Δευτερος σκυλος


Status
Κλειδωμένο θέμα

William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Καλησπερα,σε ολους.

Τους τελευταιους 5 μηνες ειμαι κατοχος ενος γαλλικου μπουλντογκ με το οποιο τα παμε θαυμασια και οπως πολλοι εδω μεσα,ειμαι στη τσιτα για δευτερο σκυλο.
Λατρευω τις μολοσσοειδεις φυλες και σκεφτομουν να αποκτησω ενα κουταβι cane corso η presa canario.
Τελευταια,μου ηρθαν ξανα στο μυαλο τα american bullies αλλα εχω μιλησει με 2 ''εκτροφεις'' οι οποιοι εκτρεφουν και πουλανε pocket extreme τυπου bullies,μονο 3000 ευρω και οχι πρωτη επιλογη. Οταν ρωτησα γιατι μου ειπαν τα κλασσικα για τα αιματα που εχουν φερει απο Αμερικη και γενικα οχι διατεθειμενοι να με διαφωτησουν λες και ανηκουν στη Στοα Μεμφις Μισραιμ.
Μιλησα και με δυο ιδιωτες οι οποιοι εκαναν γεννα bullies xxl,οι οποιοι τα δινουν σε λογικες (για εμενα τιμες) και μαλιστα ο ενας εκανε τον κοπο και ηρθε ο ιδιος στην περιοχη μου με 2 κουταβια ωστε να τα δω.Τα εχει παρει απο εναν εκπαιδευτη που πριν 8 χρονια εφερε δυο σκυλια απο Νεα Ορλεανη και Λος Αντζελες,με γραμμες razors edge και gotti.
O αλλος ιδιωτης εχει ενα θηλυκο αλλα ακομα δεν το εχω δει.

Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα για μια ημιαιμη (συμφωνα με τον F.C.I.) φυλη,αλλα δυστυχως ολα τα εκτροφεια cane corso δεν εχουν κουταβια και το timing για μενα ειναι ιδανικο μιας και θα ξεκινησω παλι δουλεια τον Οκτωβρη,οποτε εχω μεγαλο διαστημα να ασχοληθω με τα σκυλια οσο ειναι μικρα.
Μονο μια κοπελα βρηκα που εχει κουταβια cane,ζευγαρωμα σκυλου της με γνωστο εκτροφεα.

Ειχα κανει και μια δοκιμη με ροτ αλλα αυτος ο σκυλος δεν ειναι για μενα,οποτε τον πηγα για να ειμαι σιγουρος σε εκτροφεα ροτ μιας και ο ιδιοκτητης του,δεν τον επαιρνε πισω κι ας του χαριζα τα λεφτα.

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Υ.Γ.Συγγνωμη,δεν εχω προλαβει να κανω παρουσιαση του γαλλικου μου ακομα.
 
  • Like
Reactions: Indianos7


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Όχι μη πάρεις δεύτερο σκύλο. Μπορεί να μην σου κάνει ούτε αυτός..Μείνε με έναν λιγότερα προβλήματα στο κεφάλι σου, πιο πολύ χρόνος να αφιερωθείς πραγματικά στον έναν, και αν ήσουν σίγουρος δεν θα ρωτούσες...Επιπλέον δεν θα έλεγα ποτέ να πάρει δεύτερο σκύλο κάποιος που είδε οτι δεν του κάνει ο σκύλος αφού τον πήρε χωρίς να φροντίσει πρώτα να είναι σίγουρος. Δεν το λέω σαν κριτική, άλλωστε δεν τον πέταξες στον δρόμο, αλλά θα σου έλεγα να μη μπεις σε τέτοιου είδους περιπέτειες.
 
  • Like
Reactions: vasgial and William


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Όχι μη πάρεις δεύτερο σκύλο. Μπορεί να μην σου κάνει ούτε αυτός..Μείνε με έναν λιγότερα προβλήματα στο κεφάλι σου, πιο πολύ χρόνος να αφιερωθείς πραγματικά στον έναν, και αν ήσουν σίγουρος δεν θα ρωτούσες...Επιπλέον δεν θα έλεγα ποτέ να πάρει δεύτερο σκύλο κάποιος που είδε οτι δεν του κάνει ο σκύλος αφού τον πήρε χωρίς να φροντίσει πρώτα να είναι σίγουρος. Δεν το λέω σαν κριτική, άλλωστε δεν τον πέταξες στον δρόμο, αλλά θα σου έλεγα να μη μπεις σε τέτοιου είδους περιπέτειες.

