Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Οι γιατροί (ανθρώπων) έχουν εξαετή (αν δεν απατώμαι) φοιτηση για να τελειώσουν την γενική ιατρική και μόνο για ανθρώπους. Και μετά παίρνουν ειδικότητα συν τα όποια μεταπτυχιακά. Οι κτηνίατροι έχουν πενταετή φοίτηση, για ένα εύρος οργανισμών και δεν κάνουν όλοι μεταπτυχιακό για περαιτέρω εξειδίκευση. Οπότε, αφήνοντας εντελώς την διαφθορά απ'έξω, είναι λογικό να μην έχουν το εύρος γνώσης που ίσως περιμένουμε για τον σκύλο (ή την γάτα) μας. Δεν μου κάνει παράλογο να έχουμε διαβάσει κάποια έρευνα που ο κτηνίατρος να μην έχει υπόψιν του, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι αφού τον ενημερώσουμε για την ύπαρξή της είναι σε σαφώς καλύτερη θέση να κάνει ορθοτερη εκτίμηση από εμάς... (Ώρες ώρες δεν είμαι σίγουρη ότι έχω κάνει κατανοητό αυτό που έχω στο νου μου. Βγάζει νόημα το παραπάνω; )
 






ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Οι κτηνίατροι , ψευδοεπιστήμονες(!) και λοιποί καλά κάνουν και προτείνουν στείρωση νωρίς.Τώρα για όποιον θέλει να συζητήσει σε βάθος πλεονεκτήματα και κινδύνους που ενέχει η στείρωση, ας ψάξει έναν καλό γιατρό ,όπως οφείλει έτσι κι αλλιώς να κάνει , και ας το συζητήσει όσο θέλει. Λυπάμαι πάρα πολύ που το γράφω αυτό αλλά το συγκεκριμένο ζητημα παραείναι λεπτό και όπως λέει η γνωστή γιαγιά- know your audience. Να υπενθυμίσω οτι έχουμε αξιόλογους συμφορουμίτες που μέχρι και αυτοί την πάτησαν και χάρισαν στον κόσμο άλλη μια γέννα κουταβιών. Εφόσον υπάρχει έστω και μία μικρούλα πιθατότητα να χαθεί ο έλεγχος του σκύλου οφείλουμε να τον στειρώσουμε .
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Διάβασα όλα σας τα ποστς, και αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω το εξής.
'Ολοι οι επιστήμονες, δεν είναι ψευτοεπιστήμονες οι κτηνίατροι, δεν είναι το ίδιο.
Στις ΗΠΑ η στείρωση γίνεται στους 6 μήνες και στα δύο φύλλα και ουσιαστικά έτσι οι σκύλοι είναι άφυλλοι και αποφεύγονται καβγάδες κλπ. Δεν μου κάνει εντύπωση λοιπόν ότι το προτείνουν πολλοί και στην Ευρώπη αυτό, άσχετα που δεν συμφωνώ.
Ο συγκεκριμένος κτηνίατρος όχι απλώς δεν το προτείνει για τα χρήματα, βασικά δεν μου πρότεινε τίποτα μέχρι που τον πίεσα, αλλά όταν οι γάτες που του πάω για περίθαλψη δεν τα καταφέρνουν δεν μου παίρνει χρήματα..
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από την ισοπέδωση. Τον τέλειο κτηνίατρο ακόμη δεν τον έχω βρει για αυτό δεν έχω μόνο έναν. Και όταν πάθει κάτι ο σκύλος μου δεν θα πάω στο φόρουμ για θεραπεια αλλά στον γιατρό. Ας μην τα αντικαταστήσουμε και όλα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ρε παιδιά δε μπορώ να καταλάβω πραγματικά πώς φτάσαμε πάλι στο άλλο άκρο και συζητάμε επί πραγμάτων που δεν ειπώθηκαν...

Τεσπά μήπως να το ξαναγυρίσουμε στη στείρωση και όχι στους κτηνιάτρους;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ρε παιδιά δε μπορώ να καταλάβω πραγματικά πώς φτάσαμε πάλι στο άλλο άκρο και συζητάμε επί πραγμάτων που δεν ειπώθηκαν...
3-4 ποστς πριν βγάλατε τους κτηνιατρους, όχι συλλήβδην αφήσατε και κάποιους, άχρηστους. Απλώς δεν ασπάζομαι αυτή την άποψη..Δεν σε είδα να λες στον Jimgar να μιλήσει για στείρωση και όχι για κτηνιάτρους όταν ισοπέδωνε τα πάντα σε ένα σεντόνι :p
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ο κάθε επιστήμονας πρέπει να σέβεται πρωτίστως τον εαυτό του. Και για να το κάνει αυτό οφείλει να είναι ενημερωμένος στο γνωστικό του αντικείμενο με τις τρέχουσες εξελίξεις στην επιστήμη του και να ακολουθεί τους κανόνες δεοντολογίας του επαγγέλματος.
Οι γιατροί πρέπει να σέβονται τους ασθενείς τους και
οι κτηνίατροι τα ζώα που περιθάλπουν και τους ιδιοκτήτες τους.....
δυστυχώς σε κάποιο βαθμό έχουμε απωλέσει κάποια από αυτά .....
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Berna


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
και επανερχόμενοι στην στείρωση.
Ο Μαικ είναι πλέον 13 μηνών και δεν έχει στειρωθεί.
Γέννα δεν πρόκειται να τον βάλω να κάνει.
Κατανοώ πλήρως τα θετικά μιας στείρωσης, αλλά δεν μου πάει η καρδιά να επεμβαίνω στην φύση των ζώων ( όπως και το κόψιμο αυτιών, ουράς κλπ) και είμαι σε πολύ μεγάλο δίλλημα και δυστυχώς ο χρόνος περνάει.

