l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.638
7.746
Εγώ πάλι δεν θεωρώ αποδεκτό ένας σκύλος να αποκτά πρόβλημα με διόγκωση προστάτη και αίμα επειδή είναι αστείρωτος, έχει πολλά ερεθίσματα στις βόλτες του και δεν ζευγαρώνει. Ούτε συμφωνώ με στείρωση πριν την ενηλικίωση για λόγους που είπα παραπάνω.
Σχετικά με καρκίνο του προστάτη και στείρωση διάβασα τα άρθρα και ελπίζω πραγματικά , και είναι και πολύ πιθανό με τον συγκεκριμένο γιατρό γιατί δεν είναι καθόλου αναλυτικός, να εννοούσε κάτι άλλο και να κατάλαβα λάθος. Εγώ πάντως για την ιστορία, θα προχωρήσω σε στείρωση.
Όσον αφορά τις γάτες , έναν γάτο αστείρωτο είχαμε σε εποχές που η στείρωση δεν φοριόταν καθόλου, γυρνούσε όμως και ζευγάρωνε. Δεύτερο που επιχειρήσαμε έτσι χωρίς να κάνει βόλτες μας κατακατούρησε το σπίτι. Και όσοι δεν έχουν μυρίσει τσίσα αστείρωτου γάτου σε στρώμα κρεβατιού δεν θέλουν να έχουν αυτή την εμπειρία.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
κι εγώ τα είχα βάλλει κάτω και αποφάσισα να μην στειρώσω τον Μπόμπιρα... όσο για τον ψεκασμό των γατιών και τον βαρύ οίστρο το έζησα μονο με τις θηλυκές μου που τις στείρωσα στους 9 μήνες... Δράμα!!!

Θα συμφωνήσω κι εγώ με όσους λέτε ότι πρέπει να ψαχνόμαστε να αναρωτιόμαστε και αν αμφισβητούμε πράγματα σε γενικές γραμμές
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Παιδιά εγώ στειρωσα την μικρή πριν 4 μήνες και όλα καλά, καμία αλλαγή στην διάθεση ουτε τίποτα..