Kαταλαβαινω τι εννοεις αλλα για να στο πω απλα,θελω να ζησω δευτερη φυλη,τελειως διαφορετικη.Νιωθω οτι ειμαι ετοιμος.Εξαλλου,μια φορα ζουμε,δεν θελω να αναβαλλω αυτα που θελω για το μελλον που ειναι αβεβαιο.
Απλα η ερωτηση αφορουσε,για γνωστες american bully και cane corso.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Kαταλαβαινω τι εννοεις αλλα για να στο πω απλα,θελω να ζησω δευτερη φυλη,τελειως διαφορετικη.Νιωθω οτι ειμαι ετοιμος.Εξαλλου,μια φορα ζουμε,δεν θελω να αναβαλλω αυτα που θελω για το μελλον που ειναι αβεβαιο.
Απλα η ερωτηση αφορουσε,για γνωστες american bully και cane corso.
YOLO και καλά;
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
YOLO και καλά;
Kαμια σχεση.Αρκετο yolo ειχα στη ζωη μου απο μικρος,χορτασα τωρα.Απλα,αν ειναι να διακωμοδουμε το θεμα και η απαντηση μου σου φανηκε πιο φιλοσοφικη παρα πρακτικη,παω πασο.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Kαμια σχεση.Αρκετο yolo ειχα στη ζωη μου απο μικρος,χορτασα τωρα.Απλα,αν ειναι να διακωμοδουμε το θεμα και η απαντηση μου σου φανηκε πιο φιλοσοφικη παρα πρακτικη,παω πασο.
Πρακτική; Δηλαδή είσαι πρακτικός τύπος ανθρώπου;
Και το να δώσεις πίσω το ροτβάιλερ ήταν και αυτό πρακτική λύση μα φανταστώ. Για την επιπόλαιη αγορά βέβαια ούτε κουβέντα.
Και αν δεις πως ποτέ και το κάνε κορσο σου κάνει θα δώσεις πάλι τη γνωστή πρακτική λύση;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Πρακτική; Δηλαδή είσαι πρακτικός τύπος ανθρώπου;
Και το να δώσεις πίσω το ροτβάιλερ ήταν και αυτό πρακτική λύση μα φανταστώ. Για την επιπόλαιη αγορά βέβαια ούτε κουβέντα.
Και αν δεις πως ποτέ και το κάνε κορσο σου κάνει θα δώσεις πάλι τη γνωστή πρακτική λύση;
Το rotweiller το αγορασα και επειδη δεν μπορουσε να συμβιωσει με το δικο μου,το πηγα στον εκτροφεα οπου μαλιστα οι προγονοι του ηταν και απο το εκτροφειο του.Δευτερον δεν ζητησα λεφτα πισω απο τον ιδιωτη,περα απο κατι μπινελικια που επεσαν.
Αν μαθεις να διαβαζεις,θα καταλαβεις οτι δεν μιλησα για πρακτικη απαντηση αλλα για σταση ζωης.Πριν απαντας,διαβαζε και ας μου απαντησει καποιος στο θεμα αυτο που πραγματικα θελει να με διαφωτισει και οχι να τρολλαρει για να περασει το Κυριακατικο απογευμα του.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κατάλαβα πολύ καλά τι λες, μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι σου λέω.
Αν το κάνε κορσο δεν σου ταιριάξει; Τι θα κάνεις τότε, θα το δώσεις και αυτό πίσω;
Μην πάρεις άλλο σκυλί, απόλαυσε το σκυλάκι σου και αφιέρωσε σε αυτό όλη σου την ενέργεια. Αφού έχεις και προηγούμενη εμπειρία θα σε συμβούλευα να μην πειραματιστείς προς το παρόν.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Κατάλαβα πολύ καλά τι λες, μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι σου λέω.
Αν το κάνε κορσο δεν σου ταιριάξει; Τι θα κάνεις τότε, θα το δώσεις και αυτό πίσω;
Μην πάρεις άλλο σκυλί, απόλαυσε το σκυλάκι σου και αφιέρωσε σε αυτό όλη σου την ενέργεια. Αφού έχεις και προηγούμενη εμπειρία θα σε συμβούλευα να μην πειραματιστείς προς το παρόν.
Οχι,φυσικα και δεν θα το δωσω πισω.Ειμαι αρκετα συνηδειτοποιημενος στο τι θελω.
Αλλα και παλι το ερωτημα ειναι,αν υπαρχει καποιος που ξερει απο bully και καποια συμβουλη για το cane σε σχεση με αυτα που βρηκα.
Μπορει να πλανευει ο τιτλος του θεματος αλλα δεν ρωτω αν πρεπει να παρω και δευτερο σκυλο.Ο εκπαιδευτης μου,κατα ειναι και εκεινος αλλα η αποφαση ειναι δικη μου.
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ως ενήλικοι άνθρωποι πρέπει να ξεχάσουμε το εφηβικό "εγώ θα κάνω ό,τι γουστάρω'' .
Ας καταλάβουμε οτι οι δικές μας αποφάσεις επηρεάζουν και τους άλλους- δεν φτάνει μόνο να μπορούμε να αποφύγουμε της συνέπειες για εμάς.
 
