Σκύλος και καλοκαίρι


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Λοιπόν παιδιά μπαίνει το καλοκαίρι,
Φαντάζομαι δεν κουρευουμε τα σκυλιά, αλλά πώς αλήθεια τα προστατευουμε από την ζέστη?
 




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
για τον δικό μου που είναι husky ξέρω πως βοηθά
πολύ νερό
κάτι σα σκάφη με νερό να μπαίνει μέσα να δροσίζεται
a/c δε χρειάζεται συνέχεια γιατί αν μέσα τον έχεις στους 22°C και τον βγάλεις στους 35°C θα ψιλοσοκαριστεί
βόλτες νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ
και ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δεν κουρεύεις ζώο με διπλό μανδύα

πιστεύω πως για νέοπας που είμαι θα τα καταφέρω να μην τον ταλαιπωρήσω
Είμαι Λάρισα και χαλαρά ανεβάζουμε 40ρια
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
μεταξύ μας αυτό με το κούρεμα και το διπλό μανδύα δε το ήξερα στην αρχή
ότι δηλ λειτουργεί σα μόνωση όχι μόνο για το κρύο αλλά και για τη ζέστη αλλά από πριν τον πάρω διάβαζα ( ούτε για το διδακτορικό μου δεν έχω διαβάσει με τόση διάθεση) και βρήκα ένα άρθρο που το ανέλυε όπως και το τι πρέπει να κάνεις

plus σε παλιότερο νήμα ο @Grifos που δεν ξέρω αν ακόμη συμμετέχει στην ομάδα αλλά ο άνθρωπος πρέπει να λάτρευε τα husky είχε γράψει αρκετά σχετικά με τη ζέστη και το τι κάνουμε φίλε respect! πραγματικά
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
36
Ευχαριστώ παιδιά, δεν είχα σκοπό να την κουρεψω..
Αλλά θα δω την ιδέα με την σκάφη
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν αφήνεις το σκυλί έξω σε χώρο χωρίς σκιά και νερό, δεν το κλείνεις σε χώρο που δεν αερίζεται καλά ή που πιάνει τρελές θερμοκρασίες (βλέπε αμάξι, μικρό δωματιάκι με χάλια μόνωση που το χτυπάει ο ήλος) και θα είναι μια χαρά. Αν υπάρχει σκιά, επαρκής αερισμός και μπόλικο νερό, και 40 να πιάσει ο σκύλος δεν θα πάθει κάτι.
 
  • Like
Reactions: theo9


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Στα δικά μου που έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα από τα "κανονικά" σκυλιά:

- Μπόλικο νερό στα μπωλ τους
- Aircondition στο σπίτι με πάνω από 30 βαθμούς όταν λείπω
- Σκάφη με νερό (παιδική πλαστική μπανιέρα είναι)
- Βόλτες νωρίς πρωί και αργά βράδυ. Στη βόλτα κουβαλάω μπόλικο νερό και ένα ψεκαστήρι για να τις καταβρέχω όταν ζεσταίνονται πολύ. Επίσης όταν δω να παραλαχανιάζουν η βόλτα σταματάει.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Εγώ που δεν συμπαθώ πολύ τα κλιματιστικά χρησιμοποιώ ανεμιστήρα κι επίσης του ρίχνω παγάκια στο νερό ή του αφήσω συχνά το νερό και του βάζω από το ψυγείο. Επίσης του φτιάχνω παγωμένα κονγκ ή "σκυλογρανίτες".
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Συμβαίνει συχνά το καλοκαίρι τα σκυλιά να παρουσιάζουν ανορεξία, να μην έχουν κέφι στην βόλτα, να ξαπλώνουν συνέχεια κλπ. Συνήθως το αποδίδουμε στις μεγάλες ζέστες και περιμένουμε απλά να δροσίσει λίγο για να επανέλθουν στα κανονικά τους.
Ενδέχεται όμως πίσω από αυτά τα συμπτώματα να κρύβεται μια ασθένεια πχ, που να μην την αντιλαμβανόμαστε και απλά να νομίζουμε ότι η κατάσταση αυτή οφείλεται στις υψηλές θερμοκρασίες.
Προσωπική περσινή εμπειρία, απέδωσα την κατατονική εικόνα του σκύλου στην πολύ ζεστή ημέρα, ενώ νοσούσε από ερλιχεία με 41 πυρετό, κάτι που το ανακαλύψαμε σε τυχαία επίσκεψη στην κτηνίατρο για άλλο λόγο.
Οπότε, μια και δεν μπορούν να μιλήσουν τα σκασμένα, να προσπαθήσουμε εμείς να τα διαβάζουμε λίγο καλύτερα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ενδέχεται όμως πίσω από αυτά τα συμπτώματα να κρύβεται μια ασθένεια πχ, που να μην την αντιλαμβανόμαστε και απλά να νομίζουμε ότι η κατάσταση αυτή οφείλεται στις υψηλές θερμοκρασίες.
Eτσι την έχω πατήσει κι εγώ για να ανακαλύψω ότι το σκυλί είχε τοξόπλασμα φουλ...
 