Μονο μια ερώτηση, από την μέρα που στειρωσα χάνει υπερβολικά τριχομα, με άλλα λόγια μαδαει πολύ, τι μπορεί να είναι λάθος?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Διαβάζω κάποια σχόλια και πραγματικά εντυποσιάζομαι. Αναρωτιέμαι γιατί πάμε στους γιατρούς και δεν βγάζουμε μόνοι μας τη διάγνωση από αυτά που διαβάζουμε στο ίντερνετ. Με ποια λογική και χωρίς να έχουμε τις σπουδές και τη γνώση αμφισβιτουμε μία άποψη που μάλιστα έχει πολλούς υποστηρικτές γιατρούς;
Σαν αυτούς τους γονείς που δεν κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους, κάπως έτσι μου ακούγεται.
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Λοιπον θα ηθελα να καταθεσω την προσωπικη μου γνωμη με βαση την εμπειρια που εχω αποκομισει τα τελευταια χρονια μεσα στην ιατρικη κοινοτητα .......τελειωνοντας την ιατρικη και παντα εχοντας εως μεγαλο μου παθος την κτηνιατρικη ασχολουμαι τις κτηνιατρικες παθησεις διαβαζοντας κτηνιατρικα βιβλια και ενημερωνομαι συνεχεια γι αυτα ...και αυτο γιατι οπως λεω ειναι το παθος μου δεν ειμαι κτηνιατρος εχω πολλα πολλα ακομη να μαθω και αν ασχοληθω με τη κτηνιατρικη μπορει να μ δοθει η ευκαιρια να το κανω .......η συναναστροφη μου ομως με πολλους γιατρους και ακουγοντας τα λογια που λεει ενας γιατρος μολις φευγει ο ασθενης με εκανε να κρινω δυο και τρεις φορες πριν εμπιστευτω την αασθενεια μου σε καποιον ......πολλοι γιατροι συνταγογραφουν φαρμακα που δεν χρειαζεται ενας ασθενης που δεν εουν απολυτη ενδειξη στην παθηση του που περισσοτερο κακο του κανουν παρα καλο ....και αυτο γιατι οι φαρμακευτικες εταιριες τους ανταμειβουν με ποσοστα επι του ποσου τψν φαρμακων οποτε οσο πιο πολλα τοσο πιο πολυ κερδος για τον γιατρο .......οποτε το ηθικο κομματι στην μεγαλη πλειοψφια των γιατρων στην Ελλαδα εκλειπει ,και επαναλαμβανω προερχομαι απο αυτο τον χωρο οποτε δεν εχω καποιο συμφερον να κατηγορησω αυτη την ομαδα ανθρωπων ....ειναι αποψη που βασιζεται στην παρατηρηση αντιδρασεων ......φρασεις του τυπου ελα μωρε δωστης και αυτο το φαρμακο γιαγια ειναι ποσα χρονια θα ζησσει βαλτον χειρουργιο 2 χιλιαρικακια ειναι αποτελουν καθημερινο φαινομενο στα νοσοκομεια και σε ιδιωτες ......οποτε ολοι οι γιατροι εχουν ελλειψη ευαισθησιας και εχουν ως μονο σκοπο το κερδος ????οχοι ολοι πολλοι ομως ναι .....και αυτο με εχει κανει να προσεχω παρα πολυ στην επιλογη ενος γιατρου και να μην δεχομαι ακριτα αυτο που μου λεει αλλα να το διασταυρωνω τουλαχιστον .....και εγω εχω καποιες υποτυπωδεις γνωσεις και μπορω να το κανω σκεφτειτε πως αν οπως ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερεις και καλα κανεις και δε ξερεις τιποτα πανω στην επιπεφυκιτιδα ποσο ευκολο ειναι να σε πεισει ο γιατρος να παρεις την ταδε θεραπεια κλπ
επισης τα πραγματα παντα αργουν πολλα χρονια να ερθουν στην Ελλαδα ....δηλαδη μια θεραπευτικη επιλογη για μια ασθενεια που εχει ανακαλυφθει εδω και 20 χρονια στην Αμερικη θα ερθει στην Ελλαδα μετα απο 20 χρονια και αν ........
για παραδειγμα στην Αμερικη που γινονται οι περισσοτερες ερευνες τα πρωτοκολλα εμβολιασμου του σκυλου λενε οτι η ανοσια απο το εμβολιο της λυσσας κραταει 3 χρονια τουλαχιστον του παρβο 7 κλπ
και εχουν αναθεωρησει τα πρωτοκολλα εμβολιασμου
επομενως οταν στηνν Ελλαδα ο κτηνιατρος μου λεει εμβολιασε το σκυλο καθε χρονο ενω στα προηγμενα κτηνιατρικα κρατη δεν ισχυει κατι τετοιο(και δε λεω για λυσσα που στην ελλαδα υποχρεουμαστε δια νομου) τοτε αυτο μου δινει να καταλαβω δυο πραγματα .......ειτε οτι ο κτηνιατρος ειναι ασχετος δεν ενημερωνεται πανω στην επιστημη του και ακολουθει αυτα που εμαθε πριν 20 χρονια ........ειτε οτι σκεφτεται το κερδος και δεν εχει ευαισθησια απεναντι στο σκυλο και τα ζωα ....
και αν εμεις ως ανθρωπινα οντα δεν εχουμε ευαισθησια ως γιατροι (στη μεγαλη πλειονοτητα των περιπτωσεων δε λεω οτι ολοι ειναι ανηθικοι μη με παρεξηγησετε ) οταν εχουμε να κανοιυμε με ανθρωπινες ζωες , σκεφτειτε ποσο ευκολο ειναι να μην υπαρχει ηθικη απεντατι στα ζωα οταν μαλιστα αρκετοι κτηνιατροι δεν ειναιι φιλοζωοι ...
αυτα τα ειπα για να κινητοποιησω την κριτικη ικανοτητα μας και να αυξησω τον βαθμο υποψιας μας μας για να μην καταπινουμε αμασητα ολα αυτα που μας λενε ,,....
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όπως ανέφερες @JIM GAR δεν είναι όλοι ίδιοι. Όμως όταν δεν υπάρχει το γνωσιακό υπόβαθρο είναι εξαιρετικά δύσκολο τόσο να υποψιαστεί κάποιος όσο και να αμφισβητήσει κάτι. Το πιο σωστό το είπες στο τέλος.
Όσο για το εμβόλιο της λύσσας δεν είναι θέμα του γιατρού ή ετήσια επανάληψη αλλά του ηλίθιου νομοθέτη.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.544
6.972
Πραγματικά ευχαριστούμε @JIM GAR. Κάτι ακόμα που συνειδητοποίησα μετά από χρόνια, και διόρθωσέ με @JIM GAR αφού είσαι και σχετικός και μπορείς και να συγκρίνεις την ιατρική με την κτηνιατρική, είναι πως ακόμα και στις καλύτερες των περιπτώσεων είναι δύσκολη η δουλειά του κτηνιάτρου αφού για ευνόητους λόγους η κτηνιατρική βρίσκεται γενικά ακόμα σε εμβρυακό στάδιο. Ένας λόγος παραπάνω δηλαδή να κρατάς μικρό καλάθι στο να δέχεσαι διαγνώσεις, θεραπείες και πρακτικές ως θέσφατα αφού λίγα ξέρουνε και εξελίσσονται και ανατρέπονται τα δεδομένα ραγδαία (γενικά το χω ξαναπεί, με το να δέχεσαι εντελώς άκριτα τη γνώμη κάποιου ως επαίοντα δεν τα χω καλά, χωρίς να σημαίνει ότι θα τον ακυρώσω, αλλά ότι θα ψάξω κάτι παραπάνω ή θα ζητήσω περισσότερα επιχειρήματα).

Και δεν είμαι φυσικά υπέρ των αυτοδιαγνώσεων, αλλά υπέρ της κριτικής σκέψης που θα σε κάνει να ψάξεις κάτι περισσότερο, είτε με ερεθίσματα στον ίδιο το γιατρό που ξεκίνησες να ψάχνεις ένα θέμα είτε αναζητώντας κι άλλες γνώμες.
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
vasgial συμφωνω ειναι θεμα νομοθετη ...εδω αλλοι και αλλοι νομοι ειναι λαθος στην Ελλαδα τι περιμεναμε για αυτον ???? estranged εχεις δικιο οτι στον τομεα της κτηνιατρικης δεν εχουν επενδυθει τοσα πολλα λεφτα στον τομεα της ερευνας και γι αυτο οι εξελιξεις ειναι καπως πιο αργες .......στην ιατρικη μπορει για παραδειγμα για μια ασθενεια να υπαρχει ενα φαρμακο ..αλλα οι εταιριες θα βγαλουν πολλα λεφτα αν ανακαλυψουν κατι με μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα αλλα και με λιγοτερες παρενεργειες ........οποτε θα βγαλουν λεφτα αμα βρουνε ενα επαναστατικο φαρμακο λιγοτερο τοξικο ....γιατι θα ενδιαφερει αυτο τυς αρρωστους και θα δωσουν πολλα λεφτα για να το αγορασουν .......στην κτηνιατρικη εστιαζουν στην αποτελεσματικοτητα και οχι τοσο στην τοξικοτητα .....δηλαδη εχει ο σκυλος λεισμανιαση βρισκουμε μετα απο κλινικες δοκιμες οτι θεραπευεται καλυτερα η λεισμανιαση αν δωσουμε το α φαραμκο ...και μπορει οντως ο σκυλος να μηδενισει το παρασιτο μετα απο καιρο στις εξετασσεις ,...ομως δεν κοιταμε οτι μπορει μετα απο ενα χρονο να μην εχει νεφρα το σκυλακι .......οποτε εγω ως μελλοντικος σκυλογονιος θα ηθελα να μπορω να εχω διπλα μου εναν κτηνιατρο που νοιαζεται για αυτο που λεμε σκυλος ( αν εγω δεν νοιαζομαι για τον μελλοντικο μου ασθενη πραγματικα αν δε στεναχωριεμαι αν δεν παει καλα , αν δεν σχηματιζεται ενα ειλικρινες χαμογελο οταν μ λεει οτι τον βοηθησα , οταν δεν τον βλεπω μονο ως δολαριο και βοηθαω αυτους που δεν εχουν τη δυνατοτητα , τοτε δεν ειμαι αξιος να εκτελεσω το λειτουργημα π λεγεται ιατρικη η κτηνιατρικη ) και δευτερον εναν κτηνιατρο που ενημερωνεται διαρκως στην επιστημη του γιατι ακομα και αν ειναι πιο αργες οι εξελιξεις δεν παυει να χρειαζομαστε συνεχεια να μαθαινουμε .....εχουμε στα χερια μας ζωες δεν πρεπει να το ξεχναμε αυτο .......
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Προσωπικά, βρισκω αυτήν την οπτική επικίνδυνη. Και με όλο το σεβασμό @JIM GAR, το να λες οτι 'όχι μεν όλοι, αλλα η πλειοψηφία των γιατρών ειναι λαμόγια ή ανεκπαιδευτοι' ειναι λάθος! Εγω δεν εχω το υπόβαθρο να καταλάβω τις μελέτες που παρέθεσε ο σημολ. Και ειναι πολύ πιθανό να καταλήξω σε λαθος συμπερασμα αν δεν με βοηθήσει ενας κτηνιατρος να καταλάβω τι ακριβώς εννοούν. Κανείς δεν θα πρεπει να πιστευει ότι οι γιατροί ξερουν τα πάντα ή δεν κάνουν λάθη αλλα΄ειναι ό,τι καλύτερο εχουμε. Νομίζω ότι όλη αυτή η πληροφορία που μας παρέχετε απλόχερα, μας δίνει την ψευδαισθηση ότι όλοι μπορουμε να ειμαστε γιατροί, μηχανικοί, ψυχολόγοι κλπ
Καλα κάνει και υπάρχει η πληροφορία και μπορούμε να ενημερωνόμαστε, αλλά τη συμβουλή των γιατρών στο τελος θα πρεπει να ακουσουμε.
δηλαδη εχει ο σκυλος λεισμανιαση βρισκουμε μετα απο κλινικες δοκιμες οτι θεραπευεται καλυτερα η λεισμανιαση αν δωσουμε το α φαραμκο ...και μπορει οντως ο σκυλος να μηδενισει το παρασιτο μετα απο καιρο στις εξετασσεις ,...ομως δεν κοιταμε οτι μπορει μετα απο ενα χρονο να μην εχει νεφρα το σκυλακι
υπάρχει άλλος τρόπος να μηδενισει το παράσιτο που δεν προτείνεται;