Τι κάνουμε;;;
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αυτή είναι μια απόφαση που θα την πάρεις εσύ αφού ενημερωθείς. Πχ τα άρθρα του sea-mol τα διάβασες ;
Έχεις διαβάσει άλλα άρθρα που είναι υπέρ της στείρωσης ;
Άσε τι λέει ο καθένας εδώ...εγώ πχ είμαι κατά της στείρωσης.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
και επανερχόμενοι στην στείρωση.
Ο Μαικ είναι πλέον 13 μηνών και δεν έχει στειρωθεί.
Γέννα δεν πρόκειται να τον βάλω να κάνει.
Κατανοώ πλήρως τα θετικά μιας στείρωσης, αλλά δεν μου πάει η καρδιά να επεμβαίνω στην φύση των ζώων ( όπως και το κόψιμο αυτιών, ουράς κλπ) και είμαι σε πολύ μεγάλο δίλλημα και δυστυχώς ο χρόνος περνάει.

Τι κάνουμε;;;
Εγώ πάντως που είχα την ίδια ψυχολογία με εσένα δεν τον στείρωσα και είναι 5 ετών τώρα. Το μόνο μείον είναι οι ορμές του που δεν ικανοποιούνται και εκκρίσεις πολύ ενοχλητικές αν ζει ο σκύλος μέσα στο σπίτι ( δεν τις έχουν όλα τα αρσενικά, ουτε καν η πλειοψηφία) Και τον άλλο μου αρσενικό που στείρωσα το έκανα γιατί είχα σκοπό να επανεντάξω και όχι να τον κρατήσω, απλώς ήρθαν αλλιώς τα πράγματα. Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, απλώς αν δεν τίθεται ιατρικός λόγος ή φόβος να ζευγαρώσει ή έντονο πρόβλημα συμπεριφοράς μπορείς να το καθυστερήσεις. Αν δε υπάρχει θέμα συμπεριφοράς καλό είναι να γίνει σε μικρή ηλικία .
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αυτή είναι μια απόφαση που θα την πάρεις εσύ αφού ενημερωθείς. Πχ τα άρθρα του sea-mol τα διάβασες ;
Έχεις διαβάσει άλλα άρθρα που είναι υπέρ της στείρωσης ;
Άσε τι λέει ο καθένας εδώ...εγώ πχ είμαι κατά της στείρωσης.
Έχω διαβάσει τα πάντα, έχω ρωτήσει γιατρούς, ανθρώπους που στείρωσαν τα ζώα τους.
Πιστεύω οτι το πρόβλημά μου είναι καθαρά συναισθηματικό.. Μια "φίλη" που στείρωσε το αρσενικό λαμπραντόρ της στους 14 μηνες, μου είπε οτι το σκυλι για 2 μήνες είχε πρόβλημα μετά την στείρωση και κάθε φορά που έβλεπε άλλο σκυλί στο δρόμο, καθόταν και κατέβαζε το κεφάλι, σαν να ντρεπόταν....
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
σε πολλά θέματα διαφωνούν και οι γιατροί και οι κτηνίατροι και μπορουν να τεκμηριώσουν την διαφωνια τους, δεν υπαρχει παντα απο ππισω σενάριο συνωμοσίας ούτε ασχετοσύνη.
Σίγουρα το εχουμε ζήσει πολλοί απο εμάς υπάρχουν κτηνίατροι που δεν εχουν την γνώση που χρειάζεται ή την διάθεση να ψαξουν λίγο παραπάνω αλλα δεν μπορούμαι να τα τσουβαλίαζουμε όλα.
Τώρα για την στείρωση εγώ είμαι κατά αν μιλάμε για δεσποζόμενο και αν δεν υπαρχει λογος υγείας, το ίδιο κατά ηταν και ο κτηνίατρος μου , που τον εμπιστευομουν 1000%.
Υπάρχουν περιπτωσεις που ειναι απαραίτητη , υπαρχουν περιπτωσεις που λυνει κάποια προβληματα υγείας ή ακόμα και συπεριφοράς αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που δημιουργεί χειρότερα προβλήματα απο αυτα που λυνει.
Καθε ζώο είναι διαφορετικό , και θα πρεπει να το βλεπουμε σαν ξεχωριστη περίπτωση , ειναι λάθος το στείρωσε οπως και να μην στειρώσεις.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πάντως που είχα την ίδια ψυχολογία με εσένα δεν τον στείρωσα και είναι 5 ετών τώρα. Το μόνο μείον είναι οι ορμές του που δεν ικανοποιούνται και εκκρίσεις πολύ ενοχλητικές αν ζει ο σκύλος μέσα στο σπίτι ( δεν τις έχουν όλα τα αρσενικά, ουτε καν η πλειοψηφία) Και τον άλλο μου αρσενικό που στείρωσα το έκανα γιατί είχα σκοπό να επανεντάξω και όχι να τον κρατήσω, απλώς ήρθαν αλλιώς τα πράγματα. Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, απλώς αν δεν τίθεται ιατρικός λόγος ή φόβος να ζευγαρώσει ή έντονο πρόβλημα συμπεριφοράς μπορείς να το καθυστερήσεις. Αν δε υπάρχει θέμα συμπεριφοράς καλό είναι να γίνει σε μικρή ηλικία .
Κι αφού τον ένα τον άφησες έτσι και τον άλλο τον στείρωσες, τι διαφορές βλέπεις εσύ που ζεις ταυτόχρονα και τα δυο??
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σημειωτέον ότι μέχρι τώρα δεν έχει δείξει διάθεση "καβαλήματος" θηλυκού ούτε γενικά "καβαλάει", αλλά απο την άλλη σκέφτομαι ότι είναι μικρός ακόμη για να το κάνει.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι αφού τον ένα τον άφησες έτσι και τον άλλο τον στείρωσες, τι διαφορές βλέπεις εσύ που ζεις ταυτόχρονα και τα δυο??
Ο στειρωμένος, όπως έγραψα και πριν, απέκτησε προβλήματα φοβίας σε κρότους που διαπιστωμένα δεν είχε και επειδή τον στείρωσα πριν να ενηλικιωθεί αναπτύχθηκε σωματικά πολύ περισσότερο από ότι γονιδιακά θα αναπτυσόταν. Πώς το γνωρίζω αυτό; ΄Οταν εμφανίστηκε στη περιοχή που τον βρήκα έμεινε αδέσποτος εκεί 6-7 μήνες. Σε εκείνο το διάστημα δεν μεγάλωσε καθόλου. Μετά τη στείρωση πήρε άλλο μισό του μεγέθους του. Έγινε πολύ ψηλότερος και πιο μεγαλόσωμος. Αυτό με τίποτα δεν το είχα συνδυάσει με τη στείρωση νόμιζα ότι οφειλόταν στο καλό φαγητό. Μέχρι που διάβασα ότι συμβαίνει στα αρσενικά και είναι μάλιστε λόγος ανησυχίας γιατί έχουν αυξημένη πιθανότητα για καρκίνο των οστών αργότερα, αν δεν γίνει στη σωστή ηλικία. Επίσης το πρόβλημα νευρικότητας και επιθετικότητας που είχε απέναντι σε μεγαλόσωμα κυρίως αρσενικά δεν βελτιώθηκε καθόλου.