  • Like
Reactions: William and sis


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Η γνώμη μου είναι ότι είναι τελείως άκυρο να ζητάς την γνώμη ατόμων που δεν σε ξέρουν για να σου προτείνουν τι δεύτερο σκύλο να πάρεις,ειδικά όταν τα δεδομένα που αναφέρεις είναι τόσο γενικά και μπερδεμένα. Και αντε να αρχίσουμε την καταμέτρηση. Πχ 6 ψηφίζουν το Α,5 το Β και 2 το Γ. Θα πας να πάρεις το Α;
Αν δεν εμπιστεύεσαι την γνώμη του εκπαιδευτή σου, τις παραπάνω αρνητικές τοποθετήσεις και τελικά πάρεις δεύτερο σκυλί, φρόντισε πρωτα (άγνωστο με ποιον τρόπο θα τα καταφέρεις) να εξασφαλίσεις ότι τα δύο σκυλιά σου θα συμβιώνουν αρμονικά και μετά κατέληξε πολύ προσεκτικά στην φυλή που θες εσύ ο ίδιος.
Υγ. Δεν σχολιάζω καν ότι η επιλογή σου θα καθοριστεί από την τιμή αγοράς και το βολικό timing.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μπορώ να σκεφτώ τα εξής σενάρια για απόκτηση 2ου σκύλου:
- Βρίσκεις στο δρόμο / σώζεις από τον βίαιο γείτονα / σου κληροδοτεί η γιαγιά σου ένα σκύλο και κάνεις τα αδύνατα δυνατά να τον βάλεις στην οικογένεια σου
- Ψάχνεις σκύλο να ταιριάξει με το σκύλο που ήδη έχεις
- Χρειάζεσαι δεύτερο σκύλο εργασίας
- Έχεις άπειρο χρόνο, χώρο και υπομονή και μεράκι με τους σκύλους, και ξέρεις ότι και να μην ταιριάξουν με τίποτα, θα έχεις άλλα δωμάτια, άλλο χώρο στην αυλή, χρόνο για διπλή εκπαίδευση, διπλή βόλτα, διπλό παιχνίδι

Σε κανένα σενάριο δεν καταλαβαίνω το κριτήριο τους πώς θα ήθελες να μοιάζει ο δεύτερος σκύλος.
Με βάση το ότι έχεις μόνο 5 μήνες τώρα τον πρώτο σκύλο, ειλικρινά βασικά θα καταλάβαινα μόνο τα 2 πρώτα σενάρια, δηλαδή το σου έπεσε δευτερο σκυλί ουρανοκατέβατο, ή βλέπεις ότι το σκυλί σου πραγματικά θέλει μια σκυλίσια παρέα. Γιατί η βιασύνη;
 
  • Like
Reactions: William


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αν κατάλαβα καλά έχουμε τα εξής δεδομένα:

1) Το γαλλάκι που σήμερα είναι 7 μηνών δεν κατάφερε να τα πάει καλά (στο παρελθόν) με ένα κουτάβι 2 μήνων.
2) Μέσα σε 5 μήνες κατάφερες να "συνειδητοποιήσεις" ότι όχι μόνο έμαθες την πρώτη φυλή που έχεις αλλά και ότι θες κάτι διαφορετικό, πιο μέγαλο και απαιτητικό.
3) Έχεις την ανάγκη να το πάρεις τώρα γιατι το μέλλον είναι αβέβαιο.
4) Ο εκπαιδευτής σου που ξέρει και εσένα και τον σκύλο σου είναι κατά αλλά η γνώμη του δεν είναι αρκετή για εσένα και θες μια δεύτερη από το forum.