Ολα αυτά μου θυμίζουν τις new age αποψεις ότι η χημειοθεραπεία σκοτώνει. :mad:
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
δεν ειπα οτι ολοι ειναι ασχετοι ουτε ειπα οτι πχ υπαρχει αλλος τροπος να μηδενισει το παρασιτο και σ εξηγησδα τους λογους γιατι η ερευνα για τους ανθρωπυς εστιαζει αλλου και αλλου για τους σκυλους ......τωρα οσο αφορα αν ειναι ολοι ασχετοι η λαμογια ξαναλεω οχι δεν ειναι ........ειναι ομως αρκετοι .....πχ ειχα εναν συμμαθητη στο σχολειο ...το παιδι ηταν πολυ πολυ κακος μαθητης ....δεν το κρινω για αυτο ολοι οι ανθρωποι εχουμε ταλεντα σε καποιο κομματι αυτο θα ειχε αλλου κλιση οχι ομως στα γραμματα ......τι να πω αν του ελεγες 2 και 2 θα σ ελεγε 5 .......αυτο το παιδι μολις τελειωσαμε βγηκε στη βουλγαρια για να γινει γιατρος επειδη ο πατερεας του ηταν γιατρος και ειχε πολλα λεφτα ........το παιδι αληθεια τωρα ειναι γιατρος και εχει ανοιξει ενα ωραιοτατο γραφειο φοραει και τα ακριβα του ρουχα και δινει μονο αντιβιωσεις ....αυτος ειναι επικινδυνος γιατρος ...και αν δεν τον ηξερα προσωπικα και δεν ειχα γνωσεις ιατρικης θα πηγαινα και εγω σε αυτον και θα ελεγα τι καλος γιατρος που ειναι γιατι μου ειπε δεν εχω τιποτα .....οποτε αυτος ο γιατρος λοιπον δεν ειναι οτι καλυτεορ εχουμε ειναι οτι πιο επικινδυνο υπαρχει ........υπαρχουν και πολλοι με ππολλες γνωσεις .....γιατροι με πολλες γνωσεις και ευαισθησιες ειναι λιγοι ομως ....οποτε επετρεψε μου βασει αυτων που εχω δει να εχω διαφορετικη γνωμη .......
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
.......οποτε το ηθικο κομματι στην μεγαλη πλειοψφια των γιατρων στην Ελλαδα εκλειπει ....
...ειτε οτι ο κτηνιατρος ειναι ασχετος δεν ενημερωνεται πανω στην επιστημη του και ακολουθει αυτα που εμαθε πριν 20 χρονια ........ειτε οτι σκεφτεται το κερδος και δεν εχει ευαισθησια απεναντι στο σκυλο και τα ζωα ....
<<<Αρχισες με αυτό και συνέχισες με αυτό>>>
ειναι ομως αρκετοι .....πχ ειχα εναν συμμαθητη στο σχολειο
Δεν το λεω για να στην πω αλλά νομίζω ότι σοβαρά θέματα, όπως η υγεια, θέλουν σοβαρά, ψυχραιμα και υπευθυνα επιχειρηματα.