Ο αστείρωτος καβαλάει την στειρωμένη θηλυκιά μας και γενικά βρίσκεται πολύ συχνά σε σεξουαλική υπερδιέγερση, ειδικά μετά από πολύ μεγάλες βόλτες στις οποίες εκτίθεται σε πολλά ερεθίσματα (μυρωδιές κυρίως).
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Επίσης το πρόβλημα νευρικότητας και επιθετικότητας που είχε απέναντι σε μεγαλόσωμα κυρίως αρσενικά δεν βελτιώθηκε καθόλου.
Με όσα σας έχω πει, ένας σημαντικός λόγος στην αρχή για μένα ήταν και αυτός. Αλλά διαβάζω και ακούω ότι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που δεν μειώνει την όποια επιθετικότητά του στα αρσενικα..

Ξέρω, ότι και να μου πείτε η απόφαση είναι καθαρά δική μου. Δεν παύει όμως να είναι αυτές τις μέρες το κυριότερο δίλλημα μου..
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@vasilis_mike έχεις την καλή για μένα συνήθεια να παίρνεις μαζί με τον σκύλο σου τα βουνά.
Με ελεύθερο αστείρωτο αρσενικό σκύλο αυτό μπορεί κάποια στιγμή να γίνει επικίνδυνο. Από το να μπλεχτεί πολύ πιο εύκολα σε καβγά, μέχρι να τον χάσεις αν μυρίσει θηλυκό σε οίστρο.
Πρέπει συνεπώς να λάβεις και αυτή την παράμετρο υπόψη σου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Με όσα σας έχω πει, ένας σημαντικός λόγος στην αρχή για μένα ήταν και αυτός. Αλλά διαβάζω και ακούω ότι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που δεν μειώνει την όποια επιθετικότητά του στα αρσενικα..

Ξέρω, ότι και να μου πείτε η απόφαση είναι καθαρά δική μου. Δεν παύει όμως να είναι αυτές τις μέρες το κυριότερο δίλλημα μου..
Σε άλλους σκύλους όμως μειώνεται.
Πιστεύω ότι αυτό που είπε η vek ήταν το πιο σωστό. Κάθε σκύλος είναι ξεχωριστή περίπτωση και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf