vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike έχεις την καλή για μένα συνήθεια να παίρνεις μαζί με τον σκύλο σου τα βουνά.
Με ελεύθερο αστείρωτο αρσενικό σκύλο αυτό μπορεί κάποια στιγμή να γίνει επικίνδυνο. Από το να μπλεχτεί πολύ πιο εύκολα σε καβγά, μέχρι να τον χάσεις αν μυρίσει θηλυκό σε οίστρο.
Πρέπει συνεπώς να λάβεις και αυτή την παράμετρο υπόψη σου.
Ναι, αυτή είναι η παράμετρος που σκέφτομαι θετικά την στείρωση. Το να μην τον χάσω ξαφνικά, χωρίς να καταλάβω τι έγινε, μιας και το pray του είναι πολύ ανεβασμένο και όταν πιάνει μυρωδιές στον αέρα "χάνεται"..
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σε άλλους σκύλους όμως μειώνεται.
Πιστεύω ότι αυτό που είπε η vek ήταν το πιο σωστό. Κάθε σκύλος είναι ξεχωριστή περίπτωση και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Κάθε σκύλος σίγουρα είναι διαφορετική περίπτωση, αλλά μέχρι να κάνεις την επέμβαση, δεν μπορεις να ξέρεις τι επιπτώσεις θα έχει, ούτε στην συμπεριφορά του, ούτε στην υγεία του... Έχω ακούσει πάρα πολλά για αποτυχημένες επεμβάσεις, με χρόνιες συνέπειες και τρεξίματα σε γιατρούς και.... λίγο η απειρία, λίγο η καχυποψία στο συγκεκριμένο θέμα νοιώθω μια ανασφάλεια.
Την κτηνίατρό μου την εμπιστεύομαι γιατι δειχνει σοβαρή επιστήμονα, απο την άλλη ένα χειρουργείο είναι διαφορετικο
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Ναι, αυτή είναι η παράμετρος που σκέφτομαι θετικά την στείρωση. Το να μην τον χάσω ξαφνικά, χωρίς να καταλάβω τι έγινε, μιας και το pray του είναι πολύ ανεβασμένο και όταν πιάνει μυρωδιές στον αέρα "χάνεται"..
Αν τον έχεις χωρίς λουρί ξέχασε το, θα τον χάσεις σίγουρα. Αστείρωτος αρσενικός ειδικά χωρίς λουρί για εμένα είναι προδιαγεγραμμένο ότι κάποια στιγμή θα χαθεί.

Δεν υπάρχει πιο απλή επέμβαση από την στείρωση αρσενικού. Απλώς θα βεβαιωθείς ότι έχεις έμπειρο γιατρό γιατί στους κτηνιάτρους δεν υπάρχουν ειδικοί αναισθησιολόγοι για την νάρκωση, όλα τα κάνουν εκείνοι. Το μετά πρέπει να σε απασχολησει περισσότερο.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ναι, αυτή είναι η παράμετρος που σκέφτομαι θετικά την στείρωση. Το να μην τον χάσω ξαφνικά, χωρίς να καταλάβω τι έγινε, μιας και το pray του είναι πολύ ανεβασμένο και όταν πιάνει μυρωδιές στον αέρα "χάνεται"..
δεν θα του μειώσει το πρει του όμως η στείρωση ;)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Στις ΗΠΑ η στείρωση γίνεται στους 6 μήνες και στα δύο φύλλα
Δυστυχώς κορίτσι στις ΗΠΑ έχει αρχίσει να γίνεται και ΠΑΡΑ πολύ νωρίτερα από τους 6 μήνες εδώ και αρκετά χρονια με αποτέλεσμα το ζώο (γάτα η σκύλος) να μην ωριμάζει σωματικά αλλα και νοητικά... εγώ το βλέπω αρνητικά πολύ αυτό το γεγονός...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Δυστυχώς κορίτσι στις ΗΠΑ έχει αρχίσει να γίνεται και ΠΑΡΑ πολύ νωρίτερα από τους 6 μήνες εδώ και αρκετά χρονια με αποτέλεσμα το ζώο (γάτα η σκύλος) να μην ωριμάζει σωματικά αλλα και νοητικά... εγώ το βλέπω αρνητικά πολύ αυτό το γεγονός...
Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Και αναρωτιέμαι πως αντιμετωπίζουν το πρόβλημα ακράτειας στα θηλυκά.
 