Εξήγησέ μου εσύ λοιπόν πως θα αντιμετώπιζες τη λεϊσμανιαση.

Δεν θέλω να φανεί ότι προτείνω τυφλη υπακοή. Ξαναλέω δε θεωρώ τους γιατρούς το σαμάνο της φυλής. Θα διαβάσω κατι, θα ψαχτώ και μετα θα το τσεκαρω με το γιατρό μου ή τους γιατρούς ακόμα καλύτερα, γιατί με όλα τους τα ελαττώματα, ξέρουν καλύτερα από εμενα ή το γκούγκλ τι πρεπει να γίνει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.544
6.972
Και ειναι πολύ πιθανό να καταλήξω σε λαθος συμπερασμα αν δεν με βοηθήσει ενας κτηνιατρος να καταλάβω τι ακριβώς εννοούν.
Είναι πολύ πιθανό και πρέπει απαραιτήτως να σε βοηθήσει ένας κτηνίατρος, δεν είπε κανείς το αντίθετο.
Αυτό δεν αναιρεί το ότι εσύ σαν ιδιοκτήτης δεν θα πρέπει να λαμβάνεις την άποψη ενός κτηνιάτρου άκριτα. Αν κάτι δε σου κάθεται καλά στη διάγνωση/θεραπεία/πρακτική γιατί να μην πάρεις γνώμη 2ου γιατρού; Αν διαβάσεις κάτι σε σχετική εμπειρία ή άποψη άλλου γιατρού (μπορεί να ναι και witch doctor μπορεί και όχι) γιατί να μη ρωτήσεις το γιατρό σου επ'αυτού; Πρόσεχε, δε σου είπα να κάνεις αυτοδιάγνωση, ξαναλέω.

Παραδείγματα της χρησιμότητας του παραπάνω έχουμε εδώ άπειρα.

Μικρό, απλό παράδειγμα. Προ μηνός περίπου, ο Άρης άρχισε να ρίχνει το ένα αυτί κτλ. Καθαρίζω και τα δυο και βλέπω το ριγμένο να είναι μες στη μαύρη (κυριολεκτικά) μπίχλα και το άλλο οκ, με λίγο κεράκι. Τον πάω στην κτηνίατρο που έχει ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΣΤΙΣ ΩΤΙΤΙΔΕΣ. Διδακτορικό έτσι; Τον βλέπει, λέει δεν έχει τίποτα, απλά πολύ κερί, καθάριστο με τον τάδε τάδε τρόπο κάθε τόσο κ τόσο. Οκ. Δε μου άρεσε εξ αρχής, το βρήκα παράλογο να είναι απλά τόσο κερί από το ένα μόνο αυτί αλλά οκ. Τον παίρνουν μετά από μια βδομάδα οι γονείς μου. Αν ήμουν who am I to judge το γιατρό, ειδικά δε με ειδίκευση πάνω στο θέμα, δεν θα λεγα τίποτα, ο γιατρός ξέρει καλύτερα, σωστά; Ε με έτρωγε - συν ότι δεν έβλεπα καμία απολύτως πρόοδο με το καθάρισμα- και τους ζητάω αν μπορούν να περάσουν κι απ'τη δικιά τους κτηνίατρο να κοιτάξει το αυτί. Μην τα πολυλογώ, είχε ξένο σώμα κατασαπισμένο στο αυτί του και του χε κάνει το αυτί θεόσκατα.