Αν ήθελες να πάρεις γάτα μπορεί να σου έλεγα προχώρα (ξέρεις έχουν 7 ευκαιρίες σε αυτόν τον μάταιο κόσμο) αλλά επειδή και οι σκύλοι ζούνε μόνο ΜΙΑ φορά θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς και να κάνεις υπομονή.
 
  • Like
Reactions: myEnzo and William


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
καλημέρα
σαν κατοχος 2 σκυλιων μπορω να σου πω τα συν και τα πλην σε γενικες γραμμες.
πρωτον είναι νωρις να βαλεις δευτερο σκυλι από τη στιγμη που το πρωτο δεν εχει φτασει καν να χρονισει. ασε τον γαλλο σου να σε μαθει καλα , να τον μαθεις και εσυ καλα και μετα θα δεις αν μπορεις να φερεις δευτερο. αλλα ακομα μου φαινεται πολύ νωρις.
δευτερον τα κανε κορσο είναι γαμω τα σκυλια. αλλα μιλαμε ότι από τον μικρο γαλλο θα πας στον τεραστιο κορσικανο ή έναν πολύ μεγαλοσωμο αμερικανο κτλ . δε ξερω από θεμα κυριαρχιας τι θα γινει στο τελος στην αρχη παντως θα εχεις για ένα μεγαλο διαστημα αρκετη μανουρα με ότι αυτό συνεπάγεται .
τριτον και καλυτερο από τη στιγμη που δεν εχεις βρει σκυλι που να σου βγαινει και στο τάιμινγκ ηρεμησε και το ξανασκέφτεσαι μετα. (αληθεια σε ποιους εχεις ρωτησει αν επιτρεπεται).
τέταρτον και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ το θεμα εκπαιδευση ...ο εκπαιδευτης σου για να είναι κατά σημαινει ότι ουτε εσυ ουτε το σκυλι αυτή τη στιγμη ειστε ετοιμοι . ακουσε τον .το δευτερο οσο θα είναι κουταβι θα μιμείται τον μεγαλο..και ο μεγαλος όταν θα δει ότι το μικρο είναι πιο ισχυρο θα κανει τα παντα να μη χασει κυριαρχια....εσυ σε όλα αυτά θα πρεπει να εισαι ετοιμος να τα αντιμετωπίσεις όπως και να αντιμετωπίσεις μετα μια μικρη αγελη....ο εκπαιδευτη σου εχει δει εσενα σε εχει τσεκαρει , εχει δει το σκυλι σου το εχει τσεκαρει , ξερει τι θεματα εχετε και οι δυο και με βαση αυτά σου ειπε όχι....αρα αυτό είναι το μοναδικο που πρεπει να σκεφτεις .
 