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
Τα προστατεύουμε αφήνοντας την τρίχα στην θέση της ως μονωτικό!
:)
Θέλω να το κάνω πόστερ αυτό ΜΕΓΑΛΟ να το κολλήσω σε ένα κτηνιατρείο στη γειτονιά μου που απλά ξουρίζει Ο,ΤΙ του πάνε (ναι, στο γιατρό πάνε για μαλλί). Σκύλος μπαίνει, αρουραίος βγαίνει.. Τους κάνει δε και τσαχπινιά ουρά λιονταριού (ανεξαρτήτως μεγέθους, ράτσας κλπ), και είναι σαν κάτι να έχουν πάθει όλα τους.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Θέλω να το κάνω πόστερ αυτό ΜΕΓΑΛΟ να το κολλήσω σε ένα κτηνιατρείο στη γειτονιά μου που απλά ξουρίζει Ο,ΤΙ του πάνε (ναι, στο γιατρό πάνε για μαλλί). Σκύλος μπαίνει, αρουραίος βγαίνει.. Τους κάνει δε και τσαχπινιά ουρά λιονταριού (ανεξαρτήτως μεγέθους, ράτσας κλπ), και είναι σαν κάτι να έχουν πάθει όλα τους.
Ο κτηνιατρος εκτελεί και χρέη κουρέα;;;;
 












theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
όχι βολτες με φουλ ηλιο , ψεκασμα με σιτρονελα όταν θα πεφτει ο ηλιοσ,
όχι πολύ περπατημα με ηλιο γιατι καίγονται τα πατουσια,μη κανεις ασκησεις κατσε και κατω σε τσιμεντα εξω γιατι θα καίγονται και απλα δεν θα κανουν την εντολη , νερο , αερας,σκια,χτενισμα,και αν πχ δεις ότι αρχιζει να λαχανιαζει σαν παπακι παρε βρεγμενη πετσετα και ακουμπα πανω του.
γενικα πραγματα που κανουμε και εμεις οι ανθρωποι απλα με δεδομενο ότι ο σκυλος δεν θελει ηλιοθεραπεια και ότι ζεσταίνεται πιο πολύ από εμας.
 
  • Like
Reactions: mareco




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
επισης δεν αφηνουμε/ "ξεχναμε" για κανενα λογο το σκυλο μονο του στο αυτοκινητο.

ποιος μ@#$κας θα κάνει κάτι τέτοιο?
αλλά εδώ θα μου πεις αφήνουν μωρά!!! στο αμάξι και καλά για 5 λεπτά και μετά τρέχουν και δε φτάνουν!!IQ πιο κάτω χτυπάς κράσπεδο
 
  • Like
Reactions: spyv


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3