Βλέπω το μπαμπά μου να λέει μια ζωή "εγώ τι ξέρω, ο γιατρός ξέρει" και όταν άλλαξε γιατρό μετά από 20 χρόνια είδε ότι ο συγκεκριμένος knew shit κι ότι άμα είχε πάει σε 2ο πιο γρήγορα την ώρα της αλλαγής δεν θα του πέθαινε ο γάτος.

ΟΤΙ δε μου κάθεται καλά εγώ θα το ξανατσεκάρω κι ας είμαι και υπερβολική. Τσεκάρω =/= κάνω του κεφαλιού μου.

Για το θέμα της στείρωσης ειδικά εγώ ας πούμε θέλω απλά να το ψάξω παραπάνω. Δεν έχω καταλήξει.

Υ.γ. άμα η χημειοθεραπεία δεν ήταν τραγικά επιζήμια στον οργανισμό, δεν θα ψάχναν σήμερα οι ερευνητές γιατροί τρόπους να στοχεύσουν μόνο τον όγκο και τίποτα άλλο. Αυτό δε σημαίνει ότι την παρούσα έχουμε κάτι καλύτερο, αλλά επίσης δε σημαίνει κι ότι δεν πρέπει να αντικατασταθεί με κάτι καλύτερο όταν αυτό προκύψει.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συμφωνω απόλυτα μαζί σου, δε λεω τιποτα διαφορετικό. Με το ένα παράδειγμα να γινεται γενικός κανόνας εχω θεμα.

Υ.γ. άμα η χημειοθεραπεία δεν ήταν τραγικά επιζήμια στον οργανισμό, δεν θα ψάχναν σήμερα οι ερευνητές γιατροί τρόπους να στοχεύσουν μόνο τον όγκο και τίποτα άλλο. Αυτό δε σημαίνει ότι την παρούσα έχουμε κάτι καλύτερο, αλλά επίσης δε σημαίνει κι ότι δεν πρέπει να αντικατασταθεί με κάτι καλύτερο όταν αυτό προκύψει.
Και μεχρι να αντικατασταθει με αυτό θα πορευόμαστε δυστυχως. Αυτό λεω.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.544
6.972
Με το ένα παράδειγμα να γινεται γενικός κανόνας εχω θεμα.
Το ένα παράδειγμα είτε από μία είτε από μια άλλη μεριά δεν καλός οδηγός αλλά ποιος έκανε ένα παράδειγμα κανόνα; Ο jim ας πούμε είδα να αναφέρεται σε διάφορες περιπτώσεις που παρατήρησε και στο τέλος απλά να παρέθεσε ένα παράδειγμα για να περιγράψει καλύτερα τι εννοεί. Λάθος κατάλαβα;
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ειναι ναι, πολλά τα λαθη και οι παραλείψεις ακόμα ακομα και η λαμογιά. Αλλά αν τα ζυγισουμε με τις περιπτωσεις που ο σκυλος θεραπευτηκε ή σωθηκε; Εγω ξέρω γιατρούς που σκιζονται για τους ασθενείς (ανθρωπους και ζώα) και το θεωρώ το λιγοτερο ασέβεια προς αυτούς, να ακουγεται συνεχώς πόσο αχρηστοι ή λαμόγια ειναι.
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
betty ολοι οι κατοχοι σκυλων ειμαι σιγουρος οτι θελουμε το καλυτερο για αυτους η ετσι τουλαχιστον θα επρεπε ........οποτε εχουμε εναν κοινο γνωμονα τη αγαπη μας για το ζωο που μας κανει να θελουμε το καλυτερο γι αυτο ........δε διαφωνω στο οτι εχουμε αναγκη τον κτηνιατρο ....αν ο σκυλος μ παθει συστροφη στον κτηνιατρο θα τον παω αν κανει συνεχεια εμετους σε αυτον θα τον παω σε αυτον θα βασιστω .......και επειδη ακριβως βασιζομαστε σε αυτους πρεπιε να τους εμπιστευομαστε οτι εχουν γνωσεις και εχουν και ανθρωπια .....δεν ειμαι κατα της ιατρικης της κτηνιατρικης η των φαρμακων οπως μπορει να νομισεις ....δεν ειμαι της αποψης οτι πχ εχει ενας σκυλος καρκινο οβαρη ασθενεια και θα μπορουμε ολιστικα να το αντιμετωπισουμε ....αν παθαινε κατι ο σκυλος μ σοβαρο και εγω φαρμακα θα του εδινα και εγω τα πρωτοκολλα θα ακολουθουσα δεν ειμαι καμια γιαγια ογδωντα χρονων που θα πει οπως ειπες οτι κανουν κακο οι χημιοθεραπειες .....ξερω οτι τα φαρμακα εχουν δωσει τη δυνατοτητα σε ανιατες πριν λιγα χρονια ασθενεις να ιαθουν .......το φαρμακο ειναι μεγαλο εργαλειο στην φαρετρα ενος γοατρου κτηνιατρου αρκει να τα χρησιμοποιουμε με συνεση .......ειναι οπλο στα σωστα χερια .......δε διαφωνουμε στην γενικη ιδεα ...ολα αυτα τα λεω για να ειμαστε λιγο υποψιασμενοι ετσι ωστε να βρουμε τον σωστο κτηνιατρο,,,,........οσο αφορα αυτο που μ ειπες για τη λεισμανιαση ναι στο εξωτερικο υπαρχουν διαφορετικα πρωτοκολλα απο οτι στην Ελλαδα νομιζω ξεφευγει του θεματος να μπουμε σε συγκεκριμενες λεπτομερειες ......να σ πω και ενα τελευταιο παραδειγμα στην Ελλαδα πολλοι γιατροι δινουν αντιβιωσεις πολυ δυνατες για ενα μικροβιο που μπορει να αντιμετωπιστει με πιο απλες αντιβιωσεις ...αυτο εχει φερει το αποτελεσμα να δημιουργηθουν ανθεκτικα στελεχη μικροβιων που ειναι δυσκολο πλεον να αντιμετωπιστουν με τα υπαρχουσα φαρμακα .....σιγορα θα το εχεις ακουσει αυτο ...ετσι οι ειδικοι κρουουν το κωδωνα του κινδυνου οτι η αλλογιστη χρηση αντιβιωτικων επι μη ενδειξεεων μπορει να δημιουργησει μικροβια μη αντιμετωπισιμα ..,,,,,,,ετσι λεεω οτι επειδη οι κτηνιατροι και ι γιατροι εχουν να κανουν με ζωες δεν πρεπει να ειναι απλα καλοι δεν πρεπει απλα να τελειωσουν μια σχολη και μετα τελος πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο τελειοι γιαατι τα λαθη στοιχιζουν ...και εμεις ως ασθενεις πρεπει να βρουμε αυτους τους γιατρους οι κτηνιατρους που θα μας βοηθησουν να αντιμετωπισουμε τα προβληματα μας ...........παιδια δε διαφωνουμε ...εξαλλου οπως ειπες και εσυ betty ολοι που θελουμε το καλο του σκυλου μας θα διαβασουμε θα ψαχτουμε δεν θα δειξουμε τυφλη υπακοη .......
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σαφέστατα και υπάρχουν εξαιρετικοί γιατροί που ασκούν αυτό το λειτούργημα, ταυτόχρονα όμως υπάρχουν και άλλοι που βάζουν το χρήμα πάνω από τον όρκο που έχουν δώσει.
Όπως τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, έτσι και ένα πτυχίο δεν λέει τίποτα εάν δεν συνυπάρχουν και άλλες αρετές.
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
φυσικα και σεβομαι ολους αυτους που μας σωζουν ζωες ....τους σεβομαι τους ευγνομονω και θελω να γινω και εγω ενας απο αυτους ....αν με καποιο απο τα λεγομενα μ εδειξα ασεβεια προς καποιους ανθρωπους ζητω συγγνωμη .......το μονο που ηθελα μεσα απο το post μου ειναι μεσω αυτων που εχω ζησει να προσπαθησω να αυξησω την κριτικη σκεψη που καμια φορα δεν εχουμε για να βρουμε αυτους τους πολυ καλους επιστημονες στα χερια των οποιων βρισκεται η ζωη των σκυλων μας
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π