Ημιαιμο Λαμπραντόρ


Giwrgos.Mp

Member
28 Μαϊου 2016
6
1
25
Καλημέρα σε όλους Είμαι ένα νέο αφεντικό σκύλου ημιαιμο λαμπραντορ
Η ιστορία έχει ως έξεις:Ένα φιλικό στην οικογένεια ζευγάρι βρήκε στην πόρτα τους ένα σκυλάκι σε άσχημη κατάσταση το πήραν το φρόντισαν και το περιποιήθηκαν ΆΨΟΓΑ(δεν γνωρίζουμε αν έζησε με αδερφάκια αν είχε ποτέ του η πως το άφησαν και γιατί) τέλος πάντων ..έμαθαν ότι εμείς ψάχνουμε για σκυλί και επειδή δεν μπορούσαν να το κρατήσουν άλλο (λόγο ότι είχαν και άλλο σκύλο μέσα στο σπίτι και επικρατούσε ένας εμφύλιος) μας το εδωσαν!
είναι αρκετά εξυπνο! (Όπως όλα τα σκυλιά βέβαια)
Υπακούει στο κάτσε και προσπαθώ να της μάθω το μείνε δείχνοντας της την παλάμη μου, δεν κάθετε για πολύ ώρα μέχρι να απομακρυνθω, το πολύ μισό μέτρο (εχθές την κατάφερα μέχρι περίπου 1 μέτρο αλλά είναι με της ώρες της)
Έχω διαβάσει αρκετά για τα λαμπραντορ! Παρόλα αυτά είμαι καινούργιος στο να την εκπαιδευσω και έχω ανχωθει πολύ με αυτά που διάβασα εδώ όσο αναφορά το δάγκωμα περισσότερο γιατί δαγκώνει! Γνωρίζω πως η εφημερίδα κάνει( καλό; ) γιατί την φοβάται! Φυσικά Δεν εννοώ πως χτυπάω το σκυλι με την εφημερίδα αν είναι δυνατων! απλώς την χτυπάω στο πατωμα κάτω και της λέω μη η οχι! Έχει λιιιιιγη επιτυχία αλλά όπως είπα έχω αγχωθει με την εκπαίδευση του και θέλω να μην κάνει πολλά πραγματα όπως το να μην τα κάνει όπου νάνε (είναι περίεργο... έμαθε να κατουραει στην πάνα αλλά για το "χοντρο" της πάει αλλου! )Γνωριζω(νομίζω).αλλαζει δοντια και ισως αυτο να ειναι ο λογος που δαγκωνει αλλα δεν θέλω να η μείνει κουσούρι ): Είναι περίπου 3-3,5 μηνών 4,5 κιλά (λουκουμαδακι♡) μπορείτε να με βοηθήσετε με μερικές συμβουλες;

Υ.Γ-> έχει παιχνίδια αλλά στην πρωινή μας βόλτα βρήκε ένα μικρό κομμάτι ξύλο το οποίο το έχει ξεσκίσει πραγματικά έχει μια ιδιαίτερη συμπάθεια από ότι έχω καταλάβει με τα ξύλα καθώς θα της πετάξω ένα θα τρέξει θα το δαγκώσει και..όχι δεν θα γυρίσει σε εμένα θα τρέξει σε μόνη της κάπου και θα το δαγκώσει με την ησυχία της :eek: (θα ήθελα μια συμβουλή και για αυτό πως να το πετύχω να πετάω κάτι να τρέχει να το φέρνει και να ξανά το πετάω)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ioanna a


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Μην την αφήνεις να τρώει ούτε ξύλα, ούτε τίποτα που καταπίνεται και δεν είναι ειδικά φτιαγμένο. Μπορεί να πάθει ζημιά.
 


Giwrgos.Mp

Member
28 Μαϊου 2016
6
1
25
Καλός σας βρήκα! Σε ευχαριστώ για την συμβουλή! Είδη το πέταξα! Τι πρέπει να προσεχω γενικότερα;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σχετικά με το υ.γ. :Ξέρει το ''έλα''; φωναξέ την μόλις σηκώσει το (σχοινινο κατα προτίμηση) μπαλάκι. Αν χρειαστεί δελέασέ την με λιχουδιά. Κανονικά πολλά κουταβάκια το έχουν έμφυτο μόλις βρουν κάτι αξίας να το μαζεψουν και να το πάνε στη μαμά τους (στον ιδιοκτήτη δηλ) για να το μασουλήσουν με την ησυχία τους.
Υπάρχει πάντα η λύση να της σπάσεις την εντολή σε πολύ μικρά βηματάκια, θα βρεις πολλά αρθρα αναλυτικότατα αν ψαξεις στο google ''How to teach your dog to fetch''
επιγραμματικά: ξεκινάς με το μπαλάκι στο χέρι σου και της ζητάς α)ακούμπισε το μπαλάκι με το στόμα σου, β)πιάσε το μπαλάκι, γ)σήκωσε το μπαλάκι , δ)άσε το μπαλάκι να πέσει στο χέρι . Μόλις μάθει να κάνει καλά ένα βήμα , σταματάς να επιβραβευεις και περιμένεις να κάνει κάτι παραπάνω για να επιβραβευσεις ξανά.
Αφού μάθει να σηκώνει το μπαλάκι από το χέρι και να σου το αφήνει ξανά, αρχίζεις να αουμπάς το μπαλάκι στο πάτωμα σε μικρή απόσταση από εσένα γα αρχή. Τέλος το πετάς.
Ακούγεται πολύ μπελαλίδικο αλλά αληθώς δουλεύει σαν τεχνική
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Μην περιμένεις οτι θα συμπεριφερθεί όπως αυτά που γράφουν στο γοογλη για τα λεμπραντόρ. Ψαξε καλύτερα για τους σκύλους γενικότερα.
Ειναι πολύ μικρή ακόμα για να δεις επιτυχία στο μεινε, πολύ καλά κάνεις και ασχολήσε όμως. Απλώς μην εχεις πολλές απαιτήσεις-ειναι μωρό.
Την εφημερίδα πέτα την καλύτερα.απλώς αγνόησέ την και δώσε της να ξεκοιλιάσει κανένα αρκουδάκι.Αμφιβαλλω για το άν θα της μεινει κουσούρι, στάδιο ανάπτυξης είναι.
Αυτά κ καλώς μας ηρθες!!!
 


Giwrgos.Mp

Member
28 Μαϊου 2016
6
1
25
Σε ευχαριστώ Ιωάννα για της συμβουλές! Η αλήθεια είναι πως είδα λίγο φως σήμερα στο μείνε αφού περάσαμε ένα 3ωρο στη θάλασσα και παίξαμε αρκετά μπορώ να πω πως λειτούργησε το "μεινε" καθώς απομακρινθηκα αρκετά από αυτήν! την έκανα να με πλησιάσει χαρίζοντας της μια μπουκιτσα από κροκετουλες! είναι σωστό να την επιβραβεύω κάθε φορά που κάνει αυτό που της ζηταω; επίσης όσο αναφορά την άσκηση/παιχνιδι; την βγάζω βόλτα και σε 10 λεπτά κάθετε κάτω ξαπλωνει και δεν κουνιέταιδεν την πιέζω γιατί δεν θα σηκωθεί (πολλές φορές αν την τραβήξω και της πω "έλα Μπέλα πάμε" θα δαγκώσει το λουράκι και φοβάμαι τα δόντια της ) στης βόλτες εγώ την πάω η αυτή με παει; . την κουράζω μήπως πολυ; υπάρχει κάτι στάνταρ που πρέπει να κάνω σε χρονο; πχ 3 φορες απο μια ωρα την ημέρα είναι αρκετή για ένα κουταβάκι σαν και αυτο; συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι φουλ απορίες και ερωτήσεις γιατί αν και είναι η 2η μέρα που το έχω με εκπλήσσει κάθε φορά που το βλεπω!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Σε ευχαριστώ Ιωάννα για της συμβουλές! Η αλήθεια είναι πως είδα λίγο φως σήμερα στο μείνε αφού περάσαμε ένα 3ωρο στη θάλασσα και παίξαμε αρκετά μπορώ να πω πως λειτούργησε το "μεινε" καθώς απομακρινθηκα αρκετά από αυτήν! την έκανα να με πλησιάσει χαρίζοντας της μια μπουκιτσα από κροκετουλες! είναι σωστό να την επιβραβεύω κάθε φορά που κάνει αυτό που της ζηταω; επίσης όσο αναφορά την άσκηση/παιχνιδι; την βγάζω βόλτα και σε 10 λεπτά κάθετε κάτω ξαπλωνει και δεν κουνιέταιδεν την πιέζω γιατί δεν θα σηκωθεί (πολλές φορές αν την τραβήξω και της πω "έλα Μπέλα πάμε" θα δαγκώσει το λουράκι και φοβάμαι τα δόντια της ) στης βόλτες εγώ την πάω η αυτή με παει; . την κουράζω μήπως πολυ; υπάρχει κάτι στάνταρ που πρέπει να κάνω σε χρονο; πχ 3 φορες απο μια ωρα την ημέρα είναι αρκετή για ένα κουταβάκι σαν και αυτο; συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι φουλ απορίες και ερωτήσεις γιατί αν και είναι η 2η μέρα που το έχω με εκπλήσσει κάθε φορά που το βλεπω!
Οι χρόνοι άσκησεις που περογράφεις για τόσο μικρό κουτάβι, προσωπικά μου ακούγονται εξωφρενικοί. Βέβαια από λαμπραντοροείδή δεν ξέρω. Αλλά τόσο μικρό ώρες στη θάλασσα και 3 ώρες βόλτα τη μέρα, λογικά πρέπει να είναι μεσα στα νεύρα πό την κούραση. Και νομίζω ότι αυτό προσπαθεί να σου το δείξει με το ότι κάθεται. Και αν όντως την έχεις μόλις 2 μέρες, πάρε το με το μαλακό. Πρέπει να σε μάθει, ν μάθει το χώρο, να προσαρμοστεί, να μάθει στο λουρί. Θα έκανα πιο μικρές βόλτες προς το παρόν, πιο πολύ παιχνίδι στο χώρο της σπασμένο σε μικρά διαστήματα, και σίγουρα όχι απαιτήσεις για εκπαίδευση από την πρώτη μέρα! Άλλο ρουτινα και κανόνες, και άλλο απαιτήσεις για εκπαίδευση.
 