  • Like
Reactions: vek and mariakala


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αν τον έχεις χωρίς λουρί ξέχασε το, θα τον χάσεις σίγουρα. Αστείρωτος αρσενικός ειδικά χωρίς λουρί για εμένα είναι προδιαγεγραμμένο ότι κάποια στιγμή θα χαθεί.

Δεν υπάρχει πιο απλή επέμβαση από την στείρωση αρσενικού. Απλώς θα βεβαιωθείς ότι έχεις έμπειρο γιατρό γιατί στους κτηνιάτρους δεν υπάρχουν ειδικοί αναισθησιολόγοι για την νάρκωση, όλα τα κάνουν εκείνοι. Το μετά πρέπει να σε απασχολησει περισσότερο.
Αυτό ειναι που με απασχολεί και ανστέλει την πόφασή μου, το μετά!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς κορίτσι στις ΗΠΑ έχει αρχίσει να γίνεται και ΠΑΡΑ πολύ νωρίτερα από τους 6 μήνες εδώ και αρκετά χρονια με αποτέλεσμα το ζώο (γάτα η σκύλος) να μην ωριμάζει σωματικά αλλα και νοητικά... εγώ το βλέπω αρνητικά πολύ αυτό το γεγονός...
Πιστεύεις δηλ ότι η ηλικία του δικού μου, είναι κατάλληλη για στείρωση;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Πιστεύεις δηλ ότι η ηλικία του δικού μου, είναι κατάλληλη για στείρωση;
βρήκες το άτομο να ρωτήσεις... :p εγώ δεν τον έχω στειρώσει τον μικρό μονο τα 4 γατιά μου (και τρέμω για τι θα με βρει στο μέλλον)

θα σου πω παράδειγμα όμως πριν κάνα μηνα συναντω φίλο μου που έχει θηλυκό... αρχίζει ο δικός μου τα κλασσικά του (fight) η θηλύκια είχε οίστρο!!! Αφού πέρασε κάνα δεκάλεπτο και ηρέμησε εντελώς τότε πήρε χαμπάρι ότι η μικρή μυρίζε "ωραία"!

εν ολίγης ποτε δεν είχε πολύ το σεξουαλικό ακόμα και στην ηλικία του δικού σου... η μονη αλλαγή που είδα σε αυτή την ηλικία ήταν ότι άρχισε να ανεβαίνει το fight του και πήγα σε εκπαιδευτή για να το διαχειριστώ...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Πιστεύεις δηλ ότι η ηλικία του δικού μου, είναι κατάλληλη για στείρωση;

κοιτα στο δικο μου εκανα στειρωση καπου στους 10-11 μηνες .λιγο πριν χρονισει παντως
ηταν από τα κουταβια που 7 μηνων ειχε αναπτυχθεί (τελικα τωρα που το βλεπω ) εντελως και 2 γιατροι ενας της φιλοζωικης και ενας ο δικος μου μου ειχαν πει ότι μπορει σε αυτή τη ηλικια να στειρωθει .
του αδερφου μου ο σκυλος που ζευγαρωσε καπου 1,5 - 2 χρονων από τοτε και μετα ολο αυτό εχει στο νου του....και βεβαια δεν τολμάει να βγει χωρις λουρι...
ρωτα καλυτερα γιατρο από ποια ηλικια και μετα.
παντως από προσωπικη αποψη η στειρωση στα αρσενικα θα σε γλιτωσει και από το να χαθει, να τσακωθεί , θα το ηρεμησει και θα σε γλιτωσει και από θεματα με προστατη κτλ όταν θα μεγαλωσει...
εκτος αν θες να κανεις απογονους που εκει παω πασο.
παντως είναι γρηγορη επεμβαση και πολύ απλη (και λιγο αηδιαστικη την περιμενα πιο σπλατερια)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πιστεύεις δηλ ότι η ηλικία του δικού μου, είναι κατάλληλη για στείρωση;
Η γιατρός σου τι λέει ?
Εγω δεν θα στείρωνα χωρίς ιατρικό λόγο ενα σκυλί , το να είναι ελεγχόμενος ο σκυλος ειναι δικό μου πρόβλημα και αν δεν τα καταφέρω τότε υπαρχει πάντα και το λουρί ;).
Αποφευγω συνήθως να γράψω την γνώμη μου για την στείρωση αλλα είμαι σίγουρη ότι σε πολλές περιπτωσεις γινεται για το βολεμα του ιδιοκτητη (μιλάω γενικά )
Δεν αντέχουμε το αίμα πάνω στα χαλιά στειρώνουμε (μπορουμε να τα μαζεψουμε αυτές τις 20 μερες ) δεν μπορουμε να κουμανταρουμε τον αρσενικό σκυλο μας αντι να εκπαιδευσουμε στειρώνουμε.
Μιλάμε για αρρώστιες πυομήτρα , προστάτη αλλα δεν κανουμε προβληπτικη επεμβαση για την συστροφη σε μεγαλοσωμες φυλές , ούτε προληπτική επεμβαση στα ισχία.
Καλό είναι να μιλησεις με την γιατρό σου και ακόμα καλυτερο να μιλησεις και με έναν αλλον γιατρό που να έχει διαφορετικη αποψη να ακουσεις και απο τους δυο τα επιχειρηματα τους και να αποφασίσεις ;)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
κοιτα στο δικο μου εκανα στειρωση καπου στους 10-11 μηνες .λιγο πριν χρονισει παντως
ηταν από τα κουταβια που 7 μηνων ειχε αναπτυχθεί (τελικα τωρα που το βλεπω ) εντελως και 2 γιατροι ενας της φιλοζωικης και ενας ο δικος μου μου ειχαν πει ότι μπορει σε αυτή τη ηλικια να στειρωθει .
του αδερφου μου ο σκυλος που ζευγαρωσε καπου 1,5 - 2 χρονων από τοτε και μετα ολο αυτό εχει στο νου του....και βεβαια δεν τολμάει να βγει χωρις λουρι...
ρωτα καλυτερα γιατρο από ποια ηλικια και μετα.
παντως από προσωπικη αποψη η στειρωση στα αρσενικα θα σε γλιτωσει και από το να χαθει, να τσακωθεί , θα το ηρεμησει και θα σε γλιτωσει και από θεματα με προστατη κτλ όταν θα μεγαλωσει...
εκτος αν θες να κανεις απογονους που εκει παω πασο.
παντως είναι γρηγορη επεμβαση και πολύ απλη (και λιγο αηδιαστικη την περιμενα πιο σπλατερια)
Η ΜΟΝΗ περίπτωση να σκεφτόμουν απογόνους, είναι όταν θα έφτανε στα τελευταία του. Δηλ μετά απο 10+ χρόνια. Το οποίο το θεωρώ ηλίθιο, μιας και δεν ξέρω αν θα ζούμε μέχρι τότε!

Το να μοιράζω κουτάβια δεξιά-αριστερά σε όλη την διάρκεια ζωής του σκύλου, πάλι το θεωρώ βλακώδες, μιας και δεν ασχολούμαι ούτε πρόκειται να ασχοληθώ με την εκτροφή. Ούτε με ενδιαφέρει το κέρδος να τον "δίνω" με αποζημείωση.. (Τα έμαθα και αυτά!!!).

Ούτε είναι και "γαλαζοαίματος" με τίτλους για να μου τον ζητήσει κάποιος σοβαρός εκτροφέας!!


Όπότε εμμένω στα πρακτικά θέματα..
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Η ΜΟΝΗ περίπτωση να σκεφτόμουν απογόνους, είναι όταν θα έφτανε στα τελευταία του. Δηλ μετά απο 10+ χρόνια. Το οποίο το θεωρώ ηλίθιο, μιας και δεν ξέρω αν θα ζούμε μέχρι τότε!

Το να μοιράζω κουτάβια δεξιά-αριστερά σε όλη την διάρκεια ζωής του σκύλου, πάλι το θεωρώ βλακώδες, μιας και δεν ασχολούμαι ούτε πρόκειται να ασχοληθώ με την εκτροφή. Ούτε με ενδιαφέρει το κέρδος να τον "δίνω" με αποζημείωση.. (Τα έμαθα και αυτά!!!).

Όπότε εμμένω στα πρακτικά θέματα..

πολύ καλα πραττεις συμφωνα με τα θελω σου..ευγε
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
πολύ καλα πραττεις συμφωνα με τα θελω σου..ευγε
Πάντα σύμφωνα με τα θέλω του καθενός. Δεν κρίνω κανέναν και για τίποτα. Η κρίση περί "ηλίθιου" ή "βλακώδες" είναι για πιθανές δικές μου ενέργειες. Ο καθένας με τα θέλω και τις ευθύνες του.
 
  • Like
Reactions: theo9


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Πάντα σύμφωνα με τα θέλω του καθενός. Δεν κρίνω κανέναν και για τίποτα. Η κρίση περί "ηλίθιου" ή "βλακώδες" είναι για πιθανές δικές μου ενέργειες. Ο καθένας με τα θέλω και τις ευθύνες του.

ασχετο αλλα για ένα μπουσουλα σε τιμες .ενδεικτικα εμενα πηγε το
αρσενικο 120 το 2012 .ελπιζω να εχουν ριξει τις τιμες .
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
παιδια για να αποκαταστησω καποια πραγματα ...δεν ειμαι κατα των κτηνιατρων ουτε μπορουμε να τους αντικαταστησουμε .......μας ειναι απαραιτητοι ......ειπα μια αποψη και πιαστηκατε αππο μεμονωμενες μ εκφρασεις και το μεγαλωσατε ,,,,..........λοιπον και εγω τον κτηνιατρο θα εμπιστευτω οταν συμβει κατι στο κουταβι μου .....απλα θα διασταυρωσω τις γνωμες και δε θα παω σε εναν κτηνιατρο θα ψαχτω απλα περισσοτερο .......δε θα μ πει αν εχει κατι σοβαρο ο σκυλος μ ενας κτηνιατρος παρε αυτη τη θεραπεια και εγω θα την παρω .......θα παω και σε δευτερο και τριτο ........αυτο ειναι ολο ...τωρα οσο αφορα τη στειρωση οι γνωσεις μ δε φτανουν για να πω κατι με σιγουρια και γι αυτο δε μπορω να πω τιποτα ...σχολιασα τη στειρψση στην περιπτωση του manolo γιατι ειπε οτι εχει προστατικες κηλες και του προταθηκε στειρψση .....η στειρωση περιοριζει το ορμονικο υποβαθρο και βοηθαει στην εξαλλειψη καποιας ασθενειας ορμονοεξαρτωμενης ...η κηλη δενειναι και γι αυτο δεν ωφελει καπου ....αλλα ξαναλεω ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ και εγω σε αυτους θα απευθυνθω και μαλιστα ειμαι υπερ των συχνων προληπτικων εξετασεων σε σκυλους ......ομως οχι δε θα βασιστω μονο σε εναν κτηνιατρο αλλα θα διασταυρωσω τις γνωμες τους ......
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ασχετο αλλα για ένα μπουσουλα σε τιμες .ενδεικτικα εμενα πηγε το
αρσενικο 120 το 2012 .ελπιζω να εχουν ριξει τις τιμες .
Τις έχουν ανεβάσει. Όποιον ρώτησα απο γιατρούς, 150 μου ζήτησαν!!!
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Τις έχουν ανεβάσει. Όποιον ρώτησα απο γιατρούς, 150 μου ζήτησαν!!!

αυτά είναι.
150 μου πηρε ο ιδιος για τη θυληκια το 2014 παντως.
αν εχουν παει τα αρσενικα 15ο τα θυληκα φτασανε το 200αρι δηλάδη???
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
κοιτα στο δικο μου εκανα στειρωση καπου στους 10-11 μηνες .λιγο πριν χρονισει παντως
ηταν από τα κουταβια που 7 μηνων ειχε αναπτυχθεί (τελικα τωρα που το βλεπω ) εντελως και 2 γιατροι ενας της φιλοζωικης και ενας ο δικος μου μου ειχαν πει ότι μπορει σε αυτή τη ηλικια να στειρωθει .
του αδερφου μου ο σκυλος που ζευγαρωσε καπου 1,5 - 2 χρονων από τοτε και μετα ολο αυτό εχει στο νου του....και βεβαια δεν τολμάει να βγει χωρις λουρι...
ρωτα καλυτερα γιατρο από ποια ηλικια και μετα.
παντως από προσωπικη αποψη η στειρωση στα αρσενικα θα σε γλιτωσει και από το να χαθει, να τσακωθεί , θα το ηρεμησει και θα σε γλιτωσει και από θεματα με προστατη κτλ όταν θα μεγαλωσει...
εκτος αν θες να κανεις απογονους που εκει παω πασο.
παντως είναι γρηγορη επεμβαση και πολύ απλη (και λιγο αηδιαστικη την περιμενα πιο σπλατερια)
Αντί να του κόψει τα @@, μπορεί να του κόψει τα πόδια!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf