Πεκινουά - Θιβετιανό Σπανιέλ


Status
Κλειδωμένο θέμα

Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Γειά σας ! Λοιπον , εγω ενδιαφερομαι να αγορασω ενα πεκινουα ( η θεβετιανο σπανιελ ναι ξερω οτι ειναι αλλη ρατσα φυσικα! ) Προπερσυ, μια φιλη μου εχασε το σκυλακι της απο το ιδιο χωριο, και εγω δεν το αναγνωρισα οτι ηταν δικο της. Το φιλοξενησα, αποφασισα πως αν δεν βρεθει ιδιοκτητης που θα ερθει να το παρει ( γιατι φαινοταν σκυλι απο σπιτι ειχε λουρι, και φυσικα καθαροαιμο! ) . Δεθηκα πολυ μαζι του. Το κρατησα μονο 2 ημερες και το φροντισα, επειδη ηταν στους δρομους καποιες μερες ειχε τσιχλα στα μαλλια του, το περιποιηθηκα και το ταισα. Το πηγα στην φιλη μου μολις εμαθα οτι ηταν δικο της , και αυτη μετα απο λιγο καιρο το πουλησε για δικους της λογους. Δεν μου το εδωσε γιατι ειμαστε σχετικα κοντα και φοβοταν μην πηγαινει εκει . Το σκυλακι το πηραν πλουσιοι , εζησε τελεια αλλα το τραυματισαν κατι σκυλια που ειχαν οι γειτονες τους και πεθανε.. Θελω λοιπον να την ξεπερασω και να αγορασω ενα σκυλακι ΙΔΙΟ με αυτην! Εβλεπα τα πεκινουα και δεν ειναι ετσι, και μου φαινετε οτι ειναι θιβετιανο σπανιελ! Θελω λοιπον, να μου πειτε παιδια 1ον: τι ρατσα ειναι το σκυλι; πεκινουα η θιβετιανο σπανιελ; Και δευτερον , αμα ειναι θιβετιανο σπανιελ που μπορω να βρω να αγορασω; Σας παρακαλω απαντηστε μου και βοηθηστε με! ***ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.
 

Attachments



genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν είσαι όντως 19 και αν πράγματι το θες για να αντικαταστήσεις το σκυλάκι που δεν κράτησες, σε συμβουλεύω να το ξεχάσεις προς το παρόν το θέμα. Ούτε δένεσαι με σκύλο στα σοβαρά σε 2 μέρες (εννοώ ότι μετά τον πρώτο ενθουσιασμό, ιδεά δεν έχεις αν θα συνέχιζες να νιώθεις έτσι) και κυρίως ο σκύλος δεν αντικαθίσταται με έναν ίδιο. Να το χες καιρό και να έλεγες ότι κάτι σου άρεσε στα χαρακτηριστικά της φυλής, να το καταλάβω. Αλλά το θέλω έναν οπτικώς ίδιο σκύλο για να ξεπεράσω τον άλλο, δεν είναι λογικό επιχείρημα. Περίμενε.
Λόγω ηλικίας, επίσης, είσαι έτοιμος; Που μένεις, και που θα μενεις σε 1, 2, 5 χρόνια; Σπουδές, αναζήτηση δουλειάς, δικό σου σπίτι, συγκάτοικοι. Θα χωράει στη ζωή σου ένα σκυλί; Τώρα είσαι με τους γονείς σου; Αν ναι, ο σκύλος δεν θα είναι εντελώς δικός σου, η υπόλοιπη οικογένεια τι λέει;
Επειδή επίσης αναφέρεις ότι το σκυλί το πήραν καποιοι "πλούσιοι", εισόδημα έχεις; Κααλαβαίνειςπόσο κοστίζει ένας καθαρόαιμος σκύλος και πόσο θα πάνε εμβόλια, κτηνίατρος, διατροφή κλπ κλπ; Έχεις ήδη δουλειά ή έχουν συμφωνήσει οι δικοί σου;
 
  • Like
Reactions: Iraki maria


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το σκυλακι το πηραν πλουσιοι , εζησε τελεια αλλα το τραυματισαν κατι σκυλια που ειχαν οι γειτονες τους και πεθανε.. Θελω λοιπον να την ξεπερασω και να αγορασω ενα σκυλακι ΙΔΙΟ με αυτην!
Από πρόπερσι όλα αυτά......
(ο λοφιοφόρος είναι το top μέχρι τώρα...)
 




Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Αν είσαι όντως 19 και αν πράγματι το θες για να αντικαταστήσεις το σκυλάκι που δεν κράτησες, σε συμβουλεύω να το ξεχάσεις προς το παρόν το θέμα. Ούτε δένεσαι με σκύλο στα σοβαρά σε 2 μέρες (εννοώ ότι μετά τον πρώτο ενθουσιασμό, ιδεά δεν έχεις αν θα συνέχιζες να νιώθεις έτσι) και κυρίως ο σκύλος δεν αντικαθίσταται με έναν ίδιο. Να το χες καιρό και να έλεγες ότι κάτι σου άρεσε στα χαρακτηριστικά της φυλής, να το καταλάβω. Αλλά το θέλω έναν οπτικώς ίδιο σκύλο για να ξεπεράσω τον άλλο, δεν είναι λογικό επιχείρημα. Περίμενε.
Λόγω ηλικίας, επίσης, είσαι έτοιμος; Που μένεις, και που θα μενεις σε 1, 2, 5 χρόνια; Σπουδές, αναζήτηση δουλειάς, δικό σου σπίτι, συγκάτοικοι. Θα χωράει στη ζωή σου ένα σκυλί; Τώρα είσαι με τους γονείς σου; Αν ναι, ο σκύλος δεν θα είναι εντελώς δικός σου, η υπόλοιπη οικογένεια τι λέει;
Επειδή επίσης αναφέρεις ότι το σκυλί το πήραν καποιοι "πλούσιοι", εισόδημα έχεις; Κααλαβαίνειςπόσο κοστίζει ένας καθαρόαιμος σκύλος και πόσο θα πάνε εμβόλια, κτηνίατρος, διατροφή κλπ κλπ; Έχεις ήδη δουλειά ή έχουν συμφωνήσει οι δικοί σου;
Το μηνυμα το εγραψα πολυ αργα και επειδη νυσταζα δεν εγραψα οτι επρεπε οπως επρεπε και παρεξηγηθηκα. Ολα τα σκυλια ειναι διαφορετικα, σαν τους ανθρωπους. Και φυσικα ολα τα ζωα . Δεθηκα με το σκυλακι γιατι τα αγαπαω πολυ και μου εμεινε σαν απωθημενο να παρω ενα , ιδιο (ιδια ρατσα ) οχι μονο γιατι θα του μοιαζει και μου αρεσει , αλλα λατρεψα αυτες τις ρατσες καθως διαβασα στο ιντερνετ πληροφοριες. Ξερω παρα πολλα πραγματα γ αυτα. Ειμαι ετοιμος να παρω ενα κατοικιδιο και να το μεγαλωσω.Ετοιμαζομαι παρα πολλα χρονια γ αυτο. Και φυσικα εκεινο ηταν ενα σκυλακι που δεν ηταν δικο μου και αυτο που θα παρω θα το αγαπαω πιο πολυ γιατι θα ειναι δικο μου παιδι , αλλα θελω να πω οτι αγαπω τοσο πολυ τα σκυλια που σε 2 ημερες δεθηκα μαζι του και το φιλοξενησα ενω αλλοι θα το εδιωχναν! . Αυτο το σκυλακι που θα παρω δεν θα το συκρινω ποτε με εκεινο της φιλης μου. Ανέφερα οτι το πηραν καποιοι πλουσιοι , φιλοζωοι, καλη οικογενεια για μην λετε οτι δεν βρηκε σπιτι το σκυλακι και με ρωτατε που το πουλησε . Και να αναφερω οτι ηταν ευτυχισμενο καθως ειχε και 2 παιδια που το λατρεψαν και φυσικα ολοκληρη οικογενεια. Εχουμε λευτα για σκυλι, ευτυχως, και καταλαβαινω τις ευθυνες και τα εξοδα. Μονο ο πατερας μου θελει, αλλα μπορω να πεισω και την μητερα μου. Σε αυτο το forum συνηθιζεται τα μελοι αντι να απαντησουν στα ερωτηματα ωραια και φιλικα σε ενα καινουργιο μελος, να κατακρινουν και με την παραμικρη ευκαιρεια να παρεξηγουν αυτα που λεει καποιος; Θα μπορουσατε και λιγο πιο ευγενικα .
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Μαλλον μπηκα σε πολλες λεπτομερειες που δεν επρεπε να μπω.
 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαμε πιο ευγενικά ...σχώρα μας..ήταν και πρωί.
Δεν το λες και ευτυχία τα στερνά του συγκεκριμένου σκύλου.
Τέσπα....το σκυλί, αν το πάρεις και χρειαστεί να φύγεις για σπουδές, στρατό θα το κρατήσει ποιος ;....ειδικά αν η μητέρα σου δεν το θέλει ;
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Από πρόπερσι όλα αυτά......
(ο λοφιοφόρος είναι το top μέχρι τώρα...)
Δεν ειναι απο προπερσι ολα αυτα. Το σκυλακι περσυ πεθανε. Γνωριζουμε την οικογενεια που το πηρε γιατι ειμαστε οικογενειακοι φιλοι.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Το μηνυμα το εγραψα πολυ αργα και επειδη νυσταζα δεν εγραψα οτι επρεπε οπως επρεπε και παρεξηγηθηκα. Ολα τα σκυλια ειναι διαφορετικα, σαν τους ανθρωπους. Και φυσικα ολα τα ζωα . Δεθηκα με το σκυλακι γιατι τα αγαπαω πολυ και μου εμεινε σαν απωθημενο να παρω ενα , ιδιο (ιδια ρατσα ) οχι μονο γιατι θα του μοιαζει και μου αρεσει , αλλα λατρεψα αυτες τις ρατσες καθως διαβασα στο ιντερνετ πληροφοριες. Ξερω παρα πολλα πραγματα γ αυτα. Ειμαι ετοιμος να παρω ενα κατοικιδιο και να το μεγαλωσω.Ετοιμαζομαι παρα πολλα χρονια γ αυτο. Και φυσικα εκεινο ηταν ενα σκυλακι που δεν ηταν δικο μου και αυτο που θα παρω θα το αγαπαω πιο πολυ γιατι θα ειναι δικο μου παιδι , αλλα θελω να πω οτι αγαπω τοσο πολυ τα σκυλια που σε 2 ημερες δεθηκα μαζι του και το φιλοξενησα ενω αλλοι θα το εδιωχναν! . Αυτο το σκυλακι που θα παρω δεν θα το συκρινω ποτε με εκεινο της φιλης μου. Ανέφερα οτι το πηραν καποιοι πλουσιοι , φιλοζωοι, καλη οικογενεια για μην λετε οτι δεν βρηκε σπιτι το σκυλακι και με ρωτατε που το πουλησε . Και να αναφερω οτι ηταν ευτυχισμενο καθως ειχε και 2 παιδια που το λατρεψαν και φυσικα ολοκληρη οικογενεια. Εχουμε λευτα για σκυλι, ευτυχως, και καταλαβαινω τις ευθυνες και τα εξοδα. Μονο ο πατερας μου θελει, αλλα μπορω να πεισω και την μητερα μου. Σε αυτο το forum συνηθιζεται τα μελοι αντι να απαντησουν στα ερωτηματα ωραια και φιλικα σε ενα καινουργιο μελος, να κατακρινουν και με την παραμικρη ευκαιρεια να παρεξηγουν αυτα που λεει καποιος; Θα μπορουσατε και λιγο πιο ευγενικα .
Έχοντας ζήσει το σκυλί και ως παιδί και ως έφηβη και ως μάνα η ίδια: Αν δεν είσαι αυτόνομος, το σκυλί είναι της οικογένειας, δεν είναι δικό σου. Το ξέρω ότι δεν ακούγεται ωραίο, και η κόρη μου είναι το σημείο που θα μου άρχιζε τον εφηβικό εξάψαλμο, αλλά έτσι είναι. Αν και οι δύο γονείς δεν το θέλουν, ξέχασε το. Και περίμενε να ζήσεις μόνος σου. Ποιος μαγειρεύει και καθαρίζει στο σπίτι; Αυτουνού η γνώμη μετρά κυρίως όσον αφορά τα κατοικίδια. Δεν εννοώ να το ανέχεται, εννοώ να το θέλει ο ίδιος. Αν αυτό το άτομο είναι η μάνα σου, η συζήτηση για το καλό του σκύλου, τελειώνει μέχρι να μείνεις μόνος. Αν εσύ και ο πατέρας σου έχετε ήδη το μεγαύτερο μέρος της συμμετοχής στις δουλειές του σπιτιού (και εννοώ σκούπισμα, σφουγγάρισμα, καθάρισμα αυλής αν έχετε, ψώνια και μαγείρεμα, μαντάρισμα καναπέδες, ρούχα, κουρτίνες κλπ) τότε και μόνο τότε έχει νόημα να προσπαθήσεις να πείσεις τη μαμά ότι το σκυλί μπορεί να το ανεχτεί. Αν σε ένα χρόνο έχει καταλήξει η μάνα σου να καθαρίζει τον καναπέ από την τρίχα, να εκπαιδεύει το σκύλο να μην κατουράει το χαλί, να πλένει τα πλακάκια της αυλής από το δωράκια του σκύλου και να τον τρέχει για εμβόλια, και όλα αυτά για ένα κατοικίδιο που δεν το ήθελε με τα 1000 η ίδια, συγχαρητήρια, είστε η τυπική ελληνική οικογένεια, και ο σκύλος και η μάνα θα σας βλαστημάνε πατέρα και γιο ;)
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαμε πιο ευγενικά ...σχώρα μας..ήταν και πρωί.
Δεν το λες και ευτυχία τα στερνά του συγκεκριμένου σκύλου.
Τέσπα....το σκυλί, αν το πάρεις και χρειαστεί να φύγεις για σπουδές, στρατό θα το κρατήσει ποιος ;....ειδικά αν η μητέρα σου δεν το θέλει ;
Ναι θα το κρατησουν . Η μητερα μου δεν το θελει τωρα, αλλα αμα το παρουμε θα το αγαπησει και φυσικα θα το προσεχει. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αυτο μην ανησυχειτε. Θα μπορουσε κανεις να μου πει τι ρατσα ειναι το σκυλακι εκεινο ; θιβετιανο σπανιελ η πεκινουά; και που μπορω να αγορασω ενα θιβετιανο σπανιελ;
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ναι θα το κρατησουν . Η μητερα μου δεν το θελει τωρα, αλλα αμα το παρουμε θα το αγαπησει και φυσικα θα το προσεχει. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αυτο μην ανησυχειτε. Θα μπορουσε κανεις να μου πει τι ρατσα ειναι το σκυλακι εκεινο ; θιβετιανο σπανιελ η πεκινουά; και που μπορω να αγορασω ενα θιβετιανο σπανιελ;
Πόσες ώρες τη μέρα είσαι σπίτι, πόσες ο πατέρας, πόσες η μάνα σου; Όχι σε διακοπές, του χρόνου το χειμώνα. Ποιος μαγειρεύει; Ποιος καθαρίζει το σπίτι; Ποιος τακτοποιεί; Ποιος ψωνίζει; Ποιος πάει σε φαρμακεία, γιατρούς και ποιος ξέρει να φροντίζει αρρώστους στο σπίτι; Αν δεν απαντήσεις, υποθέτω η μαμά. Οπότε όχι, δεν θα αγαπήσει το σκυλί, θα το φορτωθεί. Μεγάλη διαφορά. Και άδικο για το ζώο.
Και πόσο μάλλον αν σκοπέυεις να της το πασάρεις γιατι αναμένονται σπουδές και στρατός! Αυτό το λένε "Θέλω παιχνίδι" όχι "Θέλω ζωντανό πλάσμα"
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Πόσες ώρες τη μέρα είσαι σπίτι, πόσες ο πατέρας, πόσες η μάνα σου; Όχι σε διακοπές, του χρόνου το χειμώνα. Ποιος μαγειρεύει; Ποιος καθαρίζει το σπίτι; Ποιος τακτοποιεί; Ποιος ψωνίζει; Ποιος πάει σε φαρμακεία, γιατρούς και ποιος ξέρει να φροντίζει αρρώστους στο σπίτι; Αν δεν απαντήσεις, υποθέτω η μαμά. Οπότε όχι, δεν θα αγαπήσει το σκυλί, θα το φορτωθεί. Μεγάλη διαφορά. Και άδικο για το ζώο.
Και πόσο μάλλον αν σκοπέυεις να της το πασάρεις γιατι αναμένονται σπουδές και στρατός! Αυτό το λένε "Θέλω παιχνίδι" όχι "Θέλω ζωντανό πλάσμα"
Ενταξει και εσυ τα εβγαλες τα συμπερασματα σου ε; ΘΕΛΩ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΛΑΣΜΑ. Ειμαι ολη μερα σπιτι σχεδον , και το πρωι σχολειο. Σπουδες αργουν ακομα θελει 3-4 χρονια . Η μαμα μου δεν θα μαγιρευει στο σκυλι, θα περνουμε ξηρα τροφη . Για το σκυλι θα ψωνιζω εγω μαζι με τον μπαμπα μου. Πιστεψε με εχω παρα πολλα ατομα στην οικογενεια μου που θα μπορουν να φιλοξενησουν το σκυλι αμα χρειαστει . Παρα πολλα. Καλο θα ηταν να μην μιλαμε αν δεν ξερουμε. Εγω ηρθα σε αυτο το forum να μου λυσετε ΔΥΟ αποριες ενω σας ειπα και λιγα παραπανω για τον λογο που θελω την ρατσα την συγκεκριμενη, και ολοι καθεσται και ανακατευεστε με το πως θα μεγαλωσει το σκυλι. Αυτο ειναι το προβλημα σας; Εχουν σκυλια οι πιο ανευθυνοι ανθρωποι στον κοσμο και εγω που εχω μεγαλωσει ποσες γατες ( γιατι δεν ειχα την ευκαιρεια να εχω σκυλο ) , εχω φροντισει ποσα αδεσποτα δεν μπορω να εχω; Αυτο μου λετε ολοι σας; Εγω λοιπον θα παρω και δεν θα σας ρωτησω. Ειναι σωστο που προειδοποιητε καποιον που περνει σκυλο για ευθυνες αλλα εγω τις ξερω. Να τα πειτε εκει που χρειαζεται. Ευχαριστω
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ενταξει και εσυ τα εβγαλες τα συμπερασματα σου ε; ΘΕΛΩ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΛΑΣΜΑ. Ειμαι ολη μερα σπιτι σχεδον , και το πρωι σχολειο. Σπουδες αργουν ακομα θελει 3-4 χρονια . Η μαμα μου δεν θα μαγιρευει στο σκυλι, θα περνουμε ξηρα τροφη . Για το σκυλι θα ψωνιζω εγω μαζι με τον μπαμπα μου. Πιστεψε με εχω παρα πολλα ατομα στην οικογενεια μου που θα μπορουν να φιλοξενησουν το σκυλι αμα χρειαστει . Παρα πολλα. Καλο θα ηταν να μην μιλαμε αν δεν ξερουμε. Εγω ηρθα σε αυτο το forum να μου λυσετε ΔΥΟ αποριες ενω σας ειπα και λιγα παραπανω για τον λογο που θελω την ρατσα την συγκεκριμενη, και ολοι καθεσται και ανακατευεστε με το πως θα μεγαλωσει το σκυλι. Αυτο ειναι το προβλημα σας; Εχουν σκυλια οι πιο ανευθυνοι ανθρωποι στον κοσμο και εγω που εχω μεγαλωσει ποσες γατες ( γιατι δεν ειχα την ευκαιρεια να εχω σκυλο ) , εχω φροντισει ποσα αδεσποτα δεν μπορω να εχω; Αυτο μου λετε ολοι σας; Εγω λοιπον θα παρω και δεν θα σας ρωτησω. Ειναι σωστο που προειδοποιητε καποιον που περνει σκυλο για ευθυνες αλλα εγω τις ξερω. Να τα πειτε εκει που χρειαζεται. Ευχαριστω
Οκ, αρα δεν εισαι 19 χρονών. Είσαι γύρω στα 14-15. Καταλαβαίνω τον πόνο σου, και δεν είσαι το πρώτο παιδί που αγαπάει τα ζώα και οι γονείς του όχι. Είναι λυπηρό, αλλά έτσι είναι. Είμαι σιγουρη ότι μεγαλώνοντας θα γίνεις ένας καλός ιδιοκτήτης σκύλων. Αλλά το να προσθέσουμε σε ένα σπίτι αδερφάκια ή ζωάκια, είναι απόφαση των ενηλίκων. Που για να λένε όχι, κάτι παραπάνω ξέρουν για τις δικές τους αντοχές. Το σκυλί θα είναι ευθύνη της μάνας σου από ό,τι καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω τη στεναχώρια σου, αλλά μιλάμε για ζώο, όχι για playstation. Δεν αρκεί να του ψωνίζεις ξηρά τροφή και άμα χαλάσει να το δώσεις σε άλλο σπίτι. Απλά περίμενε να μεγαλώσεις.
 
  • Like
Reactions: ioanna a




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εφόσον λοιπόν τα έχεις τακτοποιήσει και μόλις πείσεις και την μαμά (αν την πείσεις) ...θα πρέπει να ξέρεις ότι αποφεύγουμε τα πετ σοπ και τις γέννες από ιδιώτες ...και παίρνεις τηλέφωνο στον Κυνολογικό όμιλο να σου δώσει ονόματα εκτροφείων των φυλών που θέλεις. Μετά επικοινωνείς με τα εκτροφεία να δεις αν υπάρχει γέννα, να μιλήσεις με τους εκτροφείς και τελικά να φτάσει ένα ευτυχισμένο σκυλάκι στα χέρια σου :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Και...@genie ....να πούμε ότι υπάρχουν και πολλά παιδιά που πραγματικά έχουν αναλάβει ένα μεγάλο μερίδιο της ευθύνης της φροντίδας ενός σκύλου. Μην το παραβλέπουμε και αυτό. Φυσικά την συνολική ευθύνη την έχουν οι γονείς...αλλά δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο. :)
 
  • Like
Reactions: Orilis and vek


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Επίσης πριν πάρεις σκύλο, και πόσο μάλλον κουτάβι: Σκέφτεσαι πού θα κοιμάται, πού θα μένει τη μέρα, πού θα λερώνει, πώς θα περιορίσεις το λέρωμα, πόσες βόλτες τη μέρα μπορεί να βγει, αν σου επιτρέπουν οι γονείς σου να βγαίνετε μόνοι βόλτα πριν το σχολείο και το βράδυ (αν είναι νύχτα, δεν ξέρω πώς είναι η περιοχή σας) και πώς θα πηγαίνει στον κτηνίατρο. Επίσης τι γίνεται αν αρρωστήσει, και ποιος το φροντίζει όσο είσαι σχολείο (π.χ. εμετοί και διάρροιες να μην πω τίποτα πιο σοβαρό)
 


Giannis024

Member
30 Μαϊου 2016
20
4
Εφόσον λοιπόν τα έχεις τακτοποιήσει και μόλις πείσεις και την μαμά (αν την πείσεις) ...θα πρέπει να ξέρεις ότι αποφεύγουμε τα πετ σοπ και τις γέννες από ιδιώτες ...και παίρνεις τηλέφωνο στον Κυνολογικό όμιλο να σου δώσει ονόματα εκτροφείων των φυλών που θέλεις. Μετά επικοινωνείς με τα εκτροφεία να δεις αν υπάρχει γέννα, να μιλήσεις με τους εκτροφείς και τελικά να φτάσει ένα ευτυχισμένο σκυλάκι στα χέρια σου :)
Επιτελους μια καλη απαντηση! Ευχαριστω παρα πολυ ! Το κουταβι θα το πληρωσουμε η θα μας το δωσουν δωρεαν; Γιατι ετσι ειχα ακουσει νομιζω οτι στο δινει δωρεαν
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Και...@genie ....να πούμε ότι υπάρχουν και πολλά παιδιά που πραγματικά έχουν αναλάβει ένα μεγάλο μερίδιο της ευθύνης της φροντίδας ενός σκύλου. Μην το παραβλέπουμε και αυτό. Φυσικά την συνολική ευθύνη την έχουν οι γονείς...αλλά δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο. :)
Αφαλώς. Αλλά ρεαλιστικά, και μόνο η σκέψη σε 3-4 χρόνια θα φύγω για σπουδές και μέχρι τότε θα έχω βρει άλλο σπίτι για το σκύλο, σημαίνει ότι δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει σκύλος. Είτε είσαι 10 είτε 50. Φοβάμαι ότι το παιδί μπερδέυει το "ταϊζω αδέσποτο γατί στην αυλή" με το "έχω σκύλο μέσα στο σπίτι για 10-15 χρόνια"
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Επιτελους μια καλη απαντηση! Ευχαριστω παρα πολυ ! Το κουταβι θα το πληρωσουμε η θα μας το δωσουν δωρεαν; Γιατι ετσι ειχα ακουσει νομιζω οτι στο δινει δωρεαν
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Υποθέτωντας ότι μιλάς για υπεύθυνη αγορά και όχι από Puppy mill, να κάνω μια μαντεψιά σαν τάξη τιμής το χιλιάρικο; Δεν έχω αγοράσει ποτέ σκύλο, οπότε ας μιλήσει εδώ καποιος πιο εμπειρος
 


Status
Κλειδωμένο θέμα