Πώς με "αποκαλεί" ο σκύλος μου;


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
Δεν ανοίγω συχνά νέα θέματα (και για να είμαι απολύτως ειλικρινής, μερικές φορές αποφεύγω να σχολιάσω και σε θέματα άλλων, γιατί είμαι φύση οξύθυμη και δεν έχω μεγάλη υπομονή την 33η φορά που βλέπω να επαλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια), αλλά σήμερα λέω να κάνω μια εξαίρεση.

Βλέποντας μια άσχετη φωτογραφία σε κάποιο μπλογκ, μου γεννήθηκε η εξής απορία: πώς με "αποκαλεί" ο σκύλος μου (νοερά); Σαν τί ακριβώς με σκέφτεται;
(δε θέλω ατάκες τύπου 'οι σκύλοι δε σκέφτονται έτσι', χιουμοριστικό είναι το ποστ, ε;...)
Εγώ στις καλές μας, τη λέω 'σκυλί μου', 'κορμάρα μου', 'ψηλή' (γιατί όχι;!), 'σκιουράκι μου' (από το σκυλί - σκυλούρι - σκυλουράκι...), ΄κοπελάρα μου' και άλλα σε -άρα/-άκι {αναλόγως το τί μου τραβάει την προσοχή κάθε φορά}.

Η Μελίνα, όμως, τί να "λέει" για μένα; Πώς με σκέφτεται; Θα ήθελα κάτι επικό τύπου 'η ζωή μου όλη', αλλά υποψιάζομαι ότι, ανάλογα την περίσταση, με έχει στο νου της ως 'μαγείρισσα/σερβιτόρα', 'σκατομαζώχτρα', 'η αγύμναστη, που με κάνει να τρέχω στο δικό της -αργό- ρυθμό' και 'αυτή που με ξεγελάει και με πάει στον κτηνίατρο', μεταξύ άλλων.

Εσάς, πώς σας "αποκαλεί" ο σκύλος σας;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Χλαπάτσα, γιατί "τι εννοείς πιο αργά βρε χλαπάτσα, ήδη πάω σαν σαλιγκάρι", φράου (δεν ξέρω, αυτό μπορεί να ναι κ ψυχολογικό τραύμα γιατί μου το λέει η μάνα μου κάθε φορά που του λέω μη μπροστά της), φλώρο, γιατί "άσε με να του φάω το λαρύγγι που τόλμησε να υψώσει το βλέμμα του και την ουρά του μπροστά μου", τύραννο γιατί "αφού με γουστάρει το γκομενάκι, γιατί δε μας αφήνεις να τη βρούμε", είσαιτοκαλύτεροδίποδοστονκοσμοomgomgomgναιπάρεστοχέριτολουρίomgomgomgμανούουουλασελατρεύωωωωω!
 




vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
εγώ πάλι πιστεύω οτι παίζει να με σκέφτεται ως "Λίτσα" γιατί του το λέει ο άντρας μου συχνά
"που είναι η Λίτσα μας; " "βρες τη Λίτσα" (όταν παίζουμε κρυφτό ) Και όταν το ακούει κάνει λίγο σαν τρελό και με ψάχνει
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Λοιπόν:
1) Υπέροχη όταν κρατάω λιχουδιά/μπαλάκι/φρίσμπι/λουρί κι όταν γυρίζω από οπουδήποτε, όση ώρα κι αν έχω λείψει.
2) Άκαρδη κάθε φορά που κρατάω φαΐ αλλά δεν του δίνω ή δεν αφήνω τους δικούς μου να του δώσουν, όταν φεύγω ακόμα και για να πετάξω τα σκουπίδια κι όταν έρχεται η ώρα της μπανιέρας.
3) Σπαζ@ρχ1δω για ευνόητους λόγους. :D
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αφού όλους τους καλούς τίτλους τους έχει πάρει το έτερο δίποδο του σπιτιού, υποθέτω ότι σε εμένα μένουν χαρακτηρισμοί τύπου πρίξω, σκατομαζώχτρα, θύμα, φράου, άκαρδη, σιτρονελλοψεκάστρα, γκαρσόνα βου κι άλλα χαριτωμένα. Παίζει, βέβαια, όταν λείπει ο άντρας μου να λέει και κανένα καλούλα χαϊδούλα. Τον πιάνουν κι οι τρυφερότητες που και που
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Εμένα από την μεταγλώττιση της συζύγου με λέει παταρακο, παταριτσα, παταρουλη... Έχει πάντα το ανάλογο βλέμμα. Για καλό είναι το ναι παταρα μου, και για κακό το ωχ παταρα μου δεν ξέρω πως ξαναεγινε αυτό... Ασφαλώς έχω στο μυαλό του όλους τους παραπάνω ρόλους αλλά δε θέλω να πιστέψω ότι σκέφτεται... Μάζεψε τα καυτά σκάτα μου... Του ματς...
 










Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
θα ήθελα να πιστεύω αγκαλίτσα, χαδιάρα, μανούλα,αλλά μάλλον το κόβω για η τρελή που κυνηγάω γύρω γύρω ,σκατομαζώχτρα, υπηρέτρια, σερβιτόρα, κακίστρω που δε μου δίνεις όλο το τσουβάλι της τροφής κτλ κτλ
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
λοιπόν, νομίζω με ξέρουν σαν μαμά, από τη γνωστή φράση: "που είναι η μαμά, βρες τη μαμά! "
αντίστοιχα ξέρουν και το μπαμπά τους.
Τώρα τα άλλα είναι ανάλογα με την περίσταση:
όταν βάζω παπούτσια με φωνάζουν: βολτα, βόλτα, βολτάαααααααααααααααααααααααα
όταν βγάζω τη ζυγαριά: φαί, φαί, φαίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
όταν κρατάω βούρτσα: μασαζάκι, μασαζάκι
και πάει λέγοντας :whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το "δουλάρα" ξέχασα!
Τι νερό είναι αυτό; Άλλαξέ το, δουλάρα.
Είναι η ώρα του φαγητού, σέρβιρέ με, δουλάρα.
Κι άλλα τέτοια χαριτωμένα.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Η μικρή: "αυτή-η-κακιά-που-δεν-με αφήνει-να-γίνω-αρχηγός-της-αγέλης".
Ο μεγάλος: "η-αγαπημένη-μου-μανούλα-που-δεν-την-αφήνει-να-γίνει-ο-αρχηγος-της-αγέλης".
 




SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Εγώ από την άλλη, είμαι πεπεισμένη, επειδή τη βρήκα και μεγαλωμένη στο δρόμο κι εγώ ήμουν σκέτο νιάτο, πως έχει καταλάβει πως με μεγάλωσε και βλέπει τον εαυτό της σαν καμιά αγαπητή θεία, που μέλημά της είναι να με προσέχει, γιατί όλο κουτσουκέλες πάω και κάνω. Αν μπορούσε θα σέρβιρε και το φαγητό της μόνη της, ένα πράμα.

Που να δείτε υφάκι όταν της κουβάλησα τον αδέσποτο που φιλοξενώ... "Ρε χαζούλα, δε σου χω πει να μη μαζεύεις ότι βλακεία βρίσκεις στο δρόμο, ορίστε μας τώρα, δε σε συμπονώ καθόλου που πρέπει να βάλεις ξανά σκούπα... Έλα τώρα να βγούμε καμιά βόλτα να ξεσκάσεις, που είσαι έτσι μαχμουρλού."

Καλή είναι μωρέ :love:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Εγώ από την άλλη, είμαι πεπεισμένη, επειδή τη βρήκα και μεγαλωμένη στο δρόμο κι εγώ ήμουν σκέτο νιάτο, πως έχει καταλάβει πως με μεγάλωσε και βλέπει τον εαυτό της σαν καμιά αγαπητή θεία, που μέλημά της είναι να με προσέχει, γιατί όλο κουτσουκέλες πάω και κάνω. Αν μπορούσε θα σέρβιρε και το φαγητό της μόνη της, ένα πράμα.

Που να δείτε υφάκι όταν της κουβάλησα τον αδέσποτο που φιλοξενώ... "Ρε χαζούλα, δε σου χω πει να μη μαζεύεις ότι βλακεία βρίσκεις στο δρόμο, ορίστε μας τώρα, δε σε συμπονώ καθόλου που πρέπει να βάλεις ξανά σκούπα... Έλα τώρα να βγούμε καμιά βόλτα να ξεσκάσεις, που είσαι έτσι μαχμουρλού."

Καλή είναι μωρέ :love:
:love::love::love::love::love:
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3