William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Ως ενήλικοι άνθρωποι πρέπει να ξεχάσουμε το εφηβικό "εγώ θα κάνω ό,τι γουστάρω'' .
Ας καταλάβουμε οτι οι δικές μας αποφάσεις επηρεάζουν και τους άλλους- δεν φτάνει μόνο να μπορούμε να αποφύγουμε της συνέπειες για εμάς.
Δεν ειναι θεμα εφηβειας.Ειναι μια συνειδητη επιλογη.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Η γνώμη μου είναι ότι είναι τελείως άκυρο να ζητάς την γνώμη ατόμων που δεν σε ξέρουν για να σου προτείνουν τι δεύτερο σκύλο να πάρεις,ειδικά όταν τα δεδομένα που αναφέρεις είναι τόσο γενικά και μπερδεμένα. Και αντε να αρχίσουμε την καταμέτρηση. Πχ 6 ψηφίζουν το Α,5 το Β και 2 το Γ. Θα πας να πάρεις το Α;
Αν δεν εμπιστεύεσαι την γνώμη του εκπαιδευτή σου, τις παραπάνω αρνητικές τοποθετήσεις και τελικά πάρεις δεύτερο σκυλί, φρόντισε πρωτα (άγνωστο με ποιον τρόπο θα τα καταφέρεις) να εξασφαλίσεις ότι τα δύο σκυλιά σου θα συμβιώνουν αρμονικά και μετά κατέληξε πολύ προσεκτικά στην φυλή που θες εσύ ο ίδιος.
Υγ. Δεν σχολιάζω καν ότι η επιλογή σου θα καθοριστεί από την τιμή αγοράς και το βολικό timing.
Οπως προανεφερα δεν ζηταω τη γνωμη κανενος για το αν θα παρω δευτερο σκυλο.Ζητησα απλα γνωμες για το american bully που ειναι ημιαιμη φυλη και για το cane corso που γνωριζω βεβαια πολλα περισσοτερα.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Μπορώ να σκεφτώ τα εξής σενάρια για απόκτηση 2ου σκύλου:
- Βρίσκεις στο δρόμο / σώζεις από τον βίαιο γείτονα / σου κληροδοτεί η γιαγιά σου ένα σκύλο και κάνεις τα αδύνατα δυνατά να τον βάλεις στην οικογένεια σου
- Ψάχνεις σκύλο να ταιριάξει με το σκύλο που ήδη έχεις
- Χρειάζεσαι δεύτερο σκύλο εργασίας
- Έχεις άπειρο χρόνο, χώρο και υπομονή και μεράκι με τους σκύλους, και ξέρεις ότι και να μην ταιριάξουν με τίποτα, θα έχεις άλλα δωμάτια, άλλο χώρο στην αυλή, χρόνο για διπλή εκπαίδευση, διπλή βόλτα, διπλό παιχνίδι

Σε κανένα σενάριο δεν καταλαβαίνω το κριτήριο τους πώς θα ήθελες να μοιάζει ο δεύτερος σκύλος.
Με βάση το ότι έχεις μόνο 5 μήνες τώρα τον πρώτο σκύλο, ειλικρινά βασικά θα καταλάβαινα μόνο τα 2 πρώτα σενάρια, δηλαδή το σου έπεσε δευτερο σκυλί ουρανοκατέβατο, ή βλέπεις ότι το σκυλί σου πραγματικά θέλει μια σκυλίσια παρέα. Γιατί η βιασύνη;
Ο σκυλος μου πραγματικα θελει παρεα.Δεν παιζει με παιχνιδια,μονο με ανθρωπους και δυστυχως εδω που μενω,οσοι εχουν σκυλο δεν ειναι και πολυ θερμοι να κανουν ''σκυλοπαρεες''. Ολη η εκτονοση του,μιας εχει και αστειρευτη ενεργεια,βγαινει μονο αν τυχει να παιξει με καποιο σκυλακι που θα συναντησουμε.
Σκυλο φυλαξης δεν χρειαζομαι,εχω τα χερια μου,απλα οπως ανεφερα μου αρεσουν οι φυλες αυτες.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Οπως προανεφερα δεν ζηταω τη γνωμη κανενος για το αν θα παρω δευτερο σκυλο.Ζητησα απλα γνωμες για το american bully που ειναι ημιαιμη φυλη και για το cane corso που γνωριζω βεβαια πολλα περισσοτερα.
μαλλον διαβαζεις οτι σε βολεύει φιλε μου....
Η γνώμη μου είναι ότι είναι τελείως άκυρο να ζητάς την γνώμη ατόμων που δεν σε ξέρουν για να σου προτείνουν τι δεύτερο σκύλο να πάρεις,ειδικά όταν τα δεδομένα που αναφέρεις είναι τόσο γενικά και μπερδεμένα
Αν δεν εμπιστεύεσαι την γνώμη του εκπαιδευτή σου, τις παραπάνω αρνητικές τοποθετήσεις και τελικά πάρεις δεύτερο σκυλί, φρόντισε πρώτα (άγνωστο με ποιον τρόπο θα τα καταφέρεις) να εξασφαλίσεις ότι τα δύο σκυλιά σου θα συμβιώνουν αρμονικά και μετά κατέληξε πολύ προσεκτικά στην φυλή που θες εσύ ο ίδιος.

οι δυο φυλές που αναφερεις ειναι ασχετες μεταξύ τους, οποτε θα σου ξαναπω, αφου θα το παρεις που θα το παρεις, κατασταλαξε μεσα σου (αφου εισαι συνειδητοποιημενος οπως λες) στο τι ακριβως ζητας απο τον δευτερο σκυλο σου και καλη τυχη στην συμβιωση σας.
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3