  • Like
Reactions: elverg


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Παρεπιπτόντως εμβόλια έχει ολοκληρώσει; Αλλιώς μην την αφήνεις να δαγκώνει ό,τι βρει στο δρόμο
 


Giwrgos.Mp

Member
28 Μαϊου 2016
6
1
25
Αισθάνομαι λίγο άσχημα για αυτό..δεν το ήξερα :/ ναι ίσως έχεις δίκιο μπορεί να φταίει αυτό και κάθετε όταν την βγάζω.. θα το δοκιμάσω(παρόλα αυτά έχει υπερβολική ενέργεια) Οχι δεν έχει κάνει όλα τα εμβόλια, για αυτο δεν την νγααζω στο δρομο μόνο στην αυλή μας την έχω όπου εχει γκαζόν! Το γεγονός ότι μυρίζει τα πάντα πρέπει να με ανησυχεί;
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αισθάνομαι λίγο άσχημα για αυτό..δεν το ήξερα :/ ναι ίσως έχεις δίκιο μπορεί να φταίει αυτό και κάθετε όταν την βγάζω.. θα το δοκιμάσω(παρόλα αυτά έχει υπερβολική ενέργεια) Οχι δεν έχει κάνει όλα τα εμβόλια, για αυτο δεν την νγααζω στο δρομο μόνο στην αυλή μας την έχω όπου εχει γκαζόν! Το γεγονός ότι μυρίζει τα πάντα πρέπει να με ανησυχεί;
Το αντιθετο θα έπρεπε να σε ανησυχεί :) Κουτάβι που δεν μυρίζει θα αναρρωτιόμουν αν είναι γάτα μεταμφιεσμένη ;)
 


Giwrgos.Mp

Member
28 Μαϊου 2016
6
1
25
Χάχαχα! Εντάξει! Κάτι ακόμη Εχθές λίγο και σήμερα δεν πολύ ακούει και όταν την μαλώνουμε γαβγιζει και αυτή δυνατά! Τι πρέπει να κανω; και ειδικότερα στο "οχι" κάτι ακόμη το οποίο ρώτησα και ποιο πριν αλλά δεν μπορώ απάντησε κάποιος..κάθε φορά που κάνει αυτό που της λέει πρέπει να την επιβραβεύω;
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλημέρα! Να χαίρεσαι την κουτάβα σου! Ή εκμάθηση εντολών θέλει χρόνο, επαναλήψεις και συνέπεια εκ μέρους σου, οπότε καλή υπομονή εύχομαι! Εννοείται ότι επιβραβεύεις οποιαδήποτε επιτυχία και μην απογοητεύεσαι αν βλέπεις ότι αργεί να μάθει μία εντολή, είναι μικρούλα και την έχεις πολύ λίγο χρόνο... Διόρθωση θα χρειαστεί αλλά αν μπορείτε αποφύγετε τις πολλές φωνές, δεν έχουν νόημα και μπερδεύουν το κουτάβι.
 


Giwrgos.Mp

Member
28 Μαϊου 2016
6
1
25
Σε ευχαριστώ! Κάτι ακόμη παρατήρησα σήμερα. ..κάναμε ένα μικρό σπιτάκι για αυτή (απλώς ένα χωρισμα στο μπαλκόνι για να την βάζουμε εκεί όταν δεν μπορούμε να την προσέχουμε ( διορθώστε με αν δεν επρεπε) έβαλα και την πάνα στο ίδιο μέρος με το μαξιλάρι της ελάχιστα εκατοστά ποιο δίπλα, κατουρησε μια φορά αλλά. ..Όταν την έβγαλα από εκεί λίγο πήγε στην άλλη ακρη από το μπαλκόνι και έκανε τα κακά της..Δεν ξέρω με μπέρδεψε. έβαλα τη πάνα και την ίδια στο ίδιο χώρο για να νιώσε πως εκείνος είναι ο χώρος της και για να τα κάνει εκεί και παρόλα αυτά πήγε και τα έκανε αλλου:/ τι έκανα λάθος; (έχω αγχωθεί και έχω χάσει τον μπούσουλα όπως καταλάβατε)
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Σε ευχαριστώ! Κάτι ακόμη παρατήρησα σήμερα. ..κάναμε ένα μικρό σπιτάκι για αυτή (απλώς ένα χωρισμα στο μπαλκόνι για να την βάζουμε εκεί όταν δεν μπορούμε να την προσέχουμε ( διορθώστε με αν δεν επρεπε) έβαλα και την πάνα στο ίδιο μέρος με το μαξιλάρι της ελάχιστα εκατοστά ποιο δίπλα, κατουρησε μια φορά αλλά. ..Όταν την έβγαλα από εκεί λίγο πήγε στην άλλη ακρη από το μπαλκόνι και έκανε τα κακά της..Δεν ξέρω με μπέρδεψε. έβαλα τη πάνα και την ίδια στο ίδιο χώρο για να νιώσε πως εκείνος είναι ο χώρος της και για να τα κάνει εκεί και παρόλα αυτά πήγε και τα έκανε αλλου:/ τι έκανα λάθος; (έχω αγχωθεί και έχω χάσει τον μπούσουλα όπως καταλάβατε)
Τα σκυλιά αυθόρμητα δεν λερώνουν εκεί που κοιμούνται. Μπορεί να το εκπαιδεύσεις, με το να μην του δίνεις εναλλακτική, αλλα δε νομίζω ότι το θες αυτό. Πόσο μικρός είναι ο χώρος της; Αν είναι σε διαστάσεις κλουβιού, η ιδέα είναι ότι την αφήνεις λίγο και την βγάζεις για τουαλέτα. Αν και "κλουβί" σε μπαλκόνι, περίεργο μου ακούγεται. Αν της δώσεις μεγαλύτερο χώρο, θα δεις ότι γενικά θα τα κάνει παντού εκτός από κοντά εκεί που κοιμάται.
 
  • Like
Reactions: Giwrgos.Mp


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μερικές συμβουλές - παρατηρήσεις από το 1ο μήνυμα.
1. Αν αλλάζει δόντια δεν είναι 3, 3μιση μηνών αλλά 4, 4 μισή, ίσως 5.

2. Την εφημερίδα μόνο για να την διαβάζεις. Όχι πάντως για εκπαιδευτικό εργαλείο. Φρόντισε να κάνεις το κουτάβι να σε εμπιστεύεται και επειδή μάλλον έχει και από λαμπραντορ, θα είναι αρκετά εύκολο στην εκπαίδευση του. Οπότε άσε την εφημερίδα και χτισε την σχέση σου με το κουτάβι και θα κάνει παπάδες στο μέλλον.

3.στο θέμα τουαλέτας θα μάθειααπόμμόνοτου οόταν θα έρθει η ώρα. Μετά τα εμβόλια όταν θα το βγάζεις βόλτεςκαι θα μμάθει να τα κάνει στην βόλτα του. Ως τότε και μέχρι να γίνει περίπου 6 μηνών ατυχήματα θα υπάρχουν. Μην σε πτοουν και μην μαλωνεις το κουτάβι γιατί θα έχετε πίσω γυρίσματα.

4. Με την εκπαίδευση λαού λαου. Μην το κουραζεις. Όταν το βλέπεις να κουραζεται, απλά σταματάς.

Να το χαίρεσαι.