει να το παρει θα το παρει ποτε θα εδινες περισσοτερες πιθανότητες να σε σκεφτει σε αυτά που λες
α)όταν του λες ξερα δεν κανεις για αυτά και δεν το εχεις σκεφτει και αλλα τετοια
β)όταν του κανεις κουβεντα...
σκεψου ότι ενας εμφανιστηκε και του ειπε ότι ειχε καυκασου και του εκανε κουβεντα και υπηρξε επικοινωνια σχετικα καλη...εκει λοιπον μπορεις να του πεις όλα οσα θες και να τα σκεφτει πιο καλα.
μπορει να ειμαστε πολύ λαθος σε αυτά που λεμε.
απλα εμενα το εχω ξαναπει δεν μαρεσει να αποπαιρνω καποιον από μια κουβεντα ουτε να βγαζω καποιον γνωστη/ασχετο/αχρηστο/οτιδήποτε επειδή θα μου πει 3 πραγματα ή δεν θα μου τα πει.
προτιμω τον γνησιο που θα πει δεν ξερω από σκυλια και μαρεσει αυτό παρα αυτόν που θα μου πει εχω μαθει τα παντα και είμαι ετοιμος να παρω αυτό....ο ενας μου βγαζει μια πραγματικη γνησιοτητα ο άλλος με κανει επιφυλακτικο γιατι η πραγματικοτητα είναι πολύ διαφορετικη ειδικα στα σκυλια.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
μη πας στο άλλο ακρο.
εσυ πχ αφου όπως λες αφου εχει βαλθει να το παρει θα το παρει ποτε θα εδινες περισσοτερες πιθανότητες να σε σκεφτει σε αυτά που λες
α)όταν του λες ξερα δεν κανεις για αυτά και δεν το εχεις σκεφτει και αλλα τετοια
β)όταν του κανεις κουβεντα...
σκεψου ότι ενας εμφανιστηκε και του ειπε ότι ειχε καυκασου και του εκανε κουβεντα και υπηρξε επικοινωνια σχετικα καλη...εκει λοιπον μπορεις να του πεις όλα οσα θες και να τα σκεφτει πιο καλα.
μπορει να ειμαστε πολύ λαθος σε αυτά που λεμε.
απλα εμενα το εχω ξαναπει δεν μαρεσει να αποπαιρνω καποιον από μια κουβεντα ουτε να βγαζω καποιον γνωστη/ασχετο/αχρηστο/οτιδήποτε επειδή θα μου πει 3 πραγματα ή δεν θα μου τα πει.
προτιμω τον γνησιο που θα πει δεν ξερω από σκυλια και μαρεσει αυτό παρα αυτόν που θα μου πει εχω μαθει τα παντα και είμαι ετοιμος να παρω αυτό....ο ενας μου βγαζει μια πραγματικη γνησιοτητα ο άλλος με κανει επιφυλακτικο γιατι η πραγματικοτητα είναι πολύ διαφορετικη ειδικα στα σκυλια.
Δυστυχως δεν μπορουμε να ειμαστε υπομονετικοι με ολους..καποια πραγματα πρεπει να εχουν καποιια βαση.Συγνωμη αλλα με ολη την καλη διαθεση εσυ οταν ο αλλος σου λεει οτι δεν ειχα ποτε σκυλο αλλα ειδα αυτο
για παραδειγμα στο 1,18 η στο 2,38 που το χει ενας φιλος μου (γιατι ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ετσι θα το εβλεπε και οχι να κουναει την ουρα..) και σκεφτηκα οτι ειναι καταλληλο για οικογενεια με ενα παιδακι 3 ετων ΧΩΡΙΣ να εχει καμια αλλη εμπειρια εσυ πως θα συνεχιζες την συζητηση....???
Εσυ θα εκανες τις ιδιες σκεψεις?Η θα το σκεφτοσουν λιγο ποιο διερευνητικα?

Υγ. ο σκυλος και ο ιδιοκτητης στο βιντεο μου ειναι αγνωστοι..
ΥΓ2 την ποιο σωστη και ξεκαθαρη απαντηση την εδωσε ο Siegfried..
 
  • Like
Reactions: Siegfried


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
για συγκεκριμενες περιπτώσεις και θελω...φυσικα και υπαρχει
Ποιές είναι αυτές οι ειδικές περιπτώσεις και τα ειδικά "θέλω", που μπορούν να χαρακτηρίσουν έναν σκύλο ως..."άχρηστο";
Απαράδεκτη έκφραση έτσι κι αλλιώς βέβαια.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εάν κάποιος χρειάζεται σκύλο οδηγό, ένας σκύλος που είναι επιφυλακτικός (στην καλύτερη περίπτωση) με τους ξένους, δεν του είναι άχρηστος; Δε νομίζω ότι εννοεί άχρηστο το σκύλο ως οργανισμό, αλλά για συγκεκριμένο σκοπό.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
παρακολουθώ τη συζήτηση και όσα γράφει ο @theo9
ο άνθρωπος αντιδρά έτσι ίσως γιατί και τον ίδιο σε άλλα νήματα τον έχετε ψιλοκατσαδιάσει ( δίκαια ή άδικα δεν θα το ψάξω)

που διαφωνώμαζί του?ίσως βέβαια να φταίει που έτσι μεγάλωσα παρότι μοναχοπαίδι αλλά προτιμώ χίλιες φορές να μου πει ο άλλος στα μούτρα έκανες λαλακία ή που πας ρε καραμήτρο να πάρεις το γομάρι παρά να κλάψουν μανούλες αύριο
δυστυχώς μια μεγάλη μερίδα κόσμου λειτουργεί με παρωπίδες και επιλεκτκή ακοή
θέλουν κάτι όπως το θέλουν και δεν ακούν κανένα
όλοι ήταν ξεκάθαροι
το σκυλί είναι τεράστιο ο τύπος θα έχει θέμα και έχει και μικρό παιδί
πόσες φορές να του το πουν δηλαδή?και του απαντούν και άτομα που έχουν δυναμικές φυλές και όχι αρνάκια

και για να μη βγάλω την ουρά μου απ έξω και εγώ όταν ψάχτηκα για σκύλο υπάρξαν αντιρρήσεις για τη φυλή που διάλεξα από κάποιους που δεν ήξεραν τον τρόπο ζωής μου και το χαρακτήρα μου
εκείνοι όμως που με ήξεραν και έχουν και κάποιες γνώσεις για τη συγκεκριμένη φυλή και εννοώ τον εκπαιδευτή του με τον οποίο μίλησα πριν τον πάρω μου είπε προχώρα δαγκωτό γιατί μπορείς να τον σηκώσεις
αν μου έλεγε όχι θα ήθελα να το ακούσω ξερά και όχι χαιδευοντάς μου τα αυτιά

άλλωστε μιλάμε για τα επόμενα 10-15 χρόνια της ζωής κάποιου
γιατί να πας κατευθείαν σε πρόβλημα? για να την πληρώσει στο τέλος το σκυλί?
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Πάντως πέραν της εξωτερικής εμφάνισης (άλλο τεράστιο λάθος να σταθεί κάποιος πρώτα σε αυτό),ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι άνθρωποι πάνε να μπλεξουν με φυλές που είναι πάνω από τις δυνατότητες τους,δεν έχουν καμία σχέση με τον τρόπο ζωής και το περιβάλλον τους,ενώ υπάρχουν δεκάδες άλλες φυλές που μπορούν να τους καλύψουν και να μαι όλοι ευτυχισμένοι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εάν κάποιος χρειάζεται σκύλο οδηγό, ένας σκύλος που είναι επιφυλακτικός (στην καλύτερη περίπτωση) με τους ξένους, δεν του είναι άχρηστος; Δε νομίζω ότι εννοεί άχρηστο το σκύλο ως οργανισμό, αλλά για συγκεκριμένο σκοπό.
Σκύλο οδηγό!
Θα διαλέξει δηλαδή, έναν τυχαίο σκύλο, για την δουλειά αυτή;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όχι βέβαια, ακριβώς αυτό : συγκεκριμένη περίπτωση και θέλω. Δεν μπορείς να πάρεις έναν τυχαίο σκύλο και να στηριχτείς μόνο στο πως θα τον μεγαλώσεις - εκπαιδεύσεις. Χρειάζεται σκύλος με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και κάθε άλλος είναι άχρηστος. Όχι γενικά, ειδικά
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3